Een bezoek aan onze werf IV Wat de KERN besprak Een dagje uit Onderhandelingen, besprekingen, vergade ringen, samenkomsten, waarvan het verloop voor de onderneming van belang is of tot zekere verbintenis zou kunnen leiden, wor den hier in notulen, verslagen of schriftelijke samenvatting aan vergetelheid of misvatting onttrokken. Ontluikend initiatief wordt zo nodig in het passende gewaad gestoken door het ontwerpen van statuten en reglementen of door het onderzoeken of wijzigen daar van. Garanties, volmachten, bijzondere of algemene leveringsvoorwaarden, risico- en aansprakelijkheidsclausules worden ontwor pen, gezift, getoetst, aanbevolen of afgeraden. Moeilijkheden in het verkeer met derden worden hier zoveel mogelijk door onderling overleg of vergelijk uit de weg geruimd en geschillen, die van rechtswege of door on derlinge afspraak tussen partijen moeten worden beslist, worden hier behandeld, on derzocht en in zodanige vorm gebracht, dat aan advocaten en scheidslieden de nood zakelijke feitenkennis duidelijk en overzich telijk ter overweging en beoordeling kan worden aangeboden. Publiciteit naar binnen en buiten, reclame en documentatie stellen eveneens eisen. Bovendien schept deelneming in allerlei vor men van de onderneming aan het maatschap, pelijk verkeer verplichtingen, die niet alleen op het eigen vakgebied, maar ook op sociaal en cultureell terrein liggen en waarvopi zekere voorzieningen moeten worden getrof fen. Ook aan het interne schriftelijke verkeer voorzover dit betreft het verstrekken van aanwijzingen en directiemededelingen dient hier de nodige aandacht te worden besteed. Ten slotte is de uitvoering van de getrof fen regelingen ter behartiging van de belan gen dergenen die na lange diensttijd de onderneming hebben verlaten of van hun na gelaten betrekkingen hier gecentraliceerd. Met het beantwoorden van de meest uit eenlopende verzoeken, vragen, informaties, gedaan in persoon, per telefoon of per brief, is deze taak dan zowat afgerond. Wij zullen de secretaris nu maar aan zijn bezigheden laten en een deurtje verder gaan. Barend die vanavond met recht op zijn praat stoel zit, vervolgt dan „Nemen we de afdeling Correspondentie met daaraan verbonden het correspondentie archief onder de loupe, dan vinden we daar een aantal dames en heren met schrijfma chine voor zich. Men zou deze afdeling kunnen vergelijken met de scheepsbouw- werkplaatsen. waar onophoudelijk hamers ratelen en de machines de vreugdezang van de arbeid laten horen. Hier is het net eender. Do schrijfmachines ratelen de hele dag door. De afdeling correspondentie is dan ook de Undruchtigste onder alle administra tive afdelingen der werf. Hier is het, waar het verband met de buitenwereld gelegd wordt, door de correspondentie met klanten en leveranciers, alsmede met al de instanties waarmee de uitvoering van het werk op de werf en in de fabriok ons in verbinding brengt Onophoudelijk gaan telefoon- en signaalinrichtingen. Stenografen worden op geroepen om in verkort schHft op te nemen al datgene wat tot zaken leiden moet en in br'ef verslag, contract of anderszins tot een officieel stuk moet worden omgetoverd. Eindeloos is het aantal orders, dat bij de talloze onderleveranciers moet worden ge plaatst, maar ook even talrijk zijn de speci ficaties en lijsten, die moeten worden ge reedgemaakt om het bedrijf in staat te stel len, het opgedragen werk uit te voeren. Het is ook op deze afdeling, waar het vele, vooral technische vertaalwerk moet worden geleverd, om onze buitenlandse klanten en leveranciers in hun eigen taal te zeggen, wat wij bedoelen, waarbij soms slechts enkele notities worden verstrekt, aan de hand waar van dikwijls omvangrijke verhandelingen moeten worden opgebouwd. Een speciale ophaaldienst is georganiseerd, die op gezette tijden op de verschillende afdelingen de stukken ophaalt, die in ont werp zijn gereedgemaakt en nu aan de af deling correspondentie ter uitwerking in het net worden toevertrouwd. Grote variatie heerst er in het werk, dat deze afdeling bereikt en de hele dag door worden de gereedgemaakte brieven enz. aan de afde lingen ter parafering voorgelegd om daarna door de Directie getekend te worden. Reeds vroeg in de middag zet men zich hier tot het gereedmaken van de aldus getekende stukken voor de verzending per post. Een frankeermachine is aanwezig, die het tijd rovende postzegel-plakken vervangt. De afdeling beschikt ook over duplicators en machines, die zonder moeite honderde stukken binnen korte tijd afleveren of des gewenst officiële zogenaamde foto-copieën verschaffen, die als authentieke stukken moeten dienst doen. Het is weer deze af deling, die desgewenst het gesproken woord op de wasrol vastlegt en vandaar elk stuk proza door zgn. „terugluisteren" via de schrijfmachine doet opschrijven. Hiernaast is nog het uitgebreide telegrammenverkeer. Voor het gehele bedrijf, doch niet in het minst ook voor en van de in de haven lig gende schenen komen de telegrammen als op een centrale hier binnen. Is het nu nog de telefoon, die vol belast is door het op geven van te verzenden- en het opnemen van ontvangen telegrammen, straks hopen wij het telex-apparaat te kunnen benutten, waarbij de binnenkomende telegrammen automatisch op een rol verschijnen en als op een gewone schrijfmachine het te verzenden telegram wordt getypt. Op hetzelfde ogen blik wordt dit dan op het telegraafkantoor ter doorseining ontvangen, dan wel recht streeks op het kantoor van de geadresseerde op de rol van diens telexapparaat zichtbaar. Zoals in de aanvang al gezegd, behoort het correspondentie-archief mede tot deze af deling. Daar staan in vele kasten de mappen ordelijk gerangschikt, waarin de copieën van de uitgezonden brieven en binnengekomen post, nadat zij behandeld zijn, worden ge borgen. Uitgebreide kaartsystemen dienen als evenzovele sleutels op dit complex van dos siers om aan elke vraag over gevoerde cor. respondentie antwoord te kunnen geven. Verder berust bij het archief de administra tie, distributie en bewaring van de vele technische tijdschriften, waarop de werf zich heeft geabonneerd en de talloze technische boeken, die een bibliotheek op zichzelf vor men en welke met de tijdschriften onze technici op de hoogte moeten houden van de vorderingen in de techniek en alle nieuwe ideeën, die over de gehele wereld in het brein van geleerden en vaklieden opkomen" Barends vrouw, die bij de uiteenzettingen van haar man eveneens aan tafel is komen zitten en hem met bewondering zit aan te staren, vergeet zelfs een ogenblik haar op het vuur gezette melk, om plots, als een doordringende geur vanuit de keuken haar attent maakt op het verzaken van haar plicht, met een gilletje op te vliegen en in minder dan geen tijd op de plaats des on- heils te belanden, (Wordt vervolgd) Nu het zich laat aanzien, dat het Wilton- Fijenoord Nieuws in de toekomst regelmatig kan verschijnen, zal in deze aflevering een aanvang worden gemaakt met een kort ver slag van de besprekingen, welke wekelijks met het bestuur van de Fabriekskern wor den gehouden. Op de laatste vergadering kwamen de navolgende punten aan de orde: Vuil werk. In overweging is genomen een commissie voor de beoordeling in te stellen. Tarief ijzergieterij. Van de zijde der arbeiders wordt bezwaar gemaakt, dat het tarief vaststaat en zij niet meer kunnen verdienen. Bestudeerd wordt thans, hoe aan deze bezwaren door invoering van een normaal tariefsysteem kan worden tegemoetgekomen. Verzoek een kernlid op te nemen in de Bootcommissie. Dit verzoek was overbodig, aangezien reeds een kernlid in de Bootcommissie zitting had. Doorlichten personeel. Deze aangelegenheid heeft de belangstelling van de directie en hierin zal t.z.t. een be slissing worden genomen. W.F.-Nieuws. Het lag reeds in de bedoeling van de directie een commissie van redactie samen te stellen. Het laten repareren van de weg bij het oude prikklokkenhuisje bij de Bouwdokkade. Zal worden uitgevoerd. Het kurk zagen en mastiek plakken in de vriescellen van het m.s. „Annenkerk". Hiervoor is reeds 1/2% extra tarief vast gesteld. De directie zal nagaan of dit werk inderdaad tot het zeer vuile werk kan wor den gerekend en als zodanig een nog hoger tarief gerechtvaardigd is. Uitkering 2%. Deze uitkering is inmiddels ter beschikking gelegd en door bijna alle arbeiders in ont vangst genomen. Hoe het kwam, dat we ons als school kinderen voelden, wisten we niet toen we vertrokken, maar wel toen we terugkeerden. En toch ligt de gemiddelde leeftijd van de vier, die een daagje uit waren om de jongens

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 6