ENGDR W LTO ONS WERK pi De Directie -wenst alle medewerkers een in alle opzichten voorspoedig 1948 10e Jaargang 31 December 1947 No 21/22 ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL^VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM - v BIJ DE JAARWISSELING Inzendingen aan de Redactie-commissie Het jaar spoedt ten einde. Wat heeft het gebracht? Voor de één meer dan voor de ander. Voor allen gezamenlijk *niet veel. Aan wie daarvoor de schuld? Aan de één meer dan aan de ander. Aan allen gezamenlijk veel. Ja lezer en lezeres, dit klinkt inderdaad vrij somber. Maa^, wie van U zöu een ander geluid hebben verwacht? Is niet alles om ons heen in duisternis gehuld? We behoeven heus niet zover te kijken om gewaar te worden, dat het jaar 1947 -niet veel beter eindigt dan het begon. Hpe anders hebben wij gedacht bij dat begin en wat is er van terecht gekomen? Natuurlijk heeft het jaar materieele ver beteringen gebracht. Maar is dat wel het voornaamste? Er zijn toch nog andere din gen. die het leven van de mens vullen en veel belangrijker zijn. Wat heeft 1947 in dat opzicht.gebracht? U zult moeten tbegeven, dat het maar zeer weinig is. Zou er op de gehele wereld wel één mens zijn, die zich ten volle geeft om de morele herbewapening te bereiken? Waarschijnlijk niet, maar dat mag ons niet weerhouden om te trachten in de ^óede rickting te duwen. Als mens nebben wij allen, naast onze plicht om te zorgen voor het onderhoud van onszelf en ons gezin, de verplichting het geheel op een hoger peil te brengen, hetgeen we slechts kunnen bereiken door zelf een voorbeeld te zijn. Wil ons nageslacht in een betere wereld leven, dan zullen wij een aanvang moeten tnaken om onze plichten zo te vervullen, dat de jongeren ons doen en laten inderdaad tot voorbeeld kunnen nemen. Indien we ons dit bij de aanvang van het nieuwe jaar voornemen en in dit opzicht niet versagen, dan zal het einde van 1948 wellicht een betere gemeenschap te zien geven en zullen we met dankbaarheid terugzien op het jaar 1947, dat ons de ogen heeft geopend en aan leiding tot bezinning gaf. Moge de omkeer inderdaad komen en het faar 1948 voor allen de zo nodige geestelijke en morele herbewapening brengen. Dan zal ook in ons bedrijf het gevoel .van een wer kelijke gemeenschap merkbaar worden. Copy voor het eerstvolgend nummer inzenden vóór 9 Januari 1948 Het jaar 1947, dat thans" ten einde spoedt, wordt besloten met drie voor ons bedrijf belangrijke gebeurtenissen, n.l. de proeftocht en overdracht van de „Annenkerk". de tewaterlating van de „Garoet", en de kiel legging van de ,,Blitar". De „Annenkerk", bij ons gebouwd voor de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij Den Haag, maakte van 10 tot 12 December j.l. een geslaagde proel- tocht naar het eiland Wight. Het schip vol deed in ieder, opzicht aan de gestelde ver wachtingen, de gecontracteerde snelheid van 17.5 miil werd zelfs ruimschoots overschreden. Het draagvermogen van de „Annenkerk" is 11 500. ton. Twee dubbelwerkende twee-tact Fijenoord-M.A.N. Dieselmotoren van 5200 A.P.K. elk, zorgen voor de voortstuwing. Het vrachtschip is mede ingericht voor het ver voer van 12 passagiers, verdeeld óver acht comfortabele passagiershutten, welke elk zijn voorzien -van een douche- en,toiletruimte. De overdracht van het schip van de werf aan de Rederij heeft plaatsgevonden op 19 December 1947. De „Garoet" met een draagvermogen van 11.500 ton, in aanbouw voor de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam, is op Maandag 8 December 1947 te water ge laten en wordt thans verdé'r afgebouwd Van de „Blitar" voor de Koninklijke Rot terdamsche Lloyd is op 18 December j.l de kiel gelegd. Wanneer wij terugblikken, dan zien wij dat het jaar 1947 een bedrijvig jaar is ge weest. Hoe moeilijk de materiaalpositie voortdurend ook was en hoeveel bezwaren in verband met de naweeën van de oorlog ook moesten worden overwonnen, er is toch heel wat werk verzet, - De „Nordfonn", met zijn zo omvangrijke schade, .werd geheel hersteld en een door ons vervaardigd^ Fijenoord-M.A.N. Diesel motor werd ingebouwd. Eind October werd een prima schip tot volle tevredenheid der Rederij afgelgverd. Ook de „van der Steng" voor het C„om té Onze Marine kwam gereed, alsmede de om bouw van de „Mecklenburg" van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" van troepen transportschip tot modern passagiersschip met alle comfort. De kruiser „Heemskerck" verliet onze werf na een lang verblijf bij ons; toen échter waren zeer omvangrijke revisie- werkzaamheden voltooid. De veteraan, het vroegere pantserschip „Hertog Hendrik" kwam bij ons om een verjongingskuur te oncjergaan. Het schip gaat als wachtschip een nieuw leven beginnen Voor de Kon Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam werd-de „Berger" (herdoopt in Ilos) van Duitse kon- voöileider tot vrachtschip omgebouwd. Als groot karwei noemen we verder nog de „Zuiderkruis", die voor revisie en verbete ring van de accommodatieJtroepentransport- schip) enige maanden aan onze werf lag. Onder de voornaamste gasten in onze dok ken noemen we nog de „Doorman" en de „Willem Ruys". Gerepareerd werd in 1947 aan een 350 Nederlandse-, 80 Noorse-, 60 Engelse-, 50 Amerikaanse-, 15 Zweedse-, 15 Deense, 10 Franse-, 4 Italiaanse-, 3 Griekse-, 2 Poolse-, 2 Finse-, 5 Panamese-, 2 Russische schepen en aan 1 Joego-Slavisch-, 1 IJslands- en 1 Braziliaans schip. Nog onderhanden zijn de volgende op drachten, waarmede wij het nieuwe jaar in gaan: 2 vracht, en passagiersschepen, „Baud" en ,,Camphuys", 4050 ton d.w, elk, voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Am sterdam. Motor tankschip van 12000 ton d.w. met Fijenoord-M.A.N? Dieselmotor voor de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij te Den Haag. 2 vracljt- en passagiersschepen „Garoet" en "„Blitar" 11.500" ton d_w. voor de Koniifk- lijke Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam. Vracht- en passagiers turbineschip 10.000 ton d.w, voor de N.V. Holland-Amerika-Lijn. Afbouw van de kruiser „De Zeven Provin ciën voor de Koninklijke Nederlandse Marine. Verder: i 1 Doxford-motor 2800 A.P.K. voor een Nederlandse Rederij. 1 Doxford-motor 2100 A.P.K. voor een Franse Rederij. 3 Doxford-motoren 5500 A.P.K, voor een Noorse Rederij, terwijl ook de reparatie en de afbouw van het grote tankschip „Salomé" voor Franse rekening wordt voortgezet, als mede de reparatie en,ombouw vdn de „Dam- sterdijk" voor de N.V. Holland-Amerika- Lijn.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1947 | | pagina 5