ONS WERK Orgaan van en voor het personeel Wilton-Fijenoord-Schiedam Van de redactie. Afscheid baas Jalink 9e Jaargang Augustus/September 1946 No 8/9 ORDERS EN VOORBEREIDINGEN TOT ORDERS MEDEDEELINGEN VOOR DE REDACTIE TE ZENDEN AAN-, J. PULLEMAN van INZENDING VAN OPSTELLEN EN DENKBEELDEN DOOR LEDEN VAN HET PERSONEEL WORDT OP PRIJS GESTELD. In de maand Augustus hebben wij een op dracht ontvangen voor den bouw van twee motor-vracht- en passagiersschepen van elk 3500 BRT. voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam, Voor de reeds bij ons in uitvoering zijnde Dieselmotor-in stallatie voor de N.V. Petroleum Maat schappij „La Corona" zullen wij eveneens het schip bouwen, waarin deze machine zal worden geplaatst. Het klinkt zoo eenvoudig, maar laten wij eerst eens een blik werpen op de werk zaamheden, die aan het tot stand komen van zulke opdrachten voorafgaan. Ontwer pen zijn gemaakt, begrootingen van loonen en materialen opgesteld, berekeningen uitge voerd, de bedrijfsboekhouding heeft verge lijkende gegevens verschaft, de technische afdeelingen hebben de fabrikatie-details be oordeeld en de tijdprogramma's bezien, de inkoop-afdeelingen hebben in binnen, en buitenland de prijzen van grondstoffen, werk tuigen en onderdeelen vastgesteld, de tele foons hebben gerinkeld, telegrammen zijn gewisseld en de schrijfmachines hebben tal rijke brieven en schier eindelooze specifica- Door stagnatie in de papiertoewijzing is de verschijning van ons blad eenigen tijd vertraagd. Wij kregen echter de toezegging, dat de papierverstrekking thans regelmatig zal geschieden, zoodat wij eiken eersten rijdag in de maand een „Wilton-Fijenoord- Nieuws" kunnen uitgeven. De inzendingen moeten vóór den 20en van de maand bij de redactie binnen zijn. Willen de heeren se- cretarissen van onze Vereenigingen „Wilton- rijenoord hiervan nota nemen? Tevens maken wij van deze gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat de inzendingen v n ons personeel nog steeds te gering zijn. Als er iets is, waarvan U denkt dat het voor anderen op onze werf waard is om gelezen te worden, stuurt het dan in. Op deze wijze kan er voldaan worden aan den m het hoofd van ons blad vermelden slagzin „Orgaan van en voor het Personeel". Doen? Dank UI! ties te voorschijn gebracht. De bouw-bureaux der reederijen hebben hun bijzondere wen- schen doen kennen. Onze financiëele afdee- ling heeft het probleem van betalings schema s en builenlandsche valuta's ont ward. De juiste formuleering van de ont- werp-contracten is onderzocht Onze assu- rantie-afdeeling heeft hare adviezen ge geven. De verschillende risico's zijn zorg vuldig afgewogen. Besprekingen en onder handelingen zijn gevoerd. De prijs van een schip is geen optelsom van de kosten. Reeders moeten rekening houden met de ontwikkeling van de vrachten gedurende een generatie. De scheepsbouwers hebben overal in de wereld hun mededingers en behalve de kwaliteit van het werk zijn de prijzen, levertijden en de reputatie van het bedrijf de voorwaarden, die over het slagen of falen beslissen. Wanneer dit alles achter den rug is volgt er of niets, of een order. In het laatste geval kunnen wij de bovenbedoelde eenvou dige zinnetjes afdrukken. Voor reparatie-opdrachten is de gang van zaken nagenoeg dezelfde. Alleen moeten hier meestal de verschillende handelingen wor den samengedrongen in enkele dagen, soms uren. Spoed en nog eens spoed is hier het wachtwoord. Onze vertegenwoordigers in het buitenland, ondersteund door onze deskun digen, jagen achter de in aanmerking komen de karweien aan. Van de snelste vervoer middelen, vliegtuig, auto en sneltrein, moet worden gebruik gemaakt om tijdig den toe stand ter plaatse op te nemen. Wie te laat Iangzaam is, vischt achter het net. ijd is hier inderdaad geld. De wedloop met andere reparatie-bedrijven in ons wereld deel drijven besluitvaardigheid en hét aan voelen van de grenzen van het mogelijke op de spits. Zijn de orders eenmaal geboekt, dan komen wederom verschillende andere af deelingen in het geweer. Overeenkomsten met talrijke onder-aannemers en leveran ciers, die hun aandeel in de uitvoering van het werk zullen hebben te leveren, worden gesloten. Voor aanschaffing van grondstof ten en onderdeelen is overleg met officiëele lichamen noodig met de daaraan noodzake lijk verbonden paperasserij; wij hebben daar tegenwoordig een geheele afdeeling voor aan het werk. De expeditie-afdeeling zorgt voor aan- en afvoer van goederen. Na al deze werkzaamheden gaan tenslotte de teeken kamers en het korps van bazen, werf- en fabiiekspersoneel aan den slag om vorm en gestalte te geven aan wat door de samen werking van velen is voorbereid. Daarmede is dan de eigenlijke bouw begonnen en een beschrijving daarvan zou wegens de uitge breidheid en de talrijkheid" van de hier samenwerkende stoffelijke en menschelijke krachten het bestek van dit overzichtje ver overschrijden. Beperken wij ons dus voor- loopig tot wat zich om den kern heen groe- Peert- De afdeelingen Sociale Zaken en Loon-Administratie zien toe. dat de loon- betalingen en de verschillende sociale rege lingen tot haar recht komen.Toezicht op het aanhouden van levertijden, controle op bin nenkomende rekeningen, aanvulling van magazijn-voorraden, aanschaffing van ge reedschappen, de werkzaamheden van de tarief-bureaux, verwerking van gegevens in de bedrijfs- en hoofd-boekhouding mogen hier terloops worden aangeduid en dan is nog lang niet alles opgesomd wat voor het verwerven en uitvoeren van bouw-opdrach- ten in aanmerking komt. Het zal evenwel voldoende duidelijk zijn, dat ook dit rader werk vlot kan loopen wanneer ieder ver vuld is van den wensch om het zijne daartoe bij te dragen. In_ Augustus werden door ons reparaties verricht aan: 9 Amerikaansche schepen. 2 Fransche 20 Hollandsche 2 Deensche 4 Engelsche 10 Noorsche Op 27 Juli 1946 heeft baas Jalink zijn functie als baas van de afd. Fitterii neertfe- legd. s Betrokkene, die 49 jaar bij Wilton-Fijen- oord in dienst is geweest, was, zooals uit het afscheid, waaraan een feestelijk karakter gegeven was, bleek, zoowel onder superieu ren als ondergeschikten zeer gezien en allen betreurden het, hem voortaan niet meer tot het bazencorps te kunnen rekenen. De heer Jalink, die ter gelegenheid van het afscheid, in tegenwoordigheid van vrouw en, kinderen, in de nieuwe cantine werd gehuldigd, werd toegesproken door de hee ren Römer, Eykenbroek, Derendorp, Semeijn, i

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 1