te sterke concentratie van gas in de lucht aanwezig is, geven een goede be veiliging. Het apparaat bestaat uit een goed sluitend gasmasker voorzien van een filterbus, welke gevuld is met poreuze stoffen, b.v. actieve kool en silicagel met een laag watten. Onze filterbussen zijn zeer geschikt voor rook en nevel (grijze kleur), am moniak (groene kleur) en zure gassen (bruine kleur). Zoolang er voldoende zuurstof aanwezig is, geven de mas kers met filterbussen een zeer goede beveiliging. Doch wanneer er door brand koolmonoxydegas ontstaat is de uitrusting D. noodzakelijk. Hier is n 1. een spe ciale koolmonoxyde (CO) filterbus toegevoegd. Het geheel wordt dan gasmasker met slang, CO-filterbus met rookfilter. Aangezien het zeer moeilijk te con- stateeren is of er voldoende zuurstof aanwezig is en of er in een ruimte kool monoxyde is, gebruiken we de meest veilige methode, E. n.l. het zuurstof-apparaat. Op den rug draagt de gebruiker een kast met een kleine zuurstofflesch. Een redu ceerventiel zorgt voor aanvoer van zuurstof naar een ademhalingszak. De gebruiker heeft nog een extra knop ter beschikking om extra zuurstof toe te laten. De uitgeademde lucht gaat via een kalipatroon, waarin de koolzuur gebonden wordt en de zuurstof stroomt weer naar 't masker. Ongeveer 1\]/2 uur kan men dit toestel gebruiken. Een automatisch signaal waarschuwt wan neer de flesch bijna leeg is. P. C. v. d. JAGT. JUBILEUM T. DE LANGE. 1898 28 Maart 1938. Onder zeer groote belangstelling herdacht de Heer T. de Lange, baas aan de afdeeling Plaatwerkerij, op 28 Maart den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst kwam bij het Fijenoord- bedrijf. In de Directiekamer van het Hoofd gebouw werd de Jubilaris, die verge zeld was van zijn familie, het eerst toe gesproken door den Directeur C. H. Teschmacher, die zijn groote tevreden heid betuigde over de arbeidsprestaties van den jubilaris, met belangstelling een 10-tal jaren zijn arbeid heeft ge volgd en hem heeft leeren kennen als een bijzonder goed vakman. Als blijk van waardeering ontving de Jubilaris o.a. een gouden horloge met ketting. De Heer Schulz, hoofdingenieur van Scheepsbouw, nam hierna het woord, memoreerde eveneens de groote be kwaamheid van den Jubilaris en de prettige samenwerking. Vervolgens sprak de Heer De Rooy, hoofdingenieur bij de Marine, namens de Marine, het Marinepersoneel in Nederland, in Oost en in West, den Jubilaris toe en getuigde van de groote waardeering voor den arbeid door den Jubilaris verricht aan den bouw van Marineschepen, zooals duikbooten, jagers en de kruiser „De Ruyter". Ruim 15 jaar geleden leerde spreker, als jonge ingenieur, den Jubilaris ken nen. Hij ondervond van stonde aan alle gewenschte medewerking, waarom hij gaarne nog een persoonlijk woord van dank voor de prettige samenwer king tot den Jubilaris richtte. Als proeve van zijn dichtkunst las de Heer De Rooy een gedicht voor waarin op geestige wijze het arbeidsveld van den Jubilares werd belicht. Als aanden ken schonk de Heer De Rooy hem een fraai cadeau. De Heer Jonker, Bedrijfsleider Scheepsbouw, bracht hulde aan den Jubilaris, dankte hem voor de pret tige samenwerking en prees diens soepel karakter. Een mooi buitenhuisje met tuin en pluimvee gunde spreker den Jubi laris gaarne, doch hij hoopte tevens, dat het betrekken ervan nog wat jaren zou worden opgeschort, daar de Jubi laris nog flink en krachtig is en dus nog lang zijn krachten aan W. F. kan geven. Hierna volgden de gelukwenschen van den Heer W. Wilton Sr. en de aanwezige chefs. Een zeer grootsche hulde zou nog volgen, want de Jubilaris werd met zijn familie per auto naar het versierde fotografisch atelier gebracht, waarheen intusschen ook de Heeren Tesch macher, Verloop, afdeelingschefs, enz. zich hadden begeven. Een deputatie van bazen, alsmede heele rijen arbei ders, waaronder vrijwel alle werklie den van de afd. Plaatwerkerij, stonden hier opgesteld. Hier trad als eerste spreker naar voren de Heer Wienands, Chef van de Magazijn - Administratie, die in korte trekken een terugblik wierp op de 40-jarigen loopbaan van den Jubilaris, van kleinen jongen aan de smidse tot aan den baas, die zijn aandeel heeft in den bouw van Marineschepen, enz. Namens Technisch en Administratief personeel bood spreker eenige cadeaux en bloemen aan. Hierna kreeg de Heer Bouman, hoofdbaas van de Timmerlieden, het woord. Deze sprak namens de Bazen- vereeniging zeer waardeerende woor den, roemde de vriendelijke en prettige samenwerking en prees het standpunt van den Jubilaris, die steeds wist, wat hij wilde. Een huldeblijk was namens de Bazenvereeniging reeds aan het woonhuis van den Jubilaris bezorgd. De Heer De Rooy, Hoofdingenieur der Marine, sprak hierna nogmaals den Jubilaris toe en deed in deze over volle feestzaal opnieuw de bijzondere arbeidsprestaties van den jubileeren den baas uitkomen evenals de waar deering daarvoor van de zijde der Ma rine; ook hier werd het reeds genoemde gedicht voorgedragen. Als laatste spreker kwam naar voren de afgevaardigde van de werklieden, de Heer v. d. Schoor, die in bijzonder goed gekozen woorden hulde bracht aan den Jubilaris, dien hij eerst als mede-arbeider, later als baas, heeft leeren kennen en waardeeren om zijn rechtschapen optreden in de werk plaats, niet alléén als mensch, maar ook als meester. De Heer v. d. Schoor bood namens de werklieden een klok en een barometer aan. Met treffende woorden bracht de Heer v. d. Schoor Fig. D Fig. E Fig. E

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 2