allen even onder den indruk, door, zin spelende op het leven van den mensch, over den Tijd te spreken. De Jubilaris dankte, diep bewogen, doch zich volkomen beheerschend, Di rectie en verdere aanwezigen voor de spontane hulde en de mooie cadeaux. De Heer Teschmacher dankte den Heer v. d. Schoor voor de ongekun stelde en prettige wijze, waarop hij den goeden geest onder de werklieden van de afdeeling Plaatwerkerij onder leiding van baas De Lange vertolkt had. Alle aanwezigen feliciteerden daarna Jubilaris en familie. W. JUBILEUM J. J. SITSKOORN. 1898 23 Maart 1938. Zooals reeds kort in ons vorig num mer vermeld, was het op 23 Maart j.l. de dag, waarop de heer J. J. Sitskoorn zijn 40-jarig jubileum bij „Wilton- Fijenoord" heeft gevierd. De heer Sitskoorn, die als 22-jarige jongeman bij onze onderneming in dienst trad, heeft steeds tot onze beste bankwerkers behoord. Langen tijd was hij kras bij de bankwerkers, doch ook hem zijn tijdens de hardnekkige crisis van enkele jaren geleden de teleurstel lingen niet bespaard gebleven. Altijd is hij echter disponibel en zijn harde werken is velen tot een voorbeeld. Op den dag van zijn jubileum is hij door den heer W. Wilton Sr. toege sproken, waarbij den jubilaris namens de Directie een geschenk, in den vorm van een gouden horloge met ketting, ter blijvende herinnering aan dien dag werd aangeboden. Moge het den heer Sitskoorn ge geven zijn nog vele jaren in goede ge zondheid zijn werkzaamheden te ver richten. JUBILEUM JOH. W. NOTTELMAN. 1913 31 Maart 1938. Onder groote belangstelling vierde de heer Nottelman zijn jubileum. De jubilaris werd in de met bloemen ver sierde kamer van den bedrijfsingenieur door den hoofdingenieur P. W. van Gent toegesproken, die den heer Not telman namens de Directie feliciteerde en op haar wensch aan den jubilaris een cadeau onder couvert overhan digde. De heer Van Gent stelde daarna de verdiensten van den heer Nottelman in het licht en wees daarbij vooral op diens diplomatieke talenten, waardoor hij als het ware de aangewezen man was om tusschen de werklieden en de leiding in de machinefabriek te bemiddelen. De vroegere bedrijfsingenieur, de heer Ir. B. Ulrich, die voor deze ge legenheid nog eens naar Schiedam was overgekomen, dankte den Jubilaris voor den waardevollen steun, dien hij steeds van hem had mogen ontvangen en bood als blijvende herinnering een fraaien vulpenhouder aan. De volgende spreker was de heer Koolman, van het Tariefbureau, die namens het technisch en administratief personeel sprak en den jubilaris een haard en een oorkonde aanbood. De laatste spreker was de heer Kraayeveld, uit de motorhal, die uit naam van de werklieden een fraaie ligstoel aanbood. Zeer getroffen door deze blijken van sympathie dankte de heer Nottelman voor deze onverwachte hulde en ca deaux. JUBILEUM A. VAN DER BURG Op 20 April 1938 was de heer A. van der Burg 25 jaar als ketelma ker bij onze Onderneming werkzaam. Aan hem werd het gebruikelijke ge schenk onder couvert overhandigd. Dr. RUDOLF DIESEL 1858—1913. (vervolg). Hij had bittere vijanden, die geen ge legenheid voorbij lieten gaan om hem het leven zuur te maken en, zonder dat zijn familie ervan afwist, begon zijn vermogen te slinken. Hij verloor veel geld met landaankoop en daaruit voort vloeiende processen. Een belangrijke som verdween in een Galicisch olieveld en nog meer in de fabriek, die hij te Augsburg voor den bouw van zijn ma chines had opgericht. In andere onder nemingen verloor hij tenslotte de rest, zoodat er niets meer overbleef. Gedu rende 30 jaren had Diesel onder groote spanning onafgebroken gewerkt. Ten tweeden male werd hij ernstig ziek en er waren oogenblikken in zijn leven waarop hij voelde, dat zijn zwakke li chaam niet meer in staat was om de moeilijkheden van het leven tedragen. Eenigszins hersteld zijnde, moet bij Diesel toch het plan gerijpt zijn, om dit alles te beëindigen. Op 26 September 1913 verliet, hij Frankfurt om Carels te Gent te bezoeken. Vandaar vertrok hij naar Londen. Te Antwerpen stapte hij aan boord van het stoomschip „Dresden", dat hem in den nacht van 29 op 30 September 1913 naar Harwich zou brengen. In dezen nacht, op zee, temidden van de duisternis, verdween Rudolf Diesel van het schip. Niemand weet op welke wijze. Zijn dood was even tragisch als zijn leven Met het jaar 1897 was de langzame maar voortdurende constructieve ver betering van elk detail van den Diesel motor begonnen. Bij de ontwikkeling nam vooral de Maschinenfabrik-Augs- burg-Nürnberg een leidende positie in. De ontwikkeling liep van den enkel werkenden viertact-, over den enkel werkenden tweetact-, naar den dub- belwerkenden tweetact motor. In 1903 bestelde de Duitsche marine den eersten Dieselmotor voor een on derzeeboot, in 1905 gevolgd door de Fransche marine. Tegelijkertijd werd de bouw van langzaamloopende Dieselmotoren voor Koopvaardijschepen ter hand genomen. Aan ons land komt de eer toe het eerste geweest tezijn om een tankschip met een Dieselmotor uit te rusten. In 1910 leverde Werkspoor te Am sterdam den eersten Dieselmotor voor een tankschip nl, voor de „Vulcanus,,. Dit was tevens één der eerste toepas singen van den Dieselmotor in de koopvaardij. Tot 1932 heeft de Vul canus tot volle tevredenheid dienst ge daan en werd in Japan gesloopt. De motor verkeerde toen nog in bruikba- ren toestand. Helaas waren de kosten te hoog om dit historische monument naar Nederland over te brengen. In 1908 was de eerste dubbelwerkende Dieselmotor verschenen en in 1911 ex poseerde de M.A.N., op de wereldten toonstelling te Turijn, den eersten com- pressorloozen Dieselmotor. Omstreeks 1920 bouwde genoemde fabriek een Dieselmotor van 15000 P.K. voor het opnemen van de spitsbelasting in een centrale te Hamburg. In 1928 bouwde zij de grootste Dieselcentrale van Eu ropa, nl. de centrale Henningsdorf bij Berlijn, met 23400 P.K., die echter over troffen wordt door een, in 1930 vol tooide centrale in Chili met 45000 P.K. De M. A. N. rustte ook het grootste Dieselmotor-koopvaardijschip „Augus tus... met een motorinstallatie van 30000 P.K. uit. Tot 1938 bouwde de M.A.N. een aantal Dieselmotoren met een ge zamenlijk vermogen van 4 millioen paardekrachten. Een soortgelijke ontwikkeling is bij de andere groote machinefabrieken te zien. Wordt vervolgd. IN MEMORIAM. D. G. LANS Op 13 April 1938 is na een zeer korte ongesteldheid overle den de heer D. G. Lans. Hij was werkzaam bij de afdeeling bikkers en hoewel nog slechts kort bij onze Onderneming in dienst heeft hij zich als een ijve rig arbeider doen kennen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 3