benevens een voorpiek- en een ach- terpiektank. Een dubbele bodem dienend voor berging van brandstofolie, smeerolie, drinkwater en ballast strekt zich uit van het voorpiek tot achterpiekschot. Voor berging van brandstofolie en drinkwater zijn bovendien in de on- derruimen 5 en 6 tusschen de tunnels opgebouwde tanks aangebracht. Bijzondere aandacht is besteed aan een vlugge en doeltreffende behande ling van de lading. Hiervoor zijn aan gebracht 23 laadlieren en 24 laadboo- men, waarvan 1 laadboom van 20 en 40 ton hefvermogen, 2 van 35 en 10 ton, 7 van 3 en 5 ton en 14 van 3 ton hefvermogen. In verband met het vervoer van aan bederf onderhevige producten wordt in alle laadruimen mechanische ventilatie toegepast. Op de tusschendekken van ruim III zijn de gekoelde en vriesruimen onder gebracht, waarin totaal 17000 kub. voet lading kan worden vervoerd. Elk van de 6 gekoelde ruimten is voorzien van een luchtkoeler met ventilator volgens het systeem Borsig. Onderruim IV is door oliedichte schotten verdeeld in 4 dieptanken met een totalen inhoud van ca. 1200 m3, bestemd voor het vervoer van eetbare olie, op het tusschendek D zijn 10 tanks geplaatst elk van ca. 30 m3 in houd, eveneens voor het vervoer van eetbare olie. Voor het verwarmen van deze olie zijn al deze tanks voorzien van stoomspiralen. Alle ruimten voor het vervoer van lading zijn tegen brandgevaar bevei ligd door het Rich Lux brandmeld, blusschingssysteem, waarvan de ver klikker-installatie zich in het stuur huis bevindt. In de stuurhut en kaartenkamers zijn de modernste instrumenten voor de navigatie opgesteld, zooals echo lood, richtingszoeker, electrische tele grafen etc., alsmede de contrölebor- den voor de COa en de Sprinkler in- stallatie's. Aan den wand zijn luid sprekende telefoons aangebracht. V. TEWATERLATING ONDERZEEBOOT-MIJNEN- LEGGER O. 19. Op 22 September j.l. is met goed gevolg van één onzer hellingen de Onderzeeboot-mijnenlegger O. 19 te water gelaten. Deze duikboot, welke van een geheel nieuw type is, kan te vens als mijnenlegger optreden. De technische beproevingen zullen vermoedelijk in November a.s. aan vangen en men hoopt het schip in Mei a.s. in dienst te kunnen stellen. Vele autoriteiten waren bij de te waterlating aanwezig. De doopplech tigheid werd verricht door Mevrouw A. Th. M. van Dongen-Guth, echtge- noote van den aanstaanden comman dant van de O. 19. Nadat Mevrouw van Dongen een oranjekleurig koord had doorgeknipt, waardoor een flesch champagne tegen de scheepshuid te pletter sloeg, zeide OVER MODERNE WIJZEN VAN STOOMVORMING. (Vervolg) Stroomt nu het gas zeer langzaam en rustig (laminaire strooming) dan blijft het gas, dat eenmaal in de grenslaag zit, daar vast kleven, staat zijn warmte af en doet verder niets. Het warme gas strijkt erlangs en de eenigste warmte overdracht heeft plaats door geleiding (doortrekken*). Nu dit bekend is, is het zij: O. 19 ik vertrouw u toe aan uw element. De boot gleed vrijwel onmid dellijk daarop al sneller en sneller de helling af. Na afloop van de doopplechtigheid is aan de genoodigden een thee aan geboden. duidelijk wat we moeten doen. Het gas in de grenslaag, dat zijn warmte aan den pijpwand heeft afgestaan moet uit die grenslaag losgescheurd worden en vervangen worden door nieuw, nog warm gas, dat nu op zijn beurt in de grenslaag komt, daar zijn warmte af staat om daarna opnieuw uit de grens laag losgescheurd te worden. De stroo ming moet dus niet langzaam en rustig zijn doch integendeel snel en onrustig (turbulent). Van deze belangrijke ont- FOTO „POLYGOON"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 2