ring te getroosten, moet hij zich voor het toekomstige gevaar wapenen. Hoe kan hij dit doen? Door zich aan te sluiten bij een erkende, van Rijks- en gemeentewege gesubsidieër- de werkloozenkas, welke hem bij werkloosheid een tijdlang een uitkee- ring waarborgt. Daar deze uitkeering in den regel niet verleend wordt voor dat hij gedurende ten minste 12 ach tereenvolgende maanden lid is ge weest en over die 12 maanden regel matig bijdragen heeft betaald, wordt het duidelijk, waarom men zich tijdig moet aansluiten. Dus nogmaals: niet wachten met aansluiting tot het ge vaar van ontslag nadert, doch daartoe onverwijld overgaan, ook al is er geen vuiltje aan de lucht. De kleine gelde lijke opoffering, die men zich getroos ten moet, maakt, dat men zich bij ont slag niet direct hulpeloos gevoelt. De vraag bij welke werkloozenkas men zich aansluiten zal, moet iedere werknemer voor zichzelf beantwoor den. Wij onthouden ons van elk advies en bepalen ons slechts tot de volgende opmerkingen Men kan geen lid worden van een werkloozenkas of men moet lid wor den (van de organisatie, welke deze werkloozenkas exploiteert. Het Ne- derlandsch'e systeem van werkloos heidsverzekering kent geen andere werkloozenkassen dan die, welke uit gaan van „vereenigingen 'van werk lieden of bedienden" en heeft zoo doende ieen onverbrekelijk verband gelegd tusschen het lidmaatschap van een dergelijke vereeniging en van hare werkloozenkas. Toetreding tot een werkloozenkas kan derhalve niet anders geschieden dan via het lid maatschap van de organisatie, welke de 'werkloozenkas exploiteert. De keuze van een werkloozenkas komt dus praktisch neer op de keuze van de organisatie bij welke men zich wenscht aan te sluiten. In de eerste plaats kan men zich aansluiten bij een vakorganisatie. Er zijn tal van vakvereenigingen in ons land, zoowel van werklieden als van be ambten. Zij bewegen zich echter haast alle op een uitgebreider terrein dan dat der werkloosheidsverzekering. Wan neer men derhalve de bedoeling heeft ich tegen de gevolgen van werkloos- leid te verzekeren door aansluiting te zoeken bij een vakvereeniging, dan moet men zich ook kunnen vereenigen met haar programma. Gevoelt men zich daartoe niet aange trokken, dan kan men zich tot veree nigingen wenden, welke zich uitslui tend de exploitatie van een werkloo zenkas ten doel stellen. Deze vereeni gingen komen slechts in gering aantal voor. Als werkliedenvereeniging noe men wij de Landelijke Vereeniging tot onderlinge Verzekering tegen de Ge volgen van Werkloosheid, Fijnjekade 15 den Haag, terwijl de Nederland- sche Vereeniging van Ambtenaren in het Particuliere Bedrijf, Oosteinde 37 Voorburg, de eenige zoodanige ver eeniging is voor beambten. Het kan niet ontkend worden, dat deze ver eenigingen goed werk verrichten. Im mers voorkomen zij, dat tal van werk nemers, die bezwaar hebben tot een vakvereeniging toe te treden, geen ge legenheid zouden vinden zich tegen werkloosheid te verzekeren. VEILIG WERKEN. Verreweg het grootste aantal onzer zwaardere ongevallen wordt veroor zaakt door het gebruik van ondeugde lijke kettingklauwen, welke gebezigd worden voor het transport van platen. En toch is er met klauwkettingen ab- soluut veilig te werken wanneer men de volgende punten in acht neemt. Ie. De klauwen moeten in den goe den stand staan zooals fig. 1 aan- geeft. Blijkt, dat de klauw in een uitgebogen stand staat zooals in fig. 2, dan dient deze in reparatie gegeven te worden, aangezien er groote kans bestaat, dat de plaat er uit valt. 2e. Platen, welke niet goed in 't mid den aangeslagen zijn, tracht men vaak door middel van 't lichaams gewicht van den transporteur uit te balanceeren, en wel half loopende en half hangende op de plaat. Het is te begrijpen, dat wanneer de plaat even stoot, deze uit de klauwen valt. Een dergelijke methode van transport moet leiden tot ernstige ongevallen. Kraanmachinisten mo gen op deze manier geen mate riaal vervoeren. 3e. Het vervoeren van materiaal in klauwen moet ten allen tijde zon der stooten gebeuren. Worden deze 3 punten voldoende in acht genomen, dan zullen ernstige ongevallen voortaan uitblijven. Laat ieder, die materialen transpor teert goed beseffen, dat, indien onvei lig gewerkt wordt, hij niet alleen zich zelf, doch ook andere personen aan groote gevaren blootstelt. Een andere methode om platen te transporteeren is die, waarbij de plaat verticaal hangt in een platenklem vol gens fig. 3. Ook hiermede kan men veilig werken indien de plaat niet stoot, en goed gebalanceerd hangt. Uit dit stukje veilig werken blijkt wel,dat de verantwoording van trans porteur en kraanmachinist zeer groot is. Wij hopen.dat deze verantwoording niet te licht zal worden opgevat, laat ons dus trachten de ongevallen, hier door ontstaan, te voorkomen, aange zien de verbandmeesters werk genoeg hebben. We zouden hen gaarne veel rust gunnen. P. C. v. d. JAGT. CENTENVEREENIGING VOOR HULPBEHOEVENDE BLINDEN TE ROTTERDAM. Van den heer W. Vermeulen, be stuurder van bovengenoemde vereeni ging, ontving de Redactie een uitge breid schrijven naar aanleiding van de uitvoering, welke de Harmonie ,,Wil- ton-Fijenoord" voor de blinden van de Centenvereeniging heeft gegeven. Dit schrijven ging gepaard met het verzoek om plaatsing in het W.-F. Nieuws van een artikel over het werk dezer vereeniging, aan welk verzoek de redactie gaarne voldoet. Was muziek en zang er niet, Het leven had geen waarde. Kommer, zorgen en verdriet, Speelden baas op aarde. Deze regels kwamen in mijn ge dachten, toen ik op 22 Juni j.l. de Harmonie ,,Wilton-Fijenoord" hoorde spelen. Schoon en plechtig klonk het Wilhelmus en zuiver van toon wer den de overige nummers van het pro gramma uitgevoerd. En wat werd er sNNNNNNNNV"^ <k\\\\\\\\\VAVsV-A.V Fig. 1 Fig. 2 Fig, 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 2