gezamenlijk vermogen van 115000 P.K. Hierbij waren enkel- en dubbelwerken- de tweetact en enkelwerkende viertact- motoren, zoowel voor koopvaardij- als voor marinevaartuigen. De groot ste machine was 7000 As.P.K. en is geplaatst in het vrachtschip „Tarakan" van de Mij. „Nederland". Voortdurend breidt het terrein van toepassing van den Dieselmotor zich. nog uit. Voor kleine en middelmatige vermogens is de stoommachine bijna geheel door den Dieselmotor verdron gen. Een toepassing van meer recente 1 datum is de Dieselmotor als automobk i- motor. Voor vrachtauto's bestaan sinds enkele jaren betrouwbare constructies. Hoewel de toepassing voor personen wagens nog tot de uitzonderingen be hoort, behoeft men geen profeet te wezen om te kunnen voorspellen, d<,t ook hiervoor spoedig de Dieselmotor zal worden gebruikt. Autobussen met Dieselmotoren zijn reeds heel normaal. Zoodra deze motor voor auto's alge meen gaat worden kan men, blijkens de opgedane ervaring met benzinemo toren, de geregelde toepassing voor vliegtuigen spoedig tegemoet zien. Maar het is niet noodig om nog meer bewijzen aan te halen om de enorme beteekenis, die de Dieselmotor voor de techniek heeft, duidelijk te maken. De huidige samenleving is zonder Die- sel's geniale vinding niet goed denk baar. Geen wonder, dat men dan ook op vele plaatsen ter wereld het historische feit van den veertigsten verjaardag van den Dieselmotor aangreep om Diesel en zijn werk te eeren. Geschiedde dit meestal in den vorm van levensbeschrij- vingen van Dr. Diesel en het weer geven van den historischen ontwikke- lingsgang van de Dieselmachine, op de plaats waar de wieg van den Diesel motor heeft gestaan, heeft de herden king echter een bijzonder plechtig ka rakter gedragen. Deze wieg stond in de Augsburgsche werkplaats van de M.A.N., die later tot zoo n wereldbekende firma op Die- selmotorengebied is uitgegroeid. Op de plek waar de eerste Diesel motor ontstond, werd een gedenkplaat onthuld, waarop, behalve een afbeel ding van den eersten motor, een aan duiding betreffende tijd en plaats van zijn ontstaan voorkomt. De plechtigheid zelve vond midden in de groote beproevingsruimte van de Augsburgsche fabriek plaats. Een ge deelte van de enorme ruimte was, door middel van tapijten, op feestelijke wij ze versierd en van de rest afgescheiden, zoodat voor de talrijke bezoekers het eigenlijke doel van deze ruimte ver borgen bleef. Van heinde en ver waren de inge nieurs en industriëelen naar Augsburg getrokken om de nagedachtenis van Diesel te eeren. Onder de aanwezigen waren ook Mevrouw Martha Diesel, de weduwe van den grooten ingenieur en haar oudsten zoon Dr. Eugen Diesel; verder oud-medewerkers van Diesel en een groot aantal eeregasten uit alle werelddeelen. Toen de laatste accoor- den van Weber's ouverture „Euryan- the geklonken hadden, sprak Dr. Otto Meyer, directeur van M.A.N., de be groetingsrede uit. Vervolgens gaf directeur Walther Winterle een historisch overzicht van de ontwikkeling van den Dieselmotor en besloot, met verwijzing naar de enor me beteekenis van deze machine met de vermaning om in Diesel's geest, ten bate van de gansche menschheid, voort te blijven werken. Daarop volgde de plechtige onthul ling van de gedenkplaat. De plechtig heid werd besloten met de uitvoering van Beethoven's Vijfde Symphonie. Toen de laatste fanfares van deze prachtige Noodlotssymphonie klonken, gingen plotseling, voor de oogen van de verbaasde toeschouwers, alle gordij nen open; aanzetlucht siste en als op één enkel commando daverden minstens 50000 Dieselpaardekrachten van de vele Dieselmotoren op de talrijke proef- standen in het middenschip en de zij beuken van de enorme ruimte. Op haar wijze eerden deze machines de nage dachtenis van den man, wiens naam zij dragen: Rudolf Diesel. VEILIG WERKEN Het van der Grinten masker. In aansluiting op het artikel „Scha delijke gassen en dampen" en de be scherming hiertegen, moet nog de aan dacht gevestigd worden op een ander belangrijk beschermingsmiddel; nl. op het Van der Grinten masker. (Zie foto). Dit masker dient tot bescher ming van de ademhalingswegen tegen stof, gassen en nevels in niet te hooge concentratie. In ons bedrijf wordt dit masker ge bezigd bi/ het verfspuiten en bij het lasschen en, welke schade lijke damp i n ontwikkelen zoo als gegalvanist erd ijzer. De gebruiker van dit masker krijgt gereinigde lucht uit het fabriek >cht- net. De druk is gereduceerd tot 0,3 atm. Het is echter ook mogelijk om dezen geringen druk door een kleinen elec- trischen ventilator te laten leveren. Het masker heeft een ruim gezichts veld en is zeer licht, terwijl de drager bij de uitoefening van zijn werk bijna geen hinder ervan ondervindt. Het luchtverbruik van het masker bedraagt ongeveer 100200 Liter per minuut. Het uitermate lichte masker wordt door dezen luchttoevoer opgeblazen, zoodat de drager nergens de aanraking met het masker gevoelt. De afvoer van de lucht vindt plaats langs den kraag, onder de overall of jas. Een woord van waardeering mag hier wel uitgesproken worden voor den heer Van der Grinten Sr. te Venlo, die zonder te zoeken naar eenig finan- tiëel voordeel, alleen geleid door hu mane overwegingen, het masker on der ieders bereik brengt. P. C. v. d. JAGT.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 3