'Dieven vroegen mijn zoon wat ze moesten stelen' relle kr itiek op woontorens 'Regering wil toch ook minder mensen in WAO?' Mees Hope verplaatst alle activiteiten naar Rotterdam 'Bulva op tijd geïnformeerd Het Vrije Volk WATERWEG 'Hangende tuinen' op het Liesveld oogsten alom bewondering Auto gestolen v m WOENSDAG 20 MAART 1991 W8WV PAGINA 15 Middenstander mag van verzekering maar twee weken op vakantie Door Bene de Heij MAASSLUIS Moe van alle inbraken in zijn winkel en pogingen daartoe heeft Pie- ter 't Hart van Fotohuset in Maassluis ten einde raad maar een advertentie geplaatst in het advertentieblad De Scha kel. „Beste Bertus," aldus de an nonce, „de laatste drie jaar heb je nu vijftien keer bij ons ingebroken. Je buit tot nu toe: 78 fototoestellen en negen ver rekijkers. Afgelopen zaterdag nacht zat je kennelijk weer zonder geld. We hebben al on geveer dertigduizend gulden uitgegeven om ons huis te ver anderen in een fort. Onze win kelruiten hebben we vervan gen door meervoudig gelaagd glas." Einde advertentie. „Van alles wat er is gesto len had ik bij wijze van spre ken een schitterend huis kun nen kopen," verzucht Pieter 't Hart. De middenstander zegt in de advertentie bewust niet te hebben willen overdrijven. „Anders verlies je je geloof waardigheid." De fotohandelaar: „De naam Bertus is fictief. Die pas te. beter in de lüdieke sfeer van het verhaal, hoewel de naam van een regelmatig ope rerende inbreker bij ons be kend is. Buurtbewoners heb ben de man diverse keren ge signaleerd en mij daarvan op de hoogte gebracht." In de loop der tijd heeft Pieter 't Hart zijn bedrijf, waarin hij wordt bijgestaan door zijn vrouw Ada en hun 28-jarige zoon Peter, geleide lijk omgetoverd in een ves ting. Niet alleen huiten, ook binnen in de zaak zijn maatre gelen genomen. De apparatuur staat achter glas en de toon bank is dieper gemaakt. Ver der is er een stil alarm, plus videobewaking. Buiten zijn de ramen vervangen door meer voudig gelaagd glas. Eind vori ge week is de plaatsing van rolluiken voltooid. „Het nemen van al die maatregelen heeft mij, behal ve de nodige agitatie, een rib uit het lijf gekost. Daarnaast presenteert de verzekerings maatschappij mij ieder jaar een hogere premie. In een aparte clausule hebben ze zelfs gesteld dat ik uit veiligheids overwegingen niet langer dan twee weken op vakantie mag." De middenstander: „Ik denk dat ik nu veel, zoniet al les, gedaan heb om inbraken te voorkomen. Er is nu een tank nodig om tijdens slui tingstijd binnen te komen. Je vraagt je wel eens af wat de overheid hier tegenover stelt." Drie weken geleden was de laatste inbraakpoging. „Ik was toen erg kwaad," zegt Pieter 't Hart. „Op gelaagd glas moet je vijftien minuten beuken voor het breekt. Het is toch onwe zenlijk dat een volwassen man dit open en bloot aan het pro beren was! Toen het na tien minuten niet lukte, heeft hij bij een parfumerie voor zes duizend gulden weggehaald. De buren werden er wakker van. Helaas was ik niet thuis." Toen besloot 't Hart tot zijn opvallende advertentie-actie. „Er moest iets gebeuren. Ik kan die problemen niet oplos sen, maar wel publiekelijk mijn ongenoegen kenbaar ma ken. Niet alleen voor mezelf, maar voor alle winkeliers die hier in het oude centrum werkzaam zijn." Twee jaar geleden werd zoon Peter aangeschoten in een plaatselijk café. „Hem werd gevraagd of hij nog iets nodig had uit Fotohuset! Op bestelling nota bene! Wij heb ben toen een signalement van die man doorgegeven aan de politie. Maar veel is er niet ge beurd." Pieter 't Hart weet nage noeg zeker dat de diefstallen en inbraken komende zomer maanden weer zullen toene men. „Dat heeft het verleden ons geleerd. Vooral op de zon dagen. En 's nachts tussen drie en vijf uur is men actief. Het moet toch voor de politie mo gelijk zijn op dit tijdstip extra patrouilles in te lassen? Mis schien is het een goede taak voor de reserve-politie. Zij moeten toch regelmatig oefe nen?" i S E Z 0 R 6 I nTL Architect Jan Decker met zyn plan: kri tiek en be wondering. Svit' I 010-4004.444 Voor nabezorgmg bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. VLAARDINGEN Over het algemeen enthousiast, maar op onderdelen zeer scep tisch. Zó reageerde gister avond de Vlaardingse gemeen teraad op het ontwerp voor de Centrale As. Architect J. C. Decker van bureau AGS uit Heerlen oogstte veel bewonde ring met zijn 'hangende tui nen' boven het Liesveld. Maar twee woontorens in dat groen gebied stuitten op hevig ver zet. AGS vindt de negentien me ter brede en acht verdiepin gen hoge torens een onmis baar onderdeel van de revolu tionaire vernieuwing van het Liesveldviaduct en het winkel centrum. „Anders wordt het nieuwe viaduct een kale vlak te," veruidelijkte Decker. De raad ziet de noodzaak er niet van in. Financieel-technisch kunnen de woonblokken best worden gemist. Ze zijn ook niet opgenomen in de overeen komst met projektontwikke- laar Multi Vastgoed, de part ner van AGS. In een eerder stadium be sloot de gemeenteraad al dat er geen woontorens op het Liesveld mogen komen. De be woners van de bestaande flats raken anders hun uitzicht kwijt. Veel raadsleden waren er dan ook niet erg gelukkig mee dat de torens in het jong ste ontwerp opnieuw werden opgevoerd. Door Deckers ver zekering dat het om 'hele iele, ranke torentjes' ging lieten zij zich niet "vermurwen. CDA'er Jan Jumelet sprak van 'kolos sen' en VVD'er Bram Zonne noemde de blokken 'mastod- ontisch'. Ze staan op zeventien meter afstand van de bestaan de flats boven de winkels. Ook op de overvolle publie ke tribune werd Decker weg gehoond, al zijn pogingen om met computertekeningen aan te tonen dat de overlast voor de Liesvelbewoners wel mee zou vallen ten spijt. „Zo heb je nooit meer zon!" riep een be woonster verontwaardigd. Een andere toehoorder vatte De ckers betoog kernachtiger sa men: „Gezwets!" Soortgelijke commentaren kreeg wethou der Ton van der Steen (D66, Stadsontwikkeling) toen hij de torens verdedigde met het ar gument dat ze nodig zijn om de liftschachten voor de be voorrading van de Liesveld winkels 'te camoufleren. Met zijn plan het Liesveld- viadukt links en rechts uit te breiden met tuinen kreeg De cker daarentegen de handen van de aanwezigen op elkaar. „Buitengewooi mooi," oordeel de de raad vrijwel unaniem. Wel werd gewaarschuwd dat de glazen overkapping van het winkelcentrum die op de tui nen aansluit regelmatig schoongehouden moet worden, zeker gezien de roetneerslag in Vlaardingen. Aan de woontorens wordt in april een aparte vergade ring van de commissie stads ontwikkeling gewijd. Dan zijn ook de resultaten bekend van de inspraak voor omwonen den VVD: hoe geldig is referendum? VLAARDINGEN Het Vlaardingse VVD-raadslid Henk Roijers plaatst, in schrif telijke vragen aan het college van burgemeester en wethou ders, vraagtekens bij de uit slag van het referendum, d#t,u tegelijk met de verkiezingen voor de provinciale staten^ werd gehouden. De liberaal zegt na diverse gesprekken met leden van stembureaus en uit eigen waarneming te kunnen con cluderen dat er stembiljetten voor het referendum onge vraagd zijn uitgedeeld aan burgers die niet wisten dat de ze volksraadpleging werd ge houden. Roijers vraagt of dit te rijmen is met de (geest van de) Kieswet en het besluit dat de gemeenteraad over het re ferendum heeftgenomen. Roijers vraagt het college verder of er niet een betere voorlichting over de volks raadpleging had moeten wor den i gegeven aan de burgers. Een en ander leidt tot de slot vraag welke consequenties nu aan de geldigheid van het re ferendum moeten worden ge geven. Tasjesroof SCHIEDAM Een 63-ja-' rige vrouw moest gistermid dag rond half vier noodge dwongen terug naar huis» om geld te halen voor boodg schappen. Voordat ze hek; Hof van Spaland wilde beg treden voor het doen va% inkopen werd ze op de part* keerplaats achter het overf, dekte winkelcentrum va»* haar handtas beroofd. EeiS fletser gekleed in broek en zwart leren jack! griste de tas met ó&sitm honderd gulden uit haarj handen en sprintte wegi richting Beatrixpark. Daan werd later in de middag^ dan ook de tas, zonder irn* houd, gevonden. Fancy-fair verplaatst^ SCHIEDAM In tegeng stelling tot eerdere bench*# ten wordt de jaarlijkse fang cy-fair van de vastenactie» aanstaande zaterdag met iiff de Dr. Van der KuyschooiJ gehouden. Liefhebbers vanf tweedehands spulletjes kunSf nen zaterdag tussen half elf: en vier uur 's middags te-' recht in de Sint Martinus- kerk aan de Willem An- driessenlaan. De opbrengst is bestemd voor de Derde Wereld. Bromfietster op bon VLAARDINGEN Omjg dat een inwoonster va au Vlaardingen vanochtend^ rond half vijf op haar brom# flets over het fietspad var'* de Lepelaarsingel slingerde liet de politie de 43-jarigé vrouw een blaastest afléj_' gen. Bij de controle bleefc dat de Vlaardingse te diej in het glaasje had gekeken?' Zij werd voor een ademana lyse meegenomen naar het., bureau. De vrouw was te dronken om daaraan mee te werken en kreeg na het af** nemen van een bloedtest erg een proces verbaal een liftg naar huis. as m VLAARDINGEN Eeivj aan de Datheenstraat r! Vlaardingen geparkeerde! auto is in de nacht van» maandag op dinsdag gesto-i ien. De waarde van de auto,, een" witte-Honda, 'type Ac- cordTis nog niet bekend. Uit een woning aan de Ter schellingerhoeve is onder meer een CD-speler gesto len. De inbraak vond plaats bij afwezigheid van de be woners. De hele woning werd doorzocht. Bouwvakkers vragen minister aandacht voor gezondheidsrisico's op werkvloer Door Ben van Haren VLAARDINGEN - „Dus toch!" Jan Hoogstad, voorzit ter van de afdeling Vlaardin gen van de Bouw- en Hout bond FNV, veerde op uit z'n stoel om de radio harder te zetten toen hij vorige week in een nieuwsbericht hoorde dat glas- en steenwol kankerver wekkend zijn. Al enkele jaren verzamelt hij informatie op dit punt, maar nooit kwam Het tot een bevestiging. Nu meldde het ANP dat onder zoek aan de Technische Uni versiteit in Delft had aange toond dat glas- en steenwol kankerverwekkend kunnen zijn. „Ik heb altijd al gedacht dat dit spul levensgevaarlijk is," vertelt hij. „De stoftroep, die je rond ziet zweven als er met die isolatiedekens wordt gewerkt is enorm. En we ge bruiken er veel van in de bouw. De gevolgen voor de ge zondheid van de mensen, die erin werken, zijn natuurlijk -pas na jaren te merken. Net als bij asbest. Ik ben al een paar jaar bezig om er achter te komen welke risico's de ver werkers ervan lopen, maar kreeg nooit meer dan wat summiere gegevens." 1 Jan Hoogstad is 59 jaar en gaat volgende maand met de VUT. Hij is al jaren actief in de Bouwbond. Hoogstad zat al in de bondsraad van het NVV, die koos voor de fusie met het katholieke NKV waaruit in 1981 de Bouw- en Houtbond FNV ontstond. Hij is nu van de vierhonderd leden tellende afdeling Vlaardingen voorzit ter maar tevens rayonbegelei der voor het gebied tussen Ca- pelle en Hoek van Holland en lid van de landelijke bonds raad. Zijn hele arbeidsleven is hij als timmerman werkzaam. Al veertig jaar verdient hij zijn brood in de bouw en de laatste jaren is Hoogstad zich steeds intensiever gaan bezighouden met milieuproblemen in deze Jan Hoogstad: „Wij werken ook nog met allerlei kitten en purrschuim, waarvan wy de sa menstelling of by werkingen niet weten." sector. Hij wordt inmiddels gezien als specialist. „Via vice-voorziter Jansen van onze afdeling ben ik be trokken geraakt bij de werk groep, die zich in Vlaardingen heeft gebogen over het terug dringen van het gebruik van hardhout. Zo kwam ik van lie verlee met meer milieuzaken in aanraking. Bij mijn werk gever, Muijs De Winter's bouw- en aannemingsbedrijf (MUWI), werd ik de vertegen woordiger van de onderne mingsraad in de milieucom missie. Die is zo'n twee jaar geleden bij ons bedrijf in het leven geroepen. Vertegenwoor digers uit alle geledingen van het bedrijf zitten er in en ook de ondernemingsraad, waar van ik al vele jaren deel uit maak, moest iemand afvaardi gen. Ach ja, ik werd door mijn werk in de hardhoutwerk groep toen als deskundige be schouwd." In die MUWI-milieucom- missie kwam het gebruik van glas- en steenwol vaak aan de orde. „Er wordt bij ons, zeker in de renovatie, veel gebruik gemaakt van steenwol. Bij de toepassing, ja zelfs al bij het lossen, van rollen Rockwool zie je wolken van het spul om je heen stuiven. Als een vrachtwagen met een lading op de bouwplaats aankomt dan helpt iedereen mee om te lossen. Daarna zie je er uit als een beest. Het spul kruipt overal. Iedereen zet een petje of een zakdoek op z'n kop, maar dat helpt nauwelijks. Als je op een zonnige dag zo'n isolatieplaat een beetje buigt, zie je er al grote stuifwolken uitkomen. Ik heb altijd al gedacht dat zo iets nooit goed kan zijn. Ik moest telkens denken aan de ellende, die door asbest is aan gericht." Jan Hoogstad gaat verder: „In de milieucommissie van MUWI spraken we wel over het gebruik van zogenaamde PBM's. Dat zijn Persoonlijke Beschermings Middelen, zoals stofkapjes en andere spullen. Die beperken je echter zo in je beweging dat niemand er ge bruik van maakt. Op zeker moment was er een pak ge vonden dat je goed tegen de scherpe glas- en steenwolve- zels beschermde, maar er was niemand op de bouwerij te vinden die er in kon werken. Ik heb toen voorgesteld om daarvoor volonteers (vrijwilli gers, red) aan te trekken maar dat bleek onuitvoerbaar." Jan Hoogstad bleef er mee bezig en heeft zich onder meer gewend tot het Nederlands In stituut Arbeidsomstandighe den om te weten te komen welke gevaren er aan het ge bruik van die isolatiedekens en -platen, bedoeld tegen ener gieverlies, waren verbonden. Hij werd er eigenlijk niet veel wijzer van. Na het horen van het nieuwsbericht over het Delftse onderzoek, kreeg zijn angstige vermoeden toch een bevesti ging. Ook zijn collega's in de rayoncommissie Waterwegge bied van de bouw- en hout bond waren geschrokken van de melding en gezamenlijk be sloten zij minister Bert de Vries (o.a. Sociale Zaken) een brief te schrijven. Ze brachten hem de grote ongerustheid over die onder hun leden was ontstaan raar aanleiding van de berichten over het kanker verwekkend zijn van het glas- en steenwol. „Dagelijks wordt dit mate riaal immers in enorme hoe veelheden verwerkt in de bouw- en aanverwante be drijfstakken," staat in de brief. „Wij verzoeken u als minister op korte termijn dui delijkheid te verschaffen over de gezondheidsrisico's die aan het verwerken van dit materi aal vast zitten." Een antwoord is er nog niet, maar Hoogstad is opti mistisch. „De regering is toch zelf van plan om maatregelen te nemen, die het aantal WAO' ers kunnen terugdringen? Nou, dan ligt hier een mooie kans voor meneer De Vries, luidt zijn redenering. Hij hoopt ook dat men zich bij de komende CAO-bespre- kingen ook zal buigen over de wens van de vakbeweging om meer milieuregels in de ar beidsovereenkomst op te ne men. „Wij werken behalve met die glas- en steenwol bij voorbeeld ook met allerlei kit ten en purrschuim, waarvan wij de samenstelling of bij werkingen niet weten omdat de verplichting ontbreekt om Hollandse teksten op de etiket ten te plaatsen." Deftige bank verlaat fraaie panden in Schiedam en Vlaardingen SCHIEDAM/ VLAARDIN GEN Zakenlieden met ge voel voor standing kunnen hun hart ophalen. Door de concentratie van Bank Mees jHope in Rotterdam worden de filialen in Schiedam en Vlaar dingen gesloten. Naast het rij tje grachtenpanden aan de Schiedamse Nieuwe Haven stoot de bank ook het karakte ristieke onderkomen aan de Schiedamseweg in Vlaardin gen af. Volgens hoofd In- en Exter ne Betrekkingen J. van Dru- ten heeft de verhuizing naar Rotterdam niet of nauwelijks gevolgen voor het personeel. De meeste medewerkers zetten in de toekomst vanuit het hoofdkantoor hun werkzaam heden voort „De zakelijke en particulie re klanten gaan we in de toe komst vanuit Rotterdam be dienen," zegt Van Druten. „Dat betekent overigens niet dat de klanten uit Schiedam en Vlaardingen in de toekomst naar Rotterdam moeten ko men. Onze medewerkers kun nen ook de klant thuis bezoe ken. Verder kunnen veel za ken natuurlijk ook telefonisch worden afgehandeld." Van het in Schiedam en Vlaardingen werkzame perso neel worden in de nieuwe or ganisatie tien mensen overbo dig. Volgens de woordvoerder van de bank is het geen pro bleem om de medewerkers via interne herplaatsing aan an der werk te helpen. De sluiting van de filialen vloeit voort uit het reorganisa tieplan van de bankdirectie. In het plan stoot de bank bij na alle baliefuncties af. Ver der wordt het aantal bankge bouwen in Zuid-Holland aan zienlijk beperkt. „We hebben te maken met een overconcentratie van filia len in de Randstad," zegt Van Druten. „De filialen in Schie dam en Vlaardingen liggen dicht bij het kantoor in Rot terdam. Buiten de Randstad hebben we daarentegen nog een aantal witte vlekken. Daarom openen we onder meer een nieuw filiaal in Maastricht." De directie van de "bank heeft haar huisbaas ondertus sen verwittigd over het ver trek uit Schiedam. Direct na de Pasen verlaten de bankme dewerkers het enkele jaren ge leden opgeleverde gebouw naast de Oranjebrug. Met de projectontwikkelaar is Mees Hope nog in gesprek over de datum, waarop het huurcon tract kan worden beëindigd. Het onderkomen in Vlaar dingen, dat door veel liefheb bers van stedelijk schoon wordt gezien als het mooiste pand van de stad, is eigendom van de bank. Volgens Jan van.-' Druten gaat het pand aan de" Schiedamseweg in de verkoopt al bestaat de mogelijkheid dat deze transactie nog een jaa?,1 wordt uitgesteld. Eerst wil Mees Hope on derzoeken, of het bankfiliaal tijdelijk de ruimtenood in Rot terdam kan lenigen. De pro blemen in Rotterdam vloeien direct voort uit de reorganisa tie. Hierdoor is nieuwbouw en restauratie van het onderko men aan de Coolsingel noodza kelijk geworden. „Misschien dat we niet-bankgebonden aov tiviteiten tijdelijk in Vlaardin"; gen kunnen onderbrengen oppert Van Drutqn. „Je zou bij" voorbeeld kunnen denken aapf de postkamer of de afdeling opleidingen." VLAARDINGEN Het Vlaardingse college van burgemeester en wethou ders heeft het VVD-raads- lid J.Bulva voorgehouden dat hij onterecht boos als hij meent dat hij te laat is geïnformeerd over het Ver- keersveiligheidsplan 1991-1994. De liberaal had daarover schriftelijke vra gen gesteld. Bulva stelde daarin dat het plan zondnr voorover leg met de raadscommissie voor Verkeer en Vervoer naar buiten was gekomen. Het raadslid: „Het is al eerder gebeurd dat uw col lege eerst de pers heeft geïnformeerd over raads voorstellen en daarna pas de raadsleden." De VVD'er wil weten of er sprake is van een structureel ver schijnsel. B en W wijzen Bulva erop dat het plan op 25 ja nuari van dit jaar naar hem is gezonden, waarna pas op 28 januari de pers werd ingelicht. Het college ontkent dat er sprake is t van een structureel ver schijnsel. De VVD'er wilde ook weten of hij nog invloed op het plan kon uitoefenen. Dat is het geval. De liberaal had ook ge vraagd of de verkeerssitua tie in Ambacht aangepast kon worden aan de wen sen van de werkgroep 'Am bacht is ook voor de kinde ren'. Dat gebeurt niet. Het college is voorlopig met de huidige situatie tevreden. i V .fV - «L* F fk"i v 1 /fcJSrïitsSrePöiïj! j 10 t i

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1