*WILT°N-Fy EN ft ONS WERK Behandel het ijzer met zachtheid I October/November 1946 No 10/11 MEDEDEEUMGEN voor de Orgaan van en voor het personeel ÉNnZEdenkbeTde°n ?oor i pulleman Wilton-Fijenoord-Schiedam SPAAR DE PROEFSTAVEN r; im 111 REDACTIE TE ZENDEN AAN: yan LEDEN VAN HET PERSONEEL Wanneer bezoekers onze onderneming be zichtigen valt het- telkens weer op dat zij hun voldoening veelal uitdrukken in de woorden: wat een mooi bedrijf! En inderdaad zij hebben gelijk. Zij bedoelen daarmede, dat het spel van lijnen en kleuren, dat een werf waar verscheidene zeeschepen gemeerd lig gen, een beeld- biedt, waarvoor velen ont vankelijk zijn. Wie oog heeft voor lijnen ontdekt al spoedig, dat de schepen en hun uitrusting een aantrekkelijke verscheiden heid van vormen toonen. De vroolijke en af wisselende kleuren van romp, bovenbouw en schoorsteenen, de vlaggen van verschil lende nationaliteiten, de bekende of vreemd- klinkende scheepsnamen, het uit alle rassen samengestelde scheepsvolk en de romantiek van de zee en van verre landen geven aan dat alles een groote levendigheid. Daarnaast de machtige dokken, waarin de schepen liggen als modellen op een tentoonstelling, de giraffe-achtige kranen, die met een sier lijken zwaai de velg tonnen wegende lasten hoog in de lucht over de scheepsboorden heffen, de puffende stoomkraantjes, die als bez'ge mieren met hun buit over het werf- terrein kruipen. Leven en beweging brengt in dit beeld de nijvere mensch. Boven in de scheepsmasten, staande op stellingen aan de hooge scheepswanden, op het dek en in de ingewanden van de schepen, overal zijn men- schen bezig het noodzakelijke werk te doen. Aan den wal, in de werkplaatsen en op de hellingen heerscht dezelfde bedrijvigheid. Niet alleen voor den bezoeker, doch vooral ook voor den werker in het bedrijf is de groove verscheidenheid van schepen en de variatie in uitrusting en inrichting van be lang. Hier wordt een staalkaart van tech nische oplossingen geboden, die den blik verruimt. Het is werkelijk een mooi bedrijf. Wij ondergaan den invloed van ons dage- lijksch werk bijna onbewust. Daarom mogen wij ons hier wel een oogenblik daarop be zinnen. In de maand September werden door ons reparaties verricht aan: 21 Nederlandsche schepen, 3 Engelsche sche pen, 5 Amerikaansche schepen, 5 Noorsche schepen, 2 Grieksche schepen, 2 Fransche schepen e# 1 Finsch schip. Inderdaad, ijzer kan wel een stootje velen; maar wist U dat zoo'n stootje het resultaat van een proef in het laboratorium grondig kan bederven? Wilt U een voorbeeld? We hebben een paar stukjes ijzerdraad, waar we de sterkte van willen weten. In het laboratorium staat daarvoor een trekbank, waar het stukje draad kan worden inge klemd en stukgetrokken. Op een meter kan de kracht worden afgelezen, die noodig is om het draadje uit te rekken en te doen breken. Nu vertoont gesmeed en gewalst ijzer de eigenaardigheid, dat het bij belasting op een zeker moment plotseling sterk gaat rekken, waarbij de kracht niet verder toeneemt, zoo dat de wijzer van den meter even blijft stil staan. Dit heet de „vloeigrens" (vandaar de naam vloeiijzer!). Het is nu van belang om behalve de sterkte, d.i. de maximum kracht die weerstaan wordt vóór de staaf breekt, de „trekvastheid", ook de vloeigrens te ken nen. Een van de draadjes buigen we nu een beetje krom en daarna weer recht. Wat geeft dat? Daar merken die witjassen in het laboratorium toch niets van! VOOR DE NA DE PROEF PROEF Maar wij gaan nu kijken bij de proef. Het is een merkwaardig gezicht, dat rekken van zoo'n draadje; een stuk van 10 cm. wordt wel 21 cm. langer! Soms gaat het opper vlak een reliëf vertoonen, de „vloeifiguren" en na eenigen tijd wordt de staaf op één plaats dunner. Ze snoert hoe langer hoe verder in en springt dan met een klap kapot. Bij de 2e staaf staat de witjas op den manometer te turen en te turen „Hé, wat eigenaardig, deze staaf vertoont geen vloeigrens; zouden ze haar soms van tevoren verbogen hebben Jammer, dat we er geen trekdiagrammen van konden opnemen. Hier wordt het ver loop van de belasting tijdens het verlengen van de proefstaaf geregistreerd. Op die ma nier ontstaat een trekkromme. Deze hadden er nu zoo uitgezien: De tweede proefstaaf heeft dus werkelijk „in een handomdraai" een verleden ge kregen! Dit is nu een geval met een heel simpel verleden, waarvan direct de ver klaring is te vinden. Het is echter niet altijd zoo eenvoudig, en dan is het van belang het laboratorium zoo uitvoerig mogelijk over dit verleden in te lichten. Dit kan haar taak bij het opsporen van de oorzaak van gebre ken of afwijkend gedrag van materiaal aan zienlijk vergemakkelijken. Een ander voorbeeld van klein; oorzaken en groote gevolgen: Van een scheepsplaat werd gevraagd of het materiaal in den loop der tijden was achteruitgegaan. Ter verwij dering van de roest was de plaat met den koudbeitel schoongebikt. hetgeen duidelijke sporen had achtergelaten. Behalve naar vloeigrens en trekvastheid wordt dit mate riaal ook beoordeeld naar de rek, d i. de verlenging die de proefstaaf tijdens de be proeving ondergaat. De waarden voor rek, trekvastheid enz. waaraan goed materiaal VLOEIGRENS VERLENGING - NORMAAL VERLENGING- VERBOGEN

Wilton Fijenoord Nieuws | 1946 | | pagina 1