baar te maken. Volgens deze methode bouwde Sulzer te Winterthur vries- machines. Diesel werkte eerst gedu rende verscheidene maanden bij Sul zer en ging daarna voor Prof. Linden naar Parijs om een fabriek voor de vloeibaarmakina van lucht op te rich ten. Gedurende 10 jaren heeft Diesel hier dag en nacht gewerkt, zich bijna geen slaap gunnend en tegelijk werken de aan de ontwikkelina van een am- moniak-koelmachine. In al deze jaren droomde hij van een machine, die de onzuinige stoommachine zou kunnen vervangen. Dank zij zijn ervaring met compressie-koelmachines had hij een groote practische en theoretische ken nis verkregen van alle vraagstukken betreffende het comprimeeren van gas sen. Voortdurend werd hij bij zijn werk door vreeselijke hoofdpijnen ge kweld en, blijkens zijn brieven, heeft hij gedurende zijn geheele verdere le ven aan deze ziekte geleden. De viertakt verbrandingsmotor was in deze dagen tot een practisch bruik baar werktuig ontwikkeld, doch het drong onmiddellijk tot Diesel door, dat een machine, werkende volgens het Otto-kringproces, niet in staat zou zijn om de stoommachine te verdringen. Omstreeks 1888 begonnen zijn plan nen tot rijpheid te komen. Hij veran derde echter spoedig van woonplaats, omdat voor Duitschers het verblijf in Frankrijk steeds moeilijker was ge worden. Hij trok naar België, alwaar hij patent vroeg op een nieuw kring proces voor een machine met inwen dige verbranding". Onder dagteeke- ning van 28 Februari 1892 verkreeg Diesel zijn patent (patent No. 67207). Peeds in de volgende maand schreef Diesel naar de Machinefabriek Augs burg om te onderzoeken of er voor de uitvinding belangstelling bestond, maar de invloed van de oude stoom machine was sterk en tot zijn groote teleurstelling, verkreeg Diesel een af wijzend antwoord. Daardoor besloot hij om zijn theoretische studies in boek vorm te publiceeren. Dit boek „Theo rie en constructie van een rationeele warmte-motor" werd in 1893 gepubli ceerd en deelde in wiskundige bijzon derheden het natuurkundig proces mede, waarmee Diesel het ideaal van een warmtemotor dacht te bereiken. Wordt vervolgd. Op 11 December 1937 werd, uit het bouwdok op de werf te Schiedam, met goed gevolg te water gebracht, het, voor rekening van de Maatschappij ,,La Corona" te 's-Gravenhage, in aan bouw zijnde tankschip „OCANA" (bouwno. 661). Het schip is groot 9100 ton deadweight en heeft de navolgende afmetingen: Lengte425'0" Breedte 54'3" Holte 31'0" Het wordt voorzien van een „Fyen- oord-M.A.N." motor met een capaciteit van 2800 P.K. De afbouw vindt op de werf te Schiedam plaats en de proeftocht zal plaats vinden in de 2e helft van Maart 1938. M.S. „ZAANDAM". Op 22 Dec. j.l heeft op onze werf te Schiedam de kiellegging plaats gehad van het motorvracht- en passagiers schip „ZAANDAM", hetwelk voor rekening van de Holland-Amerika Lijn door ons zal worden gebouwd Nadat de eerste kielplaac was gelegd, werden hierop door den heer F. C. Bouman, Directeur der H.A.L., eenige klappen met een hamer gegeven ten teeken, dat met den bouw een aanvang was ge maakt. Tegenwoordig waren o.a. onze Directie en eenige hoofdambtenaren van de Reederij en van onze werf. Het schip zal de volgende afmetin gen krijgen: Lengte over alles 152.70 M. Breedte 19.50 M. Holte 12.19 M. Deadweight 9250 Tons en wordt uitgerust met dubbelwerken- de 2-takt „Fyenoord-M.A.N."-moto ren, met een totaal vermogen van 12.500 A.P.K. De aflevering van het schip zal eind 1938 moeten geschieden. Het schip heeft accommodatie voor 90 passagiers. VAKOPLEIDING VOOR JEUGDIGE PERSONEN. We weten allen, dat men zich moet ontwikkelen om in de wereld vooruit te komen. Doch welke studie zal men nu bij den kop pakken. Dit is een vraag welke in veel gezinnen moeilijkheden geeft. Maart, April, Mei is de tijd van spanning in heel veel gezinnen. Naar welke school moet mijn kind, als de lagere school doorloopen is? Vele ouders laten hun kinderen les nemen in enkele vakken zonder de stu die te overzien en zonder te weten welke richting ze uitmoeten zonder een einddoel te hebben gesteld. Velen zenden hun kinderen naar U.L.O.- scholen, zonder te weten of ze geschikt zijn voor dit onderwijs. Andere gaan naar de ambachtsschool en geven hun zoon op voor een zeker beroep. Hoe komt men aan dat zekere be roep? Dikwijls wordt dat door een oom, neef of tante opgegeven, terwijl het kind zelf niet de minste aanleg voor dat vak heeft. Het gevolg is dan ook, dat zoo'n jongen een uiterst moeilijken tijd door moet maken en niet bevor derd wordt naar een hoogere klasse. Vaders vooral bezondigen zich er nog al eens aan hun zoon in het vak te willen brengen, dat vader ook bekleedt. Hoewel met de beste bedoelingen be zield, wil hij vaak met alle geweld zijn zoon een pendant van hem zelf maken. Dit is niet alleen nu zoo, maar vroeger was dit ook vaak het geval. Frederik de Groote had smaak voor muziek en voelde weinig voor soldaat, zijn vader sloot hem op, ja heeft hem zelfs willen dooden. Newtons moeder stuurde haar zoon naar een boer, om beesten te hoeden, maar z'n schapen verdwaalden en de koeien aten het gras van buurman op. Stephenson kon op 20-jarigen leeftijd nog niet lezen en schrijven, maar zijn naam is bekend als een groot uitvinder. Zoo zijn er vele voorbeelden te noe men. Zal dus een kind naar een school voor voortgezet onderwijs gaan dan moet het daarvoor in de eerste plaats geschikt zijn. Wordt met deze ge schiktheid en aanleg onvoldoende rekening gehouden, dan blijven in den regel teleurstellingen niet uit. Ondergeteekende is gaarne bereid om in zulke gevallen van voorlichting te dienen. Iedere maand zullen er eenige voor beelden behandeld worden. Vaders, welke met voorgemelde moeilijkheden te kampen hebben mogen hun bezwaren tusschen schafttijd schriftelijk indienen bij den heer v. d. Jagt, Algemeene Dienst. De brieven moeten voorzien zijn van naam en fa- brieksnummer. P. C. v. d. JAGT, Chef Algem. Dienst. MEDEDEELINGEN VAN WILTON-FIJENOORD INKOOP-BELANGEN. Wij meenen goed te doen aan het bestaan dezer vereeniging te herinne ren en het volgende onder de aandacht van het geheele personeel te brengen: 1.) Als leden van deze vereeniging worden aangemerkt al diegenen, die hetzij regelmatig of tijdelijk als ambte naar of werkman in den meest uitge- breiden zin bij Wilton-Fijenoord werkzaam zijn en zich hebben voor zien van een legitimatie-bewijs, dat op verschillende plaatsen in kantoor of werkplaatsen verkrijgbaar is. Het lidmaatschap brengt geen enkele bijzondere verplichting met zich mede. Het is echter in het belang van de vereeniging en de leden, zoowel als in het belang van de aangesloten win keliers, dat onze leden hun aankoopen zooveel mogelijk doen bij de aangeslo ten adressen, dus ook de kleinere aan koopen. Hierdoor blijft het contact tusschen de vereeniging en de winke-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 3