in langen tijd niet gewasschen is. Het behoeft geen betoog, dat dit zeer na- deelige gevolgen met zich kan brengen. Op onze bedrijfsscholen is het verplich tend gesteld, dat de leerlingen minstens eens per week, en wel op Maandag morgen, met een schoon werkpak ver schijnen, verder moeten de noodige knoopen aanwezig zijn. De oudere men- schen moeten zichzelf deze verplichting opleggen, aangezien kapotte en slordige kleeding de kansen op ongelukken ver meerdert. Men loopt immers veel meer kans door draaiende machines gegre pen te worden, of ergens aan te blijven haken. Ik twijfel er niet aan, of wij zullen hierbij de volle medwerking der vrouwen en moeders kunnen krijgen. Niemand meer dan zij hebben er be lang bij, dat vader of zoon voor een ongeval gevrijwaard wordt. Verder moet men zich afvragen, welke eischen er aan een goede overall gesteld moeten worden. Ten eerste moet de overall goed sluiten en zoo glad mo gelijk zitten om hals en polsen. Opge naaide zakken zijn niet gewenscht aan den voorkant, achterzakken zijn beter. Het split in de mouw moet klein zijn. Het werken met ontbloote onderarmen geeft bezwaren, aangezien de opge stroopte mouw zeer sterk is. Wordt deze door een draaiende machine ge grepen dan is de kans, dat men een letsel bekomt grooter. Vanzelfsprekend is het, dat de oudere korte blauwe jasjes bij het arbeiden aan de machines uit den booze zijn; het losse jasje spot met alle veiligheidheidsmaatregelen. Ook het dragen van lange haren is gevaarlijk, vooral bij het boren. Ik wil U niet aansporen om met een gemillime terd hoofd rond te loopen, doch er be staat een middenweg; bewandel dezen, want uitgetrokken haren veroorzaken veel pijn. Van het hoofd gaan we nog even naar de schoenen. De veiligheidsschoen wordt algemeen gedragen. De zolen, welke er bij reparatie ondergezet wor den, moeten goed vastzitten, losse zolen leveren groote gevaren bij het klimmen. Laat ook in Uw kleeding Uw goeden wil zien om gezamenlijk den strijd aan te binden tegen het ongelukkenmonster. Voor een zeer belangrijk gedeelte zijn wij in staat, dit monster te overwinnen, wanneer wij allen zonder uitzondering medewerken. v. d. T. VERSLAG VAN DE LEZING OVER LUCHTBESCHERMING gehouden voor het personeel van Wilton- Fijenoord op Woensdag 28 December 1938 door M. W. H. de Gorter. De luchtbescherming is een terrein, waarbij men steeds weer op moeilijkheden stuit, en voor schier onoplosbare vraagstukken komt te staan, hoofdzakelijk omdat men geen voor beelden of ervaringen heeft om er conclu sies uit te trekken. Zeker in Spanje, China en JaDan komen thans veelvuldig luchtbom bardementen voor, doch men moet niet ver geten, dat een luchtbeschermings-organisatie in zeer nauw verband staat met plaatselijke situaties. Wat dus bijv. in Spanje wel moge lijk zou zijn, is nog lang niet geschikt voor ons land. Deze bewering kan men zelfs nog veel scherper stellen door een voorbeeld in onze onmiddellijke omgeving. Te Rotterdam bevinden zich een tweetal gelijke groote bedrijven, de Heinekens bierbrouwerij en de Oranjeboom bierbrouwerij. Beide bedrijven bechikken reeds over een goed georgani seerde Luchtbeschermings-organisatie. Tus- schen deze beide organisaties bestaan echter zeer groote verschillen als gevolg van de plaatselijke ligging der diverse gebouwen en de indeeling van het personeel. Het is dus niet mogelijk zonder meer een luchtbescher mings-organisatie samen te stellen, die ge schikt is voor elke stad of voor elk bedrijf. Blokbrandweerwagencje Dit is ten eenen male onmogelijk en elk geval afzonderlijk dient zorgvuldig te worden onderzocht op de mogelijkheden, die zich daar voordoen. Dit geldt zoowel voor be scherming in huis, als in bedrijf en gemeente. Voor elk geval dient dus te worden uitge maakt, welke de meest effectieve maat regelen zullen zijn tot bescherming van men- schen en goederen en om dit te kunnen uit maken, dient men zich allereerst op de hoogte te stellen van de gevaren, die ons van de lucht uit zullen bedreigen. Gevechtsvliegtuigen, die tot opdracht krij gen een aanval uit te voeren op het achter land en op de daarin gelegen bedrijven, zullen naast de bewapening met mitrailleurs en kle'ne kanonnen, ook een aantal bommen met zich medevoeren en deze bommen kun nen zijn brisantbommen, brandbommen, of gasbommen, afhankelijk van de opdracht, welke de piloot heeft gekregen. Wanneer het de bedoeling is tegen levende doelen achter het front op te treden, dan zal het vliegtuig in vele gevallen brisant bommen medevoeren met een gewicht vari- eerende van 12j^ tot 50 kg per stuk, de zgn. lichte scherfbom. Deze zijn uitgerust met schokbuis, zoodat zij dadelijk bij inslag sprin gen en zoodoende de uitwerking bovengronds doen plaatsvinden. Anders wordt het, wanneer de vlieger op dracht heeft strategische gebouwen, zooals stations, post- en telegraafkantoren, wapen fabrieken, enz. te vernietigen. Dan worden zwaardere bommen medegenomen, zelfs tot een gewicht van wel 2000 kg. Vanzelfspre kend dringen dergelijke zware bommen door daken en verdiepingen heen en doordat zij van een tijdschokbuis voorzien zijn, ontplof fen zij eerst, nadat zij geheel in het doel zijn binnengedrongen, met als gevolg een gron dige vernieling van het getroffen gebouw. Reeds een voltreffer van een brisantbom van slechts 00 kg slaat met gemak door het dak en twee verdiepingen van een woonhuis van normale constructie heen. Een brisantbom van 300 k<f vernielt een dergelijk woonhuis volkomen. Indien een brisantbom van circa 50 kcs op straat terecht komt, dan kan men er op rekenen, dat in een straal van 50 meter alle ruiten en buitendeuren door de lucht druk zullen springen. Indien het een bom van 300 kg is, die in de straat terecht komt, dan zullen tot op 50 meter afstand zeker nog de muren van de huizen instorten als gevolg van den geweldigen luchtdruk. Brisantbom men van groot gewicht zijn kostbaar en het is duidelijk dat een vlieger deze maar niet zoo zonder meer zal gaan strooien, waarbij nog komt, dat hoe zwaarder de bommen per stuk zijn, hoe minder er medegenomen kun nen worden. Elke bom moet dus zijn geld opbrengen in den vorm van verwoesting van een strategisch punt en het is duidelijk dat men deze bommen niet tegen de burger bevolking zal gebruiken. Maar we mogen daarbij weer niet vergeten, dat bijv. tele graafkantoren en stations maar al te vaak midden in de stad gelegen zijn en dat het lang niet altijd een voltreffer zal zijn. Daarom houdt men bij dergelijke belangrijke gebou wen ook steeds rekening met een gevaarlijke zone, waarbij men een straal van ongeveer -00 meter aanhoudt. Een andere mogelijk heid is, dat een vijandelijk vliegtuig door jachtvliegtuigen in het nauw gedreven en ten einde raad zonder meer zijn bommenlast laat vallen om zich sneller uit de voeten te kunnen maken en zoodoende tenminste lijf en machine nog te redden. Waar de af geworpen bommen dan terecht komen, daar op wordt niet gelet. Dit kan weiland zijn, doch het kan evengoed vlak boven een stad zijn. Wij dienen dus bij luchtbeschermings maatregelen rekening te houden ook met de zwaarste brisantbommen. Na de brisantbommen komen de brand bommen en deze zijn voornamelijk bestemd om gebruikt te worden tegen de burger bevolking met de bedoeling een paniek te veroorzaken en het moreel te verzwakken. Brandbommen zijn niet zwaar. Ze wegen zoo van een half tot 2 a 3 kilo en hieruit volgt al direct, dat elk vliegtuig een groot aantal brandbommen mede kan voeren en dus in staat is ook een groot aantal branden te stichten. Bij een aanval met brandbommen behoeft niet te worden gericht. Al vliegende boven een stad Iaat de piloot eenvoudig 10 tot 20 bommen tegelijk vallen en onmiddel lijk staan verschillende huizenblokken in brand, indien men niet tijdig de juiste maat regelen neemt. De lichtheid van de brand bommen heeft een speciaal doel. Zij mogen namelijk niet te diep in het doel doordringen, doch liefst alleen door het dak om dan op de bovenste verdieping te blijven liggen en hier hun verwoestend werk te verrichten. Voor brandbommen wordt voornamelijk thermiet en electron gebruikt. Een electron thermiet bom bevat een vulling van thermiet, een mengsel van ijzeroxyde en aluminium- poeder. Het eigenlijke lichaam bestaat uit electron, een legeering van magnesium en aluminium. Bij de door den inslag veroor zaakte ontbranding smelt de thermiet en steekt den electronmantel van de bom in brand. De verbranding vindt plaats met het witte vlammen onder een warmte-ontwikke- ling van 2 00 tot 30G0 graden C. in de onmiddellijke nabijheid van de bom. De bran dende massa gaat door blik, ijzer en staal heen. Ten slotte hebben wij dan nog de gas bommen. Deze soort bommen zal ongetwij feld het m'nst worden gebruikt, omdat de er mede te bereiken resultaten veelal uiterst gering zullen zijn. Immers van vernietiging van eenig bouwwerk door gasbommen is geen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 2