Onze reddingsploeg opgeleid en geëxamineerd door Het Nederlandsche Roode Kruis thousiasme. Veiligheid is niet te ver krijgen door het geven van alleen maar orders en bevelen, doch alleen door eerlijk gemeende samenwerking, want wie op bevel veilig moet wer ken, krijgt ongevallen. Het ongevallencijfer in ons land is hoog; als we de publicaties uit het boekje „Doe het veilig'' van Ir. R. A. Gorter, raadplegen, vinden we hierin het volgende: Ieder jaar 350 doodelijke ongeval len in fabrieken. Ieder jaar 150.000 ongevallen, waar van 7000 ernstige. Een prettige opsomming is dit niet. Doch laten wij maar goed beseffen hoe ernstig het gevaar is, want dit is juist noodzakelijk om een strijd aan te binden tegen ongelukken. Verreweg de meeste ongelukken ge beuren niet door een samenloop van omstandigheden, doch meestal door fouten. De groepeering is als volgt: 1. Een fout van U zelf. 2. Een fout door anderen. 3. Een fout in een werktuig. 4. Een fout in het gereedschap. 5. Een fout in het materiaal. Vele van deze fouten kunnen be streden worden door beveiligingen en bekendmakingen. Het is niet mijn bedoeling om U voor dit alles bang te maken, doch gezamenlijk zullen wij den strijd te gen dit monster beginnen. Om veilig te werken moeten we we ten waar gevaren dreigen en hoe we deze onschadelijk kunnen maken. De verbandmeesters verrichten uit nemend werk en behoeden velen voor infectie, doch het zou beter zijn als ze wat minder werk kregen, zulks door toedoen van onze veiligheidsactie. Telkens bij het verschijnen van dit blad zult ge een artikeltje over veilig werken vinden. Gaarne verwacht ik medewerking van U allen. Gezonde opmerkingen zijn altijd welkom, liefst schriftelijk. Ik eindig dit eerste praatje met de 2 spreuken uit het boekje „Doe het Veilig": „Als we aan het werk gaan, als ze ons thuis goedendag hebben gezegd, rust de verplichting op ons voortdu rend aan de veiligheid van onze mak kers en van ons zelf te denken, opdat het geen ongeluksdag zij, maar een van broederdienst." „Als we vanavond naar huis gaan laten wij dan blij wezen, dat we in een veilige werkplaats, temidden van vei lige makkers gewerkt hebben en laten we dezm geest van veiligheid en ka meraadschap mee naar huis en naar onze buren nemen. Daardoor ontstaat de ware broe derschap." Chef Algem. dienst, P. C. v. d. JAGT. Dr. RUDOLF DIESEL 1858—1933. Ongetwijfeld heeft geen man na Ja mes Watt zoo'n grooten invloed op de ontwikkeling van de techniek uit geoefend als Rudolf Diesel. Nu in deze dagen het feit herdacht wordt, dat, vóór 40 jaren, de eerste Diesel motor ter wereld werd voltooid en op bevredigende wijze had gewerkt, en er heden ten dage millioenen Diesel- paardekrachten overal op den aardbol dagelijks hun geweldige energieën le veren, zal het ongetwijfeld allen ar beiders, bazen en ambtenaren van Wilton-Fijenoord, die toch allen wel eens op de een of andere wijze met een Dieselmotor te maken hebben ge kregen, belang inboezemen om iets meer te weten van het tragische leven van den merkwaardigen man, wiens revolutionaire uitvindersgeest het ge zicht van de techniek totaal heeft ge wijzigd. Diesel werd te Parijs uit Duitsche ouders geboren, alwaar hij tot aan den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 verbleef. Zijn ouders verlieten Parijs niet onmiddellijk, doch toen de Duitsche legers voor die stad ver schenen, werden alle Duitschers geë vacueerd en de jonge Rudolf Diesel, toen 12 jaar oud, vluchtte met zijn ouders naar Londen. Door een oom werd hij te Augsburg op een school gedaan en 5 jaar later deed hij eind examen en verliet deze school als de beste leerling van die klasse en als de jongste in leeftijd. Een beurs stelde hem in staat om de colleges aan de Techn. Hoogeschool te München te volgen. Wederom na 5 jaren studeer de hij met „den hoogsten lof" af. Het is duidelijk, dat deze brillante geest op ieder veld van de techniek zou uit blinken. Pas afgestudeerd werd de jonge ingenieur Diesel assistent bij Prof. Carl Linden, die destijds Direc teur van de Techn. Hoogeschool te München was. Door Prof. Linden was een methode ontdekt om lucht vloei-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 2