HET BOUWEN Eerlijk duurt het langstI Consumentencrediet Opmerkingenbus VAN DE MEERSTOELEN VAN DOK IV EN DOK V als luchttank. De betonvoet is van onderen open; alleen bevindt zich daar een kruis- bewapening van 32 mm staven. Het gewicht van den paalvoet is ongeveer 154 ton. De ijzeren cylinder weegt 52 ton en het deksel 12 ton. Opgeteld komen wij tot het respectabele getal van 218 ton. De paalvoet werd in het bouwdok vervaardigd en het vraagstuk van het vervoer gaf een nieuwe moeilijkheid, daar onze grootste bok „Titan" slechts 90 ton kan lichten. Bij het maken van het project was hierop echter gerekend. De opwaartsche druk in het water van den betonvoet is ongeveer 24 ton. Door het inblazen van lucht, in den met het dek sel afgesloten cylinder, welke lucht het water in den paalvoet voor een gedeelte weg drukte, werd een opdrijvende kracht van 116 ton verkregen, zoodat de „Titan" bij het vervoer slechts 75 ton behoefde te lich ten. Op de plaats van bestemming gekomen werd de lucht langzaam uitgelaten en terwijl de „Titan" een kracht van 75 ton bleef uit- VERVOLG van de paal werd verbonden met de be wapening van den paalvoet. Het plaatsen en stellen hiervan was een zeer secuur werk, daar dit gedeelte zuiver te lood en precies in de dokrichting moet staan. Hierna kon dus de paal met beton worden volgestort. De diameter van den paal is 5,40 m, ter wijl de totale lengte van den paal 33 meter bedraagt. Er worden 2 palen geplaatst, waaraan dus 2 dokken kunnen liggen, namelijk één van 20.000 ton (dok V) en een van 46.000 ton (dok IV). Na het storten trachtte een duiker de bou ten van den cylinder los te draaien. Dit lukte echter niet en met een onderwater-snijbran der werden de bouten losgebrand, waarna de ijzeren cylinder van den paal gehaald kon worden. De afwerking van den paalkop zal moeten wachten tot na de vorstperiode. Als nu de materialen voor den doksteiger niet te lang op zich laten wachten zullen straks de lorries met platen vanuit de scheepsbouwloods rechtstreeks onder de dokkranen kunnen lossen, hetgeen natuurlijk de vlotheid van het werk zeer bevordert. De Nederlandsche Betonmaatschappij „Bato" N.V. te Den Haag heeft het werk uitgevoerd, de Bouwdirectie was in handen van onze afdeeling Bouwbedrijf. Met het tot stand komen van dit werk beschikt onze werf over een betere werk gelegenheid, waardoor wij in staat znllen zijn niet alleen aan den opbouw van ons eigen bedrijf, doch bok aan den opbouw van ons land mede te werken. J. G. NOORDAM. Helaas komt het nog steeds voor, dat leden van het personeel zich het recht toe eigenen voor een ander, die niet op tijd aan wezig is, of van wien men weet, dat hij den geheelen dag afwezig zal zijn, aan- en af te prikken. Het is bekend, dat op dit vergrijp Ontslag kan volgen, hetgeen velen zal weer houden, zich eraan schuldig te maken. De wetenschap echter, dat het betrappen op heeterdaad zeer moeilijk is, is voor de bru talen aanleiding het te probeeren. Voor hen geldt dit stukje in de eerste plaats en laten zij er rekening mede houden, dat de controle nog is verscherpt en onverbiddellijk tot ont slag zal worden overgegaan. Jammer is, dat ook arbeiders, die een dag of langer afwezig zijn en het niet in hun hoofd zouden halen, bij afspraak door een ander te laten aan- en afprikken, verzuimen hiervan kennis te geven, indien hun blijkt, dat wel voor hen is aan- en afgeprikt. We weten wel, dat het onder de huidige om standigheden niet meevalt, een dag loon te moeten missen en dat de verleiding om niet te rapporteeren, dat een ander voor hen heeft „geprikt" zeer groot is. Maar, laten zij bedenken, dat dit een begin van oneer lijkheid kan zijn, waarvan zij later veel spijt zullen hebben. Buiten het derven van het ten onrechte genoten loon dienen zij erop te rekenen, een bedrag in het Willy-Wilton-Fonds te moeten storten met een minimum van 5, Zooals reeds in het begin gezegd, kunnen wij niet aannemen, dat de groep „fout"- prikkers groot is. Daarom is het voor de goedwillenden zoo eenvoudig, ervoor te zor gen, dat dit euvel in korten tijd tot het verleden behoort. Zoo dikwijls hoort men tegenwoordig spreken over opvoeding der jongeren na een afbraak van het goede gedurende 5 jaren van bezetting. Daarom, ouderen, toont dat het U ernst is te komen tot normale omstandigheden en wijst de genen, die het met de eerlijkheid niet zoo nauw nemen, op het verkeerde van hun daden. Het moet voor U toch een prettig gevoel zijn te weten, een ander te hebben afgehouden van het hellende vlak naar on eerlijkheid. Zij, die een consumenten-crediet hebben opgenomen, gelieven er nota van te nemen, dat aan Wilton-Fijenoord op verzoek mach tiging is verleend tot het in ontvangst nemen van waardebonnen. Goederen, welke op dit crediet kunnen worden aangeschaft en welke door bemiddeling van de onderneming wor den betrokken, kunnen dus met deze bonnen worden betaald. Inlevering van het voorschotboekje met de tweede distributiestamkaart kan geschieden bij de afd. Sociale Zaken, alwaar de bonnen uit het boekje worden verwijderd. Losse bonnen zijn niet geldig. Betaling met waardebonnen moet in een» geschieden, dus niet in termijnen. Mocht het bedrag van het in te leveren aantal waarde bonnen te gering zijn, dan kan aanvulling in contanten plaats hebben. Aan C. de Keizer is een premie van f 2,50 toegekend voor een opmerking, betreffende verbetering van de aangrijpleuningen aan onze terreinauto's. De constructie van den paal zien wij in bijgaande figuur en is als volgt: De paalvoet (betonschaal) heeft aan de onderzijde een diameter van 18 m., dat is een oppervlakte van 254 m2. De beton schaal is 15 cm dik en loopt kegelvormig naar boven. Hierop bevindt zich een cylin- drisch stuk van 20 cm dik. De totale hoogte van den betonvoet is 7,20 m. De bewapening van den paalvoet bestaat uit staven, welke aan de bovenzijde boven het beton uitsteken en van schroefdraad en moeren zijn voorzien. Hierop past een ijzeren cylinder van 17 m hoog, welke met T-ijzers versterkt is om vervorming te voorkomen. Deze cylinder dient ten eerste als werk ruimte voor den eigenlijken paal en ten tweede, na met een deksel gesloten te zijn, oefenen, zakte het geheel naar den bodem. Na het plaatsen werd het deksel losgenomen en gebruikt voor het transport van den tweeden paalvoet. Allereerst werd nu de betonvoet volgestort met beton. Om ont menging van het beton te voorkomen werd hierbij gebruik gemaakt van een bak, welke zich automatisch opende, zoodra de bodem bereikt werd. Nadat de paalvoet op deze wijze volge stort was, liet men het beton verharden en werd de paalvoet rondom aangevuld met zand. De bewapening van den paalvoet loopt naar boven en steekt boven den paalvoet uit. dus binnen in den cylinder. Allereerst werd nu de kuip leeggepompt, waarna het bovenvlak van het gestorte be ton werd schoongemaakt en de bewapening SC HAAL UHBK»0»Pta conitaucin mat* noot voo» SUlE* MANTEL oamaatM den zw«ae 6£WAa£mnLi ata'ven P 18.00 DOORSNEDE A-B AANZICHT PAAL

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 2