M Jeeft u op als WERKEND LID I I l Verantwoordelijk voor den redactioneelen inhoud: Ir. C. J» P» Rosier en Pulleman OVER HET „NYLAND"-TOESTEL. De Noorsche motorschepen „Storstad" en „Sir Osborne Holmden" zijn tankers, groot ca. 9000 ton. De schepen zijn resp. in 1926 en 1928 ge bouwd en uitgerust met Burmaister Wain motoren met luchtverstuiving. Het voortstuwingsvermogen bedraagt ca. 4000 i.p.k. verdeeld 'over twee zes-cylinder 4-takt motoren. De reparaties, uitgevoerd door Wilton- Fijenoord te Schiedam, in de daarvoor spe ciaal ingerichte nieuwe motorreparatie- afdeeling, bestonden uit het verbouwen der motoren van lucht- in drukverstuiving vol gens het Nyland-systeem. Tevens werden de motoren, kvaar ?dit noodig was, van nieuwe koppen en voeringen voorzien. Door de constructie van de B. W. mo toren is het mogelijk om eiken cylinder afzonderlijk, dus kop, voering en mantel, naar de werkplaats te brengen. Hier wordt het geheel boven een put geplaatst, zoodat het van alle zijden goed te controleeren is. De watermantel wordt het eerst verwij derd. De borgen en beschermdoppen, welke de voeringtapbouten waterdicht afsluiten, komen nu vrij. Deze worden verwijderd en de tapbouten met een soksleutel uitgedraaid. De nieuwe voering moet eerst worden ingeslepen. Hiervoor zijn twee pasranden, aan kop zoowel als aan voering, gedraaid. Deze pasranden vormen een kamer, welke rondom loopt. Met een takel wordt de voering op den kop gebracht, na vooraf van een trekband met handvaten te zijn voorzien. Door heen en weer bewegen wordt zoolang met amaril geschuurd tot beide randen behoorlijk dragen. De pasranden worden met permathiete bestreken en de voering bevestigd. Om nu te controleeren of de afsluiting dicht is wordt de kamer tusschen de pas randen met water opgevuld. Eén voering bout wordt nog weggelaten en de hydrau lische pomp pompt het water door de aan sluiting zoolang tot het water in het vrij gelaten boutgat zichtbaar wordt. Nu wordt de bout aangebracht en de persdruk op 60 atm. gebracht. Zakt deze persdruk nadat de pomp gestopt is niet te snel weg dan is de voering meestal dicht. Echter kan lekkage behalve door de pasranden ook, bij poreusheid, door het materiaal zelf plaats hebben. Is de voering dicht, dan kunnen de be schermdoppen en borgen over de voering- bouten wederom worden aangebracht. Tevens wordt de watermantel gemonteerd en beproefd op dichtheid met een druk van 3 a 4 atm. De geheele cylinder wordt nu op de vlak- plaat geplaatst en de hartlijn op den onder kant van den cylinderkop afgeschrapt. Zijn drie cylinders gereed en zijn b.v. twee nieuwe voeringen en één nieuwe kop aangebracht, dan wordt dit geheel zoodanig opgelijnd, dat de vlakke onderkant van den kop, welke op de kolommen komt, met de hartlijn zui ver overeenstemt. Dit geheel wordt stevig aan elkaar gebout, zoodat de gaten voor de ruimbouten opnieuw geruimd kunnen worden. Het wijzigen van de motoren van lucht verstuiving in drukverstuiving, volgens het Nyland-systeem, heeft het voordeel, dat de gewone brandstofpompen gebruikt bij de luchtverstuiving, thans dienst kunnen doen als L.D. brandstofpompen, m.a.w. dienen om de brandstof in het Nyland-apparaat te persen. De aandrijving der pompen blijft dus ge woon bestaan, terwijl de regeling der brandstofhoeveelheid op dezelfde manier als voorheen geschiedt, n.l. door het lichten der zuigklep. Eenige voorzieningen moeten echter ge troffen worden: 1. het Nyland-toestel moet met tap einden bevestigd worden aan de zijkanten der flenzen, waarmede de koppen onderling verbonden zijn; 2. daar het bewegen van den plunjer, in het Nyland-toestel, door middel van den compressiedruk geschiedt, moet een verbin ding tusschen de verbrandingsruimte en de ruimte achter den zuiger van het Nyland- toestel worden aangebracht. In den motorkap wordt nu een gat ge boord tot in de verbrandingsruimte. In dit gat wordt een stalen buis geschroefd, welke aan den binnenwand met draad en aan den buitenwand met een pakkingbus waterdicht wordt bevestigd. De verbinding met het Nyland-apparaat kan nu door een korte leiding plaats vinden. Het toestel reageert op den compressiedruk en is voor beide draairichtingen geschikt. Het begin van de inspuiting kan geregeld worden door den stand van den brandstofnok op de nokkenas te wijzigen. Bij den overgang tot drukverstuiving kunnen nu de machinecompressor, de in- blaasvaten, de brandstofhefboomen en de inblaasleidingen vervallen. Door het wegvallen der compressoren, toestellen welke veel onderhoud vereischen, zal de installatie veel eenvoudiger worden. Daar de compressor ongeveer 8 van het totale machinevermogen verbruikt, zal, na het weglaten van dezen compressor, bij gelijke arbeidsafgifte aan de schroefas, het brandstofverbruik met circa 8 vermin deren. M. V. (Bankwerker). ANNENZANGVEREENIGING WILTON-F IJ ENOORD" Repetitie eiken Donderdag van 8.15 tot 10.30 n.m. in de Koffiekamer van het Hoofdkantoor. 0 HET BESTUUR WINTERLEZING. Op 14 December a.s. des avonds 8 uur wordt in de koffiekamer van het Hoofd gebouw een voordracht gehouden over: Luchtbescherming van huis en bedrijf. Als spreker zal optreden de heer M. W. H. de Gorter. Er zal een film vertoond worden over bedrijfs-luchtbescherming. DE COMMISSIE. PROEFTOCHTEN m.s. „ZAANDAM". Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal de technische proefvaart van het bij ons voor de Holland-Amerika Lijn in aanbouw zijnde m.s. „Zaandam" op 15 De cember a.s. worden gehouden, terwijl de officiëele proeftocht vermoedelijk 20 Decem ber a.s. zal plaats hebben. STAPELLOOP O. 20. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal de tewaterlating van den bij ons voor het Departement van Defensie in aan bouw zijnden Onderzeeboot-mijnenlegger O. 20 op 17 December a.s. plaats hebben. DANKBETUIGINGEN Voor de vele blijken van belangstelling en deelneming mij betoond bij het verlies van mijn geliefden Man en der kinderen zorg- zamen Vader PIETER BRUSSELMAN betuig ik langs deze weg mijn innige en welgemeende dank. Het was mij een troost in mijn diepe droefheid en smart. Wed. J. BRUSSELMAN-Kleingeld. HARMONIE „WILTON-FIJENOORD", Op Zaterdag 3 December 1938 wordt door de Harmonie „Wilton-Fijenoord" een feest avond georganiseerd voor de Leden, Dona teurs en Begunstigers met introducé s, teneinde hen in de gelegenheid te stellen nader met het corps kennis te maken. Naast een gevariëerd muziekprogramma zal een gezellig variété-programma worden aangeboden, waaraan verschillende eerste klasse artisten, o.a. Daan Hooykaas Conferencier, Rodi Roeters Universal Artist, hun medewerking zullen verleenen. Het belooft een prettige avond te worden. HET BESTUUR. L. S. Voor de vele blijken van belangstelling, welke ik bij mijn 40-jarig jubileum mocht ontvangen, zeg ik U allen, mede namens mijn vrouw en kinderen, hartelijk dank. CHR. C. HOES. Rotterdam, December 1938. POLITIEBERICHTEN. Gevonden voorwerpen. Kosteloos rijwielbelastingplaatje, Diverse bossen sleutels, Diverse duimstokken, Voeler, Portemonnaie, inhoudende boekje gem. veren. Bril in étui. Alsmede eenige voorwerpen, welke reeds in de voorgaande nummers werden vermeld, maar nog niet afgehaald zijn. Terug te bekomen 's middags tusschen 12 en 1 uur bij den Alg. Dienst, Afd. Politie. Waarschuwing. Het blijkt, dat de vroegere waarschuwin gen aan kracht hebben verloren. Daarom maakt de werfpolitie het gansche personeel er nogmaals op attent, dat bij opsporing van de daders van diefstallen, deze zonder par don aan de justitie worden uitgeleverd. Zoo is in den loop van de vorige week door de terreinpolitie een persoon aangehouden, die kans had gezien om uit de rijwielstalling een rijwiel te ontvreemden. De dader had nog meer strafbare feiten gepleegd en is ter beschikking van de justitie gesteld. Laat dit nogmaals een waarschuwing zijn om uw rijwiel op slot te zetten. DE POLITIE.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1938 | | pagina 4