Literai re wandeling groei t uit tot optocht mmm II Brandweer Maassluis: '90 absoluut topjaar -/Lr p Vermoedelijk meer asbest in Gorzen College laat klachten noteren n Westwijk Het Vrije Volk WATERWEG m Tweede Visbank- flataan Oosthavenkade Crposwijk in actie voor kinderhuis Schiedam biedt vijf cent, Vlaardingen denkt aan dubbeltje per kilogram Veranderingen basisonderwijs ws wv MAANDAG 18 MAART 1991 PAGINA 7 yLAARDINGEN Alleen e jnduxe woontoren als de Vis- bankflat, in dit geval eventu- eeL,gecombineerd met kanto ren?'is een verantwoorde in vulling van het al jaren braak liggende terrein op de hoek van "de Oosthavenkade en de Eerste Van leyden Gaelstraat. M luidt een advies van de Stuurgroep Ruimtelijke Qrde- ningljen de afdeling Stadsont wikkeling aan het Vlaardingse gemeentebestuur. Volgens bei- de^^dviseurs zijn andere be stemmingen van de grond om uiteenlopende redenen niet haalbaar. Omdat de gemeente het ge bied wil 'verlevendigen' is een flat -met louter een kantoor functie niet wenselijk. Het ge bouw zou 's avonds leeg staan. Functies in de dienstverlenen de-sector hebben hetzelfde na- déè'ld Een appartementenblok daarentegen vergroot de aan trekkelijkheid van de omge ving1 en verhoogt de sociale veiligheid. "Bijkomende reden om voor dure! appartementen te kiezen is de vervuiling die in de bo- denf'is aangetroffen. De sane ring kost naar schatting 4 ton. Die-kosten, die geheel voor re- ketting van de gemeente Vlaardingen komen, zijn al- leem terug te verdienen bij de bóhW van een duur project als luxe woningen. -Volgens de gemeentelijk ad- vfseürs biedt de plaats ruimte voor-dertig tot veertig apparte- irièfttèn. Verondersteld wordt daf "belangstellenden wel be reid 2ijn een behoorlijke koop- sorfi'"te betalen. De tweede 'Visbankflat' zou net als zijn alter ego aan de Westha- venkade een riant uitzicht bieden op de haven. Architectonisch is de invul ling, van het terrein tamelijk ingewikkeld. Om de gevel- wand van de Oosthavenkade, geen, geweld aan ,te, doen^ou de woontoren, ook al tweer naar voorbeeld van de Vis bankflat, in hoogte moeten 'verlopen' van drie naar maxi maal acht verdiepingen. Een probleem is nog de gevel aan de Eerste Van Leyden Gael straat, JWSa^ee^bljjw^.muMr mag ontstaan. Omdat de ach terzijde (Bolwerk) niet aan trekkelijk üs' voor' appartemen ten (geen uitzicht) wordt over wogen, daar minder dure hui zen te bouwen. Mogelijk wordt daarnaast nog een klein park aangelegd. Verschillende beleggers zien wel iets in het plan voor een appartementenblok. Vorig jaar hebben zich twee ontwik kelaars gemeld bij de gemeen te: De Rooy en Kanters BV. ROTTERDAM De Croos- wijkse Stichting Vrienden Kinderhuis Corinto zette vorig jaar,.met financiële hulp van Crooswijkers en de gemeente Rotterdam een kinderhuis in de havenstad Corinto in Nica ragua op. Morgen start de stichting met een vervolgactie. Stien Weygertse, voorzitter van de Stichting: „Een kinder huis opzetten is één, maar zor gen dat het huis draaiende blijft, dat is weer iets anders. We hebben geld nodig om nachtverblijven en een keu kenblok te bouwen. Kinderen slapen nu nog buiten, of in het kinderhuis op de grond. Bed den zijn dus hard nodig." De actie van vorig jaar le vende elfduizend gulden op. Mef «deze financiële hulp zet ten vijftien wijkbewoners een kinderhuis op in een gehuurd pand- in de armste wijk van Cdririto. Inmiddels heeft de stichting het pand voor zeven duizend gulden gekocht. 'Het pand was echter alleen de-basis, want de meest nood zakelijke voorzieningen ont breken nog steeds. Met deze telefonische vervolgactie hoopt de Stichting keukenge- rei7 "meubilair, kinderkleding, speelgoed en lesmateriaal van bedrijven te krijgen. ""De stichting verstuurde de afgelopen weken zo'n duizend brieven gericht aan 'alle be drijven, instellingen en winke liers die hart hebben voor de kinderen in Corinto'. Hoewel de spullen van groot belang zijn, weet Wey gertse dat je het daar alleen niet mee redt. „Met een keu ken doe je natuurlijk niets als er geen voedsel is om te ko ken," vertelt ze. „Gelukkig hi bben we Saskia van Don gen, een medewerker van het Landelijk Nicaragua Komitee om te onderhandelen met ha venbedrijven in Corinto. We hopen dat we van die bedrij ven mais, rijst en bonen krij gen, zodat de kinderen het niet jneer hoeven te pikken." MAASSLUIS De be gin jaren zeventig ingezette stijging van het aantal ke ren dat de hulp van de brandweer werd ingeroe pen bereikte vorig jaar een absoluut hoogtepunt. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Maassluisse brand weer over 1990. Vorig jaar kwam de brandweer 240 maal in aktie, 96 keer meer dan in 1989, meldt com mandant J. J. M. Claessen. Zowel tijdens het daad werkelijk optreden bij cala miteiten als tijdens oefenin gen is gebleken dat de ge meente Maassluis beschikt over een goed functione rend brandweerkorps dat in staat is het hoofd te bie den aan alle incidenten, schrijft Claessen verder. Sinds het laagterecord van 1958 (twaalf meldin gen) is het aantal alarmtele foontjes dat bij de kazerne aan de Johan Evertsenlaan binnenkwam, met name na de zestiger jaren met enor me sprongen gestegen. De uitschieter van 1987 (216] meldingen) werd na de dui delijke terugval van '88 en '89 in het afgelopen jaar overtroffen. Opvallend daarbij is dat de maand januari met zes entwintig branden, drieën dertig hulpgevallen, twee maal loos en even zo veel keer vals alarm, het hoogst scoorde met drieënzestig meldingen. De drukte van de eerste maand laat zich makkelijk verklaren door het aantal nieuwjaarsbran den en de stormen van 25 en 28 januari. Juli was met het geringe totaal van tien meldingen de rustigste maand. Het jaarverslag bevat ook een waarschuwing. Cle- assen komt in zijn over zicht nog eens terug op een rapport waarin hij onlangs stelde dat de veiligheid in Maassluis op marktdagen niet valt te garanderen om dat de toegankelijkheid van het plein op de Markt voor brandweer, politie en brandweer te wensen over laat. MAASSLUIS Inzame laars van oude kranten doen op dit moment de beste zaken in Maassluis. Dankzij een ge meentelijke subsidie van maximaal acht cent per inge zamelde kilo oud papier kan het verenigingsleven rekenen op de hoogste opbrengst in de regio. In Schiedam blijft de subsidie beperkt tot vijf cent per kilogram. In Maassluis kregen inza melaars tot vorige week een subsidie van drie cent per in gezamelde kilo oud papiei. De regeling werd getroffen omdat de papierprijs door het enor me aanbod is ingestort. Inza melaars, die in het verleden een aardig zakcentje aan hun activiteiten overhielden, moe ten tegenwoordig op sommige plaatsen geld meenemen om hun papier af te leveren. Wethouder Jan Storm (Mi lieu) van Maassluis heeft in de prijsval aanleiding gezien de subsidies aan de inzamelaars verder te ondersteunen. „Het staken van de inzameling zou uit het oogpunt van de herge- bruikdoelsteiling een te be treuren feit zijn," meent Storm. Maassluis heeft nog een an der motief om de subsidies te verhogen. Zonder inzamelaars worden Maassluizers min of meer gedwongen het oud-pa pier bij het huisvuil te stop pen. Dit zou tot een enorme stijging van de hoeveelheid af val leiden. Tegen de achter grond van de stijgende kosten bij de Afvalverwerking Rijn mond zou dit geen prettig vooruitzicht zijn. Vlaardingen kampt met de zelfde problemen, maar tot dusver is het gemeentebestuur er nog niet in geslaagd om een subsidieregeling van de grond te tillen. Reeds verleden jaar luidde de Consumentenbond de noodklok, maar tot dusver zijn maatregelen uitgebleven. Ook een brandbrief aan het partijbestuur van de PvdA om wethouder Arij Maarleveld inmiddels vertrokken tot spoed te manen mocht niet ba ten. „In de raadscommissie Mi lieu is deze week aangedron gen op snelle maatregelen," zegt miheu-ambtenaar Her man Berkhout. „In een ambte lijk advies stellen wij voor de inzamelaars met maximaal tien cent per ingezamelde kilo te subsidiëren. De commissie wil, dat het college van B en W snel met een voorstel komt." In Schiedam houdt men vooralsnog vast aan een be perkte ondersteuning van vijf cent per kilogram. „Wij hopen dat de prijs van papier de ko mende tijd weer wat gaat stij gen," zegt voorlichter Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven. „Verder wordt het inzamelen van oud-papier bij ons gedeeltelijk verzorgd door de gemeente. Op verschil lende plaatsen in de stad heb ben we in het verleden papier bakken geplaatst en daar wordt veelvuldig gebruik van gemaakt." Een woordvoerder van De Paauw, de grootste oud-papier handelaar in de regio, ver wacht met, dat de papierprijs snel zal verbeteren. „De pa pierhandel gaat altijd gepaard met bergen en dalen, maar op dit moment ziet het er niet zo goed uit. Tot dusverre kunnen we de inzamelaars nog steeds een klein bedrag bieden, maar ik weet met hoe lang we dat nog volhouden." Door Peter de Lange SCHIEDAM Verre oor den hoefden literatuur min nende Schiedammers niet op te zoeken tijdens de boeken week. Ook in eigen stad kon een spannende reis worden ge maakt. De bibliotheek, boek handel Mercurius en uitgeve rij Scriptum zetten zaterdag een literaire wandeling uit die het thema van het jaarlijkse leesfestijn meer danrecht deed. De deelnemers bekeken hun stad opeens met heel an dere ogen. Dat was voornamelijk de verdienste van de journalist Han van der Horst, die dank zij z'n rijzige gestalte en luide stem een ideale ^Ws^bleek, Sprekend als eënstanclwt rker, trok hij met zijn geaniir eerde uiteenzettingen „V'.vooijc arend, nieuw publiek. Het - groepje boekenvrienden groeide al snel aan tot een optocht. „Zwaan kleef aan," grinnikten de wandelaars. Van der Horst wist het straatlawaai gemakkelijk te overstemmen. Blaffende Ji'on- den, loeiende brandweersire nes en huilende kinderen poogden vergeefs zijn vertel lingen te storen. Op de razend drukke Broersvest zette de gids onverstoorbaar uiteen waarom de ruine van Huis te Riviere zo'n armzalig steen klompje is: „Omdat de Schie dammers de stenen pikten om er schuurtjes van te bouwen." Marnix van Sint Aldegon- de, schrijver van het Wilhel mus, heeft nog een tijdje op het kasteel gewoond, vertelde Van der Horst. En een zekere Nicolaas Abraham van Pelle- com schreef een paar eeuwen later een nogal romantisch ge dicht op de bouwval: „Hoe somber zijn uw doodsche dre ven, waar nu slechts uil en nachtraaf zweven." Op het Broersveld zetten verscheidene winkelende Schiedammers hun voile tas sen en kratten bier op straat om te luisteren naar Van der Horst meeslepende relaas over het tragische lot van de schrij ver Henri Hartog. Deze slechts 34 jaar oud geworden, getalen teerde literator, gestorven aan tbc, was zo onverstandig zijn werk ter beoordeling voor te leggen aan Lode wijk van Deyssel. „Maar Van Deyssel had alleen waardering voor zijn eigen werk, dus veel schoot Hartog er niet mee op," verhaalde Van der Horst. Door de menigte voer een zucht: wat een treurige geschiedenis toch! Treurig dat woord keer de tijdens de wandeling regel matig en in allerlei varianten terug. Schrijvers die in Schie dam woonden, werkten of in hun boeken aandacht besteed den aan de Jeneverstad, maakten onveranderlijk mel ding van deprimerende om standigheden. Onthutst waren ze door de stinkende alcohol dampen, de armzalige huisves ting, de drankzucht. Ter illustratie nam Han van der Horst zijn volgelingen, mee naar het Bergersbuurtje, het laatste nog bestaande hofje achter de Lange Nieuwstraat, waar arbeidersgezinnen hun dagen sleten in kommervolle omstandigheden. Een eeuw ge leden wemelde het in Schie dam van zulke steegjes, vertel de de gids: welgestelden lieten in hun riante tuinen wonink jes bouwen en werden huisje smelker. Truck gestolen nrru VLAARDINGEN Een aan de George Stephenson- weg te Vlaardingen gepar keerde vrachtwagen is dit weekeinde gestolen. De blauwe vrachtauto een DAF, kenteken BY-43-FG heeft een waarde van 75.000 gulden. Achtervolging zonder succes VLAARDINGEN De Vlaardingse politie heeft vannacht een wilde achter volging ingezet op een auto mobilist. De man negeerde tegen kwart voor drie een stopteken van de politie en vluchtte, waarop de achter volging werd ingezet Die leidde onder meer door de Indische Buurt. Het lukte hem de politie van zich af te schudden. De auto is later verlaten aangetroffen. Een politie-kraanwagen heeft het voertuig weggesleept. De eigenaar van de auto, een Vlaardinger, zal een dezer dagen bij de politie moeten verschijnen. Inbrekers op op de vlucht VLAARDINGEN Twee jongelui zijn gistermorgen rond vijf uur gestoord bij een inbraak in een winkel aan het Liesveld. Ze konden vluchten. Over de hoogte van de schade en eventuele buit zijn geen mededelingen gedaan. Bij de politie is ver der melding gemaakt van een diefstal uit een winkel aan de Hoogstraat. Daar was een man binnengelopen met een verhaal over een dure badjas die hij in de winkel had gekocht. Hij wilde ook informatie over kussens. Toen de verkoop ster bezig was pakte hij twee portemonnees weg en verdween. Via herkenning van foto's kon hij worden aangehouden. In de nach« van vrijdag op zaterdag is in de Arnold Hoogvliet- straat ingebroken. Via een geforceerd bovenraampje was men binnengekomen en werd de woning door zocht Ook in een andere woning in de zelfde straat werd ingebroken. Hier werd de inbreker gestoord en vluchtte. Keukenbrand door fe hete frituurpan VLAARDINGEN Over verhitting van een frituur pan was zaterdag de oor zaak van een keukenbrand je in een woning aan de Blois van Treslongstraat. De brandweer kon de schade beperkt houden. De rook ontwikkeling was wel aan zienlijk. Han van der Horst tracht te midden van literatuur minnende Schiedammers het omgevingslawaai te overstemmen. De deelnemers bekeken hun stad opeens met heel andere ogen. De meewandelende Adri- aan van der Veen zou iets over zijn jeugd in Schiedam vertel len, maar toen Van der Horst de 75-jarige auteur het woord wilde geven bleek dat de ge vierde gast van die middag zich had teruggetrokken in een café. Hij dook pas weer op toen de stoet het Stedelijk Mu seum naderde. Van der Veen, die in de cri sisjaren verhuisde naar Brus sel en zich na vele omzwer vingen in Den Haag vestigde, had goede herinneringen aan Schiedam. „Zo ik iets ben, ben ik Schiedammer," parafra seerde hij zijn kunstbroeder Louis Couperus. Met genoegen keek Van der Veen terug op zijn bezoeken aan de biblio theek aan de Lange Haven: „Ik kreeg een sleutel van de leeszaal, en daar heb ik Multa- tuli ontdekt." Hoewel de wandeling tegen vijven abrupt werd beëindigd wegens toenemende schorheid van de gids, terwijl nauwelijks éénderde van de route was af gelegd, had het publiek toch een goede indruk gekregen van de rol van Schiedam in de Nederlandse literatuur. Over dat onderwerp schreef Jan van Bergen van Henegouwen een boekje dat zaterdag tijdens de slotavond van de boekenweek werd ge presenteerd in het Passage theater. Het heet zeer toe passelijk Pennevruchten op brandewijn, en het bevat cita ten van zo'n beetje alle schrij vers die in de loop der eeuwen iets over Schiedam hebben op gemerkt. Zowel na de wande ling als na de discussieavond met Adriaan van der Veen en Jan Siebelink prees Han van der Horst deze bleomlezing van harte aan. Zijn advies aan het slot van beide evenemen ten: „Mensen, koop meer boe ken." Pennevruchten op brandewijn van Jan van Bergen en Henegouwen is een gezamenlijk product van de bibliotheek, boekhandel Mercurius en uitgerïj Scriptum, Het is verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandels en kost de eerste twee weken 17,90, daarna 22,90. SCHIEDAM In Schie- damse wijk De Gorzen zit ver moedelijk op meer plaatsen as best in de grond dan op de twee plaatsen waar het kan kerverwekkende materiaal tot nu toe werd aangetroffen. Dat valt af te leiden uit de weinige mededelingen die de gemeente Schiedam wil doen over de voortgang van het his torisch onderzoek naar de ver- spreding van asbest in Zuid. De publicatie van het onder zoeksrapport, dat reeds vorig najaar zou verschijnen, zal nog zeker een maand op zich laten wachten. Voordat het rapport wordt vrijgegeven, wil de gemeente overleg voeren met de provincie Zuid-Holland en de inspectie voor de volks gezondheid „We willen met een com pleet rapport naar buiten, dus inclusief eventuele maatrege len tegen de vervuiling. An ders wekken we nodeloos on rust in de wijk," zegt een woordvoerder van Gemeente werken. De gemeente wil niet beves tigen dat er op meer plaatsen asbest is aangetroffen. Ge meentewerken wil voorlopig alleen kwijt dat de bron van de asbestvervuiling inmiddels is opgespoord. In De Gorzen heeft in een ver verleden een asbestfabriek gestaan. De brokstukken asbest die vorig jaar werden gevonden in de tuintjes van huizen in de Rijn straat en kort daarop bij het bouwrijpmaken van grond aan de Ridderkerksestraat, zouden van deze fabriek afkomstig zijn. Volgens eerdere specula ties werd het materiaal ge bruikt om de afwatering te be vorderen of om de grond op te hogen. Volgens deskundigen kan asbest geen kwaad zolang het onder de grond zit. Het spul wordt pas gevaarlijk als het aan de oppervlakte komt en wordt verbrokkeld. Dan ko men vezels vrij die, als ze worden ingeademd, kanker kunnen veroorzaken. In de Rijnstraat lag het ma teriaal nagenoeg aan de opper vlakte. Het werd verwijderd door een team specialisten in speciale kleding. Aan de Rid derkerksestraat zat de asbest zo diep onder de grond, dat het grootste deel met een ex tra laag schone grond volgens de autoriteiten 'onschadelijk' kon worden gemaakt. MAASSLUIS Het was één van de eerste zaken die opvielen tijdens het rondje Dijkpolder-West dat het Maas- sluise college van burgemees ter en wethouders vrijdagmid dag maakte: de straten werden opeens aangeveegd. Toeval, werd er verzekerd, maar niet iedereen was daar van over tuigd. Verder leverde de ronde de bekende klachten op: honde- poep, graffiti, op de stoep ge parkeerde auto's en bromfïet sers op voetpaden. De opge trommelde ambtenaren had den opdracht alles nauwgezet te noteren en dat deden ze dan ook. Maanr je zag de bestuur ders denken: graffiti, ja het is lelijk, maar wat kunnen we er in hemelsnaam aandoen? De enige bezwaren van enig niveau stonden op een spandoek bij het onderkomen van de wijkvereniging Dijk- polder: 'Hier niet ronddraven, maar 1,75 meter gifgrond af graven', Maar zaak is 'onder de rechter', zoals dat heet, dus daar viel weinig over te bak keleien. Dat zou nog veel kunnen over de gifgrond bij de Dr. Al- bert Schweitzerdreef, maar daar wisten de bewoners niet van de komst van het college, zodat uitgebreide protesten uitbleven. VLAARDINCEN Het ba sisonderwijs in Vlaardingen gaat de komende jaren grote ingrepen tegemoet. Oorzaak, de drastische daling van het aantal leerplichtige kinderen. Statistici hebben berekend dat in de komende vijftien jaar het aantal leerlingen met bij na een kwart zal afnemen (22 percent in het jaar 2007). De scholen zagen in de afgelopen negen jaar het aantal leerlin gen al met 27 percent afne men. Bij die ontwikkeling komt nog het voornemen van staats secretaris Wallage (Onderwijs! om het aantal basisscholen te verminderen. Hij wil dat scho len met minder dan 216 leer lingen worden opgeheven. De norm moet nog wel: door on der meer de Tweede Kamer worden goedgekeurd, maar in voering ervan zou nu beteke nen dat 30 van de 38 scholen er niet aan voldoen. Bij alle berekeningen heb ben onderzoekers van de ge meente Vlaardingen overigens nog niet verdisconteerd wat de effecten zijn van de bouw van nieuwe woningen, verhui zingen naar en uit de wijk, vertrek van kinderen naar het speciaal onderwijs, en derge lijke. i De Vlaardingse basisscho len geven momenteel aan 6024 kinderen les. Daarvan zitten er 2249 op openbare scholen, gaan er 3071 naar het protestants-christelijk onder wijs, volgen er 616 katholiek onderwijs en gaan er 80 naar het algemeen bijzonder onder wijs. De grootste daling, in vergelijking met een jaar gele den, deed zich voor bij het openbaar onderwijs. Dat vewrloor 124 leerlingen, te gen, ter illustratie, 5 bij het protestants-christelijk r onder wijs. jC. -3X1' Meer subs idie voor papierinzamelaars PINtAPPÜ HAMlURCEaS rtrr,M

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1