Vlaardiingen maakt riLeuw rampenplan Overval op bankf iliaal Gouden Molentje Hoofddoek zegt veel in Suriname 'Transporteurs staan te trappelen voor centrum' Gemeentewerken zorgt voor lijkkisten, burgemeester regelt evacuatie Nieuwe plek voor plataan op Plein Emaus Winkeliersvereniging Hoogstraat leeft nog Grote Markt weer domein paardenmarkt Het Vrije Volk WATERWEG wmw centrum* Auto verspert parkeergarage Bewoners boos over muurtje 'Postagentschap moet blijven' Autodiefstal Nogal Wiedus weer onderdak Politie vindt kiio heroïne wswv PAGINA 8 MAANDAG 25 MAART 1991 VLAARDINGEN Afhan kelijk van de ernst van de si tuatie zal de Vlaardingse be volking middels geluidswagen, sirenes, Radio Rijnmond dan wel de landelijke radio- en te levisiezenders van een ramp op de hoogte worden gesteld. De geluidswagens worden in gezet als het bedreigde gebied enkele straten of buurten om vat, sirenes gaan als de stad wordt bedreigd en Radio Rijn mond wordt ingeschakeld als het een regionale ramp be treft. In het allerergste geval worden ook de landelijke me dia ingeschakeld. Dat staat in de nieuwe ver sie van het Rampenplan, waarover de gemeenteraad zich binnenkort buigt. De vo rige versie wcz .erouderd. Volgens het nieuwe draaiboek beslist in het minst erge geval de burgemeester over evacua tie van de bevolking. Later kan ook de commissaris van de Koningin worden ingescha keld. Het plan regelt welke ge meentelijke diensten worden ingeschakeld en wat ze moe ten doen. Zo moet de Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD) bij een ramp mensen helpen die verplaatst moeten worden of tijdelijk dakloos zijn. Ook het laten begraven of cremeren van slachtoffers behoort tot het werk van de GSD. Gemeentewerken moet on der meer busvervoer regelen, wegen begaanbaar houden, terreinen afzetten, de brand weer assisteren, opvangcentra voor daklozen inrichten, zor-» gen dat er voldoende lijkkis ten zijn, een lijkhuis inrich ten, goederen van cultuur-his torische waarde veilig stellen, ontsmettingswerk verrichten en nagaan of bouwconstructies op instorten staan. Het GEWB heeft onder meer tot taak snel elektrici- teits- en andere voorzieningen weer in werking te brengen, noodverlichting waar nodig aan te brengen en met tank wagens de levering van drink water veilig te stellen. Burger zaken moet onder meer bij houden waar slachtoffers zich bevinden. Uiteraard hebben politie, brandweer, GGD en andere diensten ook uitgebreide ta ken. Het rampenplan meldt niet wat alle voorbereidings maatregelen kosten. Het rampenplan heeft tot doel te zorgen voor een goede coördinatie bij een calamiteit, of, zoals dat in het plan zelf staat, 'de eenheid te bewerk stellingen en de taken van de onderscheiden diensten en in stanties op elkaar af te stem men'. Volgens het rampenplan moet Vlaardingen 'met name rekening houden met rampen ten gevolge van biologische en technische ongevallen, waar bij gevaarlijke stoffen zijn be trokken'. Dergelijke calamitei ten kunnen leiden tot 'vernie ling of zware beschadiging van wooncomplexen en/of vi tale objecten, de gehele of ge deeltelijke versperring van het wegennet en/of het spoorweg net in het rampgebied door puin of andere obstakels, gehe le of gedeeltelijke versperring van havens en vaarwegen' en 'besmetting van goederen, ge bouwen, bodem, water en j§ lucht door radio-actieve stof- g fen'. 5 Hij is nog net op tijd gered, deze boom. Nu pronkt 'ie mid den op het plein-Emaus. De plataan, 25 jaar oud, zou zijn gepakt als 'ie geen be stemming had gekregen mid den op het plein, dat straks wordt veranderd in een mini-roton de. De boom moest medio fe bruari weg uit de buurt in ver band met riole ringswerk zaamheden. Als 'ie niet ergens anders een plekje had ge kregen had de plataan moeten worden gekapt, aldus Gemeen tewerken. Het college van B en W heeft toen, vooruitlo pend op bet raadsvoorstel over de mini- rotonde, toe stemming gege ven de plataan aan een nieuwe plek te helpen. SCHIEDAM Over het voortbestaan van winkeliers vereniging de Hoogstraat is nog steeds niet beslist. Ronald Prince, eigenaar van partyhouse Sitton en op volger VK.ü middenstands-voor zitter Chris Coppens, legde on langs de hamer neer. Ver wacht werd toen dat de paar denmarkt van eergisteren de laatste activiteit zou zijn die door de winkeliersvereniging op poten werd gezet. Interim voorzitter Maarten Lugtenburg heeft echter actie ondernomen om de vereniging van midden standers nieuw leven in te blazen. Hij lijkt al direct suc ces te oogsten. „Laat ik voorop stellen", zegt Ronald Prince, „dat ik niet met het voorzitterschap ben gestopt omdat de Hoog straat-winkeliers weinig be trokkenheid toonden. Sinds vorig jaar ben ik eigenaar van het Partyhouse. Ik heb het met mijn huidige werkzaam heden ontzettend druk. En ge zien het feit dat ik met een tweede horecazaak bezig ben, kan ik niet langer vijftien uur per week in de winkeliersver eniging stoppen. Dat de win keliers nu wakker zijn gewor den is alleen maar een aardige bijkomstigheid, want ze waren stevig ingeslapen". „Of de winkeliersverenging ten dode is opgeschreven is nog altijd de vraag", twijfelt Lugtenburg. „Ik heb naar alle winkeliers een brief de deur uit gedaan waarin ik ze heb opgeroepen naar de vergade ring in april te komen. Dan beslissen we of we doorgaan als vereniging. Nu al heb ik vijfenvijftig aanmeldingen binnen. Maar dat zegt nog niets. Die mensen kunnen ook komen om te zeggen dat ze er geen heil meer in zien". VLAARDINGEN Twee met een bivakmuts ver momde mannen hebben vrijdagavond een overval gepleegd op het filiaal van de Bondsspaarbank aan de Vettenoordstraat. Na een schermutseling met een klant gingen zij er met een geldbedrag tussen de 10- en 20.000 gulden vandoor. Het 39-jarige slachoffer moest aan zijn verwondingen wor den behandeld. De mannen bestormden het bankfiliaal om half acht. Een overvaller be dreigde de enige in het bankfiliaal aanwezige klant met een vuurwapen. De ba liemedewerker zag zich op dat moment gedwongen om de andere overvaller een geldbedrag te overhandigen. Tijdens de overhandiging van het geld verzette de klant zich tegen zijn bedrei ger. De twee mannen raak ten slaags, waarop de twee de overvaller zijn kompaan ontzette. Tijdens de scher mutseling werd de klant met een -wapen op zijn hoofd het 6„slagen. Op dat moment viel de houder met zes patronen uit een van de wapens. Het slachtoffer kon ter plekke aan zijn verwondin gen worden behandeld. De overvallers zijn te voet ge vlucht in de richting van het Mendelssohnplein. De politie (tel:4343255) roept getuigen op om zich te mel den. SCHIEDAM De bezoe kers die zaterdag binnenstap ten bij Kluphuis Oost te Schie dam weten nu ook dat een Su rinaamse prostituée haar hoofddoek dusdanig heeft op gevouwen dat ze daarmee wil zeggen 'Lik me de Dat kon den ze te weten komen op de open dag die in het teken stond van Suriname. Hoofddoeken blijken trou wens veel meer te zeggen, ver klaart Lucia Ducastel desge vraagd. „Het zijn de taalboe ken van vrouwen." Surinaam se hoofddoeken melden of ie mand vrolijk is dan wel droe vig, een afspraakje wil maken (als er een staartje naar rechts is gevouwen wil dat zeggen: wacht op de hoek) of zijn we gens de vorm naar de achter kant van een auto vernoemd, om enkele van de vele voor beelden te noemen. Er was voor deze informa tie veel belangstelling, zoals die er ook was voor de hapjes en drankjes én voor Paul Mid dellijn, meesterverteller en ui termate geliefd bij Surinaamse kinderen. Zaterdagmiddag was hij, met muzikale begeleiding, in Schiedam langsgekomen om enkele verhalen te vertel len. Kinderen én ouderen hin gen aan zijn lippen. Til Berg, volwassenwerk ster bij het clubhuis, toonde zich in haar nopjes met de be langstelling. SCHIEDAM Het Rotter dams Nieuwsblad is winnaar geworden van het Gouden Mo lentje. De krant krijgt deze on derscheiding, ingesteld door de Schiedamse werkgroep Kijk op Media, voor de positieve berichtgeving over ouderen. Het Vrije Volk is de krant die het minst ouderen-vriendelijk overkomt. Dit dagblad krijgt als straf voor die houding het Zwane Molentje. De werkgroep, bestaande uit Schiedammers op leeftijd, heeft ongeveer een jaar lang de plaatselijke kranten kri tisch gevolgd. De belangstel ling was uitsluitend gericht op onderwerpen die betrekking hadden op ouderen. Met een rood potlood werden woorden en passages aangestreept die voor de ouderen als bevol kingsgroep als 'niet positief overkwamen. Het Rotterdams Nieuws blad kreeg de minste strafpun- ten. Het Vrije Volk daarente gen gebruikte niet alleen veel vuldig het als kwetsend erva ren woord 'bejaarden', maar benaderde volgens de werk groep ook in de berichtgeving deze 'bejaarden' op weinig vleiende wijze. Zo trof de jury een artikel over een dansfeest- je voor ouderen aan dat de in druk wekte dat ook de aanwe zige veertigers al op vergevor derde leeftijd waren. De onderscheidingen wor den op 2 april uitgereikt in dienstencentrum Vier Molens. De werkgroep Kijk op Media heeft deze datum niet toevallig gekozen., Op die dag verschijnt het eerste nummer van het Rotterdams Dagblad, de krant die ontstaat uit de fusie tussen het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk. Het zwarte en het gouden molentje komen dan ook''broederlijk naast el kaar'te 'staan in éen en dezelf de prijzenkast. De werkgroep heeft in haar onderzoek ook de Schiedamse huis-aan-huisbladen uitgespit. Deze bladen bleken in hun be richtgeving over ouderen niet op te vallen, in positieve noch negatieve zin. VLAARDINGEN De politie heeft zondagmiddag een auto weggesleept die de toegang versperde naar de parkeergarage van de bewo- ^ners van het Sclaavenburg 'te Vlaardingen. De eige naresse haalde de auto in de avond op en kreeg te horen dat haar foutieve parkeren 155 gulden kostte. Agenten actief in vrije tijd MAASSLUIS Vrije tijd of niet, de Maassluise poli- - tie-agent(e) staat altijd pa raat. Twee dieven merkten dat vrijdagmiddag tot hun schrik toen ze in de Nieuw- straat bezig waren kleding uit een rek te halen en in een plastic zak te stoppen. Een politie-agente, genie tend van een vrije dag, zag de diefstal, herkende de da der van eerdere zaken, en besloot in te grijpen. De dief vluchtte en dacht tussen de drukte op de markt te kun nen ontsnappen. Hij reken de buiten de waard, in casu een politieman, ook niet in dienst, die besloot zijn colle ga te assisteren. Aldus wer den de dieven opgepakt. College heipt kanovereniging VLAARDINGEN Het college van B en W heeft de gemeenteraad voorgesteld de kanovereniging Natsec te helpen bij de bouw van een botenberging voor ongeveer 250 kano's. Daarvoor is 405.000 gulden nodig. Het college wil een geldlening van een ton garanderen, zo dat Natsec de plannen rond kan maken. VLAARDINGEN Een groot aantal bewoners van de Vaartweg in Vlaardingen is in het geweer gekomen tegen de bouw van een afscheidings muur met fietsstandaards op de hoek Vaartweg/Gedempte Biersloot. £e vinden dat door die afscheiding een hindernis is opgeworpen voor bejaarden, vrouwen met kinderwagens en gehandicapten. De bewoners schrijven aan het college van B en W: „We staan er versteld van dat dit heeft kunnen geschieden zon der kennisgeving vooraf." Ze vragen een onderhoud met de gemeente over dit 'obstakel'. Onder de brief staan zo'n vijf tig handtekeningen. Met je neus byna tegen een pony aan, het ukkie in de kinderwagen vond het zaterdagmorgen maar wat spannend. Angstgevoelens kende ze niet. Ze moest vooral lachen om dat grote hoofd. Meer dan honderd paarden trappelden ongeduldig rond het oude stadhuis op de Grote Markt in Schiedam. De stad beleefde weer een originele paardenmarkt, eentje met loven en bieden, met handjeklap, met goede en slechte zaken. MAASSLUIS De raads commissie voor stads- en mi lieubeheer van Maassluis heeft de directeur van PTT- post Vlaardingen per brief verzocht het beleid waarmee de sluiting van talloze post-, agentschappen is gemoeid, te wijzigen. Ook het Maassluisse postagentschap in de tabaks en tijdschriften winkel in win kelcentrum Palet wordt met opheffing bedreigd. De raads commissie wil dat het filiaal gehandhaafd blijft. De raadsleden moesten voor him actie wel worden aangespoord door de werk groep Maassluis van de Consu mentenbond. De werkgroep overhandigde eerder al een protestbrief inclusief 2200 handtekeningen van inwoners uit Maassluis-Oost die voor hun postale zaken, als het Dour Simon van Zuilen MAASLAND Binnen een jaar wordt gestart met de aan leg van het Westlandse trans portcentrum. Dat is de stellige overtuiging van voorzitter H. Palland van de Coöperatieve Vereniging Transportcentrum Westland. „We hopen eerder, maar uiterlijk volgend jaar fe bruari of maart gaat de eerste paal op het transportcentrum de grond in," aldus Palland. „Het wordt ook echt hoog tijd dat het .transportcentrum er nu snel komt. De transpor teurs staan te trappelen," weet Palland. „Een aantal van hen loopt nu al klem met hun be drijfsvoering." De voorzitter is de mening toegedaan dat vier jaar voorbereiding ook meer dan voldoende is geweest. De aanleg van» het trans portcentrum lijkt enigszins in een stroomversnelling te ko men. Nadat de Maaslandse ge meenteraad eind augustus vo rig jaar met zeven stemmen voor en zes tegen het licht op groen zette, is er achter de schermen het nodige gebeurd. Dat heeft de afgelopen weken geleid tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor de locatie in de Oude Campspol- der-Zuid, als ook het beschik baar stellen van een krediet voor het ontwerpen van het bestemmingsplan 'Transport centrum Maasland'. Dat krediet heeft Maasland formeel uitgetrokken, want de kosten („Die lopen in de ton nen," aldus Palland) worden geheel gedekt door de Coöpera tieve Vereniging. „Maasland loopt geen enkel financieel ri sico." Voor de invulling van het bestemmingsplan hebben de transporteurs inmiddels een getekende bankgarantie afgegeven. Het dekken van alle directe en indirecte gemeentelijke kosten en daarnaast eventuele schadeclaims is ook een van de vele voorwaarden die in een bestuursovereenkomst die nen te worden opgenomen. De CDA-fractie heeft die voor waarde vorig jaar gekoppeld aan het raadsbesluit, toen de eerder tegen het transportcen trum gekante L. van Ruijven alsnog overstag ging en aldus een raadsmeerderheid tot stand bracht. Overeenkomst „Strikt formeel kennen wij die voorwaarde nog niet," al dus voorzitter Palland. „Wij hebben dat convenant nog steeds niet ontvangen. In prin cipe zullen wij ons daaraan onderwerpen." Maasland is nog druk bezig die overeen komst op te stellen, waartoe zelfs een ambtenaar is vrijge maakt. „Zo'n overeenkomst eist ook juridische kennis," aldus wethouder F. de Vos, die het stuk voor de bespreking in de raad eerst nog extern wil la ten toetsen. „Het is niet zo dat we niemand vertrouwen," licht hij toe, „maar je kunt hier met zorgvuldig genoeg mee zijn." Een van de voorwaarden is ook dat het transportcentrum slechts is bedoeld voor bedrij ven uit het Westland met een agrarische binding. Daaraan wordt volgens Palland vol daan. „Alle belangstellende transporteurs hebben affini teit met die sector." De negentiende op de lijst van CDA-voorwaarden houdt verband met de participiéle herziening van het Streekplan Zuid-Holland-West. De provin cie dient er zorg voor te dra gen dat in de Commandeur spolder woningbouw voor de natuurlijke aanwas van de be volking na 1993 mogelijk moet zijn. Op die locatie heeft de provincie volgens het hui dige plan de aanleg van een bos gedacht. Voorzitter Palland is en thousiast over de belangstel ling van de transporteurs. „Het centrum loopt al aardig vol," wijst hij op de 13,6 hec tare waarvoor een optie is aangevraagd. Daarnaast ligt er nog een optie van twee hecta re van niet transport-gebon den bedrijven zoals een benzi nestation en een wasstraat. Vervolgens wordt er nog on derhandeld over 2,6 hectare voor het bouwen van een koel en vries op- en overslag. Pal land verwacht dat er bij de af handeling van de ingediende bezwaarschriften geen noe menswaardige vertraging in de aanleg zal optreden. Wat de voorwaarden be treft kan het echter nog een pittige discussie in de raad worden. „Er wordt in ieder geval geen bouwvergunning afgegeven vóór de overeen komst rond is," zo heeft wet houder De Vos de raad verze kerd. „Dat is door de transpor teurs heel goed begrepen." VLAARDINGEN De peu terspeelzaal Nogal Wiedus krijgt een nieuw onderkomen aan de Claudius Civiluslaan in Vlaardingen. Daar staat een voormalige conciërgewoning, die heeft behoord bij de Prof. fasimirschool. De mensen van Nogal Wiedus kunnen zo weer in de opvangbehoefte voor zien. Het college van B en W heeft de gemeenteraad voorge steld voor 31.400 gulden bij te dragen in de verbouwingsïcos- ten, die in totaal op 75.000 gulden zijn geraamd. Het res terende bedrag komt uit de be schikbare financiële middelen voor kinderopvang binnen de gemeente. Nogal Wiedus kwam in de problemen toen het Ontmoetingscentrum West naar de Teldersstraat verhuis de en besloten werd het oude onderkomen aan de Floris de Vijfdelaan te slopen. agentschap op Palet dicht gaat, aangewezen zullen zijn op het postkantoor in de Ko ningshoek of de dependence op de Zuidvliet. Op verzoek werd er tevens door het colle ge een ondersteunend schrij ven naar de PTT-directie ver zonden. Ondanks het feit dat de PTT met een bericht reageer de en de daaruit te trekken conclusies verre van positief te noemen waren, verzocht de werkgroep de gemeenteraad andermaal actie te laten on dernemen om de dringende noodzaak van het behoud van het agentschep aan te scher pen. De sector Stads- en Mi lieubeheer antwoordde dat het uit te voeren verzoek twee maanden nodig heeft eer er een oplossing uit de bus komt. Dat pikte de werkgroep niet en stelde de raadscommis sie wederom op de hoogte van de grieven. Men vond het maar vreemd dat de hele zaak inmiddels was afgeschoven naar milieubeheer en gaf te vens aan dat een dergelijke besluitvorming reacties op korte termijn vergt. De raadscommissie besloot onder die druk nogmaals het punt op de agenda te zetten en deed de derde brief de deur uit naar de PTT om de direc tie alsnog te bewegen een an dere stellingname in te nemen en daar zo spoedig mogelijk mee naar buiten te treden. VLAARDINGEN Bij de politie zijn dit weekeinde twee aangiften van autodiefstal bin nengekomen, Een witte Dai hatsu Charada (LX-09-DK) is in de nacht van zaterdag op zondag ontvreemd en een goudkleurige Opel Manta (PD- 19-NB) verdween zondag tus sen 16.00 en 23.30 uur aan de Holysingel. SCHIEDAM Lang en in tensief onderzoek heeft de re cherche van de politie Schie dam de vondst van een kilo heroïne opgeleverd. Bij twee invallen die vrijdagavond in een koffieshop aan de Park weg en een bar aan de Singel werden gedaan, werden vier verdachten aangehouden. Eén van hen, een Schiedammer, had een kilo heroïne op zak en wordt momenteel evenals de drie andere verdachten op het bureau voor verhoor vast gehouden. Eerder onderzoek leidde vier weken geleden aan de Belgische grens al tot de aan houding van twee Schiedam mers maar of er concreet ver band bestaat met de handel in drugs in Schiedam valt nog niet vast te stellen. AALSCHOLVERS ^VA^ta»- i KA &ïl- 'c- Aalscholver* hebben bomen nodig! De Süchüng Natuur en Vogelwacht onderhoudt bomen en plaat ze aan f ook voor de Aalscholver T-A Steun ons wordt donateur Giro 560 30 20 Sl Nitaw u Vagelwaebt Waerdeauio 41. 3328 MX Dordrecht. Tel 078-174903

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1