t 'Dit kost duizenden guldens per dag' Onrust over steenwol bij bouwvakkers Het Vrije Volk WATERWEG JOS BRINK GEEFT APOLLO TONEEL TOESTEMMING VOOR NIEUWE DOOD Ondernemers bedrijfsterrein opnieuw 'telefoonlam' Remonstrantse Kerk bestaat 100 jaar Boos VRAGEN BIJ AFSLUITING VAN DE WESTHAVENPLAATS ISS Warmtemeter naar NS-station Plein Emaus straks rotonde ZATERDAG 16 MAART 1991 wswv PAGINA 15 Door NATHALIE LANS SCHIEDAM Apollo To neel heeft zijn rol van buiten beentje in de Schiedamse to neelwereld nog eens bevestigd met een opzienbarende pre mière. De vereniging zet Jos Brinks toneelstuk Een Nieuwe Dood op de planken. Het Schiedamse amateurgezel- schap is sinds 1986 de eerste toneelgroep waaraan de schrij ver de regie heeft toever trouwd. Het door Brink in 1985 uit gebrachte stuk vertelt het ster vensproces van een Aids-pa- tiënt. Een 36-jarige homofiel krijgt de dodelijke ziekte en komt in het ziekenhuis te recht. Van zijn vriend en be handelend arts krijgt hij veel steun. Maar de moeder van de Aidspafiënt sluit zich op als ze geconfronteerd wordt met de ziekte van haar zoon. Uitein delijk gaat ze op aandringen yan de arts naar het zieken huis om haar zoon, die al in een terminale fase verkeert, op.'te zoeken. -Een kolfje naar de hand van Apollo, dat anders dan de meeste amateurgezelschappen bij voorkeur 'moeilijke' stuk ken speelt. Maar er moest heel wat afgepraat worden voordat de Schiedammers met Brinks teksten aan de slag konden. In 1985 werd Een nieuwe dood zestig keer opgevoerd. Na de televisiebewerking in '86 werd het stuk niet meer ge speeld. De reden daarvoor is dat de schrijver het stuk niet wilde vrijgeven. „Jos Brink vond het onderwerp te gevoe lig liggen. Hij is bang dat er met het stuk geknoeid wordt als het door iedereen gespeeld kan worden," legt Thom Ma- es, productieleider bij het Schiedamse amateurtoneel, uit. De Schiedamse toneelgroep vond echter dat het stuk 'schreeuwde om gespeeld te worden en legde zich niet neer bij het oordeel van de au teur. De spelers van Apollo To neel hadden het stuk al lang op hun top tien-lijst staan en Peter van leeuwen, een to neelspeler die vroeger bij Apollo speelde, wilde juist met dit stuk zijn debuut ais regis seur maken. Hij besloot om met Apollo Toneel samen te werken en schreef de bekende presenta tor en quizmaster een brief met de vraag of hij hem toe stemming wilde geven om het stuk te regisseren. Jos Brink ging niet direct akkoord maar vroeg Peter van Leeuwen waarom zijn interesse naar dit stuk uitging en hoe hij het wil de regisseren. Het feit dat Peter weinig regie-ervaring heeft, bleek was geen bezwaar. Zijn visie op het onderwerp Aids zorgde ervoor dat Jos Brink overstag ging. „Juist omdat ik nog een blanco regisseur ben, ver trouwde hij mij de regie van Een nieuwe dood toe," zegt Pe ter van Leeuwen. En zo begonnen de repeti ties. Var Leeuwen selecteerde uit de vijftien spelers die Apol lo Toneel telt, vier mensen die naar zijn idee de rollen het best konden vertolken. Eerst sprak hij met de vier acteurs o(rgr de onderwerpen die een dominante rol in het stuk spe len. „We hebben het niet alleen over de Aids-problematiek ge had. Ook verschillende aspec ten van het katholieke geloof zijn ter sprake gekomen. De spelers moeten van alle ach tergronden op de hoogte zijn voordat zij zo'n geyoelig stuk kunnen gaan instuderen," legt de regisseur uit. Peter van Leeuwen vond het regisseren van het stuk be slist geen gemakkelijke opga ve. „In het begin dacht ik: O God, waar ben ik aan begon- mx Thom Maes (links) en Peter van Leeuwen tijdens een repetitie van Een Nieuwe Dood: „Onze pretentie gaat verder dan: als tantje Betje en ome Koos het maar naar hun zin hebben." nen? Het is echt een moeilijk onderwerp dat veel vergt van de spelers." De regisseur vindt dat de acteurs de afgelopen tijd dui delijk hebben bewezen dat de v'ereniging met het stuk niet te hoog heeft gegrepen.„De spe lers van Apollo Toneel zijn erg ambitieus. Het is een groep die het zichzelf zeker niet makkelijk maakt Tijdens de oefenavonden heb ik wel eens moeten roepen 'stop!', omdat de spelers zo in het toneelspel zaten dat ze zelfs aangeslagen raakten.' Hoewel Jos Brink ervan uit ging dat een onervaren regis seur weinig zou sleutelen aan zijn productie, heeft Peter van Leeuwen wel wat wijzigingen aangebracht. „In de eerste plaats kloppen de gegevens die in 1985 bekend waren over Aids niet met die >an nu. Het stuk moet natuurlijk een af spiegeling zijn van deze tijd en daarom moet die nieuwe in formatie over de ziekte in het stuk verwerkt zijn." „Bovendien," vervolgt hij, „heb ik in overleg met de schrijver wel wat sentimente le scènes veranderd of wegge laten. Jos is heel sentimenteel. Voor mij hoeft dat melodra matische niet zo. Een beetje sentiment kan, maar het spel moet puur blijven.' De regisseur houdt van 'puur' toneel. Dat betekent dat hij ook muziek- en lichteffec ten heeft vermeden. Produc tieleider Thom Maes is het net als de spelers van Apollo To neel eens met de visie van de regisseur. „Het spel moet niet vals worden door allerlei to- neeltrucjes. De aandacht van het spel mag niet weggehaald worden door indringend licht of door muziek." Ook het decor mag volgens Thom Maes niet storen. „Het decor moet één geheel zijn met het spel dat wordt ge speeld. Wij denken dat we erin geslaagd zijn een decor te maken dat past bij het geheel van 'Een nieuwe dood'. We hebben ons daarom ook voor de Kluitprijs ingeschreven." Die prijs wordt jaarlijks door de Rotterdamse Kunst stichting uitgereikt aan de amateurvereniging die er het best in is geslaagd het decor zo passend mogelijk bij de in houd van het stuk maken. De prijs heeft zijn naam te dan ken aan de 'kluitjes' waarmee een decor wordt vastgemaakt. De Schiedamse toneelgroep houdt duidelijk niet van half werk. „We willen ons spiege len aan goed professioneel werk. Onze pretentie gaat ver der dan van 'Ach, als tante Be tje en ome Koos maar plezier hebben," zegt Thom Maes. „Dat is ook de reden waarom we vaak spraakmakende stuk ken spelen." „Ja," voegt Peter van Leeuwen daar aan toe, „Apollo Toneel is een groep die ambitieus is en stukken speelt die nog niet zo uitge kauwd zijn." Het amateurgezelschap wil kritisch bekeken worden. Om dat de spelers eraan toe zijn, hebben Thom Maes en Peter van Leeuwen aan het Neder lands Centrum voor Amateur Theater gevraagd of een jury vanavond naar het toneelstuk Een nieuwe dood wil komen kijken om de talenten van de spelers te beoordelen. „De jury heeft toegezegd te komen en daar zijn we heel blij mee," zegt de productielei der. „Deze jury houdt ieder jaar een strenge landelijke se lectie en bepaalt vervolgens wie er in theater de Engelen bak mogen optreden. Een op treden in dat Amsterdamse theater is een hele eer, want het is het hoogste dat je als amateurgroep kan bereiken," besluit productieleider Thom Maes. Een Nieuwe Dood. Thea ter de Teerstoof, Schiedam. Vanavond nog te zien, aan vang 20.30 uur. Toegang f12,50. Reserveren via de kassa van De Teerstoof. BERKEL EN RODENRIJS De 150 ondernemers van- het bedrijfsterrein Rodenrijs aan de Industrieweg in Ber kel en Rodenrijs zijn ten ein de raad. Twee geleden zaten ze een paar dagen zonder te lefoon, en nu is het weer zo ver. De oorzaak: Inbrekers maken de schakelkast op het terrein onklaar om de alarm- lijnen met de beveiligings diensten te ontregelen Meer dan 1100 lijnen zijn tijdelijk stilgevallen door de vernie ling van één enkele schakel kast. De boze ondernemer C.A. van Doom van het verpak kingsbedrijf Van Dommelen BV vindt dat PTT Telecom nu maar eens op de proppen moet komen met veiligheids maatregelen „Dit kan zo niet langer. Ik ben nu weer twee dagen telefoonlam. Dit kost mij duizenden guldens per dag." Als pleister op de wonden heeft PTT Telecom nu een telefoonbeantwoorder gein- stalleerd met een bandje, waarop zakenrelaties op de hoogte gesteld worden van de telefoonchaos. Onderne mers die dat willen, kunnen door de PTT laten doorgeven op welk telefoonnummer ze tijdelijk bereikbaar zijn. De rijkspolitie van Berkel en Rodenrijs is op de hoogte van de problemen, maar staat verder machteloos. Geen incident „PTT Telecom is zelf verant woordelijk voor de beveili ging," zegt wachtmeester M.F.M. Pieterse. Dat vindt de PTT ook. „Wat er gebeurd is, is heel vervelend. We doen er alles aan om een maximale communicatie te garanderen," zegt voorlichter Bouke de Vos. Op het bedrij venterrein staat een auto met autotelefoons waarvan de ge dupeerde bedrijven gebruik kunnen maken. Verder belooft de PTT dat de beveiliging van de scha kelkasten wordt verbeterd, want Berkel en Rodenrijs is geen incident. „Absolute vei ligheid garanderen kan al leen als je een soort Saddam Hoessein-bunker bouwt," vindt de Vos. „Maar we gaan de kasten uitrusten met een alarm, dat afgaat zodra ei wordt gemorreld." Of dal binnenkort ook in Berkel en Rodenrijs wordt geïnstal leerd, kan De Vos niet zeg gen. „Het is niet in het be lang van PTT Telecom om daarover mededelingen te doen." VL AAR DINGEN De poli tie heeft bedenkingen tegen het plan van de stadshuisafde ling Verkeer en Vervoer om de stoplichten uit de schake len op het kruispunt tussen Westhavenplaats en Westha- venkade bij de Oude Haven- brug. Stadhuisambtenaren willen er daar proefondervin delijk achterkomen wat de ge volgen zijn van afsluiting van de Westhavenplaats. Van politiezijde werd deze week in de raadscommissie Verkeer en Vervoer opge merkt dat men „een beetje bang" is voor dit experiment omdat ter plekke veel krui send verkeer is. „Er zit be hoorlijk wat gevaar, denken we," aldus de politiewoord voerder. „En bij twijfel moet je zo'n onderzoek niet doen." Toch wilde hij zich niet he lemaal tegen het experiment keren. Er zal worden overlegd of en hoe een en ander veilig in het vat kan worden gego ten. Het idee voor de afslui ting van de Westhavenpiaats is ontstaan bij de planvorming voor de toeristische route die van het Hof naar het Wester- hoofd moet lopen. Het experiment met de af sluiting zou moeten worden gehouden als het brugdek ver vangen gaat worden. Dat staat over een aantal weken te ge beuren. Onderdeel van de proef is het terugbrengen van één opstelstrook voor het ver keer op de Westhavenplaats en de Westhavenkade beide rijdend richting Liesveld. VLAARDINGEN Met een feestelijke dienst wordt morgenmiddag het honderd-ja rig bestaan van het kerkge bouw van de Remonstrantse Gemeente aan de Hoflaan ge vierd. De dienst zal worden bijgewoond door tal van oud predikanten van Vlaardingen. Zondag is het precies hon derd jaar en twee dagen gele den dat even naast het Rooms Katholieke Liefdesgesticht aan de Hoflaan een nieuw kerkje werd geopend. Al deed de naam 'Het Lokaal' vermoeden dat er een nieuwe kroeg of go- klokaal was verrezen, toch be trof het een bedehuis waar achter later de Emmastraat zou worden aangelegd. "Het kerkje in het groen', zoals het destijds door de Vlaardingers werd genoemd dankt haar bestaan aan de vrijzinnig prediker Wilhlem Ludwig Riehm die op 20 ja nuari 1890 overleed. Het was immers Riehm die Vlaardin gen meer dan achtendertig jaar diende en vooral door de armen en behoeftigen in de stad als vriend werd be schouwd. Na zijn overlijden besloot de kerkeraad geen vrij zinnig predikant meer te be roepen. De smeekbede van ruim achthonderd gelovigen hen een rechtmatig herder toe te wijzen mocht niet baten. Wel kreeg de door Riehm opge richte Nederlandse Protestan tenbond afdeling Vlaardingen een gloednieuw gebouw dat de tand des tijds inmiddels prima heeft doorstaan. Het Lokaal deed niet louter dienst als kapel maar werd te vens gebruikt door de Volks bond tegen drankmisbruik en voor het geven van concerten waarvan de opbrengst werd gebruikt voor de kinderopvoe ding. Toen de vrijzinnigen zich in 1908 aansloten bij het Rem onstrantse Broederschap werd Het Lokaal omgedoopt in de Remonstrantse kerk. Eigenlijk betekende dat de heroprich ting van de kerk die eerst stond op de plaats waar nu de Hema is gevestigd. De feestelijke herdenkings dienst in de 'Alles wat Ademt' -kerk begint morgen om 15.00 uur. Schoolvoetbai SCHIEDAM Meerdere"* basisscholen uit Schiedam- Noord gaan zich door mid-; dei van trainingen viorbe-e reiden op het schoolvoetbal- soemooi dat in de paasva-< kantie wordt gespeeld." Dankzij het initiatief van de^ jeugd- en aktiviteitencom-' missie van de voetbalver-j eniging PPSC trainen de' jongens- en meisjesteams op de woensdagen 20 en 27 maart op het terrein van de derde klasser. Ruilbeurs SCHIEDAM Diensten centrum De 4 Molens houdt- zondag 24 maart vanaf, 13.30 uur een ruilbeursJ voor jong en oud. Mensen die munten, postzegels/ prentbriefkaarten, sigaren bandjes en stripboeken wil len uitwisselen hebben gra tis toegang en kunnen koste-' loos hun ruilmiddelen laten taxeren. Dixieland MAASSLUIS In het- Schuurkerkje kunnen* woensdag 20 maart de lief-" hebbers van dixieland-mu-i ziek met de voeten van 'de' vloer. De enthousiaste ze-"1 venmans-formatie Up Yown Dixie Ramblers treedt die- avond vanaf half negen op' en zal rond middennacht- het laatste nummer ten ge-, hore brengen. Toegangsbe wijzen kosten 7,50 gulden en zijn vanaf 20.00 uur ver krijgbaar aan de zaal. SCHIEDAM Het bedrijf ISS Warmtemeter BV verhuist naar een nieuw kantoorcom-, plex aan de Nieuwpoortweg in Schiedam, bij he NS-station. Burgemeester Reinier Scheer-^ es slaat woensdagmiddag daar-, voor de eerste paal. Het com-, plex zal acht verdiepingen tel-, -n ten. ISS Warmtemeter is al 35, jaar gevestigd in het centrum- 3 van Schiedam aan de Nieuwe, K Haven. Het onderkomen daar werd vanwege de groei vanc c het bedrijf te beperkt. g De onderneming heeft ook buiten- de gemeentegrenzen; E van Schiedam gekeken naar 2> een nieuw bedrijfspand. Het, lukte het colege van B en W echter om ISS Warmtemeter; voor Schiedam te behouden. Het bedrijf meet en ver deelt onder meer de warmte- kosten in ongeveer 300.000" woningen en stimuleert daar bij een energiebewuste stook- wijze. Begin volgend jaar wordt het nieuwe kantoor opgele verd. VLAARDINGEN Het" Plein Emaus wordt een mini-'1 rotonde. De raadscommissie" Verkeer en Vervoer is ak-" koord gegaan met de reeën1/' structie van het kruispunt. Met de herinrichting wil Je gemeente bereiken dat "het,, verkeer aldaar wordt afge remd. De meerderheid van cfei', bewoners heeft zich achter; het plan geschaard. Een aantal van hen wil nog hier en dh'ar wat verkeersdrempels, maar, op het stadhuis wil men éérst' afwachten wat de effecten Van/ de nu voorgestelde maatrege len zijn. Volgens de gemeente keert het plein met zijn mini-rotan-' de terug naar de historische situatie. Aansluitend op dè verandering zullen zowel de Kethelweg als de Prins Bern- hardlaan over respectievelijk twintig en veertig meter ver-; smald worden tot een breedte van ten hoogste zeven meter. Uitvoering van het plan kost bijna drie ton. SCHIEDAM De Bouw en Houtbond FNV, rayon Wa terweg, heeft verontrust een brief gestuurd naar minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Aanleiding daarvoor zijn de berichten dat glas- en steenwol kankerver wekkend kunnen zijn. Dat zou zijn gebleken uit een onder zoek van de universiteit in Delft naar asbest. Dezelfde ge vaarlijke eigenschappen als die van asbest zouden ook van toepassing zijn op steenwol en glaswol. Bij de leden van de bond hebben die berichten voor veel ongerustheid gezorgd. „Dagelijks wordt immers dit materiaal in enorme hoeveel heden verwerkt in de bouw en aanverwante takken," schrijft secretaris H. Koers van het rayon Waterweg van de bond aan de minister. Aan de bewindsman wordt gevraagd op korte termijn dui delijkheid te verschaffen over de risico's voor de gezondheid, die aan het werken met het omstreden materiaal vastzit ten. Inmiddels hebben andere deskundigen de bevindingen van Delft tegen gesproken. De kleine vezels van asbest, die bij inademing in het lichaam gaan zweven en schade ver oorzaken aan de cellen, zou den niet dezelfde zijn als die van steen- en glaswol. Nieuwe kogelvrije vesten politie VLAARDINGEN De, Vlaardingse politie wil nieuwe, kogelvrije vesten. De oude vol doen niet meer doordat nieu-, we type vuurwapens steeds, krachtiger worden. De kogels dringen door de verouderde vesten heen. De gemeenteraad, zal worden gevraagd 23.700 gulden beschikbaar te stellen^ voor de investering. Het gaat, om zestien vesten. Verder wordt 11.000 gul-, den gevraagd voor verbetering, van de autoportieren. Die bie den ook al geen bescherming meer tegen de huidige kracht van kogels. De politie wil de portieren verstevigen met pa nelen van glasfiber. 'Ik dacht: waar ben ik aan begonnen' 1 5 V'

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1