1990 goed jaar voor gab Paasvuur met stroopwafels h W Puzzels en prijzen Geen verdere medewerking aan café Schoppenboer Het Vrije Volk WATERWEG CDA en PvdA vormen bestuur van De Hoek Meerderheid van gemeenteraad ziet geen heil in extra flats V:- f'sk College houdt garage tegen i Ld'ëè. k Bouwspeelplaats Holy open Horecaverbod verbaast VOP wswy PAGINA 15 HOEK VAN HOLLAND Het CDA en de PvdA in Hoek van Holland hebben een prin cipe-akkoord bereikt over de vorming van het dagelijks be stuur van de deelgemeente- raad. Nadat was gebleken dat met Hoeks Welzijn niet tot overeenstemming kon worden gekomen, hebben de vertegen woordigers van CDA en PvdA de gesprekken voortgezet. Dat heeft geleid tot een voorlopige overeenkomst, die binnenkort wordt voorgelegd aan de le den. Het aantal leden van het dagelijks bestuur blijft gehand haafd op vier, inclusief de voorzitter. Ook de huidige commissies blijven in tact. De portefeuilleverdeling is als volgt: CDA: Algemene Zaken, Fi nanciën en Personeelsaangele genheden, alsmede de commis sie Verkeer, Openbare Werken en Groen en de commissie Welzijn. PvdA: Ruimtelijke Ordening en Economische Ontwikkeling en de commissie Sport en Re creatie. Hoewel hierover officieel nog geen mededelingen zijn gedaan is het wel zeker dat mevrouw W. Doorn-Van der Houwen deelraadsvoorzitter blijft en zowel Algemene Za ken als Welzijn in haar porte feuille krijgt. Onduidelijk is nog wie namens het CDA de commissie Verkeer gaat 'doen'. Gezien het feit dat zo wel C. van der Pol als P. van der Wel met tijdgebrek kam pen, zou het niet ondenkbaar zijn dat deze commissie naar J. Swaab gaat. Bij de PvdA zal T, Brabander wel Ruimtelijke Ordening in haar pakket hou den, terwijl de zware commis sie Sport dan onder de hoede komt van J. van Belkom. Nieuw in de voorstellen is dat de partijen die slechts één raadslid hebben zich in de commissies mogen laten ver vangen door een andere verte genwoordiger van de kandida tenlijst, Het aantal burgerle den blijft gehandhaafd, met uitzondering van de zoge noemde fractievoorzitters- commissies. Dat wil zeggen dat er geen burgerleden ko men in algemene zaken en de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Het beleidsprogramma wordt door het nieuwe dage lijks bestuur uitgewerkt. Door Ben van Haren VLAARDINGEN De be woners van de woningen aan het Liesveld in Vlaardingen krijgen geen nieuwe overbu ren. De meerderheid van de gemeenteraadsleden ziet geen heil in de twee extra woonto rentjes, die architect Jan Dek ker op het viaduct heeft ont worpen. Na het CDA zal nu ook de PvdA zich scharen ach ter de kritiek, die de oppositie onder leiding van de VVD op de plannen heeft geleverd. Advies: afwijzen „Wij vinden ook dat derge lijke omvangrijke bouwblok ken niet voor de neuzen van de huidige Liesveldbewoners mogen verrijzen," zegt fractie voorzitter B. Kandel. De raadsfractie van de PvdA moet zich nog officieel uitspreken over het door het college van burgemeester en wethouders voorgelegde plan, waarin de twee extra torentjes tussen Hoogstraat en Veer- plein zijn getekend. Zeker is echter, dat de specialisten op het gebied van stadsontwikke ling (Kandel en Attema) vol gende week de PvdA-fractie zullen adviseren de bouw van de tweemaal acht verdiepin gen op het Liesveldviaduct af te wijzen. Ook binnen de fractie van D66, waarvan wethouder T. van der Steen (Stadsontwikke ling) verantwoordelijk is voor de vormgeving van het nieu we centrum, zijn de handen niet op elkaar gegaan voor het plan. Eerder besloot de CDA-frac- tie met uitzondering van de wethouders Van Ardenne-Van der Hoeven en Kool, B 8- W op dit punt niet te volgen. Daar mee lijkt definitief de poging mislukt om met een nieuwe meerderheid in de gemeente raad het in de vorige zittings periode door een motie van oud-raadslid J. Barnauw (VVD) al afgewezen plan van architect Dekker door te druk ken. Geen gevolgen Deze beslissing zou geen ge volgen hebben voor de verde re planvorming, die het ge meentebestuur met project ontwikkelaar Multivastgoed is overeengekomen. „Het scheelt de gemeente extra inkomsten, maar heeft geen nadelige fi nanciële consequenties in ver gelijking met de oorspronkelij ke opzet," heeft wethouder J. Ranshuijsen de raadscommis sie voor Financiën laten we ten. Behalve over de woontoren tjes moeten de raadsleden zich uiterlijk volgende maand ook nog definitief uitspreken over de totale overkapping van het Liesveld en over de parkeerga rage, die aansluitend op de nieuwe supermarkt van Albert Heyn tussen V&D en Van Uf- felen is gepland. De bouw van de garage is wel in het al door de gemeenteraad goedgekeur de contract met de project ontwikkelaar overeengeko men. Over de grootte, de toe gang (Van Riebeeckstraat of Joubertstraat), de tarieven en wijze van financiering moeten nog knopen worden doorge hakt. Volgende maand zullen de laatste beslissingen vallen. Dat is nodig om te kunnen voldoen aan de breed gedragen wens, dat uiterlijk eind van dit jaar de eerste paal de grond ingaat. Het totaalplan behelst be halve de modernisering en uit breiding van het winkelarse naal ook de bouw van een kantorentoren, een apparte mentengebouw en nieuw bus station aan het Liesveldvia duct ter hoogte van het Veer- plein en woningen aan Jou bertstraat en Markgraaflaan. Winkeliers, gemeente en pro ject-ontwikkelaars hebben en kele jaren aan de voorberei ding gewerkt. Architect Jan Dekker werd in een prijsvraag verkozen als ontwerper. SCHIEDAM In zijn laat ste jaar als onderdeel van het ministerie van Sociale Zaken heeft het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord 'goed geboerd'. De wer keloosheid nam af met 680 personen. Eind 1990 stonden nog 7046 werklozen geregis treerd, wat neerkomt op 9,5 procent van de beroepsbevol king. Eén en ander blijkt uit het pas verschenen jaarverslag van het GAB, dat sinds 1 ja nuari wordt bestuurd door een regionaal verband waarin overheid, werknemers en werkgevers deelnemen. Het afgelopen jaar was de economische situatie in het werkgebied van GAB Nieuwe Waterweg Noord ronduit gun stig, schrijft directeur J.A. van Lent. Ook de verwachtingen voor dit jaar zijn goed. Ruim de helft van alle aan het eind van 1990 ingeschre ven werklozen was langer dan een jaar zonder baan. Bijna een kwart (1769) stond al meer dan drie jaar ingeschre ven. In totaal werden 802 in geschrevenen via het GAB aan een nieuwe baan geholpen. Hiervan waren er 150 al lan ger dan een jaar werkloos. Om de kansen van landurig werklozen te vergroten zijn al lerlei regelingen ontworpen. Ruim duizend personen zijn hierdoor aan opleidingen be gonnen, zowel in ambachtelij ke als informatica-beroepen. In samenwerking met de Ge meentelijke Sociale Diensten zijn zogenaamde heroriënte- ringsgesprekken gevoerd, waaruit voor 304 langdurig werklozen acties voortkwa men. In 64 gevallen was een maatregel nodig. In totaal besteedde het GAB Nieuwe Waterweg Noord 6,3 miljoen gulden in het kader van de verschillende regelin gen. Dat is bijna achthonderd duizend gulden minder dan het beschikbare budget. In totaal vonden 10.598 in schrijvingen en 11.278 uit schrijvingen plaats. Van de eind vorig jaar geregistreerde werklozen kwamen er 3.069 uit Schiedam, 2.426 uit Vlaar dingen, 940 uit Maassluis, 402 uit Rozenburg, 163 uit Hoek van Holland en 46 uit Maas land. f "SSSfeS}.' - In- .v i Oplossing van het logigram van zaterdag 23-3-91: Een zuinige eend Hooymans bretels februar 7,50,- Muller Kruller schrijfmachines mei 6, Provinciaal pijpen april 7,- Stedelijk schoeisel juni 10,- Prijswinnaars: H. Zwaan, Krimpen an den IJssel, H.J. Wilke, Gapelle aan den IJssel. Oplossing cryptogram zaterdag vlnr: 1.omkoperij 2.ihis 3.slagrijm 4.neede 11.kabinetorgel 13.invité 15.meerlo 17.doorndraaier 20.1atei 21.vatbaar 22.kerf 23.groentijd vbnb: l.oost 2.koala 3.persistentie 4.rammel 6.brenger 7.stemloos 8.imolerantie 12.eindelijk 14.vlotter 16.draver 18.exact 19.tred Prijswinnaars: J. Kroon, Capelle aan den IJssel, G.E. Kindt v.d. Berg, Bpricel en Rodenrijs ,4 .":.4 tm* iM.SsiiX Leerlingen van de Vlaardingse basisschool Jena- plan hebben gisteren op ludieke wyze de paasva kantie ingeluid. Lessen werden er niet gevolgd want het onderwijzend personeel had voor de ruim negentig scholieren een programma in el kaar gedraaid dat met groot plezier werd afge werkt. Na het gezamelijke paasontbijt in het schoolge bouw aan de Van Maanenstraat trokken de leer lingen de Broekpolder in voor een speurtocht die moest leiden naar de verblijfplaats van de verbor gen paashaas. Toen die eenmaal was gevonden werd er onder leiding van 'Langoor' een wande ling door het natuurgebied gemaakt waarbij de nodige opdrachten uitgevoerd moesten worden. Het hoogtepunt werd gevormd door het paasvuur ..Jr en een optreden van het fameuze muzikale duo The Amazing Stroopwafels, dat op verzoek van de schooldirectie kosteloos een 'open luchtconcert' gaf. Marlijn, de vier-jarige zoon van bassist Wim Kerkhof, liet zijn schoolgenootjes extra genieten door met zijn accordeon enkele deuntjes mee te spelen. Terwijl de schoolleiding limonade en de toepasselijke stroopwafels uitdeelde, vermaakten de kinderen zich met dansen en zingen. VLAARDINGEN Voor veel kinderen in Vlaardingen Holy gaat dinsdag 2 april een' lang gekoesterde wens in ver vulling. Dan gaat de bouw speelplaats in het Holypark naast de kinderboerderij weer open. Wijkbewonertjes tussen zes en twaalf jaar kunnen'in de paasvakantie weer naar hartelust hutten bouwen, knutselen, sporten en water fietsen. Gereedschap om te bouwen wordt door de Vereniging Vriendenkring Bouwspeel plaats gratis uitgeleend en voor een kwartje kan het be nodigde zakje met spijkers worden aangeschaft. Ook het limonade- en snoepwinkeltje zal geopend zijn. Op het speelterrein dat ie dere dag van de schoolvakan tie tussen 10.00 en 16.00 uur toegankelijk is, kunnen de kinderen voor handenarbeid- activjteiten terecht in de treinwagon. Deze heeft gedu rende de wintermaanden een door de medewerkers uitge voerde renovatie ondergaan en is voorzien van nieuw be hang en een verse verflaag. Voor slechts één gulden per dag kan ieder kind deelnemen aan alle activiteiten. Wordt men lid, dan betaalt een gezin tien gulden contributie per jaar en is de toegang gratis. sche wandelroute 'Van "t Of naar 't Oofd'. „In dit plan is namelijk sprake van een at tractieve wandelroute met daarin inbegrepen een aantal horeca-vestigingen (bijvoor beeld in de vorm van een pof fertjeshuis, ijszaak, etc.)." Bo vendien wekt het bij de VOF verbazing dat het zalencom plex Prikkewater wel toestem ming krijgt om uit te breiden. De wijkvereniging suggert het artikel te schrappen dat meer horecagelegenheden aan de Westhavenkade verbiedt. VLAARDINGEN De Ver eniging Wijkbelangen Vette- noordsepolder (VOP) verbaast zich erover dat het college van burgemeester en wethouders geen nieuwe horecagelegenhe den wil toestaan aan de West havenkade in Vlaardingen. Het college spreekt dit uit in het ontwerp-bestemmingsplan 'Partiële herziening bestem mingsplan Vettenoordsepol- der-Oost'. De VOP voert aan dat dit uitgangspunt in strijd is met de plannen voor de toeristi- Door Carel van der Velden SCHIEDAM Huib Noorlander is al twee jaar bezig met de verbouwing van café Schoppenboer aan de Boterstraat, maar de kans wordt steeds groter dat de deuren van het horeca-eta- blissement nooit opengaan. De vestiging van het bedrijf is in strijd met het bestem mingsplan en de gemeente weigert een uitzondering te maken voor de eigenaar. Deze week bepaalde de raadscommissie voor Stads ontwikkeling dat de gemeen te niet meewerkt aan een ju ridisch opzetje, waardoor het horecabedrijf alsnog zou kunnen beginnen. Door het instellen van een artikel 19 procedure kan de gemeente het bedrijf legaliseren. Dit is alleen mogelijk als de ge meente een voorbereidings- besluit voor een nieuw be stemmingsplan neemt, maar daarvoor voelt wethouder Zijdeveld niets. Noorlander, die in het be zit is van achttien horecaza ken in de regio, is hevig te leurgesteld in de opstelling van het gemeentebestuur. Vooruitlopend op de beslis sing kondigde de cafébaas onlangs aan, dat hij bij een weigering van het verzoek een schadevergoeding van één miljoen gulden op de deurmat van het gemeente bestuur zal deponeren. „Het is een rotzooitje. Bij de ge meente weet de linkerhand niet wat de rechterhand doet." Geheel onbegrijpelijk is de boosheid van Noorlander niet, want drie jaar geleden bij de start van de verbou wing had de ondernemer geen enkele aanwijzing dat er problemen zouden opdoe men. Een horeca-vergunning was snel verleend en van ambtenaren kreeg hij te ho ren dat de problemen met het bestemmingsplan ook wel te pareren waren. De gunstige vooruitzich ten veranderden echter plotsklaps in december 1989. Als een donderslag bij helde re hemel weigerde de ge meente de ondernemer toen de benodigde bouwvergun ning. Bouw- en Woningtoe zicht oordeelde dat de komst van het horecabedrijf niet gewenst was. De plotselinge omme zwaai betekende de voorbo de van een ingewikkeld juri disch gevecht, waarin naast de gemeente en de horeca ondernemer ook de omwo nenden een rol gingen spe len. De eerste stap zette Noorlander. Voor de zoge noemde Arob-rechter, die zich bezig houdt met be stuurlijke geschillen, betoog de de horeca-ondernemer dat de gemeente Schiedam haar eerder gemaakte af spraken niet nakwam. De rechter toonde zich ge voelig voor de argumenten van Noorlander. Schiedam gunde hem op 23 april 1990 alsnog zijn vergunning. Plot seling heette het, dat de ves tiging van een horecazaak 'geen nieuwe afwijking van het bestemmingsplan' ver oorzaakte. In haar tegemoet koming zag de gemeente plotseling geen wezenlijk verschil meer tussen de voormalige slijterij/distilleerderij en het café. Na het gemeentelijke fiat startte Noorlander met de ingrijpende verbouwing van het pand. Hij toverde de slij terij annex jeneverstokerij, die van oudsher de naam Schoppenboer draagt, om in een waar horecapaleis. Op de benedenverdieping richt te hij een café in Oudhol landse stijl in. Op de etage bood hij ruimte aan een gro te biljartzaak. Niets leek een snelle ope ning meer in de weg te slaan, maar helaas voor Noorlander staken de omwo nenden een stok tussen de spaken. Bij de afdeling Raad van State spanden zij een procedure aan tegen het ver lenen van de bouwvergun ning. De Raad van State oor deelde, dat de vestiging van het horecabedrijf in strijd is met het bestemmingsplan. Het bestemmingsplan voor dit deel van de binnen stad staat uitsluitend de ves tiging bedrijven en wonin gen toe in de Boterstraat. Hoewel een café ook kan worden gezien als een onder neming, oordeelde de Raad van State toch dat de vesti ging een café in de Boter straat in strijd is met de wet. Na deze uitspraak kan het café alleen open als de ge meente het bestemmingsplan wijzigt, Naar zijn zeggen heeft Noorlander de monde linge toezegging al lang bin nen, maar de gemeente heeft nu geen zin meer om mee te werken met de ondernemer. „We hebben onze pogingen geïntensiveerd om de hore- ca-overlast in de binnenstad te beperken," schrijft wet houder Chris Zijdeveld in zijn motivatie van de afwij zing. „Daarom komen we niet tegemoet aan het ver zoek van de ondernemer." De afwijzing heeft pas een officieel karakter als de ge meenteraad volgende week instemt met de stellingname van de wethouder. Volgens een gemeentelijk woordvoer der moet worden afgewacht, wat Noorlanders volgende stap zal zijn. Zijn stellingna me bepaalde de ondernemer reeds enige tijd geleden. „Als het jestemmingsplan niet wordt veranderd, dan gaan ze er htm broekie aan scheu ren." BPF/SGP-fracf ie wil aanpak van graffiti MAASSLUIS De RPF/SGP-fractie uit de Maassluise gemeenteraad vindt dat het aanzien van de stad 'thans wezenlijk wordt geschaad'. De fractie doelt op de toenemende graffiti in Maassluis en spreekt van een 'onrustba rende toename van beklad de objecten'. Dat is aanlei ding geweest om schriftelij ke vragen te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. De RPF/SGP- ers willen dat er meer wordt gedaan om de beklad den van muren e.d. tegen te gaan en vindt tevens dat er meer schoongemaakt moet worden. De RPF/SGP-frac tie zou graag zien dat de be volking wordt gestimuleerd bij het terugdringen van het probleem. „Maassluis wordt op dit moment bijzonder ontsierd," zo wordt er ge schreven. „Naast bodemver ontreiniging kent de ge meente nu ook omvangrijke objectverontreiniging. Slag vaardig handelen is hierbij geboden." Weer zender erbij MAASSLUIS De Maas sluise jeugd heeft er een nieuwe zender bij om de honger naar popmuziek te stillen. De muziekzender Po wer FM, die zich in haar programmering vooral richt op jeugdigen van twaalf tot vierentwintig jaar, zit vanaf vandaag officieel op de ka bel. De raadscommissie ging daarnaast akkoord met het voorstel om zowel radio Hector als het franstalige TDFM te blijven doorgeven. Radio Hector draait uitslui tend klassieke muziek, ter wijl TDFM vooral populaire muziek uitstraalt. Het aan bod van de Maassluise ge meentebedrijf, dat wordt sa mengesteld in nauwe sa menwerking met CAI West- land, bestaat nu uit 25 zen ders. SP geeft geen geld meer af VLAARDINGEN De Socialistiese Partij in Vlaar dingen is niet bereid tien percent van het raadsgeld van haar raadsleden af te staan voor 'leuke zaken' in de stad. Het college heeft dat aan alle partijen ge vraagd. Eerder ging men wel akkoord. Het geld ging toen naar het in stand hou den van de Harmonie/- Stadsgehoorzaal. Ditmaal haakt de SP af omdat het geld moet worden gestort in de algemene middelen, De partij vindt dat men bij de ze uitwerking te weinig zicht heeft op de besteding van het geld en er is te wei nig vertrouwen in dat het naar nuttige doelen gaat. VLAARDINGEN Vlaar- dinger J. J. C. M. Lokkerbol ligt met het college van burge meester en wethouders in de clinch over de bouw van een garage bij zijn woning aan de Maria Louisastraat. De ver gunning die hij voor de bouw heeft aangevraagd, is gewei gerd. Lokkerbol is bij de ge meenteraad in beroep gegaan. Het college heeft bij die af wijzing als gronden aange voerd dat de garage aan de voorzijde zeven centimer ver der naar voren komt te staan dan het bestemmingsplan toe staat. Verder wordt gesteld dat de uitvoering niet aanvaard baar is omdat de materiaal keuze afwijkt van de wonin gen en de bestaande garages in de omgeving. Lokkerbol spreekt dit tegen. Maar, zo stelt hij, mocht de overschrijding zeven centime ter zijn dan is dit te verwaar lozen omdat de gevel nog al tijd 293 centimeter achter blijft bij het naastliggende, voor het profiel van de straat gezichtsbepalende bouwblok. Dat er verkeerd materiaal zou worden gebruikt, spreekt hij ook tegen, los van het feit dat er volgens hem geen eisen mogen worden gesteld aan het te gebruiken materiaal. Maar de bewering is bovendien on juist, aldus de Vlaardinger, omdat er hout en bruine kleu ren worden gebruikt die ook in ernaast liggende woningen terug te vinden zijn. Hij vraagt de gemeenteraad er zorg voor te dragen dat hij alsnog een bouwvergunning krygt Torentjes op Liesveld u t plannen geschrapt -ri'. - As:. -* - .J f -J&St - •»-«{!.: •&***.-*[;■, Ak 1*-.. J I f'— BB" 'rif ..'V'..' N .*'*'^5 2', t-'B* V:MSi>V JV.V V 'v

Het Vrije volk | 1991 | | pagina 1