Bedenkingen tegen 1 we ïde parkeergarage Alle bekertjes helpen 4 Tekort aan parkeerruimte door aanleg wandelroute 4 Pulnwal langs RW 20 op losse schroeven Waai eens aan" f t Stadsvernieuwing voortaan 'sober lmm Woedend CDA wil excursie boycotten Maassluis doet weer onderzoek in wijken Het Vrije Volk WATERWEG Overval op gezin was misverstand Vlaardingen wil verbod van asbest Maassluis wil de kermis rond Pasen Onderzoek naar open busbaan Dansmiddag VRIJDAG 15 MAART 1991 WSWV PAGINA 15 VLAARDINGEN Bij een aantal raadsleden rijzen be denkingen tegen de bouw van de parkeergarage aan de Jou- bertstraat. Zij onthouden dan ook voorlopig hun goedkeu ring aan de verlening van een krediet om de plannen voor te bereiden. In de raadscommissie Ver keer en Vervoer weigerden gisteravond de fractieverte genwoordigers van SGP/GPV/RPF, SP, D66 en VVD akkoord te gaan met ge noemd krediet. Bij de PvdA waren ook wat aarzelingen. „Volgende maand komt de Parkeernota aan de orde en daar maken de parkeergarages ook eigenlijk onderdeel van uit," verwoordde de sociaal- demoerate H.W. Petray-de Ke- ijzer. Maar een voorbehoud maakte ze nog niet. De aarzeling bij de eerste vier fracties wordt ingegeven door het echec van de garage aan de Afrol. Die staat gemid deld voor slechts twaalf pro cent vol, als gevolg waarvan de gemeente jaarlijks vier ton op de exploitatie moet toeleg ger Vooral het gereformeerde raadslid M.R.W. Lensvelt toonde zich een tegenstander van meer parkeergarages. „We weten niet waar we in stappen. En de Afrol-garage is al een verschrikkelijk ding, verderfelijk zelfs." VVD'er J. Bulva sprak van mosterd zonder maaltijd'. D66'er vroeg zich hardop af of die garage aan de Joubert- straat wel nodig was. Dat laatste bracht CDA-wet- houder mevrouw A.M.A.van Ardenne-van der Hoeven ertoe de raadsleden voor te houden dat de gemeenteraad eind vo rig jaar akkoord is gegaan met een samenwerkingsovereen komst met Multi Vastgoed voor de ontwikkeling van het stadshart. „En daarbij is over eengekomen dat Vlaardingen een parkeergarage bouwt," al dus de wethouder. „Dit kre diet is daarop een logisch ver volg." Ze vond dat de commissie de zaak niet voor zich uit kon schuiven, naar de behandeling van de Parkeernota die over een maand aan de orde komt. Ze hield de commissie voor dat een bezettingspercentage van 35 procent voor de Jou- berstraat-garage mogelijk is. Maar dan moet het stadshart wel zo ontwikkeld worden als de bedoeling is, voegde ze er aan toe. Harde garanties dat er een kostendekkende exploi tatie komt, werden niet gege ven. De wethouder wees er ver der op dat er mettertijd weer een stuk parkeerruimte op het Veerplein zal verdwijnen. „Er is nu genoeg parkeerruimte. Meer dan de behoefte. Dat zorgt voor veel overlast van zoek- en zwerfverkeer." Binnenkort komt het kre diet voor de parkeergarage aan de Joubertstraat in de raad aan de orde. Mogelijk geeft de houding van de PvdA- fractie dan de doorslag over de komst van een tweede par keergarage in Vlaardingen. VLAARDINGEN Met de aanhouding, van twee inwo ners van Dordrecht heeft de recherche van de Vlaardingse politie de gewelddadige over val van vorige week donder- dagavond op een Turks gezin pan de Wiardi Beekman- singel opgelost Bij de overval warden een 'man en een vrouw met een honkbalknuppel zwaar toege- takeld waarbij de man ernstig hoofdletsel opliep. Al snel bleek dat de overvallers de verkeerde woning waren bin nengedrongen en niet de juiste mensen hadden toegetakeld. De aangehouden Dordtenaren hebben een volledige bekente nis afgelegd en zijn inmiddels bij de officier van Justitie voorgeleid. j VLAARÏhNGEN De ge- i ,meente Vlaardingen werkt j aan een 'totaal asbestverbod'. In de plaatselijke bouwveror- dening is het gebruik van as- best nu nog onder beperkende I voorwaarden toegestaan. De t raad krijgt binnenkort van B en W een voorstel voor een compleet verbod j Het college schrijft dit aan vhet Landelijk Milieu Overleg, II een organisatie die recent een f aantal gemeenten in Neder- ji land voorstelde meer milieu- 1 beschermende maatregelen te 1 nemen. Overigens is landelijk acht t jaar geleden het gebruik van fijKfüwe asbest al verboden en hofgebruik van witte asbest beperkt. Volgend jaar wordt 'eeif'landelijk verbod voor het if]'.jsjetruik van alle soorten as- h best verwacht. (t. tCfl SCHIEDAM De werk nemers van de Openbare j, Nutsbedrijven Schiedam mogen hun plastic koffiebe- #L§§ keitjes voortaan niet meer in de prullenbak gooien. De ONS gaan de bekertjes inza melen om ze bij een gespe cialiseerd bedrijf te laten verwerken tot grondstof voor nieuwe produkten. Met dit initiatief willen de nuts bedrijven een bijdrage leve ren aan het indammen van de afvalstroom. Dichter bij de bron kan afval nauwelijks gescheiden worden, want de actie wordt uitgevoerd door de reinigingsdienst. Deze 'tak' van de ONS gaat bij alle koffie-automaten bekerhou ders plaatsen. Het is de be doeling dat de gebruikte 'weggooikopjes' daarin wor den verzameld. De houders worden regelmatig geleegd door een medewerker van de vuilnisdienst. Eigenlijk wilden de ONS dat de oude bekertjes grond stof zouden leveren voor nieuwe drinkkommen. Technisch is dat mogelijk, maar volgens de Warenwet mag het (nog) niet. Die wet verbiedt dat gerecycled ma teriaal in aanraking komt met voedsel. Daarom wor den van de ONS-bekertjes voorlopig kleerhangers, bloempotten en kozijnen ge maakt. Alle ONS-medewerkers hebben van directeur Henk Eikenbroek een brief gekre gen met de aansporing mee te doen aan dit milieuvrien- a Een van de 140.000 kofïïebekertjes die bij de Schiedamse ONS jaarlijks in de vuilnisbak verdwijnen. Vanaf nu wor den ze apart ingezameld en gerecycled. delijke plan. Eikenbroek maakt duidelijk dat het niet om een kleinigheid gaat: bij de nutsbedrijven verdwij nen jaarlijks 140.000 beker tjes in de vuilnisbak. 'Sloop een gedeelte van de Lijnbaanhal' Dem mensen lachen nog bij het slaan van de eerste paal voor 'hun' stadsvernieuwing in de Ridderkerksestraat. Maar de tijd van mooie projecten is voorbij, de gemeente Schiedam kan zich geen uitspattingen meer veroorloven. SCHIEDAM Het com plex van 140 woningen rond de Ridderkerksestraat is het laatste dure project van de stadsvernieuwing in-Schiedam geweest. Volgende complexen, zoals die in de Galileistraat, zullen opvallen door hun so berheid. De gemeente kan zich geen uitspattingen meer ver oorloven. Bij het slaan van de eerste paal aan de Ridderkerkse straat sprak wethouder Adri Reijnhout gistermiddag deze sombere woorden. Als de ge- MAASSLUIS De gemeen te Maassluis wil de kermis rond Pasen binnen de stads grenzen halen. De jaarlijkse circusvoorstelling zou dan tij dens de herfstvakantie moetan worden gehouden. Het college van B en W doet de raad het voorstel beide evenementen op genoemde da gen te laten organiseren. Er is in Maassluis meerdere malen vergaderd over een geschikte datum voor zowel de kermis als de vaste jaarlijkse circus voorstelling. SCHIEDAM Het CDA overweegt een excursie van de commissie stadsont wikkeling naar bouwpro jecten in Amsterdam te boycotten. De commissie maakt dat uitstapje maan dag onder leiding van wet houder Chris Zijdeveld, maar de christen-democra ten vinden het een zinloze onderneming. „Je mag toch alleen maar ja zeggen. Iets in te brengen heb je absoluut niet." Het CDA is woedend op Zijdeveld omdat de wet houder de commissie voor voldongen feiten heeft ge plaatst. Vorig jaar werd be loofd dat de commissie vol op inspraak zou krijgen over de keuze van de ar chitect die de vormgeving van het Stadserf gaat bepa len. Maar tijdens een ex cursie vorig najaar langs bouwprojecten in verschil lende steden werd duide lijk dat de keuze al min of meer vaststond. Zijdeveld en zijn ambtenaren had den toen al een sterke voorkeur voor architecten bureau Amsterdam. Afgelo pen week maakte het colle ge van burgemeester en wethouders die keuze ook officieel bekend. „We krijgen dus gewoon een architect door de strot geduwd," aldus een mis noegde Bert Kaptein(CDA). meente niet ieder dubbeltje voor de stadsvernieuwing twee keer omdraait, kan er straks op 'moeilijke' plekken vrijwel niets meer worden ge bouwd. „De vraag is alleen: hoeveel leVcjr je in? Want je kan natuurlijk" ook weer niet al te sober bouwen," sprak Re ijnhout. Vaak worden de financiële problemen nog eens verergerd door bodemverontreiniging. In de Ridderkerksestraat bij voorbeeld werd de gemeente onverwacht geconfronteerd met grote hoeveelheden asbest in de grond. Het saneren en afdekken van die kankerver wekkende stof kostte ruim een miljoen gulden. Dat was een van de redenen waarom het project in Schiedam-Zuid zwaar op het fonds voor de stadsvernieuwing heeft ge drukt. VLAARDINGEN Om het nijpende tekort aan parkeerr uimte rond de Vettenoordse- kade op te vangen overweegt de gemeente de middelste van de drie Lijnbaanhallen te slo pen. Het idee daar een par keerterrein aan te leggen houdt verband met de aanleg van de wandelroute 'Van 't Oft naar 't Ooft'. Daardoor zal een deel van de parkeerplaat sen langs de Westhavenkade verdwijnen. Ondernemers aan de haven zijn een handtekeningenactie begonnen om de herinrichting van de kade tegen te houden. Zij vrezen omzetverlies als hun klanten de auto niet meer in de buurt kunnen stallen. Jan van Lopik van de ge lijknamige zaak In kantoorar tikelen vraagt zich af „waar de gemeente mee bezig is." „In andere steden polst de ge meente eerst de ondernemers voordat een plan wordt uitge voerd. Hier gebeurt dat nooit," klaagt de woordvoer der van de middenstanders. Volgens Theo Eliasberg, ambtenaar bij Gemeentewer ken, valt het verlies aars par keerplaatsen langs de kade wel mee. Hij schat dat het om veertig vijftig plaatsen gaat. Die ruimte is nodig om de wandelroute 'aan te kleden' m.'t bankjes en kunstobjecten. Tassen de Julianabrug en de Credit Lyonnais Bank Neder land bevinden zich nu on geveer honderdnegentig par it servakken. De plannen voor de histori- sthe wandelroute zijn al in em vergevorderd stadium. Volgend jaar wordt begonnen met de herinrichting van het gedeelte tussen de Westhaven plaats en de Dayer. Volgens de schetsplannen wordt de West havenplaats veranderd in een 'stadsplein', waar de voetgan ger meer ruimte krijgt. De verkeerslichten bij de brug verdwijnen op termijn, omdat de toekomstige zuidelijke randweg naar verwachting veel verkeer uit de binnenstad zal wegzuigen. De gemeente hoopt dat de ondernemers langs de haven willen meewerken aan de face-lift. De ijskraam van Winzo en de patattent van Harteveld, die er volgens Eli asberg „hummelig en tamelijk ordinair" uitzien moeten bij voorbeeld meer uitstraling krijgen. Wat de parkeerproblemen betreft stelt de gemeente voor dat de ondernemers zelf meer ruimte scheppen aan de ach terzijde van hun panden. Daarnaast wil de gemeente langs de haven een nieuw par- keerregime invoeren: kortpar- keerders {klanten van de on dernemers) kunnen er straks nog terecht, langparkeerders moeten uitwijken naar het parkeerterrein bij het NS-sta- tion aan de Parallelweg. „Daar is plek zat," meent Theo Eliasberg. MAASSLUIS De gemeen te Maassluis is deze week ge start met een onderzoek onder de bewoners van Sluispolder- Oost en de Dijkpolder (Bomen- buurt) met de vraag wat zij OLIEKACHELS voor caravans VLAARDINGEN De ge meente Vlaardingen gaat on derzoeken of de busbaan Kor- hoenlaan-Parijslaan open gesteld kan worden voor alle autoverkeer. De bedoeling is te weten te komen of die maatregel de bereikbaarheid van het winkelcentrum Ho- lierhoek vergroot. Het onder zoek heeft geen betrekking op de busbaan Europaboulevard. Bekeken zal worden welke gevolgen het verkeerslawaai heeft, hoe het met de ver keersveiligheid gesteld zal zijn en of de middenstand er in derdaad van profiteert. van hun woonomgeving vin den Middels een enquêtefor mulier worden ze onder vraagd. Eerder deed de gemeente dat al in de Burgemeesters- wijk, de Componistenbuurt en de Bloemenbuurt (Dijkpolder). Er wordt onder meer gevraagd wat men van de woning vindt, hoe de voorzieningen (win kels, e.d.) in de buurt zijn, of er overlast is en zo ja waarvan en welke wensen er nog be staan. De wijze van aanpak was voor de provincie vorig jaar aanleiding om een prijs van 100.000 gulden aan Maassluis toe te kennen. Die prijs stimu leerde de gemeente om op de ingeslagen weg door te gaan. Het onderzoek in Sluispol- der-Oost en de Dijkpolder wordt gehouden onder veertig procent van de bewoners. La ter in het voorjaar worden de resultaten bekend gemaakt. De bewoners ontvangen ook een formulier over de in zameling van groente-, fruit en tuinafval. De gemeente wil dat apart gaan inzamelen. VLAARDINGEN De aanleg van een puin- wal langs Rijksweg 20, bedoeld om het verkeers lawaai in te dammen ter hoogte van de West- wijk, staat weer op losse schroeven. Er ligt een ambtelijk advies van de afdeling Stadsontwikke ling waaruit blijkt dat de effecten ervan te ver waarlozen zijn. Geadviseerd wordt eerst nader onderzoek te doen naar het nut van een dergelijke geluidswe ring, voordat tot aanleg wordt besloten. Dat on derzoek kost 30.000 gulden. Aan de hand van de uitkomsten zou moeten worden bepaald of er wel een 330 meter lange geluidswal moet ko men. Voor het tegenhouden van lawaai zijn drie mogelijkheden. Een scherm, dat prima werkt omdat het dicht langs de weg kan worden ge plaatst, maar te duur is en waarvoor het Rijk geen geld geeft, een aarden wal, die verder van de geluidsbron ligt, minder effectief is maar goedkoper dan een scherm en als laatste moge lijkheid een puinwal. Die puinwal leek er te komen, mede omdat het bijdroeg aan het afvalstoffenprobleem van de provincie. Maar nadeel daarvan is dat de aanvoer van puin een langdurige zaak is en er dus over een lange periode overlast voor de be woners in de buurt zal zijn. Maar, volgens Stadsontwikkeling, is een der gelijke puinwal eigenlijk helemaal niet zo goed. Omdat die ver van de weg komt te liggen moet de wal hoog worden. Door het gewicht kan niet zo hoog worden gestort, anders ontstaat kans op nazetcing. Nieuwe grondmechanische berekenin gen zijn noodzakelijk. Evengoed overweegt het college van B en W aan de betrokkenen te schrijven dat 'wij op dit moment aanzienlijke inspanningen verrichten om op zo kort mogelijk termijn een aanvang te maken met de aanleg van genoemde puinwal'. vv Voor een avontuurlijk Skandinavisch woonadvies met natuurlijk grenen meubelen. BB OQ0 00 B0B50 nmnnnon wonen markt vlaardingen 010-4343685 Anti-racisms SCHIEDAM Het mi grantenopbouwwerk, def stichting Maatschappelijk Werk, wijkcentrum de Er ker en bureau voorlichting organiseren ter gelegenheid van de internationale anti- racismedag een intercultu rele avond die op donderdag 21 maart in de Erker wordt gehouden. In 1967 hebben de Verenig de Naties alle lidstaten op geroepen om de 21e maart in ere te houden als interna tionale dag ter bestrijding van rassendiscriminatie. Die datum werd gekozen omdat op die dag in de Zuidafrikaanse plaats Shar- peville negenenzestig ge weldloos demonstrerenden vrouwen, mannen en kinde ren werden doodgeschoten. In het gebouw aan de Jan van Avennesstraat worden twee mini-tentoonstellingen gehouden met als onder werp andere culturen. Na de opening van deze ten toonstellingen, die overi gens tot en met 5 april te bezichtigen zijn, wordt de film Aardbeientaart met slagroom vertoond. Deze film gaat over discrimina tie. De avond wordt opgeluis terd met een wervelend op treden van de Spaanse dans groep Triana-y-ole en de exotische band Tropical Steel. De toegang is gratis en toegangsbewijzen zijn af te halen bij alle bibliothe ken en in het Migranten centrum aan de Parkweg 195. Vrijwilligster gezocht SCHIEDAM Het On- derwijsvoorrangsgebied zoekt voor de onlangs in de wijk Nieuwland gevestigde Interculturele Peuteropvang een vrijwilligster die kinde ren van alle nationaliteiten tussen de tweeëneenhalf en vier jaar bezighoudt. Momenteel zijn er twee groepen, waarbij elke groep voor de helft Nederlandsta lig en de rest van de peuters anderstalig is. Omdat de onbetaalde kracht niet meer inzetbaar is zoekt het OVG met spoed een per soon die goed kan omgaan met kleine kinderen en tot de zomermaanden twee of vier ochtenden per week in zetbaar is. Meer informatie: Hanneke Vossen, telefoon 4732177. SCHIEDAM De aktivi- teiten van dienstencentrum de Woudhoek biedt de lief hebbers van stijldansen zon dagmiddag de mogelijkheid foxtrots, cha-cha-cha's en Engelse walsen te dansen. Aanvang van de gratis toe gankelijke maandelijkse dansmiddag is 14.00 uur Omdat het dienstencentrum rookvrij is kunnen ook mensen die gauw last heb ben van benauwdheid zich probleemloos op de vloer aan het Heijermansplein 35 begeven, Suriname SCHIEDAM In de maand maart staat Kluphuis Oost aan de Galileistraat el ke woensdagmiddag voor de kinderen in het teken van Suriname. Voor slechts drie kwartjes kunnen de klein tjes tussen zes en tien jaar woensdag 20 maart de akti- viteiten meemaken. Ze kun nen zich bezighouden met het in elkaar zetten van een bouwplaat van een Suri naamse woning, het versie ren van aankleedpoppen en het bakken van bananen- chips. De allerkleinsten van vier tot en met zes jaar kun nen kleurplaten en originele Surinaamse muziek maken. Dierenweide VLAARDINGEN Voor de bewoners van het Zonne huis gaat donderdag 21 maart, de eerste dag van de lente, een lang gekoesterde wens in vervulling. Om 14.30 uur wordt de dieren weide officieel geopend door één der bewoners die de naam van de verblijf plaats voor het kleinvee zal onthullen. De dieren die de ze weide zullen gaan bevol ken zijn voorlopig enige dwerggeitjes en een toom kippen. Later zal 'veestapel' worden uitgebreid met ko nijnen en schapen. De die- renbehuizing is dusdanig ge construeerd dat het toegang- kelyk is voor rolstoelers. Adressen en overige tel service-pagina 1 t, V.-? Jft> K» 4<f S> 'ts% kS*if l *1 Hi {INGEZONDEN MEDEDELING) i I i i (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1