Scholieren dromen weg in warenhuis Gratis parkeren in centrumgarages' Padden en kikkers verhui zen weer Basisschool Dë Doorloper gaat samen met Meidoorn 'Conflicten z jn niet altijd te vermijden' Het Vrije Volk WATERWEG Aanbeveling in ambtelijke nota Vlaardingen m De Haven öngerust over bouwsteunpun Week tegen racisme r i .n«!- '"Bouwplan bezorgt Gorzen meewnvyoners SI s Schiedams CDA-raadsiid Els Hellwig verhuist naar Provinciale Staten Klein rechts is 'zeer teleurgesteld' in college Maassluis krijgt 'n jongenskoor DINSDAG 12 MAAR PAGINA 15 VLAARDINGEN Het grootste warenhuis van Vlaardingen heeft tijdelijk twee vaste bewoners. Met 7 een koets werden gisteren i een prins en een prinses afgeleverd bij de deuren van hun piepschuimen j droomkasteel. Op deze wij ze openden de leerlingen van de middelbare detail s-handelschool Beneden- Maas een groot schoolpro- Ij'ect, dat in het komende 1 weekeinde wordt afgeslo ten. - - De presentatie vormt het hoogtepunt van de praktijklessen, die Bene den-Maas is samenwerking met V 8- D heeft ontwik keld. Net als in alle andere vestigingen van het groot winkelbedrijf hebben de scholieren zich mogen uit leven op de inrichting van het warenhuis. Op basis van het thema dromen hebben de leerlingen het interieur getransformeerd in een 'dromenland'. Grootste blikvanger in de winkel vormt een enorm kasteel. Wekenlang zijn de scholieren in de weer geweest met het za ngen van de piepschuimen bouwstenen van het onder komen. Verspreid over verschillende verdiepingen hebben de leerlingen van heden-Maas piepschui men torens neergezet. De decorstukken vormen de praktische uitwerking van de lessen in verkoopkunde. „De theorielessen zijn leuk, maar met dit project kunnen wij eens zien wat er in de praktijk allemaal komt kijken bij een derge lijke verkoopactie," zegt leerling Evert Jan Bijl van Beneden-Maas. „We heb ben een complete marke tingstrategie moeten uit denken. Zijn klasgenote Claudia Heesbeen is ook enthousiast. „Betere lessen bestaan er niet." De presentatie volgt op een soortgelijk initiatief dat de leerlingen verleden jaar in het warenhuis uit voerden. „Dit project is echter veel grootser van aanpak," zegt docent Prak tijkbenadering Hans van Dam. „Gezien het vele werk is het eigenlijk jam mer dat de spullen na een week alweer weg moeten." Volgens bedrijfsleider J. Oostorwaal kan het project in alle opzichten de verge lijking met de marketings trategie van zijn bedrijf worden vergeleken. Net als in het echt kregen de leer lingen de beschikking or or een begroting, waarmee zij him 'droomwereld' moes ten creëren. Tijdens de actie zijn er twintig leerlingen in de weer om verschillende droomprodukten aan de man te brengen. „Het ren dement van de investerin gen wordt na afloop met de leerlingen aan de hand van de omzetregistratie doorgenomen," zegt de be drijfsleider. „Op die ma nier begeleiden de leerlin gen de actie van begin tot eind." Oosterwaal is heel te vreden over de samenwer king met Beneden Maas. „Wij krijgen antwoord op de vraag wat jonge mensen met frisse ideeën met de inrichting doen. Wat op valt is dat sommige onder delen van het concept heel goed uitwerken. Omgekeerd tonen leer lingen zich ook enthousi ast, al weet Leendert Jan Visser nog niet of hij in de toekomst daadwerkelijk in een warenhuis aan de slag wil. „De week moet ten slotte bijna nog beginnen," zegt hij. VLAARDINGEN Een nultarief invoeren in alle overdekte garages is goedko per dan betaald parkeren in de Vlaardingse binnenstad. Tot die paradoxale conclusie komen ambtenaren in een no ta over het toekomstig par keerbeleid in het centrum. Gratis parkeren kost de ge meente per jaar ongeveer twee miljoen gulden. Die verliezen kunnen worden verhaald via de onroerend goed belasting of door het invoeren van baatbe lasting voor winkeliers. Dat is voor de gemeente aantrekke lijker dan automobilisten met een laten betalen. In de nota wordt gesteld dat een kostendekkende ex ploitatie van parkeergarages in het centrum hoe dan ook onmogelijk is. Om automobi listen te 'dwingen' hun auto in een garage te stallen zou het aantal parkeerplaatsen op straat fors moeten worden in gekrompen en de zogenaamde belanghebbendenregeling (voor bewoners) sterk worden uitgebreid. De controle op de ze regeling zou onbetaalbaar worden. Daarvoor zouden 14 parkeercontroleurs nodig zijn. De nota legt de Vlaardingse politiek vier alternatieven voor om het falende parkeer beleid in het centrum om te buigen. Dat het roer om moet is duidelijk. De eerste, en tot nu toe enige parkeergarage in het centrum (aan de Afrol) lijdt sinds de opening in 1986 jaarlijks 4 ton verlies. Als het parkeerbeleid niet drastisch wordt gewijzigd dreigt een zelfde lot voor de nieuw te bouwen garage aan de Jou- bertstraat en de geplanae ga rage aan de Dijksteeg. Omdat er minimaal 1300 parkeerplaatsen in het cen trum nodig zijn, vallen twee alternatieven (alleen de garage aan de Jouberstraat bouwen) al meteen af. Resteert de keu ze tussen betaald of onbetaald parkeren in drie garages. Be taald parkeren is onaantrekke lijk. Behalve de al genoemde financiële nadelen (een uitge breide regeling voor bewoners en meer controleurs) zijn er nog meer bezwaren. Voor de garages moet dure apparatuur worden aangeschaft en perso neel worden aangetrokken. De Vlaardingse politiek staat voor een moeilijke beslis sing. Naar verwachting zullen niet alle partijen zonder slag of stoot akkoord gaan met ver hoging van de onroerend goed- belasting en de invoering van baatbelasting voor winkeliers. Deze week gaat de discussie over een nieuw parkeerbeleid van start in twee raadscom missies. De avonden worden warmer en vochtiger, dus gaat de inge bouwde wekker bij de padden en bruine kikkers die binnen de bebouwde kom in tuinen, groengrodels, parken en ruige terreintjes hebben overwin terd, weer af. De voortplan- tingsdrift brengt ze in bewe ging. De diertjes verhuizen mas saal, meestal naar de slootjes waar ze geboren zijn om zich op de vaste p.aatsen te verme nigvuldigen. Meerdere keren moeten daarvoor wegen (weg getjes) worden overgestoken. In Vlaardingen zijn dat vooral de Holyweg, de Zuidbuurtse- weg en Watersportweg. Om te voorkomen dat ze wor den overreden is de Holyweg vier weken lang 's avonds van 17.00 uur tot 's morgens 08.00 uur afgesloten. Een bord geeft toelichting. 'Afge sloten i.v.m. paddentrek'. Het verkeer wordt omgeleid. Op de overige twee wegen zijn ze dus nog vogelvrij. Na- tuureducatie Vlaardingen ver zoekt een ieder deze wegens 's avonds en 's nachts zoveel mogelijk te mijden. ""3> i fr - VLAARDINGEN Het be- stuur van buurthuis De Haven in Vlaardingen wil snel duide lijkheid over de vestiging van - een steunpunt voor sociaal-cul tureel werk in de binnenstad. In een brief doet het buurt huis een klemmend beroep op de Vlaardingse gemeenteraad een einde te maken aan de mistige situatie die nu al een jaar voortduurt. De onduidelijkheid frus- teert de reorganisatie van de „Vlaardingse buurthuizen. Vol- ,gens de gemeentelijke plannen 'moet -pe Haven een werkeen- JJ^icC1vormen met Ontmoe tingscentrum West. Het nieu- ^wer gezamenlijk buurthuis van ,-het 'centrum en de Westwijk „wordt in die laatste wijk ge- ~"*178Stïgï3, maar de gemeente 2 ffibeft De Haven beloofd dat de binnenstad een eigen steun punt krijgt. De samenwerking tussen de twee buurthuizen kan echter niet van de grond komen zolang niemand weet waar dat steunpunt moet ko- - men, en wanneer het wordt gebouwd. De Haven legt de schuld - van de problemen volledig bij de gemeenteraad. Alle poUtie- ke partijen gingen op forum bijeenkomsten in De Haven tot twee keer toe akkoord met het plan voor een steunpunt. Maar meer dan die toezegging, en de belofte dat er 350.000 gulden voor dit doel beschik baar zou zijn, is er nooit uit de bus gekomen. Ook het werk van de Stich ting Welzijn 90 wordt door de diffuse situatie in de binnen stad doorkruist. Welzijn 90, de overkoepelende organisatie van het sociaal-cultureel werk in Vlaardingen, is bij de be sprekingen over de fusie tus sen de twee buurthuizen be trokken. De stichting kan door de onzekerheid over de bouw van het steunpunt weinig bij dragen aan de fusiebesprekin gen. In de brief aan de gemeen teraad komt buurthuis De Ha ven opvallenderwijs niet terug op het voornemen van de ge meente, de Pniéikerk op de hoek van de Burgemeestei Pruissingel en de H. R. Holst- straat op te kopen. De Haven heeft ooit een kant en klaar ontwerp ingediend voor een steunpunt dat gebouwd zou kunnen worden op de plaats van de kerk. Voor zover be kend hebben de onderhande lingen tussen gemeente en de Gereformeerde Kerk nooit re sultaat opgeleverd. S.VT* "^'SCHIEDAM' Het'aan-'1 ject' Aan "dë-Riddërkese- iS'tattïnwoners van de Schiè- straat. 'Die' fasébestaat uit -damse wijk de Gorzen zal de komende tijd flink stij gen, Onder meer door de bouw van in totaal 140 nieuwe woningen m en rond de Ridderkerkse- straat komen er zo'n 470 'Gorzenezen' bij. In het ge bied, waar tot voor kort honderd huizen stonden, is de woningvoorraad na vol tooiing van alle stadsver nieuwingsoperaties uitge breid met 220 stuks. Door de toename van het inwo nertal wordt het draagvlak voor voorzieningen als winkels, scholen en hore cagelegenheden flink ver breed, zegt de gemeente. Donderdag wordt de eerste paal geslagen voor de eerste fase van het pro- 83 huurwoningen. In fase twee gaat het om ongeveer 60 huizen. Er worden ver schillende types gebouwd: eengezinswoningen, portie kwoningen en appartemen ten voor ouderen. De eer ste paal wordt geslagen door wethouder Reijnhout en twee bewoners van De Gorzen, mevrouw Bogerd en de heer Marbus. Het nieuwbouwplan heeft gevolgen voor het stratenpatroon in Schie- dam-Zuid. De Ridderkse- straat wordt zodanig ver legd dat een verbinding tot stand komt tussen het Wil- helminaplein en de Lek straat. Het Wilhelmina- plein zal opnieuw worden ingericht. H I p» v m ÊM n VLAARDINGEN De openbare basisscholen De Doorloper en De Meidoorn gaan samen. Met ingang van augustus van het volgend jaar worden de krachten gebun deld om beide onderwijsge bouwen in stand te kunnen houden. De directe aanleiding voor de fusie is de gestage daling van het aantal kinderen in de Babberspolder. De Doorloper, is dit schooljaar voor het eerst onder de magische grens van honderd leerlingen gezakt, bij De Meidoorn is dat al lange*- het geval. Directeur Frank Werlich van De Meidoorn: „Als we zelfstandig doorgaan betekent dit uiteindelijk opheffing. Nu schuiven we de organisatie in elkaar en komen zo sterker uit de strijd." De onderwijsteams en de medezeggenschapsraden heb ben zich akkoord verklaard met het samengaan. De ge meenteraad van Vlaardingen zal dit besluit binnenkort ne men, zo is de verwachting. De fusie houdt onder meer in dat de administraties wor den samengevoegd. Verder zal het zogeheten 'zorgbreedtesys teem', zeg maar de individuele begeleiding van scholieren, onder de scholen op elkaar worden afgestemd. De verdeling van de groe pen (klassen! komt in 1992 aan de orde, maar nu al is ze ker dat voor de kleinsten kla slokalen openblijven in beide schoolgebouwen. Werlich: „Voor de kinderen blijft er zo, aan beide zijden van de wijk, openbaar onderwijs bereik baar." Volgens een verklaring van de scholen leidt de fusie ertoe dat 'in een grotere organisatie goed onderwijs kan blijven be staan'. Er wordt op gewezen dat er meer personeel zal zijn en er dus meer aandacht voor de kinderen komt. De samenwerking zal zo goed mogelijk worden voorbe reid, is al aangekondigd. De leerkrachten beloven dat de ouders van beide scholen van de ontwikkelingen op de hoog te worden gehouden. MAASSLUIS In Maas- sluis valt het begin van de Ra madan dit jaar samen met de -manifestatie 'Zeg maar dag te- -geff racisme'. Gedurende een ^vyeekTbesteedt de Stichting Sa- .menlevingsopbouw Maassluis aandacht aan de verschillen en overeenkomsten in levens- - wijze-van Nederlanders, Tur- s ken "en Marokkanen. Het, hoogtepunt van de - -week valt samen met de door de Verenigde Naties uitgeroe pen Internationale Dag ter be strijding van alle vormen van rassendiscriminatie. Op deze avond houdt de bekende au- -.'teur Abou Satar een lezing over de culturele verschillen binnen de Islam. De Nederlandse Satar, die bekend staat als een ejq>ert op ibet gebied van de Islam, houdt haar lezing in gebouw De Vliethorst van het Maascol lege. De presentatie van de avond is in handen van Zorica Majic, coördinatrice bij de Stichting Buitenlandse Werk nemers Rijnmond. Naast de lezing besteedt de ptf I i ■f S SSM ook op andere wijze aan dacht aan de anti-discrimina tieactie. Op drie plaatsen wor den volgende week tentoon stellingen georganiseerd. In de bibliotheek is de tentoonstel ling 'Onder anderen' te zien. 'Onder anderen' besteedt aan dacht aan thema's als bijge loof, werken, wonen, kleding en eten. In gebouw De Vliethorst wordt tegelijkertijd aandacht besteed aan. werk van ver schillende M'aassluise fotogra fen. Onder de noemer Cultu ren als Buren maakten zij en kele jaren geleden foto's in de moskee, op straat en bij Tur ken en Marokkanen thuis. De derde tentoonstelling wordt op maandag 18 maart geopend door Ruud Timmer mans. In de hal van het stad huis staat de wethouder van Culturele Minderheden stil bij affiches, die in 1982 werden ingeleverd bij een prijsvraag. De kunstwerken zijn tot en met 22 maart in Maassluis te zien. SCHIEDAM Els Hellwig zoekt het binnen enkele maan den hogerop, maar de nadagen van haar carrière als CDA-ge- meenteraadslid wil zij in Schiedam vooral aandacht be steden aan kleine zaken. „Voordat ik statenlid ben, wil ik dat er een gehandicaptenlift in het oude stadhuis is ge plaatst." De opmerking is typerend voor Hellwig. In de loop der jaren heeft Schiedam haar le ren kennen als een vrouw met oog voor het detail. Haar man nelijke collega's filosoferen liever hardop over de prestigi euze bouw van een nieuw be stuurscentrum, maar Hellwig voelt zich allerminst te be roerd om zich druk te maken om de kleine makkes van het antieke stadhuis op de Grote Markt. „Het lijkt onbeduidend," zegt het raadslid, „maar de praktijk is dat gehandicapten bij een trouwplechtigheid naar boven moeten worden getild. Ze zijn dus altijd afhan kelijk van andere mensen. En als ze boven zijn moeten ze nog dank je wel zeggen ook. Ik vind dat wethouder Wiegman dat op korte termijn moet re gelen." Hellwig hoopt de installatie nog mee te maken, want de motie voor de gehandicapten- lift diende de CDA-fractie reeds verleden jaar in. De tijd dringt. Reeds op 16 april wordt zij beedigd als lid van de Provinciale Staten. „Als raadslid blijf ik nog aan tot 25 mei. Maar daarna is het echt afgelopen." Eigenlijk is het wel opval lend dat Els Hellwig de stap naar de provincie maakt. Juist het we: ken aan de basis heeft de CDA-politica in de afgelo pen zestien jaar ervaren als de grootste charme van het raadswerk. „In de provincie bankjes zal dat anders zijn," beseft ze. „Je hent op een wat breder terrein actief. Het pro vinciebestuur is abstracter en afstandelijker." Dat het electoraat haar me ning deelt, bleek verleden week bij de verkiezingen voor de provinciale staten. In Zuid- Holland bleef de opkomst van de kiezers onder de vijftig pro cent steken. Hellwig heeft haar eigen gedachten over de geringe populariteit van het provinciebestuur. „De contacten met de pro vincie zijn in de afgelopen ja-, ren wat weinig geweest. Het lijkt me een uitdaging om als statenlid het maatschappelijke middenveld te mobiliseren." Of zij in haar opzet slaagt zal de toekomst moeten leren, maar tijdens de verkiezingen wist zij in ieder geval een be hoorlijk aantal Schiedammers voor de provincie te interesse ren. Het werk van haar cam pagneteam, dat op diverse plaatsen in de stad met leus CDA-raadslid Els Hellwig: verruilt de Schiedamse raad voor Pro vinciale Sta ten. „Vote Els, Who Else?" aan de man bracht, werd beloond met zevenhonderd voorkeur stemmen. „Ik stond op een verkiesbare plaats, maar het is toch leuk als je zoveel steun ondervindt," meent het raads lid Op provinciaal niveau wil Hellwig het liefst aan de slag met haar in Schiedam ontwik kelde specialismes. „Naast ge zondheidszorg wil ik ouderen en welzijnsbeleid gaan doen," zegt ze. „Verder wil ik me gaan bemoeien met de water schappen. Maar over de porte feuilleverdeling is nog niets bekend." Met name het ouderenbe leid staat de komende jaren aan grote veranderingen bloot. De provincie, die als de be langrijkste subsidiegever op treedt, wordt op dit moment reeds geconfronteerd met de veranderende wensen van ou deren. „Steeds meer mensen wil len langer zelfstandig blijven wonen," zegt Els Hellwig. „Hierdoor is er meer geld no dig voor thuiszorg en flanke rend ouderenbeleid. Schiedam loopt op dit terrein voorop, maar er zijn nog tal van pro blemen te overwinnen. Tij dens werkbezoeken is overi gens gebleken dat de proble matiek in andere steden ver gelijkbaar is." Als statenlid zal Hellwig ook moeten stemmen over za ken, die in haar woonplaats sterk omstreden zijn. Zij ver moedt, dat conflicten met haar Schiedamse achterban in de toekomst niet altijd te ver mijden zijn. Zo is de meerderheid van de Schiedamse raad fel gekant tegen de door de provincie on dersteunde uitbreiding van vliegveld Zestienhoven. De ge meente ziet hier een ernstige bedreiging voor de geplande nieuwbouw in Spaland-Oost in. „Aan dat soort zaken ont kom je niet," zegt ze. „Als pro vinciale fractie van het CDA zien we de economische func tie van de luchthaven in. Maar wij vinden wel dat de uitbreiding beperkt moet blij ven en dat de landingsbaan moet worden gedraaid." Als raadslid wordt Hellwig in mei opgevolgd door de Schiedamse campagneleider Hans Doddema. Zij gunt haar partijgenoot de raadszetel, maar ze plaatst toch enkele kanttekeningen. „Door mijn vertrek neemt het aantal vrou wen in de raad verder af. Da's jammer en ik vind dat het CDA daar aan moet werken." Het vertrek van Hellwig be tekent ook een verdere deci mering van het aantal politici van KVP-huize in Schiedam. In het van oorsprong katholie ke Schiedam waakt CDA- raadslid Piet Roosen vanaf mei in zijn eentje over de roomse belangen. Man rijdt door na aanrijding VLAARDINGEN Een 34-jarige motorrijder uit Maassluis is gistermiddag aangereden op de noordelij ke rijbaan van rijksweg 20 toen hij een automobilist wilde inhalen. Die had zelf een inhaalmanoeuvre inge zet. De bestuurder van de auto, een 55-jarige Rotter dammer, was na de aanrij ding doorgereden, waar schijnlijk omdat hij niets gemerkt had. Op aanwijzin gen van een getuige kon hij in 's-Gravenzande worden aangehouden. De motorrij der is met verwondingen vervoerd naar het Holy-zie- kenhuis. Vee! vrachtauto's te zwaar beladen SCHIEDAM Nadat wethouder Chris Zijdeveld twee weken geleden maatre gelen tegen het vrachtver keer aankondigde, is ook de politie een actie tegen de truckers begonnen. Tijdens een controle op de Nieuwe Waterwegstraat zijn giste ren acht chauffeurs gever baliseerd. In alle gevallen waren de vrachtwagens te zwaar beladen. Het zware gewicht van de vervoermid delen vormt voor de Schie damse politiek een belang rijk motief om de vrachtwa gens uit het centrum te we ren. Met haar actie onder streepte de politie gisterep dit argument. Volgens een politiewoordvoerder is een groot deel van de in Schie dam rijdende vrachtauto's bovenmatig beladen. VLAARDINGEN De Vlaardingse, gemeenteraads fractie van SGP/GPV/RPF is verbaasd dat het college van burgemeester en wethouders niets doet aan de problemen waarme'eAe winkeliers en an dere ondernemers.jt -aan. de V oorstraat ^worstelen,, (terwijl wordt erkend dat die proble men het gevolg zijn van be sluiten van de gemeente. „Het is werkelijk onvoor stelbaar," stelt de fractie in een open brief aan het college, „dat u enerzijds toegeeft dat de gewijzigde verkeerssituatie mede de oorzaak kan zijn van het forse omzetverlies, maar anderzijds niet tot een her overweging wilt overgaan." Eerder al wezen SGP, RPF en SGP in schriftelijke vragen aan het colege op de omzetver- mindering als gevolg van wij zigingen in de verkeerssituatie in Ambacht. Ditmaal zegt de fractie 'zeer teleurgesteld' te zijn in het college. „Is dit col lege van PvdA, CDA en D66 dan werkelijk zo star dat op eenmaal genomen besluiten niet terug kan worden geko men? Kortom college, herzie uw standpunt en help Vlaar- dinger-Ambacht!" MAASSLUIS Oud-voor zitter Ger Vons van het Maas sluis' Mannenkoor heeft het initiatief genomen om te ko men tot de oprichting van een koor voor jongens. Op 27 maart is de eerste van de we kelijkse repetities, die elke woensdag van kwart voor ze ven tot kwart voor acht in ge bouw De Kern zullen worden gehouden. Er worden leuke, vlotte1 liedjes ingestudeerd. Daarbij kan worden gedacht aan werkjes uit bekende musicals. Iedere jongen, vanaf pakweg acht jaar tot de leeftijd dat de baard in de keel komt, is wel kom bij het koor. Dick Borst, bekend van on der meer de succesvolle Vlaar dingse musical Kantje Boord, is aangetrokken voor de muzi kale leiding. Hij hoorde enige tijd geleden van het plan, waarmee Ger Vons al jaren rondliep en toonde zich en thousiast. Borst bleek ook be reid mee te helpen bij de ver dere planvorming. Via brieven zijn de basis scholen en de muziek- en zangverenigingen in Maassluis op de hoogte gesteld van het initiatief. Er zijn strooibiljet ten verspreid en er zullen affi ches worden opgehangen. Informatie is verkrijgbaar op telefoonnummer: (01899) 13964. jIl fit V>/»» j: •""i ns' r. S> 1 U^Z ió A ■etU3 nasHA fïöboricspcc ""SS-IOW l f& M/lfcfcWtWU JU 1 iiterp isd 1,^- I i i

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1