'Tolheffing verzwakt positie Randstad' Gusto neemt een schitterend clubgebouw in gebruik m Jïfff 'WERKGEVERS HALEN HUN RECHTEN OOK' Het Vrije Volk SCHIEDAM rlAftfjsfH Kamer van Koophandels ook in verzet tegen tolpieinen; wel pleidooi voor meer oeververbindingen Bijna drie jaar na kraakactie kan korps eindelijk weer voluit denken aan muziek maken Meer winst voor Glasfabrieken Buro voor Rechtshulp al tien jaar juridisch baken voor 'gewone man' Harmonie Wilton Open dag van Computerclub Holy VRIJDAG 8 MAART 1991 PAGINA 13 SCHIEDAM Het verzet tegen de plannen van minister Maij-Weggen voor het aanleg gen van tolpieinen groeit steeds verder. Behalve de mi lieubewegingen en gemeente bestuurders uit de regio Rot terdam hebben zich nu ook de grootste Kamers van Koophan del in ons land tegen de plan nen gekeerd. Het plan om vanaf 1995 tol t te gaan heffen op wegen in en rondom de Randstad, staat haaks op het rijksbeleid dat gericht is op de versterking van de Randstad als vesti gingsplaats voor bedrijven. Dit stellen de gezamenlijke Ka mers van Koophandel van de vier grote steden in een brief aan de ministers van Verkeer, van Ruimtelijke Ordening en Milieu. Bovendien, zo stellen de kamers, zijn de plannen voor tolheffing duur en nau welijks uitvoerbaar. Naar het oordeel van de Kamers van Koophandel zal de invoering van de tolplan- nen leiden tot een verslechte ring van het vestigingsklimaat voor bedrijven in de Rand stad. De minister heeft in haar plannen de aanleg opgenomen van twee tolpieinen onder meer nabij de grens van Vlaardingen, Schiedam en Delft als onderdeel van de nieuwe rijksweg door Midden- Delfland. Tegen de aanleg van deze Rijksweg 19 voert vooral de gemeente Schiedam al ja ren strijd. Als enige plek in Nederland zouden hier auto mobilisten in beide richtingen tol moeten betalen. In het ministeriële plan, dat gemeentebestuurders uit het Rijnmondgebied onlangs sterk kritiseerden om zijn slechte onderbouwing, staat ook een tolplein ingetekend op de grens tussen Vlaardingen en Maassluis. SCHIEDAM De netto winst van de Vereenigde Glas fabrieken is vorig jaar geste gen van 29 miljoen gulden naar 34 miljoen (of per aan deel van 32,91 gulden naar ƒ38,60). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van van dertien naar zestien gulden. De omzet is in 1990 toege nomen met 7,6 percent: van ruim 460 miljoen tot meer dan 495 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat steeg met 13,2 percent (ruim 6,5 mil joen) naar ƒ48,1 miljoen. Er was voor de Glasfabrieken sprake van een verbetering van het produktenassortiment en van een gunstige liquidi teitspositie. De economische onzekerhe den van vandaag de dag ma ken het volgens de directie moeilijk een realistische prog nose voor het resultaat van 1991 te geven. De huidige gang van zaken en de order ontvangst doen Vereenigde Glas 1991 met vertrouwen te gemoet zien. Door Mariëtte Olstboorn SCHIEDAM In een lo-' kaal van het voormalige schoolgebouw aan de Warande leggen leden van het tamboer-, trompetter-en majorette-korps Gusto na anderhalf jaar de laatste hand aan hun nieuwe clubgebouw. Vanuit de naast gelegen repetitieruimte klinkt trompetgeschal. Morgen opent de vereniging na drie jaar van 'zwoegen en zweten' de deu ren van het pand. Dat dit niet zonder slag of stoot is gegaan, staat voorzitter Joop Altorf nog vers in het geheugen. j Op 22 april 1988 zette de' voorzitter de eerste stap over de drempel van het leegstaan de schoolgebouw. Hij herin nert het zich nog als de dag van gisteren. „Het was een ontzettende troep toen we hier kwamen," vertelt hij. „Echt, het vuil .stond tot aan de on derkant van de trap. Er was geen water, geen electriciteit en de eerste nacht hebben we de wc's met een tennisbal moeten ontstoppen." Wat dat betreft is het pand een stuk opgeknapt. Alles staat netjes in de verf, er is overal dubbele beglazing aangebracht om geluidoverlast tegen te gaan en, het is er schoon. Het tamboer-, trompetter-en majo rette-korps beschikt zelf over de hele bovenverdieping van het gebouw. De benedenver dieping wordt verhuurd aan de wandel vereniging WSV; in een klein lokaal ernaast huist de peuterspeelzaal Pipo. Drie jaar geleden besloten de leden van de vereniging tot actie over te gaan toen bekend werd dat het voormalige schoolgebouw aan de Zalm straat tegen eerder gemaakte afspraken met het college van burgemeester en wethouders in, niet aan hen, maar aan een vijftal kunstenaars was toegewezen. De muziekvereni ging had daarvoor club-en re petitieruimte in een pand aan de Maasdijk. Een plakboek met foto's herinnert aan de vervallen staat van het oude pand. „De muren begonnen te wijken, het lekte, de padden zaten achter de gordijnen en de kikkers zwommen door de kelder. Repeteren was ge woonweg niet meer mogelijk," 'herinnert-voorzitter Altorf. Het oog van de leden van vereniging viel op het voorma- Bij tamboer-, trompetter-en majorette korps Gusto zyn ze blij en trots op hun nieuwe huis vesting. Van links naar rechts: voor zitter Joop Al torf, Will Jan sen, Betty van Oorschot, Marty Jansen en Pleuni Al torf. Vooraan staat het jong ste lid van de vereniging: de negenjarige Natasja Ris- seeuw. lige schoolgebouw aan de Zalmstraat. „Het stond leeg en er was nog geen bestemming voor." Met de gemeente we den afspraken gemaakt ea al les leek in kannen en kruiken. „Léék, want wat schetst onze verbazing toen het pand als atelierruimte werd toegewe zen aan een vijftal kunste naars," zegt een nog steeds verontwaardigde Altorf. „We waren woedend en vonden het natuurlijk geen stijl." In een daaropvolgende le denvergadering waren de le den van Gusto het er unaniem over eens wat het alternatief moest worden. Als het niet goedschiks kon, dan maar kwaadschiks moeten zij ge dacht hebben. Op 22 april 1988 kraakten zij het leeg staande schoolgebouw aan de Warande en namen daar hun intrek. „Het is zo stil gegaan dat zelfs le omwonenden niets hebben gemerkt. Pas toen zij de volgende dag de spandoe ken uit de ramen zagen han gen, wisten ze wat er aan de hand was," zegt Altorf. Ieder een, van mensen uit de buurt tot andere muziekverenigin gen, steunde de actie van Gus to. Harmonievereniging Wil- ton-Feyenoord stelde gaslam pen ter beschikking en twee families uit de buurt zorgden' dat de vereniging werd voor zien van electriciteit en water. „Het was een spannende tijd," herinnert voorzitter Al torf zich. „We wisten niet wat er ging gebeuren en we zou den wel zien hoe het af ging lopen." Reeds vanaf het begin van de kraakactie ontpopte zich een hechte band tussen de leden van de vereniging. „De eerste nacht hebben alle leden hier geslapen. In de daaropvolgende weken hebben we hier dag en nacht gebivak keerd in 'ploegendiensten' van minstens twee mensen." „Het was hartstikke gezel lig," beaamt ook Will Jansen, interim-secretaris van Gusto. De afgelopen anderhalf jaar is zij constant in het pand te vin den geweest. Van 's morgens negen tot 's avonds tien 'sloof de' zij zich uit in het nieuwe clubgebouw van de vereni ging. „In woonde er bijna, al leen mijn bed stond ergens an ders." Een week na de kraakactie bracht de toenmalige wethou der L. Hafkamp (Cultuur-, Sport-en Jeugdzaken) een on verwachts bezoek aan het pand aan de Warande. De woorden die de wethouder toen uitsprak lijken in het ge heugen van de voorzitter ge grift te staan. „Hij zei: als het jullie hier wat lijkt, mogen jul lie het hebben, maar jullie krijgen geen stuiver." Met de hulp van de woningbouwver eniging Schiedam Zuid, waar Gusto voorheen was gevestigd, en de woningbouwvereniging West, is toen een bouwteke ning opgesteld. „Het probleem was alleen: waar halen we het geld vandaan voor het op knappen en aanpassen van het pand." Van de gemeente heeft de vereniging toen alsnog een startsubsidie van vijftiendui zend gulden ontvangen met de garantie dat Gusto de komen de tien jaar van huisvesting op de Warande nummer 150 was verzekerd. Het aanschrijven van diverse bedrijven in Schiedam leverde geen enkele respons op. Bij de heropening van het hoofdkamoor van de Rabobank op het Veerplein in Vlaardingen kreeg Gusto (op aanwijzing van burgemeester en wethouders) een donatie van tienduizend gulden. Ver der kwam de Stichting Her vormd Weeshuis spontaan met 2.500 gulden aan en maakte een bevriend bedrijf het kos tenplaatje dekkend door mate rialen ter beschikking te stel len. Het zat de tamboer-, trom- petten-en majorettenvereni- ging echter niet mee. Het was de bewoner van een naastgele gen appartement die roet in het eten gooide. Hy wees op het feit dat de vereniging voor dergelijke werkzaamheden een bouwvergunning i.odig heeft. De bouw moest voor cir ca negen maanden worden stopgezet. De nu 22 leden tellende muziekvereniging kan weer vrolijk de toekomst in kijken. Voorzitter Altorf hoopt dat de vereniging, die zijn ledental met meer dan de helft zag da len, eindelijk weer gaat groei en. „Door de goede ligging hier in West, hopen we op meer aanloop uit de omgeving. We moeten de vereniging weer opnieuw op poten zien te krijgen. Het ontbreekt nu nog maar aan één ding," vervolgt hij lachend. „Een nieuwgelak- te buitenkant, maar daar had den we geen geld meer voor." Door Carel van der Velden SCHIEDAM Eigenlijk hoor je niet zo gek veel van het Buro voor Rechtshulp. En kele maanden bekritiseerde de club weliswaar in het open baar de dienst Huisvesting van Schiedam, maar deze stap vormt een uitzondering. Toch duidt de betrekkelijke anoni miteit zeker niet op een mar ginaal bestaan. In vergelijking met het jaar ervoor steeg het aantal klanten in 1990 met bijna twintig procent tot 3500. Dit jaar is het precies tien i jaar geleden dat het bureau een vestiging in Schiedam opende. Op dat moment waren de rechtskundige adviseurs reeds enkele jaren actief in Rotterdam. Vanuit de centrale vestiging bedienden de rechts kundigen destijds de wijde omtrek, maar deze werkwijze leverde in de praktijk toch te veel beperkingen op. „In de jaren zeventig kwam men er achter dat er met name onder de lagere in komensgroepen een grote be hoefte bestaat aan rechtsbij- stand," zegt jurist Maarten Köster van het bureau. „Het bureau ontstond uit de gedach te dat er in Nederland veel "prachtige wetten en regels zijn opgesteld, maar dat veel men sen hun rechten niet kennen. Het Buro probeerde dat gat op te vullen en vijftien jaar na dato hebben we in feite nog steeds dezelfde doelstelling." Het verwezenlijken van de doelstelling vormde aanvanke lijk nog een probleem. Van be gin af aan had het Buro voor Rechtshulp aan werk geen ge brek, maar in de praktijk bleek dat de potentiële klan ten uit de omgeving van Rot terdam wegbleven. „Veel mensen hebben drempelvrees om naar een ad vocatenkantoor te gaan," zegt Maarten Köster. „Wij zijn laagdrempeliger, maar daar voor is het wel van belang dat we in de buurt van de klanten zijn gevestigd. Wij bedienen het gehele arrondissement en dat strekt zich uit van Gouda tot Rotterdam en de Zuidhol landse eilanden. Daarom zijn er verschillende buitenvestig ingen opgericht. Vanuit Schie dam bedienen we het gehele Waterweggebied en een deel van het Westiand." Ook vanuit de vestiging in Schiedam houden de drie me dewerkers van het bureau zich bezig met het vaste taken pakket. Bij het bureau kan f Wil Koekkoek, Maarten Kös ter en Fleur Wery bestie ren in Schie dam het Buro voor Rechts hulp. De re gionaal opere rende instel ling bestaat dit jaar tien jaar. Hit 1ÊÊÊRÈÊM men kostenloos aankloppen met juridische vragen op het terrein van uitkeringen, huren en het verkrijgen van een ver blijfsvergunning. „We houden ons niet bezig met belastingen, verzekerings kwesties of consumentenza ken," verklaart medewerkster Wil Koekkoek. „Voor dat soort zaken kunnen mensen terecht bij de belastingwinkel of het instituut sociaal raadslieden." De elkaar in sneltreinvaart opvolgende wetswijzigingen bezorgt de vestigingen van het Buro voor Rechtshulp handen vol werk. Ook in Schiedam stappen veel mensen binnen met klachten over de sociale stelselherziening of de studie financiering. „Iedere student van boven de achttien jaar heeft tegen woordig recht op een studie- bijlage," schetst Köster het probleem. „Met name mensen met een lagere opleiding blij ken weinig van de regelgeving te begrijpen. Bovendien is de studiefinanciering in Gronin gen star en meestal onbereik baar." Problemen met de ingewik kelder wordende wetgeving bezorgt het Buro voor Rechts hulp reeds het nodige werk, maar daarnaast worden de drie medewerkers in Schie dam ook geconfronteerd met typisch lokale problemen. De ontslaggolf in de scheepvaart is bij voorbeeld niet onopge merkt aan de juridische instel ling voorbij gegaan. „We heb ben hier in de loop der jaren heel veel te maken gehad met ontslagaanvragen en loonvor- deringen. Daarnaast klagen mensen over de wao of over de wijze, waarop werkgevers met afroepcontracten om gaan." Veel klanten komen het Bu ro binnen met een probleem, dat rijp is voor een rechterlij ke uitspraak. Dat kan een huurder zijn, die ondanks de trouwe maandelijkse afdracht van zijn huur uit zijn woning dreigt te worden gezet. „We proberen zo'n pro bleem eerst in der minne te schikken, In zo'n geval manen we de verhuurder dat hij aan zijn verplichtingen moet vol doen. Als er geen reactie volgt, dan kan de huurder alsnog een proces aanspannen. Wij verwijzen de klant naar een ter zake kundige advocaat," legt Maarten Köster uit. „Als de Mant zijn inkomensgege- vens meeneent, kunnen we di rect uitrekenen hoeveel de klant zelf moet bijdragen aan de procedure." Het voorbeeld met de huur der is illustratief voor de werkwijze van het bureau. Want uit principe kiezen de medewerkers in een conflict altijd de kans van de huurder. En in een arbeidsconflict ver leent men steun aan de werk nemer. „Werkgevers en verhuur ders zijn meestal wel in staat hun recht te halen. Onze keu ze heeft ook praktische voor delen Anders zou in theorie de situatie kunnen ontstaan dat je twee ruziënde partijen van advies moet dienen." De huurgeschillen vormen slechts het topje van de ijsberg in de sector huisvesting. Kös ter verwijst naar de dreigende gevolgen van de bezuinigingen op dit terrein. „De lagere in komensgroepen mogen in de toekomst vermoedelijk riet meer verwonen dan 450 gul den per maand. Die woningen zijn nauwelijks te vinden, waardoor onze klanten klem komen te zitten. In wanhoop zoekt men dan zijn toevlucht tot allerlei louche bemidde lingsbureaus. Wij zullen de ge volgen direct merken." In landelijk verband ver zetten de juridische adviseurs zich tegen de dreigende ver slechteringen in de positie van de minder draagkrachtige huurder. Maar ook op lokaal niveau pogen de drie mede werkers van de Schiedamse vestiging misstanden aan de kaak te stellen. Köster: „Het geven van structurele rechtshulp behoort ook tot onze taken. Als wij bij voorbeeld een groot aantal klachten over een gemeentelij ke dienst krijgen, kunnen we daar op een andere manier op inspringen." Dit gebeurde enkele maan den geleden voor het laatst. Na het inventariseren van een aantal klachten, bood het Buro voor Rechtshulp in december van het vorig jaar een rapport over de Dienst Huisvesting aan. Uit een enquête bleek, dat maar liefst veertig procent van de bezoekers ontevreden is over de dienst. „Zo'n onderzoek stellen we alleen in als het de spuigaten uitloopt. Op dit moment hou den we de gang van zaken bij huisvesting nauwlettend in de gaten. De dienst is nu beter bereikbaar voor het publiek en en er is een klachten spreekuur ingesteld," zegt Wil Koekoek. „Maar na een eerder onderzoek in 1986 liep het aantal klachten aanvankelijk ook sterk terug." Eén probleem kent het Bu ro voor Rechtshulp in ieder geval niet. Deze week vertel den agenten dat de meeste klachten van migranten niet tot de burelen van de politie doordringen. De weg naar het Buro voor Rechtshulp weten Turken en andere buitenlan ders echter wél te vinden. „Veel buitenlanders komen hier met vragen over het vreemdelingenrecht," legt me dewerkster Fleur Wery uit. „Het is volgens mij wel begrij pelijk dat buitenlanders niet direct naar de politie stappen. In die kringen bestaat toch een zekere huiver voor de vreemdelingenpolitie." Ook in migrantenzaken spe len de juridische adviseurs vaak met de vraag, of de klacht een incidenteel, danwel een structureel karakter heeft. „Stel dat een ontslagen Turk klaagt over discriminatie. In feite is dat pas te bewijzen als je een flink aantal klachten over dat bedrijf kunt verzame len," zegt Fleur Wery. „Daar om is het belangrijk dat er in Schiedam eindelyk eens een goed functionerend meldpunt voor discriminatie komt. Dan zouden alle instellingen over veel meer informatie kunnen beschikken." 'Een vrouw alleen' in De Erker SCHIEDAM De thea tergroep Kontrast speelt zondagmiddag in wijkcen trum de Erker een monol oog van Dario Fo en Franca Rama. Het stuk heet "Een vrouw alleen' en wordt ge speeld door Coby Dubbeld. Het gaat over een vrouw in haar eigen omgeving. Zij heeft al veel meegemaakt en zit daardoor thuis opgeslo ten. Het theaterstuk begint om 14 uur. De toegang is gratis. Travestie en pop in café Podium i SCHIEDAM De Rot terdamse 7-mansformaue Cheat the beat treedt zater dagavond vanaf half elf op in het Podium. De groep speelt onder meer punk en reggae. Een dag later, zon dag, is datzelfde café het de- kor van een travestie-play- backshow. Vanaf tien uur kunnen persiflages worden verwacht van Olga Lowina, Corry Konings, Amanda Le ar en Jasperina de Jong. Squash-toppers naar Schiedam SCHIEDAM In squash- en tenniscentrum Klaverstede aan de De Brauwweg worden morgen en overmorgen het jaarlijks terugkerende open squash- kampioenschap gehouden. Zaterdag en zondag kan de toemooi-organisatie be staande uit René van der Schaft, Bob Donkervoort en Jos Lansbergen rekenen op deelname van de Neder landse top. In »de hoogste klasse geven bij de herén onder anderen Nederlands kampioen Raymond Schef- fer en Erik van der Pluym acte de prèsence. In de hoogste dames-af deling zullen Babette Hoog- endoom (zesvoudig titel- houdster). Marjolein Hout- sma en regerend kampioen Hugolien van Hoorn aantre den. De attraktiefste wed strijden, die gratis kunnen worden bijgewoond, wor den verwacht op zondag morgen. Ïieeff aariijksa concert SCHIEDAM De Har monie Wilton Fijenoord geeft zaterdagavond in het Passage-theater haar jaar lijkse concert. Onder leiding van J. Gruter, en samen met enkele solisten, zullen onder meer stukken worden gespeeld uit Les Misérables en West Side Story. Kaarten zijn voor een tientje ver krijgbaar aan de zaal. Het concert begint om 20 uur. Vlooienmarkt in Lijnbaanhal VLAARDINGEN !üe Lijnbaanhal aan de Baan- straat 4 is morgen weer 'het dekor van een vlooien markt. Van negen tot vijf is iedereen welkom. De en treeprijs bedraagt/1,50. Postzegel van 't jaar uitgereikt VLAARDINGEN De Vlaardingse postzegeluitge verij De Zegelkoerier wil de uitreiking van de Postzegel van het Jaar naar een hoger plan tillen. In samenwer king met de drie grootste fi- lateliebladen van Nederland heeft ze daartoe een specia le stichting opgericht, die in het vervolg de prijsuitrei king zal beheren. De secre tarie van de stichting blijft in handen van de Zegelkoe rier. Vrijdag wordt m-Den Haag bekend gemaakt wel ke grafische vormgevers er verantwoordelijk zijn voor de Postzegels van het Jaar in de diverse categorieën. Voor de winnaars is 7500 gulden weggelegd. VLAARDINGEN In jeugdcentrum Europe aan de Brusselweg houdt de computerclub Holy morgen een Open Dag. Leden zuilen hun computerkunsten aan het publiek demonstreren. Zo zullen enige vliegtuigfa naten hun vaardigheid met vluchtsimulators tonen. Be langstellenden zijn welkom van 0 tot vijf. De toegang ii gratis. BEZO R GINGL 010-4404.444 Voor nabezorgmg bellen maandag t/m vrndaq 18 00-19 00 uur Zaterdag tot 16 00 uur. v'.f 'W IK*» c,.» f%t .-*yw£ f hi 1*?%. 1* i Ürf.T**

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1