Schiedam pakt uit tijdens Boekenweek V eestelijke afscheids 'ecepe van wethouder Ar j Maarle reld Jongerenwerker moet puinruimen LAATSTE lij was niet één keer de oorzaak van de val van een college let Vrije Volk VLAARDINGEN/ SCHIEDAM B en W begrijpen niets van kritiek Groen Links op teruggaaf-regeiing Voorbereidingen voor nieuwe start voor buurthuis in Schiedamse wijk Nieuwiand OP DE GRENS ZATERDAG 9 MAART 1991 wv/ws PAGINA 17 SCHIEDAM Wat voor de een ver weg is, is voor de an der dichtbij. Zo kan ook Schie dam reisdoel zijn Onder dat motto wordt de Boekenweek dit jaar in het teken van reizen en reisdoelen op Schiedam betrokken. Voor volgende week is een pro gramma bedacht, waaraan be kenden als Jan Siebelink en Adriaan van der Veen hun medewerking verlenen. Laatstgenoemde heeft ook iets bijgedragen aan de literai re wandelgids 'Pennevruchten op Brandewijn', die ter gele genheid van het 75-jarig be staan van de Schiedamse bi bliotheek wordt uitgegeven. Auteur J. van bergen en Hene gouwen schrijft daarin stuk ken aan elk iar, die prominen ten als Annie M.G. Schmidt en Simon Carmiggek ooit over de jeneverstad schreven. Op de slotdag van de boe kenweek op zaterdag 16 maart leidt de Schiedamse historicus Han van der Horst een literaire wandeling langs bekende en minder bekende plekjes, 's Avonds volgt dan een 'praatshow' in het Passage theater. Gespreksleider Van ier Horst zal dan met Siebe link en Van der Veen praten over hun relatie met Schie dam en hun werk. De literaire wandeling ver trekt om 15 uur vanaf Huis te Riviere en zal zo'n twee uur duren. De praatavond vindt plaats in de Roo Roosenzaal van het Passage theater en be gint om 20.30 uur. Het Jazz combo Robert Jan Noordhof zal het geheel muzikaal omlijs ten. Kaarten voor de praat avond kosten vijf gulden en rijn verkrijgbaar bij de boek handels Van Leeuwen en Mer- curius en alle bibliotheekves tigingen. VLAARDINGEN Het col lege acht beschuldigingen van de Groen Links-fractie, als zou de gemeente zich socialer voordoen dan ze is, niet rele vant. De kritiek op een door Groen Links gememoreerde' „kwijtscheldingsregeling" ko men BSrW wat vreemd voor. Dat woord zou iets heel anders zijn dan de door de partij be doelde teruggave-regeling. Alvorens het college in een brief antwoord geeft op raads vragen van Groen Links laat het enigszins stekelig die partij weten dat de twee woorden niet verwisselbaar zijn. „De teruggaaf-regeiing is geen kwijtscheldingsregeling," zeggen B en W. Eerstgenoem de regeling zou worden bere kend op basis van bruto be dragen, de andere op basis van het besteedbaar netto-in komen. GroenLinks liet vorige maand via raadsvragen weten dat slechts een zeer beperkte groep uiteidelijk profijt trekt van een kwijtscheldingsrege ling voor de afvalstoffenhef fing en het CAI-abonnements- geld. De partij kon zich daar om maar moeilijk verenigen met de inhoud van een voor lichtingspagina van de ge meente in het huis-aan-huis- blad Groot Vlaardingen. Daar in werd gemeld dat bijvoor beeld één-ouder-gezinnen in aanmerking kunnen komen voor zo'n teruggave. Groen Links-raadslid Van Kalken re kende echter uit dat uiteinde lijk slechts een zeer beperkte groep van die mogelijkheid ge bruik kan maken. B en W wijzen erop dat in het bewuste artikel ook gewe zen wordt op gehuwden en sa menwonenden. De term 'eén- ouder-gezinnen' is wat vreemd gekozen, „omdat deze altijd een uitkering ontvangen, die bruto hoger is dan de norm van de teruggaafregeling," zo geven B&W toe. LAMA Via deze brief wil ik reageren op het stukje 'over het vangen van de lama' uit Het Vrije Volk van afgelopen maandag. Omdat ik samen met een qo'Jega - erbij was toen de la ma werd gevangen, weet ik dat het stukje een aantal feite lijke onjuistheden bevatte. Daarin werd beschreven dat politie-agenten de lama vin gen. In werkelijkheid echter was het mijn collega M. Loef. Zij hield daaraan zelfs een aantal blauwe plekken over. Het lijkt me onterecht dat nu de politie-agenten met de eer gaan strijken. Bovendien stond in het stukje dat de lama werd wegge sleept. Dat is niet waar. Het dier werd aan de auto gebon den en liep rustig mee. K. Kooijman, Schiedam oor de eerste keer sinds de stemplicht h w is afgeschaft, heb ik geen gebruik gemaakt van mijn democratische recht om te stemmen. Ik l«,iieh er verschillende men- Péen door verrast, zeiden ze me. Zij kennen mij als een serieuze man, die zelfs vindt dat je binnen een vereniging je stem moet la ten horen op de jaarlijkse ledenvergadering. De noes- f.rte werkers in het bestuur 5 verdienen het gewoon om die ene keer per jaar een oordeel over hun inzet en prestaties te vernemen. Officiële verkiezingen heb ik nognooit laten schieten. Hoewel, een keer toch. Dat was toen er nog net stemp licht bestond en ik uit pro- test die plicht heb ver zaakt. - Deze week ben ik echter niet naar het stembureau r gestapt. En hewust. De enig "twijfel die ik heb gehad was het referendum over het referendum, dat in mijn woonplaats Vlaardin gen werd gehouden. Zo'n toevoeging aan de moge lijkheden om mensen zich «-1 gericht over een zaak in him gemeente te laten uit spreken, leek me wel aar- dig. Het belang ervan vind ik echter ook weer niet zo zwaarj dat ik alleen hier voor naar het stembureau wilde gaan. Voor de Provinciale Staten wilde ik namelijk beslist geen stem uitbrengen deze keer. Bijna alle politici en vooral de grote voorgan gers, maar ook kandidaten op de kieslijsten riepen van de daken dat het ging om een oordeel over de makers van de Tussenba lans. Nou, die Tuba gaat bij mij niet op. Ik sta op het standpunt dat je bij verkiezingen serieus moet oordelen. Een keuze maken tussen kandidaten, die niet grijs zijn, maar die ergens voor staan. Die meer te verdedigen hebben dan de instandhouding van een overleefd instituut. El ke kandidaat, die bij voor baat zelf roept dat het niet om provincie-zaken gaat maar om landelijke macht verhoudingen, behoort vol gens mij linea recta zijn ze tel op het Haagse Provin ciehuis te verlaten en zich te gaan inspannen voor een betere bestuurstruc- tuur in ons land. Aan zo'n onbetekenend verklaarde verkiezing doe ik niet mee. Ik wil graag bewust blij ven kiezen en wens me niet als stemvee te laten gebruiken. Nu nog iets anders. Zoals de oplettende lezer niet ontgaan zal zijn, groeit on ze krant toe naar een nieu we vorm. Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuws blad zullen straks vervan gen worden door het nieu we Rotterdams Dagblad. Ook op bet gebied van de lokale berichtgeving zal dit tot wijzigingen leiden. Een van de gevolgen daarvan is, dat deze zaterdagse ru briek niet meer zal ver schijnen. Van de ontwikke lingen aan beide zijden van de grens tussen Schie dam en Vlaardingen blijf ik u echter wel gewoon op de hoogte houden als lid van een te vergroten regio nale redactie. Straks zor gen we met z'n zessen er voor dat u op vijf dagen van de week dagelijks meer nieuws krijgt aange boden op de regionale pagi na's. BEN VAN HAREN Met een hegge- schaar trok oud-wethouder Ary Maarleveld door de zaal om het rekord lin ten knippen te kunnen breken. .Siistïïj-- Door Ben van Haren VLAARDINGEN In de woelige politieke tijden, die Vlaardingen in het recente verleden heeft gekend, is er vaak wisseling van wethou ders geweest. Nooit echter sneuvelde Arij Maarleveld (PvdA). Ook was hij niet één keer oorzaak van de val van een college en toch maakte hij zeven verschillende samenstel lingen mee. Hij stapte wel op uit solidariteit, maar hield toch altijd contact met de te genstander van dat moment. „Een geschikte man om bin nen de PvdA aan vernieuwing van de partijcultuur mee te werken," constateerde gister avond Hans van der Vlist, een sterk verliezend gedeputeerde van Zuid-Holland en hoofdbe stuurslid van de PvdA. Van der Vlist zei het aan het eind van zijn serieuze toe spraak over de toekomst van de sociaal-democratie in het jaar 2000, waarmee hij even de feestelijke sfeer onderbrak in de zaal Harmonie waar Arij Maarleveld van zijn partij een afscheidsavond kreeg aangebo den. Het was allemaal wat speels begonnen. Met een heg- geschaar trok oud-wethouder Arij Maarleveld door de zaal om het rekord linten knippen te kunnen breken bij de ope ning van Galerie Arij. Vervol gens werden hij en zijn vrouw Ineke, die afgelopen zondag ook al feest hadden bij de vie ring van hun 25-jarige huwe lijk, onder bloemen bedolven. Het was een complete verras sing voor Maarleveld, die met ae overige wethouders'(burge meester Van Lier is in Enge land) naar de eerste openings handeling van zijn opvolger Kees van der Windt dacht te gaan. „Jij dacht te komen op de eerste van Kees, maar het wordt de laatste van jou," zei Bert Kandel, de nieuwe frac tieleider van de PvdA, die sa men met Anny Attema de avond aan elkaar praatte. Eerder op de dag in het ge meentehuis had Maarleveld vele officiële woorden van lof over zich heen gekregen en vele handen geschud tijdens een druk bezochte afscheidsre ceptie. In De Harmonie ging het er allemaal wat vlotter aan toe. De band Sunset Boulevard zorgde niet alleen voor de mu ziek. Van de streekmuziek- school was het saxofoon-en semble aanwezig om Maarle- velds favoriete oude jazznum mers te spelen. Het jonge, vro lijke zangeresje Jacqueline Boot zong moderne kinderlied jes en Ton Stolk speelde op piano een compositie van Mo zart en een van een onbeken de Rus. In sketches werd het echtpaar Maarleveld ten tone le gevoerd en de collega-wet houder. Daarnaast waren er twee opvallende koren. 'De Haven zangers', bestaande uit vrijwil ligers en vaste bezoekers van Buurthuis De Haven, bezongen Maarleveld als 'de lieve schat' en een koor van oud-wethou ders herinnerde onder leiding van Bas Goudriaan aan zaken 'uit het leven gegrepen'. SCHIEDAM Een profes sionele jongerenwerker zal het jeugdwerk in het buurthuis Nieuwiand nieuw leven moe ten inblazen. De nieuwe be roepskracht, Mare Lensink, gaat de komende tijd bekijken wat de jeugd van de Schie damse wijk nu eigenlijk wil. Na de zomervakantie moet een frisse, nieuwe start van jongerenwerk zich aftekenen. Op de bouwvallen van jonge rencentrum Alladin, dat we gens gebrek aan personeel en geld uit de tijd raakte, zal dat elan zijn fundament moeten vinden. Na de sluiting van dit jon gerencentrum ging er verleden jaar een zucht van verlichting door de wijk. Naast geluids overlast klaagden de bewoners van Nieuwiand steen en been over de deels vernielzuchtige jongeren. Volgens de politiek was het centrum sterk gecri minaliseerd. Bijna niemand heeft een traan gelaten over de sluiting, maar volgens Mare Lensink is het toch zaak dat het jonge renwerk in Nieuwiand snel een nieuwe start maakt. De zo mer staat al bijna weer voor de deur en dan gaat de jeugd de straat op om zich te amuse ren. „Als de politie en de buurtbewoners daar op moe ten reageren, dan is dat ver keerd. Naar het buurthuis kunnen ze niet, want dat is af geladen. En we kunnen toch moeilijk de migranten of de vrouwen op straat zetten en de jeugd binnenhalen? We moeten nu gaan inven tariseren wat de jeugd wil, en hoeveel jongeren dat willen,' vervolgt Mare Lensink, die als voorman van de begeleiding scommissie YIN het onderzoek leidt. De naam van de com missie staat voor Jongeren In ventarisatie Nieuwiand, als men tenminste de spelfout voor lief neemt. Die spelfout is een bewuste keuze van de begeleiders. Zij willen hiermee een verband leggen met de Chinese even- Mare Lensink,. sinds 1 februari de nieuwe be taalde jonge renwerker, be tekent een nieuw elan voor buurthuis Nieuwiand. wichtstheoriën over de tegen polen Yin en Yan. „Wij moe ten een evenwicht zien te vin den tussen de wensen van jon geren en het aanbod van jon- gerenactiviteiten," weet Len sink. Hij haast zich te zeggen dat er nog geen plannen zijn, „Die komen pas na de drie fa sen van het onderzoek." De eerste fase van het on derzoek is het zogenaamde 'sleutelfigurenonderzoek'. Daarbij worden allerlei men sen die slechts zijdelings met de jongeren te maken hebben naar hun mening gevraagd. Dat kan een schooldekaan zijn, een lid van winkeliers vereniging of een ambtenaar bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. In de laatste twee stadia worden de jongeren zelf on derzocht. Dat gebeurt in de vorm van een enquête en in de vorm van interviews. „Als je jongeren naar hun mening vraagt, dan blijkt vaak dat ze alleen naar de disco willen." Vragen over werkambities zijn op dat moment nog niet beantwoord. „Dat wij het on derzoek doen heeft als voor deel dat de jongeren veel ope ner zijn," denkt de jongeren werker. „Uit angst voor het verhes van him uitkering pra ten ze bij de sociale dienst vaak de ambtenaar naar de mond." Met de voorbereidin gen en de uitvoer van het on derzoek is ongeveer een half jaar gemoeid. „We gaan niet zomaar 'even' regelen wat de jongeren willen," verklaart Lensink. Gezien het verleden staat Nieuwiand in het jongeren werk bekend als een zware post, maar Mare Lensink maakt zich geen zorgen. „Ik heb in Vlaardingen jongeren werk gedaan, dus ik weet waar ik over praat." Hij was toen verbonden aan het jonge rencentrum Europe aan de Brusselweg in Holy. Zijn loop baan begon hij tijdens zijn op leiding tot sociaal werker in het Rotterdamse Oude Noor den. Daar stoot hij op twee pro blemen. Het eerste was dat po litici de goede dingen die we bereiken vaak afschilderen als 'peanuts'. „De geldschieters onderschatten ons werk vaak. We kregen bijvoorbeeld wei nig waardering voor de cursus informatica voor mensen zon der werk. „Vreemd, want de cursisten wisten het initiatief wel op zijn waarde te scha- ten." Een ander probleem vorm de de reputatie van de jonge renwerker. Zo werd Lensink, die in 1985 zijn diploma voor de Sociale Academie haalde, vaak beschouwd als een 'gei tenwollen sok'. Om dat voor oordeel tegen te kunnen spre ken, ging Lensink zes maan den aan de slag als vertegen woordiger in scheidingswan den en systeemplafonds. „In het half jaar dat ik in het bedrijfsleven werkte, heb ik geleerd dat de zogenaamde 'zachte sector' harder is dan de zogenaamde 'harde sector'. Als je met een goed plan komt, krijg je het bedrijfsleven vaak voldoende geld mee om het uit te voeren. In de zachte sector krijg je dan de helft mee. Dan kun je het plan slechts gedeel telijk uitvoeren, terwijl hon derd procent resultaat van je wordt vernacht. Dat is soms moeilijk." Toch heeft zijn vak best voordelen. Hij noemt de rol van de jongerenwerker 'uniek' in de welzijnssector. „Met an dere sociaal- of maatschappe lijk werkers hebben mensen een relatie gebaseerd op 'moe ten'. Zij móeten iets van die mensen gedaan zien te krij gen. Een uitkering of een ge schikte woning. Bij ons be staat dat moeten niet. Dan krijg je vaak geheel andere antwoorden." Informatie voor aanstaande ouders VLAARDINGEN In Vlaardingen, Schiedam en Maassluis worden binnen kort informatie-avonden ge houden over kraamhulp an baby-uitzet. De bijeenkom sten worden georganiseerd door Kraamcentrum Maas steden Interkruis. De eerste bijeenkomst vindt plaats op 12 maart plaats in de Emauskerk aan de Van Lin den van den Heuvelsingel in Vlaardingen. Ook in Schiedam vindt de voorlich tingsbijeenkomst plaats in een kerk. Daar kunnen be langstellenden al op maan dag 11 maart terecht in de Magnalia Deikerk aan de Albardastraat. Naast voor lichting over de baby-uitzet vertellen de medewerkers van het centrum over de veiligheid en duurzaamheid van de verschillende baby artikelen. De voorlichtings avonden in de kerken krij gen een tweewekelijks ka rakter. In Maassluis gaat het Kraamcentrum Maasste den vanaf volgende week eveneens voorlichtings avonden geven. In zaal De Sluis aan de G.A. Brederol- aan vindt de eerste bijeen komst plaats op 13 maart. Verzamelaarsbeurs in Lijnbaanhal VLAARDINGEN In de Lijnbaanhal wordt zondag een beurs gehouden voor verzamelaars van glas, pla teel, aardewerk en porce- lein. Naast Nederlands aar dewerk, zullen ook produk- ten uit het buitenland op de beurs aanwezig zijn. De ver zamelaarsbeurs duurt van negen tot vijf. De toegangs prijs bedraagt drie gulden. Maassluis wil Hein Roethofprijs MAASSLUIS De ge meente Maassluis onder zoekt momenteel de moge lijkheden om mee te dingen naar de 'Hein Roethof Prijs'. Deze prijs wordt jaar lijks toegekend aan het pro ject dat de beste resultaten boekt op het gebied van cri minaliteitspreventie. Een eventuele hoofdprijs be draagt vijftienduizend gul den. Molenkrikkers weer op de fiets SCHIEDAM t De fiets club voor ouderen, 'De Mo lenkrikkers', begint aan staande dinsdag haar fiets- seizoen met een zogenaam de lentetocht door de Broek polder, De ouderen stappen om half twee op de fiets. Het vertrek/verzamelpunt is de parkeerplaats achter de Spieringhoekflat aan de Burgemeester Van Haaren- laan. Vijftigste Sterrebos SCHIEDAM De zie kenomroep wil haar vijftig ste uitzending van het oude- renprogramma Het Sterre bos niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom wordt aanstaande zondag het pro gramma niet uitgezonden vanuit de opnamestudio aan de Korte Haven, maar op lo- katie in het dienstencen trum 'de 4 molens'. Het pro gramma begint om 14 uur en duurt tot ongeveer half vijf. Improvisatie-spel met scheidsrechters VLAARDINGEN In de filmzaal Harmonie vindt dinsdagavond een openbare oefenwedstrijd van twee improvisatieteams plaats. Heuse scheidsrechters zul len de activiteiten van de Theatersportgroep Stadsge hoorzaal in goede banen lei den. Een toegangskaartje kost een rijksdaalder. In breng van het publiek tot vijfentwintig personen wordt zeer op prijs gesteld. De vertoning begint om 20.30 uur. Zweedse tekenfilm in Harmonie VLAARDINGEN De Zweedse tekenfilm Reis naar Melonia, een vrije be werking van het door Shakespeare geschreven stuk De Storm, draait woensdagmiddag in het jeugdtheater Harmonie. De film is geheel in het Neder lands. In deze film van de regisseur Per Ahlin worden de gevolgen van onnaden kend omgaan met de natuur op amusante wijze aan de kaak gesteld. De film is toe gankelijk voor kinderen vanaf vier jaar. Een kaartje kost vijf gulden. <3 O

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1