peen straaljager fop garagedak Geen geld meer voor speerpunt Alleenstaande ouders hebben eigen trefpunt: het Zoldertje Een demonstratie uit 't jaar 1787 m m J)avid Hart: „Bij zo'n vraag van klanten ga ik natuurlijk Jniet zelf een vliegtuig op het dak zetten" MARITIEM VRIJDAG 1 MAART 1991 Het Vrije Volk SCHIEDAM pagina 13 SCHIEDAM Schiedamse huiseigenaren zullen dit jaar vergeefs een beroep doen op subsidie voor particuliere wo ningverbetering. Het fonds dat de gemeente voor dat doel had gevormd is reeds na twee maanden finaal leeg. En dat is zuur, want woningverbetering is een 'speerpunt' in het beleid van de coalitie van PvdA, D66 en Groen Links. „Er is aan zulke subsidies meer behoefte dan wij ons hadden gereali seerd," zegt ambtenaar Jules Peppelaar. Schiedam stelde, net als in voorgaande jaren, 1,3 miljoen gulden uit het fonds stadsver nieuwing beschikbaar voor particuliere woningverbete ring. Maar nadat voor twee projecten in de Professor Ka- merlingh Onneslaan en de Den Bommelsestraat geld was verstrekt was de bodem van het fonds al in zicht. Individu ele huiseigenaren konden al leen nog een beroep doen op het fonds als zij al verplichtin gen voor de verbetering van hun huis waren aangegaan. Al voor het einde van fe bruari moest de gemeente 'nee' verkopen aan huiseigen aren die om geld kwamen. In vorige jaren was een bedrag van 1,3 miljoen steeds ruim voldoende. Dat bedrag werd alleen vorig jaar helemaal op gemaakt. De stroom van subsi die-aanvragen aan het begin van dit jaar heeft de gemeente verbaasd. Op het stadskantoor wordt nu driftig gestudeerd op de mogelijkheid om volgend jaar meer geld voor particuliere woningverbetering beschik baar te stellen. Het geld daar voor komt uit de subsidie die de gemeente van het rijk ont vangt voor stadsvernieuwing. In dat stadsvernieuwingsfonds stort het rijk jaarlijks zo'n ne gen miljoen gulden. De ge meente heeft de vrijheid dat geld te besteden voor verschil lende doelen. Een herverdeling van het fonds stadsvernieuwing biedt pas volgend jaar soelaas. Huis eigenaren zullen de uitvoering van verbeteringsplannen dit jaar zelf moeten betalen of hun plan tot volgend jaar moe ten opzouten. David Hart poseert op een door hem geïmporteerde MiG^straaljager 'van Russische makelij. SCHIEDAM De Schie damse garagehouder - 'David Hart zal voorlopig geen pogin- .gen ondernemen om op zijn garage aan het Groenweegje een MiG-straaljagër te plaat sen. Hij heeft de drie inbeslag- genomen Poolse vliegtuigen inmiddels teruggekregen van het Openbaar Ministerie. De ongeveer dertig jaar oude ge vechtsvliegtuigen zijn bij klan ten afgeleverd. De boordbewa- pening is door de autoriteiten .uit het vliegtuig verwijderd. De autohandelaar wil zich voorlopig beperken tot de im port van gevechtsvliegtuigen. .Aanvankelijk had Hart het -plan, een vliegtuig op het dak van zijn garage aan het Groen weegje te plaatsen. Door de -fïote belangstelling voor de "'vliegtuigen is dit idee voorlo pig in de ijskast gezet. „Als de .animo groot blijft, dan ga ik .natuurlijk niet zelf een vlieg tuig op het dak zetten. Zolang mensen 40.000 gulden exclu sief btw willen betalen, stel ik mijn eigen plannen nog even üit." Hart zegt, dat zijn beslis sing niet is ingegeven door de Negatieve reacties van de huurt. „De bewoners zeggen, dat zo'n vliegtuig het stadsaan- zicht vermindert. Veel recht van spreken hebben ze'niet, want toen ik mijn pand op-' knapte hebben ze mij tenslotte ook geen subsidie gegeven. Ik plaats dat vliegtuig wanneer ik daar zin in heb." De handelaar in kostbare sportauto's hoopt binnenkort opnieuw MiG's uit Polen in te voeren. Hart zegt, dat er ,bij verzamelaars van curiosa in Nederland veel belangstelling bestaat voor de in onbruik ge raakte gevechtsvliegtuigen. De douane en het Openbaar Ministerie nam de eerste zen ding van drie in de Sovjet- Unie geproduceerde vliegtui gen bijna vier weken geleden in beslag. De boordbewape- ning bleek nog geheel intact te zijn. Hart had de toestellen in Polen gekocht en al op voor band aan enkele verzamelaars doorverkocht. De opvallende handelswaar was per vrachtwagen naar Ne derland vervoerd. Alleen de vleugels waren voor het trans port gedemonteerd. De eerste twee vliegtuigen passeerden aanvankelijk zonder proble men de grens en waren al in Rotterdam toen de douane en het Openbaar Ministerie bij het transport van het derde toestel ingrepen. Hart wil binnenkort op nieuw een aantal gewezen ge vechtsvliegtuigen naar Neder land laten komen, maar voor alsnog weet hij nog, niet wan- ....ne^r .;ditrgaatgebeuren., ,„Het probleem "is dat je'in Polen al leen zaken mag doen met per sonen, die in het bezit zijn van een exportvergunning. Ik ken één man die dat kan regelen. Deze persoon, die de transac tie met de eerste drie vliegtui gen heeft geregeld, is tijdelijk voor zaken in Oost-Duitsland." Deze tegenslag heeft Hart niet kunnen weerhouden van het bedenken van nieuwe plannen. „Binnenkort wil ik MiG's 21 gaan importeren," zegt de Schiedammer. „Die toestellen zijn echt te gek. Ze zijn ruim "anderhalf keer zo groot als de vliegtuigen, die ik nu heb geïmporteerd." De uitverkoop van het Pool se leger biedt de verzamelaar op dit moment de kans, de meest vreemdsoortige voor werpen aan te schaffen. Vol gens Hart is het op dit mo ment vrij eenvoudig om in Po- Ie^ een afgekeurde legertank te kopen. De aanschaf van een duikboot behoort eveneens tot de mogelijkheden. SCHIEDAM Het logo waarop een eenzame sneeuw pop staat afgebeeld, spreekt boekdelen. Met dat beeldmerk wil het Zoldertje, de naam voor het pas opgerichte tref punt voor alleenstaande ou ders in Schiedam, aangeven hoe de omgeving doorgaans reageert als een ouder er al leen voor komt te staan. „Bij na iedereen laat je juist in een periode dat je wel wat steun kunt gebruiken in de kou staan," constateert Rob Ver heul, één van de drie initia tiefnemers van 't Zoldertje. Verheul kent het probleem uit eigen ervariijg. Hij is ge scheiden en heeft nog twee thuiswonende kinderen en is tevens vader van twee 'week endkinderen'. Hij heeft aan den lijve ondervonden hoe het is om alle huishoudelijke kar weitjes zelf te moeten oplos sen. Hij weet hoe moeilijk het is belangrijke beslissingen over de opvoeding van de kin deren zonder ruggespraak met anderen te moeten nemen. Zoals zo veel lotgenoten vond hij voor het omgaan met zijn problemen aanvankelijk 5 baat hij één van de vele praat- g? groepen, zoals die regelmatig door ihet plaatselijk maat schappelijk werk worden op gezet. „Uit die groep komt ons trefpunt voort," zegt Verheul. „Op een gegeven moment wa ren we in kleine kring uitge praat en besloten dat we op andere, grotere voet verder moesten." v 't Zoldertje bestaat nog maar drie maanden, maar kan nu al bogen op ruim 120 sym pathisanten. Van die groep be zoeken gemiddeld veertig tot vijftig alleenstaanden de maandelijkse ontmoetings avond in de sociëteitsruimte. Waar de alleenstaande ouders elkaar treffen wil Rob Ver heul niet kwijt. „We willen voorkomen dat mensen die bij ons niets te zoeken hebben voor de deur staan," verduidelijkt hij. De groep is met name bevreesd dat versierders-types 't Zolder tje uitkiezen om een vrouw aan de haak te slaan. Dat is voor de meeste vrouwen het laatste waaraan ze volgens Verheul op dit moment be hoefte hebben. Geïnteresseer den wil de vrijwilliger wel te lefonisch te woord staan over het initiatief. Hij is bereikbaar onder telefoonnummer 471.35.76. Verheul maakt een duide lijk onderscheid tussen de ma nier waarop gescheiden man- Alleenstaande ouders bijeen op 't Zoldertje. nen en vrouwen met die ge wijzigde omstandigheden om gaan. „Mannen," meent hij, „komen op het emotionele vlak vaak minden sterk jmdefj druk te staan ïdan vroüWen.' Een man kan zich storten m de routine van z'n werk en zal ook niet zo snel de vrienden en kennissen kwijtraken die hij via die baan heeft gekre gen. Het leven van vrouwen wordt niet zelden op de kop gezet. Ze zien veel vrienden af haken, omdat die door dé manh waren ingebracht. Veel van hen moeten ook dat fraaie koophuis verlaten en trekken zich noodgedwongen met kin deren terug in een saai en klein torenfiatje. Ook de financiële sores slaan vooral op de vrouw te rug. Zij kon voor de scheiding werken, omdat er geld genoeg was voor kinderopvang. In veel gevallen moet ze nu thuis blijven en is ze aangewezen op de sociale dienst waar ze haar hele ziel en zaligheid moet blootleggen. Vrouwen gaan door een molen die frustraties en vernederingen met zich meebrengt. En dat allemaal in een periode dat ze emotioneel gezien toch al labiel zijn." Maar er nog meer aan de hand, meent Verheul, die toe geeft een licht gechargeerd, want te algemeen beeld te schetsen. De maatschappij zou onvoldoende toegerust zijn om vrouwen juist in die moeilijke periode van hun leven tot steun te zijn. Helaas hebben hulpverle ners en andere functionaris sen te wemig tijd om die -^chénterL-persoonlijke aandacht "te"' gévèn. 'Ik Iieb hetJ van ver schillende mensen gehoord hoor, dat ze die eerste periode na de scheiding als heel onwe zenlijk ervaarden." Het zijn vooral dat soort moeilijkheden waarover be zoekers van 't Trefpunt elke laatste zaterdagavond in een soort grote huiskamer ervarin- 1 gen kunnen uitwisselen. 'Maar behalve" voor gescheiden man nen en vrouwen is de sociëteit ook bedoeld als een klankbord voor mensen die hun levens partner door een sterfgeval zijn kwijtgeraakt. Emotioneel gezien maken de verschillende soorten al leenstaanden een ander proces door, meent Verheul. Geschei den mensen reageren vaak kwaad, waar weduwen en weduwnaars vooral verdrietig zijn Maar voor beiden geldt doorgaans dat ze zich in de steek voelen gelaten „Toch is ons Trefpunt veel meer dan een verlengstuk van al die praatgroepen," betoogt Verheul. „Natuurlijk wordt er heel wat afgesproken over de gemeenschappelijke proble men waarmee we kampen. Maar we willen meer zijn. Bij ons wordt er ook gedanst De societeitsavond is een avondje uit, een plaats om nieuwe con tacten op te doen, zodat men weer verder kan. Een belang rijk verschil met andere ini tiatieven voor alleenstaanden is dat bij ons ook de kinderen welkom zijn Zodoende hoeven vooral- vrouwen niet zo snel bang te zijn een potentiële prooi te zijn voor mannen." Verheul vermoedt dan ook dat de gekozen formule juist daarom aanslaat. Hij leidt dat verder af uit de reactie op ad vertenties in het blad De Par ticulier. Veel meer mensen reageerden op een advertentie over een praatgroep dan over de ontmoetingsavonden. „De angst dat daar de versierders op afkomen, is tamelijk groot," schat Verheul in. Behalve met de overweldi gende respons zijn de initia tiefnemers van 't Zoldertje ook erg blij met het effect van de societeitsavonden. Uit de con tacten in de grote groep zou den al veel privé contacten zijn voortgevloeid van vrou wen die met elkaar bood schappen gaan doen, samen gaan tennissen of op een ande re manier hun sociale leven een nieuwe impuls hebben ge geven. 't Zoldertje probeert dan ook op allerlei mogelijke ter reinen te bewerkstelligen dat bezoekers elkaar ook buiten die ene zaterdagavond per maand opzoeken Dat gebeurt door uitjes te organiseren naar zwembaden en musea of door zelfs een gezamenlijke recrea tiedag m Noord-Brabant te be leggen. Het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotter dam bericht regelmatig in deze krant over beroemde voorwerpen uit de rijke verzameling van het muse um, over interessante ex- posities of over opvallende nieuwe aanwinsten. Door Elly Bos-Rietdyk Demonstraties zijn voor ons de gewoon ste zaak van de we reld. Een aantal mensen ver zamelt zich op een centraal punt en trekt in een stoet door de stad. Met spandoe ken en spreekkoren protest eert men tegen of betoogt juist voor iets of iemand. Dit soort demonstraties is geen verschijnsel van onze tijd. Altijd al zijn mensen de straat opgegaan om in het openbaar hun mening uit te dragen. En net als nu was een demonstratie nieuws. Kranten en pamfletten be richtten er over en er wer den uitvoerige prenten van gemaakt. Voor de opkomst van fotografie en film was dit de enige manier om bet publiek te laten zien wat er gebeurd was. Het Maritiem Museum Prins Hendrik heeft nogal wat van deze nieuws-pren- ten. Hier zien we een afbeel ding van een demonstratie uit 1787, De jaren tachtig van de 18de eeuw zijn in Nederland een turbulente periode. Er zijn drie partijen die elkaar fel en zelfs met geweld be strijden. Allereerst zijn daar de regenten, een gesloten groep die elkaar zorgvuldig alle regerings-ambten toe speelt. Dan zijn er de Oran gisten, aanhangers van de stadhouder Prins Willem V. Tot hen behoren sommige regenten die hun positie aan hem te danken hebben maar Oranje is vooral populair bij het gewone volk. De derde partij is de hogere burgerij die streeft naar een aandeel m de macht. Een deel van de regenten verbindt zich met de burge rij en als Patriotten keren zij zich samen tegen de Oranjepartij. Vooral in Hol land hebben ze succes. De stadhouder trekt zich uit Den Haag terug naar Nijme gen. In 1787 beginnen de Orangisten de tegenaanval. Overal m de Hollandse ste den ontstaan opstootjes en rellen, de Patriotten bewa penen zich, kortom er dreigt een complete burgeroorlog. In dit klimaat gaat de vrouw van de stadhouder, Prinses Wilhelmina, uit Nijmegen op weg naar Den Haag om de leiding van de Oranjepar tij op zich te nemen. Bij Goejanverwellesluis wordt zij door Patriotten tegenge houden en teruggestuurd. Prinses Wilhelmina is de zuster van de koning van Pruisen en die ziet in dit in cident aanleiding om troe pen naar Holland te sturen. Met hun hulp wordt in het hele land het stadhouderlijk gezag hersteld. Ook in Amsterdam waar de Pruisische troepen najaar '87 binnentrekken. Om hun instemming "opentlijk te to nen met deze gelukkige om wenteling" organiseren de Bijltjes een plechtige op tocht. Bijltjes is in Amster dam de naam voor de arbei ders op de scheepswerven, een groep die traditioneel sterk pro Oranje is. Zo'n 5000 man van ver schillende werven nemen aan de optocht deel. Er zijn van deze gebeurtenis een aantal prenten gemaakt. Hier lopen de scheepstim merlieden van de VOC-werf. Interessant zijn de attribu ten die ze meedragen. Vaan dels met Oranje-Boven leu zen, verzilverde bijlen waaraan ze hun bijnaam ontlenen scheepstim- mergereedsehap en zelfs mo dellen van masten en sche pen. Gravure naar en door I. G. Schultsz, uitgegeven bij J. H. Trop inv.nr. CdJ 769 B. Deze gravure is nog te zien in de hal van het museum van t/m 5 maart 1991, samen met een afbeelding van de optocht van de scheepstimmerlieden van de Admiraliteitswerf uit dezelfde periode. Ongewenst bezoek in poffertjeskraam SCHIEDAM De poffer tjeskraam op het Emma- plein is in de nacht van disndag op woensdag door dieven bezocht. Via een luik, nadat zij het sluitzeil van de kraam reeds hadden opengesneden, slaagden zij erin binnen te komen. De kasten werden doorzocht en de inhoud daarvan werd op t de grond gegooid. t Weer parkeerbonnen tijdens koopavond SCHIEDAM Tijdens een parkeercontrole op koopavond heeft de politie veertig bekeuringen moeten uitdelen. De actie was al de zoveelste op donderdag avond. Volgens de politie lijkt wel sprake van een da lend aantal bekeuringen, maar is nogf onduidelijk of j dat een gevolg is van de steeds terugkerende contro le. Videorecorder en CD-speler gestolen SCHIEDAM Een vi deorecorder en een CD-spe- ler zijn gestolen uit een wo- ning aan de Vlasakker. De inbreker verschafte zich gis teravond toegang door een raam open te breken. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Koninklijke 1 onderscheiding SCHIEDAM De heer'' E.A. van der Hoeven, sinds 1984 mede-directeur en ei genaar van Machinefabriek, en Installatiebedrijf C. de Neeff B.V. te Vlaardingen, is vanmiddag koninklijk on derscheiden. Als dank voor veertig jaar trouwe dienst in de metaalindustrie hing burgemeester Scheeres hem de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud om. Van der Hopven werd zestig jaar ge- led geboren in de Schie-t dan i Munterstraat. Newyorkse wijken centraal in Filmhuis SCHIEDAM In het Filmhuis aan de Nieuw- straat draait morgen de film 'Joey's Bed-Stuy barbers hop. we cut headsl' van de Amerikaanse regisseur Spi ke Lee. De film gaat over het rumoerige leven in de Newyorkse wijken Bedford en Stuyvesant, waar veel spanning heerst tussen de diverse bevolkingsgroepen. De aanvang is om 21.30 uur, de toegang bedraagt voor leden vijf gulden per persoon. Rondleiding in Heomtuln SCHIEDAM De lente staat weer voor de deur. Daarom is er zondag 3 maart een rondleiding in de Schiedamse heemtuin. Ex- cursiegids Pedro Bakker legt uit hoe de natuur zich be schermt tegen de winter koude. De rondleiding is gratis en begint om 14.00 bij de ingang van de heem- tuin. Deze ligt ten noorden van de kinderboerderij in het Pnnses Beatrixpark, 'Stam des Volks' in de 4 Molens SCHIEDAM In de gro te zaal van dienstencentrum de 4 Molens weerklinkt zon dagmiddag weer 'De Stem des Volks'. Het bekende zangkoor onder leiding van Dick Zevenbergen zal tussen twee en vier haar grootste successen laten horen. De toegang is gratis. i Workshops over I Akido vechtkunst SCHIEDAM De School1 der Bewegende Kunsten aan de Westmolenstraat houdt morgen en zondag een workshop Akido. Bij Akido leert men meer met zichzelf om te gaan dan te vechten. De workshops beginnen om 10.30 uur; de prijs per per soon bedraagt 50 gulden1 voor een dag en 130 gulden 1 voor een weekeinde. Naaicursus voor Hindoestaansen SCHIEDAM In Klup- huis Oost aan de Galilei-1 straat start een naaicursus» voor Hindoestaanse vrou-: wen. De cursisten kunnen leren hoe ze kleding maken- met behulp van bestaande patronen en hoe ze zelf pa tronen kunnen ontwerpen.' De cursus wordt in de Hin doestaanse taal, het Hindi, gegeven. Bijeenkomsten zijn elke woensdagmorgen van; 9.15 tot 11.15 uur. i C 'Y

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1