OVER MODERNE WIJZEN VAN STOOMVORMING. (Vervolg) De hoofdrichting van de strooming der rookgassen ten opzichte van de pijpen is dus bij den Schotschen ketel en den locomotiefketel in langsrichting (langsstroomingen bij den Xarrow- ketel in dwarsrichting (dwarsstroo- ming). Later zullen we zien, dat de dwarsstrooming nog een zeer gunsti- gen invloed heeft op de eindtempera- tuur van de rookgassen in den schoor steen. De Yarrow-waterpijpketel is dan ook wat zijn grondbeginsel betreft een zeer gelukkige gedachte geweest. De door Wilton-Feijenoord ge bouwde Ladd-Belleville ketel heeft een zoodanig arrangement van de pij pen, dat de gasstrooming een combi natie is van langs- en dwarsstrooming. Dit is gedaan op grond van goede re denen waarover later nog uitvoeriger wordt geschreven. Nu is het niet mogelijk om de snel heid onbeperkt op te voeren. Wel is het zoo, dat de warmteoverdracht van de rookgassen blijft toenemen als de snelheid aangroeit, maar er is toch een grens. Deze grens wordt gesteld door den weerstand, welken de ketel aan de doorstroomende gassen biedt. De aangroeiing van dezen weer stand gebeurt volgens een natuurwet, welke zegt, dat de weerstand ongeveer toeneemt met de snelheid van de rook- met groote gebogen schaal. Boven de toilet tafels wordt een lange buislamp aangebracht. Voor het bevestigen der zware hutkoffers, worden bij de gangdeuren roeden met rie men aangebracht. Elke passagiershut krijgt een aangebouw de bad- of douchekamer, ingericht met bad kuip of douchebak, W.C. en waschtafel. In- plaats van de normale spiegels boven de waschtafels komt nu een toiletkastje met hierop aangebrachten spiegel. In elke badkamer komt een electrische Muzieksalon Ontwerp F. A. Eschauzier. handdoekdroger en een rubbergordijn om de badkuip of den douchebak. In alle hutten is een mechanische afzuig installatie. Het aantal Officieren bedraagt 27, verdeeld als volgt: Kapitein, Chef-Hofmeester, Pur ser, Dokter, 6 stuurlieden, 12 werktuigkun digen, 3 electriciens en 2 telegrafisten; bijna allen hebben zeer ruimte, 1-persoonshutten. Voor den loods is ook een hut beschik baar, geheel ingericht zooals die van de Officieren. Bijna alle hutten voor de Offi cieren komen op het Sloependek of Com mandobrugdek. Het meubilair van deze hutten wordt ver vaardigd van Cuba-Mahonie, uitgezonderd dat voor het verblijf van den Kapitein, waar het meubilair wordt uitgevoerd in Suri- naamsch teakhout. In elke hut komt een groote kast, kooi, sofa, schrijftafel en een boekenkastje of boekenrek. De vloerbedekking wordt lino leum. Al het Cuba-Mahonie wordt in blanke lak gespoten. De wanden worden crème ge schilderd. Ook hier komen de Sprinkler- brandbluschaftakkingen en de mechanische ventilatie. Behalve in de hutten van den Kapitein, den len stuurman, den len werktuigkundige, den purser en den dokter, komen in deze hutten geen plafonds. Verder wordt een antenne-aansluiting voor een radio-ontvang toestel aangebracht. Alle afmonteerings-artikelen worden hier van mat gepolijst witmetaal. De eetkamer voor de Officieren wordt in uitvoering gelijk aan de hutten van de Of ficieren. De wanden worden echter bekleed met crème (goud-geaderd) kunstleder. Alle verblijven der Hoofdofficieren, uit gezonderd die van den len stuurman, heb ben een eigen bad- of douchekamer, geheel ingericht, zooals die der passagiers. Dg afmonteerings-artikelen in de kapi teinshut worden in tomback uitgevoerd (tomback is een bijzondere koperlegeering). De le stuurman heeft een apart lading kantoor tot zijn beschikking. De lagere bemanning bestaat uit totaal 98 man. De hutten voor deze bemanning zijn ook zeer ruim en alle voor 2 of 4 personen, uit gezonderd 1 hut voor 6 personen. Ook hier weer Sprinkler-aftakkingen en mechanische ventilatie. De kooien worden voorzien van houten leeboards. De hutten van den Chef-Kork, de verple gers en de stewardesses worden ingericht zooals die voor de Officieren. De messrooms voor de bemanning krijgen groote tafels met banken, een aanrecht met gootsteen en een kast voor het opbergen van eetgerei. In elke messroom komt een luid spreker, welke aangesloten wordt op de in stallaties voor gramofoonmuziek en radio. De bemanning krijgt ook een eigen bar. In de waschplaatsen voor de bemanning (1 voor bedienden, 1 voor matrozen en 1 voor olielieden) komen ook waschtafels met spiegels, douchekamers en W.C.'s. Alle aanrechten in de kombuizen en pan tries worden gemaakt van teakhout met roestvrijstalen bladbedekkingen. Ook de rek ken voor glas- en zilverwerk worden van teakhout vervaardigd. De vestibules tusschen den eetsalon en de groote pantry en tusschen de groote pantry en de kombuis zijn zgn. sluizen, waardoor de bedienden komen en gaan voor het halen en brengen van de tafelingrediënten. Alle deuren kunnen door de bedienden met den schouder worden opengedrukt en zijn aan de niet-scha'mierende zijden bekleed met wat ten, waarover kunstleder. Van de koelruimten is een apart gedeelte gereserveerd voor het bergen van eigen pro viand. In deze ruimten wordt de tempera tuur lager gehouden dan in de ladingruimen. Alle worden geïsoleerd met geëxpandeerde kurkplaten van diverse dikten, n.l. van 2" tot 4", naar gelang van de benoodigde totale isolatie-dikten. Eetsalon Ontwerp J. J. P. Oud. Deze totale dikten variëeren van 200 tot 300 mm. Een wand, schot of dek wordt dus met meerdere lagen kurk geïsoleerd. De eerste kurklaag wordt met bitumastic tegen het staal geplakt, elke volgende laag weer op de voorgaande. Tusschen alle lr.gen komt (2-dik) isolatie-teerpapier, terwijl zij bovendien onderling verbonden zijn met pennen (rottan cane-pens). De afwerking der binnen- of onderzijden is als volgt: op de laatste laag wordt expan- ded-metal aangebracht, bevestigd met kram men en hierover komt een elastische cement- laag, welke uiteindelijk alle kurk volkomen afsluit. In deze isolatie wordt heel weinig grondhout gebruikt, daar de kurklagen in hoofdzaak vastgehouden worden door de groote kleefkracht van de bitumastic. De constructie der deurknevels is zooda nig, dat zoowel van de binnenzijde als van de buitenzijde de deuren geopend en geslo ten kunnen worden. In de kamers voor vleesch, visch enz. ko men cement en tegels op het dek; het stalen dek in de overige kamers blijft onbedekt. Laatstgenoemde hebben aan de huidzijde een strook hout. Tenslotte zijn nog te noemen de diverse dienstruimten: een bergplaats voor droge proviand koffie, thee, rijst, meel enz. Deze heeft stellingen en van binnen met blik be- kleede kisten. Verder: een bagage-bergplaats met de noodige stellingen. In deze ruimte komt te vens een groote kast voor het opbergen van de 25 Pullmans voor de passagiershut ten, wanneer deze niet behoeven te worden gebruikt. Zoowel op het A- als op het B-dek komt een Steward's Station voor de wachtste- wards, met aanrecht en stortkoker. Op het C-dek komt een drukkerij. Van de gangen der passagiers worden de wanden met plastisch schilderwerk afge werkt. Dit schilderwerk kan in verschillen de nuances en kleuren worden aangebracht, doch wordt waarschijnlijk voor deze gangen een lichte room-crême kleur. Dwarsscheeps op A- en B-dek komen zgn. brandschotten en wel op elk dek twee. De stalen dwarsschotten worden bekleed met spuitasbest en magnesia. Ook de deuren in deze brandschotten (in de gangen) worden geïsoleerd, welke echter gecamoufleerd zijn door gemakkelijk te ope nen houten deuren. Op beide dekken kan dus in geval van brand het geheele midscheepsgedeelte afge sloten en de brand gelocaliseerd worden. Vermeldenswaard is nog het aantal te ge bruiken multiplex-platen, welke noodig zijn voor de verschillende wanden en plafonds en dat 2200 bedraagt of 5700 m2. De „Zaandam" wordt een zusterschip van de „Noordam", welke kort geleden in de vaart is gegaan en gebouwd is bij de N.V. P. Smit Jr. Deze beide schepen zijn ook geheel een der, uitgezonderd de machines. De benoodigde teekeningen enz. voor be timmering en inrichting zijn door Wilton- Fijenoord vervaardigd. W. v. d. HEUL. V- -j

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 5