Een bezoek aan onze werf V-V-V Ill Uitreiking getuigschriften Kernvergadering UITTREKSEL van het voorafgaande: Een employé van onze werf, Barend genaamd, was in de hongerwinter 1944'45 op zijn zwerftochten naar voedsel, terechtgekomen bij een familie in het Oosten van ons land, welke hem geholpen had. Tijdens zijn verblijf daar had hij gesproken over Wilton-Fijenoord en bemerkt, dat deze mensen grote belangstelling hadden voor een scheepswerf. Na de bevrijding had hij hun een uitnodiging gestuurd om naar Schiedam te komen om onze werf te bezichtigen. Deze uitnodiging was dankbaar aanvaard en de familie bestaande uit man, die in de wandeling Oom Gerrit werd genoemd, vergezeld van zijn vrouw Tante Lena en zijn zoon Gijs cn dochter Gerry, waren in het huis van Barend aangekomen, waar het ge sprek al spoedig op de werf kwam. Nadat Barend in grote lijnen een overzicht had gegeven van de algemene structuur van onze werf, werd het gesprek over de taak van de diverse functionarissen voort gezet. Hier mengde Gijs zich weer in het gesprek,, met de opmerking: „U vertelde vroeger eens dat de directie uit 3 leden bestaat; heeft elk van deze leden nu een aparte taak?" „Inderdaad is dit het geval," antwoordde Barend, „want hoewel de structuur is, dat de leiding aan de top het geheel kan over zien, vindt gij het typische kenmerk ener grote onderneming, welker organisatie be rust op een gespecialiseerde en tot in onder delen gaande taakverdeling, ook daar terug. Zo houdt een der directeuren zich in het bijzonder bezig met alles wat betrekking heeft op de reparatie van zeeschepen. De taak van een andere directeur omvat in hoofdzaak de bouw van nieuwe schepen en machines, terwijl een derde directeur voor zijn rekening heeft genomen het gebied, waarop de plichten en rechten liggen van degenen, die aan de onderneming als mede werkers zijn verbonden, de sociale verhou ding en uitbreiding van werkplaatsen en in richtingen. Het is duidelijk, dat deze grenzen niet scherp getrokken kunnen worden en de werkzaamheden hier en daar ineenvloeien. Daarnaast ligt dan nog een uitgebreid terrein, waarop de directie gezamenlijk een taak vervult. Het zou echter te ver voeren indien wij daaromtrent in bijzonderheden zouden willen treden. U zult nu die verschillende afdelingen wel eens wat nader willen bekijken. Stappen wij dan in gedachten maar binnen bij de Secre taris van de directie. Hier staan in rij en in gelid de bouw-contracten voor schepen en machine-installaties, de overeenkomsten voor de ombouw van schepen, voor de uitvoering van omvangrijke herstellingen of van andere belangrijke werken, voorts een verscheiden heid van overeenkomsten, die naar bepaalde gezichtspunten gegroepeerd zijn. U ziet daar bijv. fabricatie- en licentie-overeenkomsten. Deze hebben betrekking op vindingen en constiucties op welker toepassing de onder neming het recht van uitvoering heeft ver worven. Octrooien of patenten en de daaruit voortspruitende rechten en verplichtingen dienen mede in het oog te worden gehouden. Het bezit van terreinen en ander onroerend goed geeft aanleiding tot het afsluiten van contracten van huur en verhuur. Dan zijn er arbeidscontracten met vertegenwoordigers in binnen- en buitenland. Daarnaast vindt U opgesteld een omvangrijke rij van overeen komsten die in het bijzonder op sociaal- economisch terrein liggen. Daarenboven zijn er tal van verbintenissen, verplichtingen, af. spraken en regelingen, die nationaal zo wel als internationaal de plaats der onder neming in het bedrijfsleven en de verhouding ten opzichte van bedrijfsgenoten en van deze tak van industrie in het algemeen bepalen. Het economisch denken en handelen schept voortdurend zekere rechtsverhoudingen, waarvan U de neerslag in deze documenten verzameld vindt. Voorts is het bebouwen van terreinen, het aanleggen van havens, het maken van inrichtingen, het opstellen van krachtwerk tuigen, geen zaak, die men zonder te letten op de belangen van anderen en van het alge meen ten uitvoer kan brengen. De overheid spreekt daarin ook een woordje mede. Het aanvragen, verkrijgen en instandhouden van de daartoe nodige vergunningen wordt daarbij als eis gesteld. U ziet aan de hier verzamelde en velerlei vergunningen dat alles wat op dit gebied ontstaat als het ware ook zijn geboorteacte moet bezitten en zich te allen tijde moet kunnen legitimeren. (Wordt vervolgd). Nederl. Mij voor Handel en Nijverheid Zaterdag 31 Mei j.l. had in de Rivierahal te Rotterdam vanwege het Departement Rot terdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel de uitreiking plaats van vererende getuigschriften aan hen die in 1946 bij hun werkgever hadden ge jubileerd. Ons bedrijf was daar vertegenwoordigd door 197 man en wel 170 van 25 jaar, 24 van 40 jaar en 3 van 50 jaar. Willy Vervoort, de bekende Vlaamse con ferencier, was er met liedjes, praatjes en dwaze gezichten, de Pico's gaven populaire melodieën ten beste, door de goocheltoeren van Crochet was alles verbaasd, Koos Ver meulen zorgde voor muzikale begeleiding en ook onze Wilton-Fijenoord-Harmonie liet zich niet onbetuigd. Het was een gezellige middag, jammer alleen dat er warmte te veel en bediening te weinig was. UITTREKSEL van het behandelde op de Kernvergadering van 17 Mei 1947. Aanwezig: 40 leden, 1. Opening, waarbij de voorzitter het plot selinge overlijden van het kernlid C. Overheul herdenkt. 2. Inleiding over Veiligheid. Na de inleiding door de veiligheidsin specteur vragen 17 man het woord. Alle vragen worden tot genoegen beantwoord. Na afloop wordt geconstateerd, dat er behoefte bestaat bij de kern meer van dergelijke problemen te behandelen. 3. Jaarverslag over 1946. Hierbij wordt een overzicht gegeven van hetgeen de kern in de moeilijke tijd, die achter ons ligt, tot stand heeft mogen brengen. 4. Tarieven. Naar aanleiding van een ingekomen stuk over tarieven bij een andere firma ont staat een discussie, waarbij men tot de v conclusie komt, dat wij op de goede weg zijn. Enkele klachten betreffende geneeskun dige behandeling worden besproken. 5. Personeelsboten. De vergadering spreekt als haar mening uit, dat ér in de commissie, die het toezicht uitoefent op de personeelsboten, ook een kernlid moet worden opgenomen. Let op draaiers! Zo gebeurt nog weieens een ongeval. Het kan zo net maar meestal kan het zo net niet. Dan worden Uw kleren gegrepen en naar gelang deze meer of minder sterk zijn zult U meer of minder verminkt worden, indien U het er nog levend afbrengt. Waar komt men in fabrieken dit gevaar niet tegen. Schuw het als zekere besmette lijke ziekte! Doe niet zoals sommige z.g.n. „helden", die zeggen: „Jö, durf je dat niet vast te pakken? Ben je bang voor een klein opbliksempje?" Wees held waar men dat behoort te zijn! Moet men zich op dergelijke gevaarlijke plaatsen begeven, pleeg dan eerst overleg met een deskundige. De huid met vuil bedekt, I9 als een schoorsteen, die niet trekt!

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 2