ONGEVALLENWET 1921 Herrijzend Nederland. J. v. d. V. Het doel van deze wet is de arbeiders in de verzekeringsplichtige bedrijven te verze keren tegen geldelijke gevolgen van onge vallen, hun in verband met hun dienstbe trekking overkomen. Onder arbeiders wor den verstaan allen, die in die bedrijven op arbeidsovereenkomst ol als leerling of volon tair werkzaam zijn. Met de uitvoering van deze wet zijn be last de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. De middelen tot dekking der uitgaven, verbonden aan de uitvoering der Ongeval lenwet, dus zoowel voor schadeloosstellingen als voor administratiekosten, worden door de verzekeringsplichtige bedrijven opge bracht. Zij zijn hiervoor ingedeeld in z.g. gevarenklassen, welke een aantal gevaren- cijfers bevatten. De premie wordt geheven volgens een omslagstelsel. Voor de bedrij ven, die het risico der verzekering niet heb ben overgedragen aan een particuliere maat schappij of vereeniging, en derhalve bij de Rijksverzekeringsbank zijn aangesloten, vindt deze omslag plaats door het heffen van voorschotpremiën, waarvan het tarief be draagt per één gulden premieloon 0,001 x het aantal eenheden van het aan het bedrijf toegekende gevarencijfer en een slotbijdrage. Deze slotbijdrage kan zoowel positief als negatief zijn. Teneinde de Raden van Arbeid in de ge legenheid te stellen de premie te b rekenen, ontvangen deze Raden opgave van het pre mieloon. Voor de berekening van het premie- loon komt in aanmerking al het loon, zoo wel ontvangen van den werkgever als van derden ten behoeve der verrichte verzeke ringsplichtige werkzaamheden, dus ook fooi en, tantièmes, provisie, vacantiegeld, vacan- tiebonnen, gratificaties e.d., echter tot een maximum van 8,— per dag, d.w.z. dat het meerdere dan 8,— per dag voor de be rekening van het premieloon niet in aan merking komt. Wachtgeld wordt wel, Kin derbijslag niet als loon in den zin der Onge vallenwet beschouwd. Hierbij kan worden opgemerkt, dat door den Minister van Sociale Zaken een wets voorstel betreffende wijziging van verschil lende Sociale Verzekeringswetten bij de Staten-Generaal is ingediend, waarin o.a. wordt voorgesteld het maximum loon per dag, waarover premie wordt berekend, als mede het maximum dagloon voor het bepalen van de uitkeeringen, te stellen op 10,—. Schadeloosstellingen; Aan den verzekerde, wien een ongeval overkomt in verband met zijn dienstbetrek king, wordt geneès- en heelkundige behan deling of vergoeding daarvoor toegekend. Under geneeskundige behandeling is begre pen het verstrekken van kunstmiddelen. Indien een ongeval staking van den arbeid ten gevolge heeft, ontvangt getroffene, in dien hij den derden dag na het ongeval zijn wark*afmM,en niet kan hervatten, een „tijdelijke uitkeering" van de Rijksverzeke- nngsbank gelijk aan 80% van zijn dagloon. Deze uitkeering geschiedt van den dag na het ongeval over werkdagen, echter slechts zoolang de bedoelde ongeschiktheid voort duurt, doch uiterlijk tot den 43en dag. Onder dagloon wordt voor de berekening van de tijdelijke uitkeering verstaan het loon, dat in de kalenderweek, voorafgaande aan het ongeval, gemiddeld per dag is verdiend door gelijksoortige arbeiders in hetzelfde of in een soortgelijk bedrijf in dezelfde of naburige gemeente. s Met toestemming van het Bestuur der Kijks verzekeringsbank wordt bij „Wilton- ïjenoord het voor de toekenning van tij delijke uitkeering in aanmerking komende dagloon vastgesteld door het gemiddelde weekmkomen van de laatste 13 weken van den getroffene te deelen door 6. Het dag loon, hetwelk meer dan 8,bedraagt, komt zooals gezegd, voor dat meerdere niet in aanmerking. Is de getroffene zes weken na den dag van het ongeval nog gedeeltelijk of geheel inva lide, dan gaat de tijdelijke uitkeeung over in een voorioopige rente, welke bij geheele invaliditeit 70"/o van het nieuw te berekenen dagloon bedraagt. Is de getroffene vooi 50% ongeschikt, dan ontvangt hij als voorioopige rente een bedrag gelijk aan 35% van zijn dagloon. Voor de bepaling van het dagloon in verband met de toekenning van een voor ioopige of blijvende rente wordit het loon, ontvangen gedurende het aan het ongeval vooratgaande jaar, gedeeld door het aantal dagen, waarop door getroffene is gewerkt, echter door ten hoogste 313. Wachtgeld wordt hierbij ais loon beschouwd. Bij hulpbehoevendheid, die voortdurende oppassing en verzorging eischt, bestaat de mogelijkheid, dat de rente tot 100% van het dagloon wordt aangevuld, Dit komt echter slechts zelden voor. Indien het Bestuur der Rijksverzekerings bank van oordeel is, dat de arbeidsgeschikt heid van een getroffene, aan wien een rente is toegekend, door middel van een opleiding kan worden verhoogd, dan is het bevoegd, op verzoek van den getroffene of diens wet- telijken vertegenwoordiger zoodanige oplei ding voor rekening van de Bank te geven. De voorioopige rente als bovengenoemd, kan bij blijvende invaliditeit overgaan in een definitieve. Heeft een ongeval den dood tengevolge, dan worden de navolgende schadeloosstellingen uitgekeerd aan de nagelaten betrekkingen, t.w.: Ie. begrafeniskosten (gelijk aan 30 x het dagloon) indien de begrafenis door een of meer der nagelaten betrekkingen is bekostigd. Is de begrafenis door anderen bekostigd, het bedrag dier kosten, echter tot een maximum van 30 x het dagloon, 2e. een rente aan de nagelalen betrekkin gen van den overledene, te rekenen van den dag na dien van het overlijden. Deze rente bedraagt: 30/6 van het dagloon van den over ledene voor de echtgenoote; 15% van het dagloon van den over ledene voor elk wettig of gewettigd kind of stiefkind en indien dit ouder loos is of wordt 20%. Maximum 30% van het dagloon van de overledene, voor den echtgenoot, in dien de overledene zijn kostwinster was. 3 ezamen kunnen de renten niet meer be dragen dan 60% van het dagloon van den getroffene. Het kind trekt rente tot aan zijn voleindigde 16e levensjaar. Indien de weduwe opnieuw huwt, ontvangt zij een afkoopsom gelijk aan 2 x haar jaarrente. Bovendien bestaat de mogelijkheid van uitkeering aan ouders, grootouders, klein- Kinderen (indien ouderloos) en schoonouders, echter niet voordat de onder ten tweede genoemde nagelaten betrekkingen allen hun volle rente hebben ontvangen. De werkgever is o.a. verplicht binnen 24 uur, of in speciale gevallen binnen 2 x 24 Ut"ri aa°£'^e van een ongeval te doen. Up het loon van den arbeider mag geen enkele inhouding geschieden ter bestrijding van de kosten, welke voor den werkgever uit deze wet voortvloeien, \vrh'en T70,r aan ï£n onderneming (zooals bij Wilton-Fijenoord een erkende geneeskun dige dienst is verbonden, geschiedt de tijde lijke uitkeering gedurende de eerste 6 weken, zoomede de genees- en heelkundige behan deling door en voor rekening van de onder neming. Een jubelkreet gaat door het land, Want Holland is weer vrij. De moffen joeg men op de vlucht Met al hun dwinglandij. Van Oostgrens tot aan Westerstrand, Van 't Zuiden tot aan Noord, Daar waar de mof eens had gestaan, Werd huis en hof Verstoord. Wij ploegen en wij eggen weer, Want Holland is paraat. En straks beschijnt de zon een veld, Waar Hollands graan op staat. Het land, dat nog verdronken ligt, Dat malen wij weer droog. De dijken maken wij weer dicht, Van Holland, dat nooit boog. Wij bouwen onze steden op, Vernield in vrijheidsstrijd. Wij zitten bij geen ouinhoop neer, Dat weet men wijd en zijd. Fier staat weer onze vlag in top, Het frissche Rood, Wit, Blauw. Het dundoek, door de mof besmeurd. Bleef ons symbool van trouw. Vijf jaren waren wij bezet, Getrapt, gehoond, geknecht, Toch bleven wij ons zeiven steeds En streden voor ons recht. Oud Holland, let nu op U saeck, Dat ligt in eigen hand. Bouwt mede en geeft Uw krachten aan: HERRIJZEND NEDERLAND! Hoewel de werknemer niet verplicht is zich onder behandeling te stellen van den aan E-G.D. verbonden geneeskundige en hij zich te allen tijde kan laten behande len door een door hem zelf gekozen medicus, is dit laatste om practische redenen niet aan te bevelen. Behandeling bij den E.G.D. heeft namelijk voor de werknemers o.a. het voordeel, dat behandeling en controle gelijktijdig plaats vinden. C. K. LOONBETAUNG. Wanneer loon enz. voor een ander in ont vangst wordt genomen (bij ziekte, ongeval enz.) dient men een behoorlijk ingevulde en onderteekende volmacht in te leveren. Het plaatsen van valsche handteekeningen is strafbaar. Gedrukte volmachtformulieren zijn ver krijgbaar bij de afd. Tijdcontröle. Zij,^ die in Schiedam werken en om eeni- gerlei geldige reden hun loon enz. des Vrij dags niet in ontvangst hebben kunnen nemen, kunnen dit des Zaterdags na beëindiging der werkzaamheden alsnog doen in het Portiers huisje aan den Vlaardingerdijk. Niet-afgehaalde loonen worden een week nadat zij betaalbaar zijn gesteld uit de cir- cu atie genomen en „teruggestort". Uitbetaling van dit „teruggestorte" geld geschiedt slechts op verzoek. Aanvragen moe ten vóór Donderdag bij de afdeeling Sociale a en (Loonadministratie) worden ingediend, waarna betaling op Zaterdag door den be taalmeester geschiedt, uitsluitend op het Hoofdkantoor te Schiedam. Ingaande Vrijdag, 12 April 1946 zullen af wezigen (wachtgeld, ziekte, ongeval enz.) niet meer op Zaterdag doch op Vrijdag worden betaald en wel van 3-5 uur n.m. Men wordt er aan herinnerd, dat ieder op den aangewezen dag en tijd loon, ziekengeld, wachtgeld enz. in ontvangst dient te nemen, daar op andere dagen niet meer betaald wordt en men dus moet wachten tot den volgenden betaaldag.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 3