Rubriek van en voor de jeugd Werf» kantoor en werkplaats DE FARAO EN DE JONGE PYTHAGORAS. Iets over een getrouwde collega. Ik heb een collega, die Karellje heet, die circa V/2 jaar geleden getrouwd is en bij zijn schoonmoeder weinig en bij zijn vrouw niets heeft te vertellen. Hij moet haar aan spreken met ,.schat" of met „Geertjeliefll en zij antwoordt met gebjedende wijs enkel voud. Zij hebben, hoewel zij zelf een huis hebben bij schoonmama ingewoond, en Karei moet half zes uiterlijk thu's zijri en dan voor zes uur bij de kruidenier, de melkboer e.d. aangeweest zijn, want schoonmama is te d'k om trappen te lopen en blijft klem zitten in de bocht van de gang. Zo komt het ook, dat mama, hoéwei Rotterdamse nog nooit in levende lijve de Maastunnel heeft gezien. Zo gebeurde het dan op zekere avond, dat vrouwtje zei: „Karei, jij neemt morgen een snipperdag en je gaat dan als je de vaten hebt gewassen en gestofzuigd naar de Maas tunnel met Mama", Karei hoorde het echter niet omdat hij aan een electr'sch wasma- chien stond, wat als maar tjoekela-tjoeke'a deed Vrouwtje gilde nu, maar de was machine herriede ook. dus dat hief elkaar op. Vrouwtje houdt echter niet van lange uitleggingen en een pollepel suisde door de lucht en trof de beslagen keukenspiegel ach ter Karei. Nu merkte Karei, dat er iets aan de hand was. wat? voor hem wel niet onge woon. maar toch zeker even de moeite waard was om aandacht aan te besteden Hij trok dus de stekker uit het stopcontact, maar omdat hij natte handen had, k,reeg hij stroom. „Dat is| nu je straf", zei vrouwtje, je hebt gehoord wat ik gezegd heb". „Wat, 'ik heb niks gehoord".' zei -Karei. „Nu, vooruit., dan zal ik het voor deze keer nog eenmaal zeg gen, maar werk gelijk door, ik ben niet van plan drie liedjes te zingen voor één cent. Jij neemt morgen een snipperdag en gaat met mama naar dé Maastunnel". Ja maar. ze kan niet door de bocht van de gang, jam merde Karei, „Kanme niet schelen, dan draag je ze er maar door en nou geen woord meer. ga aan je werk! denk je soms dat je je zakgeld Verdient voor niets en die spiegel, die je hebt gebroken, betaal je uit je eigen spaarpot".* Diezelfde avond werd met een duimstok de breedte van schoonma opge nomen en van de gang en het bleek, dat mama op haar breêdst 2 cm. dikker was dan de gang op zijn smalst. Als zij dus vanavond niet meer at en de voegende morgen ook niet. zou het net gaan Deze vastendag, was natuurlijk een vreselijke opoffering, want mama versl'ndt doorgaans enorme hoeveel heden. „flu zie je eens, wat ik voor je over heb", zei ze tegen Karei, maar toen mocht Karei natuurlijk in diezelfde tijd niet roken, wat logisch is, want de liefde hoeft niet altijd van een kant te komen en een dag vacantie krijg je zo maar niet voor niets. Zo zijn ze dan de vólgende dag vertrok ken mama met Karei en schoenenmaat 47, Na het middageten zijn ze weggegaan, de vaten mochten voor» deze keer wel tot de avond blijven staan, hetgeen bewees, dat het wel een heel bijzondere dag was Toen ze naar het beginpunt van lijn 10 ge schommeld waren gingen de kantoren en fabrieken echter al uit. w^it je direct kon zien aan de trams, die vol winkelende dames zaten. Karei moest zijn plaats afstaan aan e£n juffrouw met een kinderwagen, maar zoiets doet hij graag, a's hij een dag vrijaf- heeft. Toen ze eenmaal in dé tram zaten ging het vlug. lot d'e Schiedamseweg, want daar moest de tram wachten vóór de Lage Erfbrug. niet omdat hij daarover moet, maar lijn 8 moet er wel over, en die stond aan de halte voor hun tram. Mama vond het griezelig in deHavenstraat en was bang, dat de tram daar de huizen mee zou sleuren. Toen ze bij de tunnel aankwamen, was het half zes en stond in de tunnel en daarbuiten een enorme rij fietsers, In de maalstroom wérden zij naar binnen gesleurd en stonden voor ze het wisten voor de roltrappen. „Ik durf er niet af", gilde schoonmama, „ik wil terug naar huis", maar op dat mo ment begonnen de fietsers te duwen en moest ze wel vooruit. „Gewoon stil blijven staan, dan gaat het vanzelf", zei Karei en ze s'ond stil, ook al ging het met veel kabaal gepaard. En toen ging het vanzelf, want ze had haar voeten half op de treden gezet, dus toen de trappen zich gingen vor men, duikelde ze -voorover alles meesleu rend in haar val. Het eerst Karei, toen een dame met een enorm bouquet bloemen. De dame liet van jje schrik haar bloemen los die langs de leuning omlaag gleden en te recht kwamen voor de voeten van een pok dalige tunnelwacht. die ziende het tumult op de trap en de bloemen aan, zijn voeten, later aan al zijn collega's heeft verteld dat twee vrouwen op dp trap hadden gevochten om hem bloemen te brengen. Intussen was mama nog steeds aan het vallen. Een reflex beweging van vallen is je armen uitslaan, en dat deed ze om de hals van een meneer op leeftijd. Mens, schaam je", zei hij. „ik ben getrouwd". ,Jk kan er niets aan doen" zei mama! „ik ben gevallen" „Een gevallen vrouw staat nooit weer op", klonk toen de barse stem van een politieagent met 6 onder kinnen. wilt- IJ .zich onmiddellijk uit dit gebouw verwijderen". „Ja. maar we mceten naar- Charlois", mengde zich nu Karei in het gesprek, dit is mijn schoonmoeder en wij moeten naar een collega van mijn kantoor Dan ga je .maar over de brug of met het bootje, maar ik wil jullie hier niefmeer zien, en als jullie niet gauw weer naar boven aat, kan .ik nog schrijven ook". Gelalen zijn ze toen naar boven gegaan en zo ein digde zo droevig deze dag, waarop zij beiden zich 70 verheugd hadden. Bij hun thuiskomst stond het huis blauw van de walm, want Geertje had het eten aan laten branden. „Dat is ook geen werk voor een vrouw", jammerde ze. Toch heeft deze zo tragisch eindigende dag nog twee voordelen gebracht, want Karei had 's morgens, toen hij de melk over 'had laten koken, een pak slaag gehad met de deegroller, waardoor zijn rechterwang was opgezwollen. Door de val in de tunnel heeft hij zijn linkerwang gestoten, zodat hij nu weer symmetrisch was geworden. Het tweede voordeel is. dat de collega in Char lois verschoond is gebleven van een vreselijk bezoek. P. K. KNAP GEDAAN. Er wordt nogal eens beweerd dat vele onzer arbeiders geen verantwoordelijkheids gevoel meer bezitten. Ik wil dit niet geheel ontkennen, maar gelukkig zijn er nog vele, met de daad aantonende -arbeiders, dat zij er ook anders over denken. Een typisch ge val was o a. het volgende: Toen er op 25 Nov. j 1. een flinke N.-Wes- ter s^ond was door onbekende oorzaak een kraanrijder in gebreke gebleven tijdens schafttijd zijn kraan te borgen aan de daar voor bestemde pennen. Enkele arbeiders die in de nabijheid zaten te schaften zagen plotseling dat de kraan, voortgedreven door de krachtige wind, ging rijden, Zij smeten hun boterhammen neer. en renden zo vlug als hun benen hen dragen konden, onderweg een paar stoppingblokken oprapende, naar de kraan en zij smaakten het genoegen deze tot stilstand te brengen. Zo dit niet gelukt zou zijn, dan zou de kraan hoogstwaarschijnlijk de Maas ingé- •reden zijn met alle gevolgen van dien. Van deze plaats dan ook een ere saluut aan hen die dit hebben kunnen voorkomen. F. W. FRIEDEL. TEAMGEEST. Reeds enige malen hebben wij kunnen lezen over dit onderwerp in het Wilton- Fijenoord Nieuws. Waar echter de teamgeest nogal eens ont breekt, is in de verhouding tussen fabrieks- kern en leidinggevend of toezichthoudend perloneel. Maar al te veel wordt de kern door sommigen gezien als een stel lastposten. Dat is struisvogelpolitiek, want als 4g leden van de kern op- of aanmerkingen maken, is het veelal omdat daarmede de vinger ge legd wordt op een gemaakte fout. Een b^er wederzijds begrip zou zeer ge wenst zijn; dit zou de (teamgeest verhogen "en veel onnodig werk besparen De uitlating „Ga maar naar de kern" als arbeiders het een of ander met hun chef of baas willen bespreken, is in de meeste ge vallen niet juist. De kern is geen klachten bureau. Men moet de kern zien in onze N.V. als een onmisbare steen in ons gebouw. Al zijn wij maar een hoeljsteentje, de grote gevel stenen moeten niet vergeten, dat als de hoek- steentjes wegvallen, het gebouw ineen kan stonien. VAN TOOR Velen Uwer zullen wel eens gehoord heb ben dat de Egyptische Farao Ramses XIII een der lastigste despoten is geweest "voor zijn onderdanen. Deze Farao hield er vreemde straffen op na en bij zware gevallen wilde hij persoonlijk toezien dat de strafmaatregel precies naar de letter werd uitgevoerd. De paleizen voor de Farao lagen tussen de Mummiesteeg en de Nijllaan en deze straten kwamen uit op het kolossale plein, dat vóór de paleizen lag, zoals de tekening U laat zien. MuriniE sraac? PaieiZEN *D. FfiRfto. Vlak voor de paleizen stonden op het plein twee schildwachthuisjes (A en B), Kort voor zijn dood kreeg Zijne Majesteit een kostelijke inval, bij het inspecteren van de schildwachten Bij het le schildwacht huisje stond n I. altijd een grote aarden kruik, gevuld met water. De eerstvolgende, mis dadiger, zo peinsde hij, zou met die volle kruik op het hoofd zoals men toen ge wend was het plein moeten oversteken naar de Mummiesteeg (bijv. M) en vandaar naar de overkant van de Nijllaan (bijv. N), dan naar het 2e schildwachthuisje en daarna de kruik weer op de oorspronkelijke plaats "neerzetten, en reeds de volgende dag liet hij dit bij wijze van proef doen door enkele ge vangenen, die dan alle ongeveer liepen, zo als de pijl-stippellijn aangeeft. Het pleit niet voor Ramses XIII, maar het moet gezegd worden, hij kreeg er hoe langer hoe meer schik in, en toen dan ook op zekere dag een jeugdig misdadiger gegrepen werd wegens diefstal van enkele belangrijke papy rusrollen, afkomstig van de N.V. Pyramide- bouW, beval de Farao dat deze jongeman tienmaal achtereen de strafmars moest uit lopen op de volgende dag, toen de Farao jarig zou zijn.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 3