reinigingen met deze smeltmethode kunnen niet optreden. Het is begrijpe lijk, dat de kwaliteit van het materiaal hierdoor vooruitgaat, zoowel wat de vastheid als dichtheid betreft. Dit pro ces van kwaliteitsverbetering is echter ook wederkeerig. Immers werden, door de hoogere eischen die telkens aan het materiaal gesteld werden, steeds betere smeltaggregaten ontwikkeld, in welke ontwikkeling de electro-oven een suc cesvolle mijlpaal is. Ook in ijzergiete rijen wordt de electro-oven steeds meer toegepast. Als bezwaar wordt vanzelf sprekend de aanschaffingsprijs gevoeld, maar zooals met zoovele zaken, geldt ook hier, dat de kost aan de baat voor uit gaat. De electro-oven heeft het ook mo gelijk gemaakt, dat het gieten van vele andere legeeringen, hoofdzakelijk licht metaal, zoo'n groote vlucht heeft ge nomen, b.v. de aluminium- en magne- siumlegeeringen. Het groote voordeel van deze materiaalsoorten is haar licht gewicht bij voldoende sterkte. Welis waar moeten voor de meeste toepas singen de gietstukken nog een warmte behandeling ondergaan, voordat aan de gestelde materiaaleischen wordt voldaan, doch het resultaat is wat men verlangt: sterk en licht. Het is overbo dig om de beteekenis hiervan te accen- tueeren. De ontzaglijke vlucht van de toepassing in de vliegtuigbouw is het sprekend bewijs. De mogelijkheden bij toepassing van lichtmetalen constructies zijn dusdanig, dat de kostprijs van nü niet opweegt tegen het groote voordeel in de toe komst. Ik wil hiermee niet zeggen, dat het lichtmetaal het eenige gietmateriaal van de toekomst zal zijn. Voor daartoe geëigende stukken zeer zeker wel; andere daarentegen zullen het terrein blijven van brons of ijzer, uit hoofde van specifieke eigenschappen of eischen, zooals b.v. stabiliteit, loop eigenschappen, gedrag tegenover tem peratuurwisselingen, corrosie enz. Om nu tot de kopergieterij terug te keeren, onderscheiden we twee groore groepen, nl. de tinrijke en de zinkrijke koperlegeeringen. De eerste worden meestal aangeduid met den naam brons. Het toestandsdiagram (dit is het dia gram, dat aangeeft op welke wijze een legeering uitkristalliseert) laat zien, dat voor verschillende percentages tin bij normale afkoeling meerdere kristal vormen optreden, en in vasten toestand eveneens nog structuurveranderingen voorkomen. Door de verschillende kristalvormen is de toepassing van brons bepaald, en wel: minder dan 6 tin voor materiaal, dat koud vervormd moet worden; ongeveer 10 gietbrons voor alle armaturen in den machinebouw; meer dan 10 voor deelen, die aan groote slijtage onderhevig zijn. Bovendien hebben alle bronssoorten gemeen, dat ze een goeden weerstand tegen chemische aantasting bieden, bovenal het z.g. mangaanbrons. De zinkrijke koperlegeeringen meestal aangeduid met messing, geven een der gelijke toestandskromme te zien als het brons, eveneens met omvormingen in den vasten agregatietoestand. De groote toepassing van messing is te danken aan de mogelijkheid tot koud- vervormen van het materiaal. In de practijk zijn brons en messing te onderscheiden aan de kleur van de breuk; die van brons heeft een rood achtige tint, die van messing is geel. Waar afval van gietkoperen stukken uit elkaar gehouden moet worden, is dit een hulpmiddel om het draaisel te sorteeren. Want uit de bovengenoemde eigenschappen zal duidelijk zijn, waar om brons en messing gescheiden moe ten blijven. Ook dit draaisel kan, tot een bepaald percentage, weer gebruikt worden voor een tweede smelting, wat tevens een verlaging inhoudt van den kostprijs van het product. d. B. VAN RHÖNEDELTA NAAR RHÖNE GLETSCHER door D. van Sijn (vervolg) Hier en daar wat struikgewas. In de vertt blonk het groote zoutmeer. Na het ontbijt trokken wij er dadelijk op uit om het land schap te verkennen en een geschikte kamp dat in zijn zonnebad gestoord werd, terwijl het hïerliik lag te zonnen. Zoo naderden wij het zoutmeer. Midden in de uitgestrekte, ondiepe watervlakte was een rose vlek zichtbaar: flamingo's. De meeste liepen met den kop onder water naar voedsel te zoeken, dat uit een kleine hartschelp bestond. De overigen hadden den langen hals over den rug gelegd en stonden op één poot te dutten. Zigeunerjongetje plaats te gaan zoeken. Eerst ging het in de richting van het zoutmeer. Wij liepen nu over een droge kleivlakte, die geheel be groeid was met hooge planten, behoorende tot het geslacht Salicornia. Op open plekken glinsterden zoutlaagjes in het felle zonlicht en éénmaal ritselde daar een slangetje weg, Jonge hop Een groot vliegtuig van de Air France naar Afrika, dat overkwam, bracht een opschud ding te weeg onder de vogels en met schorre kreten ging alles de lucht in Een machtig mooi schouwspel zoo n troep van ongeveer vijfhonderd groote vogels, getooid met rose tinten, onder een diepblauwe lucht. Lang bleven de vogels boven het groote meer rondcirkelen, om dan ver weg op onbereik bare plaatsen neer te strijken. Het was heel warm geworden. De zon schroeide onbarmhartig de droge kleisteppe en trok er tallooze onregelmatige scheuren in. Zoo werd het ons wel duidelijk, dat er op deze vlakten aan kampeeren niet te denken viel. De hitte zou ondraaglijk wor den. De eenige boomsoort, die het onder deze omstandigheden nog belwerken kon, was de tamarisk. Bij een reeds lang uitge droogd kreekje had zich een boschje ge vormd en daar zochten wij wat schaduw. Direct bij onze aankomst liet een kleine vogel luide alarmkreetjes hooren en na eenig zoeken zagen wij aan een twijg een prachtig nestje hangen, het nest van de buidelmees. Ir. drie weken hadden mannetje en wijfje uit vruchtpluis en spinrag een waar kunst werkje geweven, dat een heerlijke beschut ting moest bieden voor de eieren en jongen. Nergens waren natuurlijk wegwijzers en zoo volgden wij op het compas de wagen sporen, die ons in de goede richting door de zoutsteppe voerden, naar een bosch, dat volgens de kaart ergens in de buurt te vinden moest zijn. Slechts langzaam kwam de kleine wagen vooruit. Soms waren de wagensporen heel diep en half met modder gevuld, zoodat dan een omweg gemaakt moest worden en wij de kleivlakte opreden, waar het kraakte en ritselde omdat het dwars door de be groeiing ging. In de verte werden reeds boomen zichtbaar en toen een dijkje ons den weg versperde, waren wij vlak bij het Rhöne-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1939 | | pagina 2