EEN RAMP VOOR ONS BEDRIJF! BEHANDEL HET IJZER MET ZACHTHEID 6 Examen Bedrijfsschool I In den nacht van 22 op 23 December brandde onze timmerloods en modelmakerij in Rotterdam, door tot nu toe onbekende oorzaak, tot den grond toe af. Behalve een groote hoeveelheid onderhanden werk en meubilair van bij ons in aanbouw of in repa ratie zijnde schepen, ging ook een zeer groot gedeelte van onze modellen hierbij verloren. Van de kostbare en thans vrijwel niet te vervangen machines bleef niets over. Ons bedrijf werd hiermede een zware slag toegebracht. Nevenstaande foto geeft een beeld van de hopelooze ruïne welke er overbleef. Vervolg SPAAR DE PROEFSTAVEN Het merken van een stuk materiaal, dat onderzocht moet worden, dient steeds bij de einden te geschieden. Het inslaan van een slagcijfer midden in een strook plaatmate riaal maakt deze als trekstaaf onbruikbaar. Geeft de trekvastheid een indruk over de sterkte en de rek, over de vervormbaarheid van het materiaal, de taaiheid blijkt bij de kerfslagproef. Zooals uit den naam is af te leiden wordt hierbij een proefstaat voorzien van een kerf met één slag door midden geslagen, waarbij gemeten wordt hoeveel arbeid hiervoor noodig is. Bij taai materiaal, zooals staal, is dat veel, bij broos, zooals gietijzer, is het weinig. Het maken van zoo'n staafje vereischt veel zorg. Indien er namelijk in den grond van de kerl gro*fjes aanwezig zijn, die als uitgangspunt van een scheur kunnen dienen, dan zal zoo'n staafje veel gemakkelijker breken dan één zonder die groefjes. De kerf wordt aange bracht door 'teerst een gaatje door het vier kante staafje te boren en dan het dammetje, dat blijft staan, door te zagen. Als hierbij de zaag even te ver doorschiet, zoodat ze in den bodem van de kerf hapt, dan is de staaf waardeloos geworden en is al het werk voor niets geweest. GOED 1 FOUT J i j HOOGE LAGE KERFSLAGWAARDE KERFSLAGWAARDE 4 De eerste klap is een daalder waard, één met een kerfslaghamer tegenwoordig zelfs meerl Maar alleen indien hij de moeite (het maken van de proefstaaf) waard is. U begrijpt dus nu wel, dat de stompjes materiaal, die aan de einden van de kruk assen, schroefassen, enz. worden gesmeed, geen stukje? afval zijn die dienen om het laboratorium een tijdje (meer of minder) aan genaam bezig te houden, maar dat dit be langrijke onderdeelen zijn, welke over het wel en wee van het werkstuk beslissen. Een proefstuk van een paar tientjes bepaalt dus het lot van een as van duizenden guldens. En hoewel het dus oogenschijnlijk niet de moeite waard lijkt om de proefstaven in een piekfijn galagewaad uit te dossen voordat ze hun korstondig leven op het schavot onder den valhamer of op de trekbank roemloos beëindigen, is het dit wel degelijk; er hangt te veel van af. Voorzichtigheid is de moeder van de por seleinkast. NAUWKEURIGHEID en BE TROUWBAARHEID zijn de peetoom en peettante van het laboratorium. Deze kun nen echter hun familieplichten slechts uit oefenen, indien ze over uitgebreide relaties met hun achterneefjes uit de familie ZORG VULDIGHEID beschikken!! Bij Wilton-Fijen- oord zijn alle factoren voor een gunstige groei hiervan ongetwijfeld aanwezig. A. J. G. Voor de 2e maal in dit jaar had het Bemetelexamen plaats en ook deze keer was de Bedrijfsschool W.F. met een flink aantal leerlingen vertegenwoordigd Er waren 21 leerlingen die het diploma behaalden, waar van de namen hieronder zijn vermeld. Het diploma werd officieel uitgereikt op 23 Nov. j.l. in de koffiekamer van het hoofdgebouw, welke voor deze gelegenheid feestelijk was versierd. Na een hartelijke toespraak van den chef der school, den heer P. C. v. d. Jagt, waarmede hij den avond opende, verzocht deze den heer Römer de diploma's uit te willen reiken, waaraan de heer Römer gevolg gaf. Met een toepasselijk woord voor elk eer geslaagden en de beste wenschen voor de toekomst werden de diploma's aan de leerlingen ter hand gesteld. Daarna richtte de heer Römer het woord tot den heer v. d. Jagt en de leermeesters, waarbij hij hun zijn dank betuigde voor datgene wat zij de leer lingen in zoo betrekkelijk korten tijd in de Bedrijfsschool hadden geleerd. Als ver tegenwoordiger van de leermeesters werd daarna het woord gevoerd door den heer Koenderman. Tot slot van deze plechtigheid, welke werd bijgewoond door den heer van West, den heer de Kanter (Metaalbond) en vele andere genoodigden, sprak de gediplomeerde leerling J. W. Hajee namens ziin medege diplomeerden een woord van dank tot de Directie, den heer v. d. Jagt en tot het Bedrijfsschoolpersoneel voor al hetgeen de leerlingen gedurende hun opleiding in de Bedrijfsschool hadden geleerd. Met het Wilhelmus, door het talrijke pu bliek staande meegezongen, werd deze plech tigheid besloten. In aansluiting daarop volgde een gezellig samenzijn hetwelk werd ver zorgd door de leerlingen der school. Scheepsbeschieters: 5301 F. Rijsbergen, 18 P. A. Koppenhagen. 34 H. A. Oosting. 43 J. A. P. v. d. Valk. 44 H. O. v, Zelm. Koperslagers: 5356 T. A. Goedhart, 70 J. W. v, d. Geer. 76 J. v. d. Wagt. 81 Y. Versteege. Electr. Lasschers: 7033 C. A. Koene. Fraisers: 8837 J. W. Hajee. Bankwerkers: 8801 K. Venema. 10 B. Rietveld. 21 P. Hamerslag. 23 E. Bergsma. 26 M. Cupido. 29 C. de Wit. 31 M. Schrumpf. Metaaldraaiers: 8803 P. Borsboom 19 P. H. Wielaard. 33 G. J. P. Wolf. Bij de afdeeling Politie zijn onderstaande gevonden voorwerpen gedeponeerd: Vulpenhouder; Vulpotlood; Voeler in etui; Zakkam in etui; 2 Knipmessen; Schroevendraaier; Steekbeitel; Plamuurmes; Portefeuille met foto's; 3 Portemonnaie's.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 3