VEILIG WERKEN. Ongevallen door slijpsteenen. In de afgeloopen week hebben zich weer een 4-tal vrij ernstige ongelukken voorge daan met amaril-slijpsteenen. De oorzaak van deze ongevallen moet ge zocht worden bij het support of de verschuif bare leunspaan. Zoodra deze leunspaan te ver van de steen afzit bestaat er veel kans, dat het te slijpen werkstuk tusschen steen en leunspaan te recht komt. Het gevolg is dan ook, dat de vingers tegen den sneldraaienden steen ko men; hetgeen vrij ernstige schaafwonden kan opleveren. Het moet dan ook bij alle amarilsteenen een voortdurende zorg zijn om de leunspa- nen steeds te verschuiven, zoodanig, dat de afstand maximum 2 m.m. bedraagt. Door het slijten van den steen is dit verschuiven steeds noodzakelijk. Het verstellen van de leunspaan mag na tuurlijk niet geschieden bij een draaienden steen, aangezien het klemloopen uiteenvlie- gen van den steen tengevolge kan hebben. Alhoewel het genoeg bekend is, dat men zonder bril niet mag slijpen, zijn er toch nog werklieden, die zich hieraan niet storen. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke ma nier van werken meer dan roekeloos is, aan gezien men het groote risico loopt een oog te moeten missen en daarna nog getroffen te worden door het ernstige zelfverwijt, dat het ongeval een gevolg is van eigen ondoor dacht werken. Dit zelfverwijt hebben ook degenen, die thans hun vingers moeten missen door het niet aanschuiven of laten aanschuiven van de leunspaan. v. d. J. INRICHTING EN BEAIMMERING VAN HET M.S. „ZAANDAM". De inrichting is verdeeld in 4 groepen: I. Salons, hutten en badkamers voor passagiers, kapsalon, Pursers-Office, spreek- en wachtkamer Dokter en hoofdtrap met vestibules. II. Verblijven Officieren met Eetkamer Officieren en toiletten. III. Verblijven lagere bemanning met Messrooms en Waschplaatsen. IV. Kombuis, pantries, koelruimen voor lading en eigen proviand, provisie bergplaats, bagagebergplaats, drukke rij en diverse dienstruimten. Bar zijn ontworpen door Architect Hendriks te Rotterdam; uitvoerder is de Meubelfabriek „Wageningen" te Wageningen. Architect Oud heeft de Eetsalon ontwor pen, welke wordt uitgevoerd door de firma Mutters, Den Haag. Enkele bijzonderheden van de salons zijn zeer interessant om te vermelden: In hoofdzaak zijn donkere houtsoorten toe gepast, zooals noten, avodire, teak, coroman- del, bijna alles bloem- of wortelfineer, wat een bijzonder leven in deze houtsoorten brengt. Verder wordt veel licht kunstleder voor wandbekleeding gebruikt, wat heel goed bij diverse donkere houtsoorten der lam- brizeeringen en raamomtimmeringen te ge bruiken is. In de Rooksalon zijn heel gezellige zitjes, in het bijzonder bij de schouw van noten hout, met imitatie-haard. Aan beide zijden zijn groote ramen, welke op het Promenade dek uitzien en toegangen tot de Bar, de Schrijfkamer en de Waranda. De Schrijfkamer wordt, in afwijking van de donkere houtsoorten der overige salons, geheel Ahorn. Zeer mooi worden de schrijf tafels met ronde tusschenschermen van prachtig glas en de bibliotheekkast. De Bar wordt heel gezellig. De Barkeeper kan uit een door onze werf in te richten geheel ge koelde barcounter alles te voorschijn halen, wat in een dergelijke ruimte thuisbehoort. In de Waranda, waar men tijdens de reis een goed uitzicht op de zee heeft, komen ty pische veerende stoelen, geheel van op elkaar gelijmde dunne stroken hout. leder; zij worden geheel vlak afgetimmerd. In de Kapsalon komen alle moderne appa raten, welke men in een first-class kapzaak noodig heeft, tot zelfs een complete uitrus ting voor Permanent Wave. Een aardig effect wordt verkregen door de beide etalage-kasten, welke in de langs- gangen uitkomen. De vitrines en enkele kastjes worden gemaakt van bijzonder mooi materiaal, n.l. anodisch-geoxideerd-anticoro- dal. Het overige meubilair wordt van ge- moesd eschdoorn vervaardigd. Rooksalon Ontwerp J. P. L. Hendriks. Op het Promenadedek komen de Muziek salon (of Lounge), de Rooksalon met daar buiten een aangebouwde waranda, de Schrijf kamer en de Bar. Op het A-dek komt de Eetsalon. De Muzieksalon en de Hoofdtrap van het B-dek naar Promenadedek met de 3 vesti bules zijn ontworpen door Architect Eschau- zier en worden uitgevoerd door de firma Pander, Den Haag. Rooksalon met Waranda, Schrijfkamer en Schrijfkamer Ontwerp J. P. L. Hendriks. In de Muzieksalon komt een geheel brand vrije filmcabine, met inwendig bovendien een brandbluschleiding, welke langs alle wanden een waterscherm kan doen ontstaan. Verder is een volledige installatie voor ge luidfilms aanwezig. Ook een apparaat voor gramofoonmuziek wordt hier opgesteld, waarvan de versterker wordt ingebouwd in de werkkamer der te legrafisten. De Eetsalon wordt heel intiem en gezel lig. Deze mooie ruimte heeft een heel goede opstelling der tafels en stoelen; er zijn tafels voor 4, 5 of 6 personen. Komende uit de vestibule heeft men een zeer ruime entrée, met als afsluiting groote glasdeuren. De spiegels, welke in de wanden worden aangebracht, doen deze salon zeer ruim en groot schijnen. De vestibules worden ook geheel licht uit gevoerd, uitgezonderd de paneelen boven de trapbordessen, welke van Indisch palis sander worden gemaakt. De balustraden der hoofdtrap worden van mat gepolijst wit me taal vervaardigd met gebogen scepters en leder-bekleede leuningen. In gangen en ves tibules komt evenals op de trappen rubber bedekking. De Kapsalon met aparte afdeelingen voor Dames en Heeren en Pursers Office, welke beide op het A-dek komen, worden geheel door onze werf uitgevoerd. De wand bekleeding van deze ruimten wordt kunst- Waranda Ontwerp J. P. L. Hendriks. In de Pursers-Office komt een groote brandkast met aparte safe-boxes voor de passagiers. Schrijf- en werktafels wor den gemaakt van verchroomde buis, afge timmerd met bruin gespoten houtwerk. De schrijftafels worden voorzien van lange buislampkappen. De spreek- en wachtkamer van den Dok ter, welke eveneens door de werf worden uitgevoerd, worden voorzien van een com plete medische uitrusting. De wandbeklee ding is ook hier weer kunstleder; het meu bilair in de spreekkamer is met de verf spuit bewerkt, dat in de wachtkamer is van eschdoorn vervaardigd. Het aangrenzende hospitaal wordt inge richt met in hoogte verstelbare bedden. Bo vendien komt op het Kampagne-dek een isolatie-hospitaal voor eventueel aan boord voorkomende besmettelijke ziekten; een ge heel geïsoleerde krankzinnigen-cel komt naast het isolatie-hospitaal. Alle passagiers-, Officiers- en bemannings hutten enz. worden geheel door onze werf uitgevoerd, ook de diverse dienstruimten en koelruimen. Het aantal passagiershutten wordt 59. Wat de uitvoering van deze hutten be treft: er komen 5 kleurgroepen, n.l. toilet tafels, ledikanten en binnenzijde hutdeur lichtgroen lichtblauw oranje bruin en zwart. Elke kleur met een harmoniëeren- de „Muralart" kunstleder-wandbekleeding. De wanden geheel glad afgetimmerd, even als de plafonds. Tegen brandgevaar worden alle iiutten be veiligd door een aftakking der Sprinkel-in- stallatie, aangebracht in het plafond. In alle hutten mechanische ventilatie en warme ot koude luchtcirculatie. Versche lucht wordt door de in het plafond aangebrachte Pun- kah-Louvres in de hutten geblazen; de at te voeren lucht wordt via een gleuf onder de badkamerdeuren, door de zuigleidingen in deze badkamers, opgezogen. De geheele inrichting en afwerking is bij zonder strak gelaten; diverse lijsten en zgn. sprongen zijn zooveel mogelijk vermeden. Alle afmonteerings-artikelen, zooals deur krukken, vingerplaten, kleerhaken, kapstok ken enz. worden van het zgn. „Roanoid ver vaardigd, een bijzonder mooi materiaal ook weer in bijpassende kleuren. De plafonds worden door middel van groefjes in vakken verdeeld, hetgeen heel rustig zal aandoen. De verlichting in de hutten geschiedt door middel van een ingebouwde plafondlamp

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 4