dende verdamping plaats vindt; de stoom gaat naar het bedrijf, indien verzadigde stoom benoodigd is of naar den oververhitter. Bij den Velox is de oververhitter ingebouwd binnen in de verdamper- pijpen, waardoorheen de rookgassen met groote snelheid stroomen. De over verhitte stoom wordt weer verzameld in een verzamelpijp en gaat vandaar naar de turbines. Het condensaat van de turbines gaat naar een voeding watertank waaruit het door een voe- dingpomp door den voedingwatervoor- warmer naar den stoomafscheider wordt geperst. De kringloop van het water is hiermede gesloten. Nu zullen nog even de rookgassen op hun weg gevolgd worden. Zooals gezegd heeft de verbranding onder druk plaats. Onmiddellijk wordt een deel van de warmte rechtstreeks door straling op den pijpwand en vervol gens op het water-dampmengsel over gebracht. Het overgroote deel van de warmte wordt echter door meevoering of convectie overgebracht. De warmte overdracht heeft daarbij in de grens laag plaats op de wijze als vroeger in dit opstel reeds is- medegedeeld. Hier wordt vooral geprofiteerd van de groote snelheid van de rookgassen waaraan de Velox zijn naam ontleent. Na dus langs de verdamperpijpen resp. oververhitterpijpen te zijn gestreken zijn de rookgassen afgekoeld tot 500° C. en worden nu verzameld in een wijde pijp, welke naar de gasturbine voert. In de gasturbine staan de heete gassen hun druk- en stroomingsenergie af, dalen in temperatuur tot ongeveer 390° C. en stroomen dan met lageren druk en temperatuur naar den econo- miser, alwaar ze weer een deel van hun warmte aan het voedingwater afstaan. Afgekoeld tot 100° C. verlaten ze den schoorsteen. De gasturbine drijft een roteerende luchtcompressor, welke de verbran dingslucht onder een druk van onge veer 3 atm. en op een temperatuur van ongeveer 150° C. brengt. Dank zij het feit, dat de energie, welke voor het verwarmen en comprimeeren van de verbrandingslucht noodig is, niet van buiten af, maar van binnen, uit het proces zelf, verkregen wordt door middel van de gasturbine en den lucht compressor heeft de Velox-generator zoo'n hoog nuttig effect. Van den waterkringloop zullen ook nog enkele getallen medegedeeld wor den. Het water heeft in de voeding- water-voorraadtank een temperatuur van 50 a 60° C. Door de voedingpomp wordt het water naar den economise!' (voedingwater-voorwarming door mid del van rookgassen) geperst. In den economiser wordt de temperatuur van het voedingwater opgevoerd tot M0°C. Ook in den economiser zijn de gas- snelheden zeer groot (100 m/sec.), waardoor een warmte-overdrachts- coëfficiënt van 1500025000 Cal. per en per uur wordt verkregen. Daar door zijn de afmetingen van den Velox- economiser zóó klein, dat hij als een soort verwijding van de afvoergassen- leiding is te beschouwen. Het voedingwater gaat uit den voor- warmer naar den stoomafscheider, waaruit het, tezamen met het water WILTON'S DILETTANTEN- TOONEEL. Met genoegen kan het Bestuur terugzien op de uitvoering, die op 14 Januari in het gebouw Odeon ge geven werd, ter gelegenheid van het 12J^-jarig bestaan der Vereeniging. Daar de Voorzitter, als medespeler, niet in de gelegenheid was de verga dering te openen, werd dit gedaan door den Eere-Voorzitter, die daarbij allereerst de aanwezigen, waaronder vertegenwoordigers van onze Har monie, de Mannenzangvereeniging en van Zustervereenigingen, hartelijk welkom heette. Vervolgens herdacht spreker wat de Vereeniging sedert haar ontstaan had medegemaakt, waar bij hij vooral de nadruk legde op het verbeterde spelpeil, dat de laatste jaren zoo duidelijk zichtbaar is. De vertolking van ,,De twee wezen" was subliem, zoowel in spel als aan kleeding en het talrijk opgekomen publiek volgde de opvoering dan ook uit het waterstoommengsel, door de Umwalzpumpe naar de verdamper- pijpen wordt geperst. Voor het appa raat, dat hier met den naam Umwalz pumpe wordt aangeduid is nog geen goed Nederlandsch woord gevonden, maar de werking komt neer op het volgende. De Umwalzpumpe pompt het water-dampmengsel voortdurend in den Velox rond, daarbij het noodzake lijk optredende drukverlies leverende. (Wordt vervolgd) met groote aandacht. Hoe intens zulks gebeurde,- bleek bij enkele hoogte punten, waar de sympathie of anti pathie voor de uitgebeelde personen zoo sterk werd, dat deze zeer duidelijk werd geuit. Toen dan ook om half één het doek was gevallen, gaf een lang durig en daverend applaus te kennen, dat het gebodene wel in den smaak was gevallen. Vele bloemstukken getuigden van de vriendschap en waardeering, die de vereeniging mocht verwerven. Ook de heer A. J. Bongers werd gehuldigd wegens het feit, dat hij op voorbeeldige wijze gedurende 12J^ jaar als voorzitter is opgetreden. De regisseur B. Geerards en de leden oogstten dank voor hun werken, dat tot gevolg had, dat het spelpeil op zulk een groote hoogte stond. Met een ge- lukwensch voor den verderen groei en bloei van de vereeniging werd daarna overgegaan tot het bal, dat de aan wezigen tot diep in den nacht op een gezellige wijze bijeenhield. Verantwoordelijk voor den redactioneelen inhoud: Ir» CU J» P. Rosier en JU Pulleman

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 6