Jubilea Autobedrijf OUWE EN NIEUWE Willy Wilton-fonds EEN „HISTORISCHE" VIERING IN DE „OOST" van onze werf is hiermede belangrijk toege nomen, hetgeen vooral voor de reparatie van grootere schepen van eminent belang kan wor den geacht. Wij kunnen ons dan ook slechts verheugen over den goeden afloop der werkzaamheden, die in samenwerking met de N.V. Nederlandsche Betonmij. B.A.T.O. en ons bedrijf zijn verricht. 40 jaar: J. V. Langbroek 25 jaar: L. Ardon G. Bekink Ph. Fuchs Hoevenaar Molier H. L. N. van der Ree A. Salders M. Termijn A. Zevenbergen Plaatwerker Bankwerker Koperslager Brander Sjouwer Kraandrijver Baas draaierij Magazijnknecht Machinist-stoker Kraandrijver Voor het vervoer van lange platen, enz. op de werf te Schiedam werd een 131 pk. Dia mond legertruck aangekocht. De oorspronkelijke wielbasis van 5.80 m. werd in onze garage vergroot tot 7.30 m. De laadvlakte werd daardoor 7.12 bij een breedte van 2 40 m. Het laadvermogen bedraagt 6 5 8 ton, ter wijl het trekvermogen 50 ton bedraagt. Zooals de foto laat zien wisten onze men- schen uit de garage van dit chassis, een flinken wagen te maken, die door z'n afwerking op valt. Met recht kunnen zij die hieraan mede werkten trotsch op dit product van hun arbeid zijn. In de maand December 1946 werd aan 49 leden van ons personeel in totaal een bedrag van f 1026,82 uitgekeerd. Eèn onzer menschen. op den eersten werkdag van 1947 gelukkig Nieuwjaar wenschende met een handdruk van zijn rechterknuist. hield op dat moment in zijn andere een door moeder de vrouw voor *Ia met melk gevulden vierkanten pot. De m*n wenschte óns veel voor spoed en zichzélf een flesch klare met véél procenten in plaats van melk van minder gehalte. Dit voorval bracht een lang geleden gevierd ..Ouwe en Nieuwe'' in herinnering. Wordt hier in Holland de jaarswisseling gewoonlijk in intiemen kring gevierd, niet overal is dat zoo. In de Oost, althans in de groote plaatsen, vierden velen dit destijds buitenshuis en waar je ..liters" transpireerde, was van het zich scharen rond den huiselijken haard aannemende dat die er zou zijn heelemaal geen sprake. Niet ieder kon een gezelligen avond in den schoot zijner familie of bij goede bekenden doorbrengen en vooral - als ..vrije jongen" zocht je meestal je vermaak en ook wel eens je troost maar buiten de deur. En ook met ons wal dat zoo gesteld, 'n stelletje jongens waar je mee uit visschen kon gaan, zonder dat jc deeg gevaar liep, ook al was je met z n twaalven. Ons „Ouwe en Nieuwe"-vieren wilde zeggen dat. als je het nog ging doen. je niet voor een uur of zes op Nieuwjaarsmorgen je klamboe van binnen gtng bekijken. Het werd dus een behoorlijke torn en als welkome onderbreking en tijdpasseering was er daar op Welte vreden een gecostumeerd bal, waar we „met alle stem men vó-ór", besloten aan deel te nemen. U weet 't, waar bal is zijn grieten, grietjes, tnoord- grieten. overtreffende trap! We gaven dat goed destijds wel andere benamingen, maar die waren toch werkelijk niet minder kenmerkend. Het zou dus. letterlijk en figuurlijk „bal" worden. Het ge-cos-tu-meer-de-bal-cos-tuum werd echter een puzzle, de een stelde voor als cowboygroep te gaan, een ander wilde Ali Baba en zijn roovers imiteeren. maar de meerderheid der vergadering vond dit afge zaagde onderwerpen en zoo werd het voorstel „Jordaan- .zoodje" aangenomen. De Voorsteller had schijnbaar al eens meer met dat bijltje gehakt en was overtuigd van succes. En dat was goed gezien, het wérd een succes en het was een echt zoodje. Lees in dit laatste niet dat het een dronkemansbende werd. zeker, blauwe-knoopers waren we niet, maar, zooals aan alles, was ook hier een grens.. Zij. die gezien hun figuur het meest daarvoor in^ aan merking kwamen, werden omgebouwd tot dames, ware schoonheden. Deze slachtoffers, denkende aan het bal en aan de nymphen (een goed verstaander heeft een half woord noodig!) waren met hun rol niet heelemaal ingenomen, het démasqué kwam niet zoo spoedig. Enfin, spelbrekers waren het niet en zij namen hun rol. Om in wijlen Loewietje Davids' stijl te blijven mocht klein grut natuurlijk niet ontbreken, maar ook daar werd wat op gevonden, omdat één onzer volgens de elf anderen in aanmerking kwam om als zuigeling dienst te doen. Het kind woog slechts 108 kg., schoon aan den haak wel te verstaan. Een model-baby hoort in een wagentje, tenminste dtls je aan den wandel gaat. Nieuwe moeilijkheid, hoe komen we aan zoo'n vehikel? Kwam voor elkaar, want de chef van het hospitaal leende ons een invaliden wagentje. U kent ze wel. een bakkie op twee wielen en „douwen maar". Bij de generale repetitie liep het mis: .we maakten stukken, want het karretje werd schijnbaar overbelast en gaf den geest; hoe bestaat 't met 200 pond dik er inl De ambtelijke molen draait stroef, maar na veel vijven en zessen kregen we, instaande voor alle kosten, een nieuw geval ter leen. En toen we op den bal-avond eenmaal op stoot waren, ging alles van een leien dakje. We fungeerden niet alleen als „Jordaan-zoodje". maar meteen als „band". Een goede accordeon-speler (destijds warer. die instru menten pas in zwang en heetten nog .chromatische harmonica's"), wat snaarinstrumenten, wat goede zangers. en populaire melodietjes. Het was voor den bakker en toen we op verzoek „Waar de blanke top der duinen ten beste gaven, zong heel de gemeente mee. Kinder achtig hè? zoo'n doodgewoon lagere school-versje, maar zulke zaken bekijk je met andere oogen als je niét in dat „beroerde" Holland bent. Onze baby sloeg een pracht figuur; hij werd hét nummer van den avond. S'elt U zich voor onze vriend in zijn karretje, precies gekleed als een baby, n hagel- wir truitje plus de model-gespelde luier (ter grootte van een ^-persoons-laken, dubbeldik!). Bij het aankleedcn gingen we meerdere malen te diep en werden er speldeprikken in letterlijken en figuurlijken zin gegeven om hem heelemaal in zijn rol te la'en uitkomen. Het was een pracht van een knulletje, met lekkere mollige armpjes en beentjes en hoewel we geen van allen een cursus voor a.s. moeders hadden mee gemaakt, was het resultaat wat je noemt. Vanzelf hadden we hem ..haarloos" gemaakt, een kapper had uren werk aan hem gehad: zijn koontjes glommen als Hollandse appeltjes, hadden driemaal een beurt van het scheermes gehad, het bloed kwam er zoowat door. Armen, beenen, wenkbrauwen, alles was eveneens geschrap* geworden en zijn hoofd kaal ge maakt als een biljaxt-bal. uitgesloten dan dat hij. om in stijl te blijven, het baby-krulletje had mogen be houden. Toen hij dan ook zijn machinisten-vingers een uurtje in heet bleekwater had gedoopt, was ons manneke klaar voor de wals. LI voelt wel. dat dit zijnerzijds en onzerzijds niet geheel belangeloos ging: gedurende al deze langdurige voorbereidingen werd hij behoorlijk „nat" gehouden. Aan een jengelende baby krijgt zelfs een moeder het land: we lijmden hem dus en hij bleef zoet. Wij 's avonds splitjes en „ijskouwe" drinken van wege de inwendige en -uitwendige warmte en hém ia zijn karretje laten? Ook deze zaak werd overbrugd, een spuitwaterflesch met slang en speen, gevuld met Schie dammer en bijgekleurd door wat gecondenseerde melk. het werd een „reuze-flesschie". Hij lurkte maar en lurkte maar en kon voorloopig volle kracht draaien. Maar als wij eens een rondje draaiden met een natuurlijk niet tot onze ploeg behoorende lady. zat hij in zijn wagentje, van alles wat vrouw was gespeend. Zeker, verlaten was hij niet. „Ons kent ons"; altijd waren er enkelen bij hem in de buurt om uitknijpen te voorkomen en meerdere dames strekeh hem eens onder zijn kinnetje en knepen hem in zijn mollige wange tjes. Het laats-e deden wij ook wel, bij ongeluk een beetje hardhandig en zijn blik gaf dan wel te kennen dat ons dat te zijner tijd wel zou bezuren. Brutaaltjes informeerden, welke voeding hij genoot, of hij alléén maar zijn fleschje kreeg of nog wat anders, om over gewichtstoename en luierinfioud maar te zwijgen. Ons plezier werkte aanstekelijk op hem en waar we, eerlijk gezegd, al te voren over in de rats hadden gezeten, gebeurde: ook hij wilde wel eens een dansje maken en „een blokkie om" wandelen. We susten het gevaar, reden een eindje om en, verdekt opgesteld, laafden we hem met een extra kouden dronk. Het hielp warempel een poosje en om verdere last te voorkomen maakten we van die tijdelijke opklaring gebruik om het kereltje zeevast te sjorren. Iedere min of meer beweeglijke baby zit in zijn stoel, gewaarborgd door een bokke-tuigje. Een en ander ter voorkoming van overboord slaan. Zij het dan ook eenigszins op andere wijze, wij flikten hetzelfde met onzen kleinen man en de knoopen in het eind lijn. waarmede hij aan zijn wagentje werd gekluisterd, zaten zoodanig dat hij zijn „Lyf-seizing" niet kon verbreken. Maar het tweede drama liet niet lang op zich wachten. Mijnheertje wilde daér gaan. waar zelfs de kei2er te voet gaat. Of het een krijgslist was en hij dus veinsde, of dat hij waarheid sprak, we wisten het niet, maar geloofden het laatste, omdat we „maten met eigen maten Het risico om hem nu al „los" te laten, was echter te groot: want als hij de beenen nam was ons succes nummer naar de maan. Een kind. dat waarschuwt wordt geprezen, het onze kon kletsen als Brugman, maar hem werd gevraagd of hij wel eenig begrip had waartoe een luier diende; was die voor show of voor eenige andere bezigheid? Het wérd het laatste, benaderden we de werkelijkheid of niet? U voelt wel aan. dat. alleen deze onderbreking al een sensatie op zichzelf was. Of zijn bipsjes zouden sme'ten en rood worden was vers twee en ons een zorg. De tijd draaide: het werd later en later en het gejengel van ons pleegkind werd steeds erger. Z'n nieuwste klachten betroffen de hitte en het was een geluk, dat het démasqué naderde en de groep ont bonden kon worden. Maar voordat dit gebeurde zou men hem even laten afkoelen en hygiënisch behandelen; men reed het slachtoffer regelrecht uit de danszaal met wagentje en al de nabij stroomende kali in en toen het water aan zijn lippen stond, verklaarde men een parig dat hij nu maar opgefrischt moest zijn. Een al te wekelijkc opvoeding kreeg ons kereltje dus niet. De prijsuitdeeling bracht ook nog verwarring. De eerste prijs was een Westmins'erklok. U herinpert zich nog wel. een eikenhouten hangklok met Big-Ben er in. Die klokken kwamen toen juist in de mode en laat nu die eerste prijs aan ons worden toegekend! Maar wat moet een stelletje vrije jongens met een hangklok doen als de tweede prijs een kist champagne is? Protesten bij de jurv vonden een williq oor en dat de baby van den tweeden prijs het grootste deel kreeg en kans kreeg zijn schade dubbel en dwars in te halen, neemt U het hem kwalijk?

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 2