BESCHERM DE JEUGD ONS WERK Nisomaarso Orgaan van en voor het personeel Wilton-Fijenoord-Schiedam 10e Jaargang - 2 Mei 1947 No 7 MEDEDEELINGEN VOOR DE REDACTIE TE ZENDEN AAN: J. PULLEMAN van INZENDING VAN OPSTELLEN EN DENKBEELDEN DOOR LEDEN VAN HET PERSONEEL WORDT OP PRIJS GESTELD. De moeilijkheid om materialen en grond stoffen voor ons bedrijf te verkrijgen is nog onverminderd aanwezig. Voor de nieuw te bouwen schepen komen thans de reeds lang geleden door de Nederlandsche Regeering bestelde partijen staal langzamerhand op onze werf aan. Ondanks het feit, dat de wals- bedrijven in Amerika op volle capaciteit werken en ook in andere landen de pro ductie gestegen is zijn de mogelijkheden om plaat en profiel machtig te worden uiterst gering, zoo niet volkomen afwezig, zelfs al wil men met lange levertijden genoegen nemen. Het wegvallen van de productie der Duitsche walswerken doet zijn uitwerking in de Nederlandsche scheepsbouw-indusirie thans terdege gevoelen. Evenzoo is het ge steld met onderd elen, gereedschappen, hulp stoffen enz. Daarmede dient de grootste zuinigheid te worden betracht, opdat alles zooveel mogelijk tot zijn recht komt. Wij leven in een tijd van materiaal-armoede en de opvatting, dat men in het veen niet op een turfje behoeft te zien, heeft thans zeker geen reden van bestaan meer. Wij zien uit naar het oogenblik waarop de materiaal-positie op de wereldmarkten wat minder benauwend zal worden, doch dat zal eerst het geval kunnen zijn, wanneer voldaan Is aan de meest dringende behoeften in de verschillende gebieden. In de maand Maart werden reDaraties ver richt aan: 33 Nederlandsche schepen, Amerikaansche schepen. 5 Engelsche schepen. 6 Noorsche schepen. 1 1 Fransch schip. 2 Deensche schepen. 1 Russisch schip. 1 Panameesch schip. Iedere vader van een jeugdigen zoon voelt het als een plicht zijn kind te beschermen tegen de onheilen, welke hem in het leven bedreigen. Dit is voor hem een vanzelf sprekendheid en hij zou zich teweerstellen, indien anderen hem kwamen vertellen, dat hij zijn plichten in dat opzicht niet nakomt. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, doch deze Het blad "Goodyear" steekt als volgt den draak met degenen, wien de nieuwe spelling riog lang niet ver genoeg gaat. Assikkopme oudedagnog, Andie spelling wennemoet, Zeggik: asjevereenvoudigt, Doetdanook ineenegoed. Ikfin hallufwerk jammur, Entis sondevandetijd, We gaan loopen met 1 ootje, En raken een uitgang kwijt. Kwoudat mennum zoogemaakt had, Deze nieuwe spellingwet, Daddikniet al wattik goedzet, Feitelijk hep fout gezet. Assik sgrijf hoe iemand lachte, Zettik voortaan: H.h h. X-pel voortaan met 8 letters, Doodleuk twoord harmoni-K. X-grijf, wanttattis eenvoudig, Ookal staattut eerst .wat raar, Als 2 vanmekander houe, Die twee houwen van L-kaar, Beverwijk zal B-verwijk zijn, Dattis heus geen gek 1-D, 'n Amsterdammer die de zee ziet, Schrijft kortweg X-ie de C. Passop zeg daar staattun M'-mer, 'k Hou van R-tensoep en U? X-Z-T zegt K-tje, Onze haan zegt Q-kle-Q, zijn gelukkig niet vele. In ons bedrijl werken uit den aard der zaak vele vaders, maar slechts weinige jeugdigen zijn zonen van die vaders. Dat is een nor maal verschijnsel, hetgeen ook in andere be drijven zoo is. Gelukkig is het niet zoo, dat elke zoon de voetstappen van zijn vader zoo ver volgt. Zij, die dit lezen, zullen zich afvragen, wat is de bedoeling van dit stukje eigenlijk? Ik kan het me voorstellen en zal daarom maar direct overgaan U de bedoeling_ duidelijk te maken. Het is U bekend, dat in de aan de onder neming verbonden bedrijfsschool vele jon gens tot vaklieden worden opgeleid onder de leiding van bekwame leeraren, terwijl de sportleeraar, behalve voor de lichamelijke ontwikkeling, ook een open oog heeft voor de geestelijke opvoeding van zijn pupillen. Voor deze jongens is dus in de jaren van hun opleiding het gevaar, dat in ieder bedrijf aanwezig is, practisch niet groot. De rem, die de leeraren hier vormen, is van groot belang voor den verderen levensloop van deze jongens. Er zijn echter ook andere jongens in het bedrijf, die niet zoo gelukkig waren de oorzaken laten we hier buiten beschouwing een plaats op de bedrijfsschool te be machtigen en het is juist voor hen, dat de steun van de ouderen, dus der vaders, wordt ingeroepen. Velen van die vaders zijn ook als jongen op een fabriek begonnen en zij weten dus uit ervaring, aan welke invloeden de jongens bloot staan. Een werf is nu een maal geen Bewaarschool en het ruwe mate riaal, dat verwerkt moet worden, draagt er meestal niet toe bij van de werkers „heili gen te maken. Dat mag ook niet worden verwacht. Wat mogen we dan wel verwach ten? Dat is zeer eenvoudig en voor ieder (en zeker voor een vader) gemakkelijk uit voerbaar. In de eerste plaats moeten zij als ouderen en dit zal bij de jeugdigen dikwijls met tegenzin worden aanvaard die jongens als kinderen blijven zien. Dat zult U als vader ook prettig vinden als Uw zoon op een andere fabriek werkt. Het zal U rust geven te weten, dat gedurende den tijd, dat Uw zoon niet onder Uw hoede is, anderen zorgen voer zijn geestelijke opvoeding dp een manier als slechts een vader voor zijn kind doet. Daarom moeten we ook zelf trachten „onze" jongens te beschermen voor de rauwe klan ken, welke m'sschien aan het bedrijf inhae- rent zijn, maar die toch zeker in het bijzijn van hen, die het leven nog moeten aanvan gen, achterwege moeten blijven, omdat zij voor hen funest kunnen zijn. Wat was nu de aanleiding tot het schrijven van dit artikeltje? Eenige jeugdige arbeiders in ons bedrijf lieten zich in dezen zin uit en wij dachten, dat een stukje in het Wilton- Fijenoord-Nieuws zijn nut kon hebben. Waar een wil is, is een weg. Steunt de jongeren in hun streven een goed mensch in de maatschappij te worden. U kunt er slechts dank mee oogsten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 1