i maker theoretisch ook een goed vor mer moet zijn. Bij het raadplegen der te-kening moet hij zich steeds atvragen, of het model zooals hij het maakt, ge schikt is om hiernaar te vormen. Ook aan den constructeur is deze eisch te stellen, hij moet nl. weten hoe het stuk gevormd wordt. Bovendien moet hij weten hoe het model gemaakt wordt. Een goed doordachte construc tie, waarbij rekening is gehouden met den modelmaker en den vormer, is voor de gieterij zeer belangrijk. Hoe een voudiger de constructie, hoe goedk.oo- per het gietwerk. Zooeven spraken we nog over een andere methode, om aan een werkstuk een willekeurigen vorm te geven, waarmede het lasschen be doeld werd. Door de ontwikkeling van de lasch-techniek is deze bewerking op het terrein gekomen, dat voordien uitsluitend aan het gieterij-wezen toe behoorde. Vele constructie-deelen die vroeger gegoten werden, worden nu steeds meer en meer gelascht. Het zou volkomen onjuist zijn, deze werkelijk heid over het hoofd te zien. Elke we tenschap, ook de technische, is nog steeds het beste gediend door een ob jectieve beschouwing en een objectieve critiek. Het lasschen geeft ons eveneens de mogelijkheid om aan een werkstuk een willekeurigen vorm te geven. Hoe komt het dat de lasch-afdeeling op de gieterij terrein heeft veroverd? Door verschil lende oorzaken. Ten eerste heeft het wals-materiaal een hoogere trekvast heid, de constructie kan dus zwaarder belast worden, of indien de belasting dezelfde blijft, kan de constructie lich ter worden, d.w.z. gewichts-besparing is mogelijk, hetgeen b.v. bij een onder zeeboot van groot belang is. Ten twee de is de trefzekerheid bij gietijzer ge ringer dan bij gelaschte constructies. Deze trefzekerheid geeft aan, in hoe verre de zekerheid bestaat, dat een giet- stuk aan de gestelde eischen voldoet, dus niet stuk gaat. Om de trefzekerheid op te voeren, moeten we bij het gieten niets aan het toeval overlaten, doch van de techniek van het gieterij-wezen een systemati sche studie maken, die dit vak dan ook ten vr'ie waard is. De trefzekerheid en de sterkte zijn dan ook in den loop der jaren steeds toegenomen, waarbij het lasschen een aansporing gaf om naar kwaliteits-verbetering van het gietijzer te zoeken. Zoo ontstonden perlitisch en andere hoogwaardige giet ijzer-soorten, die medehielpen om het gietijzer zijn plaats te doen handhaven. Nog steeds is gieten de goedkoopste manier om een ingewikkeld werkstuk te vervaardigen. Voor eenvoudige werkstukken of waar het vooral op ge wichtsbesparing aankomt, zal aan las schen dikwijls de voorkeur gegeven worden. En nu zijn we gekomen daar waar het om gaat. Het doel van ons werken is het welzijn van ons bedrijf. Dit laat ste bereiken we des te eerder naarmate we voordeeliger fabriceeren. Daarom hebben we allen een taak. Want be halve met economische theorieën is ons dagelijksch werk bovenal gediend met de daadwerkelijke economie van allen dag. Gij in Uw werk, wij in ons werk. Uitgaande van deze gedachte willen wij U iets naders gaan vertellen over gieterij-problemen. Daarover dan een volgenden keer. d.B. VEILIG WERKEN. Gezien het groote aantal kranen in ons bedrijf (ong. 75) en het aantal on gevallen, dat bij het kraanwerk gebeurt, wil ik dit artikeltje geheel aan dit vraagstuk wijden. Het is voor een kraandrijver, die soms 25 M. boven uw hoofden verheven zit, niet eenvoudig om te begrijpen, wat de menschen be neden bedoelen. Het is onmogelijk, en zelfs zeer verkeerd, hem aan te roepen. De aanwijzingen waarnaar hij moet werken, kunnen niet anders dan met duidelijke handbewegingen gegeven worden, en deze laten nu juist zeer veel te wenschen over. Het is in het belang der veiligheid noodzakelijk, dat allen de zelfde teekens gebruiken nl. Ie. Met gestrekten arm en wijsvin ger aangeven in welke richting de lasthaak zich moet bewegen. 2e. Het hijschen wordt aangegeven door met de rechterhand een cirkelvormige beweging te ma ken, met de wijsvinger -naar boven gericht. 3e. Het vieren met een cirkelvor mige beweging met de wijsvin ger naar beneden gericht. voortvloeien. De kraandrijvers moeten hun beroep ook niet al te oppervlakkig bekijken. Voor hen is doorloopende aandacht noodzakelijk; zij mogen zich niet laten afleiden, maar moeten voor zoover de last en het aanslaan zichtbaar zijn, deze terdege gadeslaan. Indien er iets niet goed in orde is, kunnen zij beter niet hijschen. Hier volgen de meest voorkomende oorzaken van ongevallen bij kranen: le. De lasthaak blijft achter een voorwerp haken; 2e. Het rijden of zwenken met de last tegen een kolom; 3e. Het verlaten van de kraan zon der den electrischen stroom uit te schakelen; 4e. Het roekeloos en ondoordacht bedienen van de kraan; 5e. Te plotseling hijschen waar door de strop breekt; 6e. Kink of slag in de hijschkabels; 7e. Ongesmeerde onderhang-blok- ken en haken; 8e. Het loopen op kraanbanen; 9e. Het zwaarder belasten dan op de borden staat aangegeven; 10e. Het sturen van de last; b.v. in een ruim, door het onderhang- blok of de hijschdraden te grij pen: Dit kan U een hand kosten! 11e. Het zonder noodzaak, gaan staan onder een geheschen last; 12e. Het transporteeren van platen met behulp van haken en klau wen, die uitgebogen zijn; 13e. Het hangen aan platen om deze in evenwicht te houden. Velen hebben hiermede een ernstig voet of beenongeval gekregen; 14e. Het gebruiken van sluitingen waarin de bouten niet goed ge schroefd waren. Uit bovenstaande gevallen blijkt, dat zoowel de kraandrijver als de trans porteurs of degene, die aanslaat nim- en degene, die deze kunst niet verstaat, doet zeer verstandig zich hieraan niet te wagen. De kansen zijn zeer groot, dat zijn last uit de strop schiet, met de ernstige gevolgen die hieruit kunnen werken, aangezien zij anders het leven van zichzelf en van anderen in gevaar brengen. P. C. v. d. JAGT, Chef v. d. Algem. Dienst. Voorgeschreven seinen bij het verplaatsen van lasten Lasten aanslaan is niet ieders werk, m.r roekeloos of ondoordacht mag

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 2