Rubriek van en voor de vrouw Werf» kantoor en werkplaats 100 m. schoolslag won de heer E Schoon in 1.32,4 sec. (v.j, 1.36,4 sec.). 5 x 25 m. Bedrijfsestafette was ook dit jaar weer voor de Bedrijfsschool met 1 min. 29,9 sec. (v.j. 1 min. 25,2 sec.). De gevolgtrekking hieruit is gewettigd, dat door voortgezette serieuze training de pres taties nog beter kunnen worden, doch daar toe is in de allereerste plaats dé jeugd ge roepen, Hiermede zjjn wij meteen gekomen tot de in de aanhef van dit artikel reeds genoeqfde minder opwekkende conclusie. Immers, wanneer wij b.v. in het program ma nagaan, welke personen in de 5 x 25 m. estafette vrije slag de diverse afdelingen, resp, werkplaatsen, vertegenwoordigen, dan zien we, dat dit grotendeels lieden zijn van ca. 30 jaar en ouder en dan vragen wij ons bezorgd af. waar dan wel de jongeren zijn gebleven. Waar zitjen toch die vele oud leerlingen der Bedrijfsschool, waaronder toch meerdere snelle zwemmers zijn? Het is ons bekspd, dat die gelederen wel iswaar zijn uitgedund door verblijf in mili taire dienst, doch. •er blijven er toch nog vol doende beschikbaar. Het moet ons van het hart, dat de hou ding van deze jongeren (de goeden niet te na gesproken) te denkengeeft. Öf zij zijn behept met een lamlendigheid, welke hen doet afzien van enige extra-inspanning, welke, geen direct materieel voordeel af werpt, öf zij willen slechts meedoen, indien zij tevoren reeds van een overwinning ver zekerd zijn. Dit is o.i. niet de juiste mentaliteit. Wij doen een dringend beroep op de jon geren .om deze funeste houding te herzien. We -zouden toch mogen verwachten, dat de jeugd er alles op zou zetten om de prestaties der ouderen te evenaren, zo mogelijk te overtreffen. Is het niet tekenend, dat in 3 hoofdnummers t.w. 100 m. schoolslag, 50 m. vrije slag en 50 m. rugslag, de eerste prijs werd behaald door zwemmers boven 30 y Komaan dan jeugdige Wilton-zwemmers, aangepakt! Maakt los uit die sfeer van lethargie. Zet Uw schouders eronder en Wan neer bij een volgende gelegenheid wederom een beroep wordt gedaan op Uw medewer king, laat U dan niet' na veel moeite en gezeur overhalen, doch doet spontaan mee! Het getuigt niet van veel geest, wilskracht en zelfrespect om er zelf buiten te blijven staan (al of niet met de nodige afbrekende kritiek!) en de anderen de Zaak te laten, opknappen. De plaatsen van hen, die nü hun beste krachten gaven, moeten straks worden in- nomen door jeugdige kerels metfut, die bereid zijn gezamenlijk voor hun afdeling of werkplaats zo goed mogelijk voor de dag te komen. Niet de ouderen aan de start en de jon geren in bioscoop of dancing, doch de jeugd aan de start en de anderen als enthousiast en belangstellend supporter langs het bassin. A, F. L. VERHEIJDEN. ODE AAN DE VROUW I Van deze plaats wil ik, o vrouw, Eens luid 'n lied aanheffen, Dat ik de waarde van Uw trouw Daadwerkelijk moet beseffen. Ge hebt gezwoegd en ook getobd Met geld en met de bonnen, Maar steeds en steeds wist gij weer raad En gaaft U niet gewonnen. Ge goochelde, met naald en draad, 't Was werkelijk „wonderbaar", Knoopte U maar al te vaak De eindjes aan elkaar. Toch is Uw taak nog niet volbracht, Veel klippen nog te omzeilen, Maar ja, de weg naar open zee Bedraagt nog vele mijlen. Houd daarom nog wat goede moed, 't Komt hopelijk voor „elkaar". Ik eindig met 'n beste groet, Een voorspoedig nieuwe jaar 't Schip, dat levenszee doorvoer Daarvan zijt gij het Roer. Joh. v. P. ONZE SCHAFTTIJD. Wij kunnen constateren, dat de aanwezig heid van een lokaal, waarin men de gelegen heid heeft zijn brood te eten', zo langzamer hand een vanzelfsprekendheid is geworden. Vroeger werd er geen aandacht besteed aan de vraag, hoe de. arbeider zijn rustpoze doorbracht. Een ieder moest maar zien, dat hij een plaatsje veroverde rond de van een bus vervaardigde vuurpot, die met gietcokes werd* gestookt. Zij, die er omheen gezeten hadden, gingen als het tijd was er met rode dikke koppen door de gasvergiftiging, van daan, kwamen zo weer in de felle kou en liepen zodoende een goede verkoudheid op. Ook al was er kameraadschap onder het groepje, dat. in de middagpauze zo rond een knappend vuurtje zijn boterham opat, toch was het dikwijls zo, dat steeds dezelfde de voorbereidingen moest treffen, wat hem on enigheid met zijn chef of baas bezorgde, om dat vergaren en klaarzetten van brandstof en het aanmaken van de vuurpot gestólen tijd was. Ging dan de fluit, dan werd met ge drang en,' geëlleboog getracht een plaats te veroveren rond de vuurpot. Zij die de oudste rechten hadden en de brutalen speelden het klaar zich van een goede plaats te verzeke ren en wat voor een plaats! Onder een vlak van een in aanbouw zijnd schip in een van oude planken en stukken plaat zelfgebouwde hut, met de nodige kieren, van voren ver branden en van -achter bevriezen. Het kan zijn, dat de opmerking wordt ge maakt: „Vroeger waren het pas kerels. Toen wij jong waren trotseerden-wij zelfs dé kou onder het eten en zitten was eT helemaal niet bij". Langzamerhand hoort meij zulke klanken echter minder. Ieder heeft tot taak: arbeid verrichten voor de gemeenschap. Daarbij dient er echter ook naar te worden gestreefd, dat Uw collega ondervindt, wat gij voor U zelf ook wenst. Als men zelf tot rust wil komen om naar behoren zijn boterham te kunnen opeten, dan zal ieder met mij ervan overtuigd zijn, dat het streven naar een lokaal geen overbodige luxe is. Nu hebben wij een nieuw schaftlokaal en door de grote animo die er de laatste tijd bestaat om daarvan gebruik te maken is het reeds veel te klein geworden. Wij, als kernbestuurders, weten, dat de directie alles in het werk stelt om hiervoor een oplossing te vinden. Men moet dus nog niet ontevre den zijn. Een ieder zal moeten beamen, dat de schaftlokalen, die we hebben, goed wor den onderhouden erj er een gezellige sfeer heerst. Als ieder er voor zorgt fruitafval, papier enz. in de daarvoor bestemde bakken te deponeren, dan zult U zelf bemerken, dat U door het betrachten van orde het leven voor Uzelf en anderen veraangenaamt. Wij weten, dat hét alles nog lang niet vol maakt is en er nog veel klachten zijn. Ieder zal echter moeten toegeven, dat wij vooruit gaan. Er zijn op het terrein nieuwe inrich tingen gemaakt voor het opbergen van kle ding voor hen, die in het bouwdok werk zaam zijn. Een grote verbetering, vooral in deze tijd, dat we zo zuinig op onze kleding moeten zijn. Er zijn banken aangebracht, zo dat U in schafttijd rustig kunt gaan zitten en er is verwarming. Verder heeft het onze volle aandacht een oplossing te vinden om U van warm drinken te voorzien. Door direc tie, chefs, bazen en kern wordt dit vraag stuk bekeken. Het ligt in de bedoeling de warme dranken per wagentje e.d. in de af delingen te brengen. Het is gebleken, dat door gebrek aan ruimte in het schaftlokaal er verschillende arbeiders zijn, die in andere gebouwen hun schafttijd bij een kachel doorbrengen. Ook zij zouden dan kunnen worden voorzien van hetgeen in de schaftlokalen aan de buffetten te koop is. JAN VLOT BELANGRIJK. Wist U, dat er nog altijd mensen zijn, die alleen aan -zichzelf denken?'Kunnen wij dat gezamenlijk verbeteren? Volgens onderge tekende wel. Een belangrijke post in- het bedrijf is het gereedschap van het bedrijf. De gereedschappen, die erg schaars zijn,» worden nog altijd te veel door het personeel vastgehouden. Iemand komt bijv. een Tioor- kopje lenen in het Gereedschapmagazijn, houdt het yasl met het gevolg, dat wanneer zijn collega hierom komt, wij „nee" moeten verkopen en hij moet maar zien hoe hij zich behelpt. Dit is slechts een voorbeeld, zo zou ik er vele kunnen, noemen. Dus vrienden, brengt het geleende gereed schap zo spoedig mogelijk terug en kijkt eens in Uw kast of brouwstoel of et* nog iets is, dat U kunt inleveren. Voorkomt ook het breken van boutjes en tapjes, of het verbranden van boren en ruimers, gaat er mee om, zoals het -behoort, dan wordt er minder vernield, wij behoeven geen „nee" te verkopen en, wat nog belangrijker is, U behoeft U niet te behelpen met incourante diaten. Bij voorbaat mijn dank. A. SMIT ROETERS, Ger. Mag. Scheepsbouw R'dam. PERSONALIA. Per 1 December 1947 in dienst getreden: Ir. J, E. WOLTJER, Hoofdingenieur afd. Scheeps bouw/Nieuwbouw. Per 1 Jan. 1948 werden bevorderd: Tot Bous-chef: B. A. Strasters, afd. Scheepspijpleiding en Machinale Inrichting en J. Th. Crepin, afd. Betimmering. Van Onderbaas tot Baas: T. H. WILLEMSEN, afd. Scheepsbouw, Schiedam. N. v. d. SPEK, afd. Scheepsbouw Rep. C. BEIJER, afd. Scheepsbouw Nb. G. ST. NICOLAAS, afd. Scheepsbouw Nb. J. HERWIG, afd. Scheepsbouw Nb. W. VERHEIJ, afd. Scheepmakers L. BLOOT, afd,-—Zeilmakerij L. v. d. BOOGERT, afd. Schilders, Rotterdam. A. DE KROM, afd. Bikkers, Schiedam. J. STERKMAN, afd. Modelmakerij, Fijenoord. H. T. SLAGBOOM, afd. Geschut, Rotterdam. D. VAN SON, afd. Buitenbankw., Rotterdam. H. J. MARCUS, afd. Fitters, Rotterdam. Tot Onderbaas: No. 6973 H. J. DE KNOOP, afd. Electr. Lassers Rotterdam. No. 7751 S. STAM, afd. Scheepmakers, Rotterdam. TER GEDACHTENIS AAN JAN RAS. Wilton-.Fijenoord heeft een ernstig verlies geleden door het overlijden juist voor Kerstmis van Jan Ras, slechts 35 jaar oud. Ras kwam als leerling electro-monteur op het Eta blissement Fijenoord in 1926. In de avonduren bezocht hij de M.T.S., doch in de crisisjaren, die volgden, kon hij dit niet volhouden, wat een grote teleurstelling voor hem is geweest. Echter bleek al spoedig, dat hij zich in de praktijk de nodige kennis had eigen gemaakt. Hij werd als voorman-monteur belast met de electrische installatie van de Machinefabriek. Hij had hier een veelzijdige taak, daar in onze Machinefabriek ongeveer allés, wat op het gebied der elektrotechniek bestaat, wordt toegepast. Toen de Amerikaanse banken met haar gecompliceerde electrische aandrijvingen kwamen, was dit een kolfje naar zijn hand en hij werkte zich spoedig in met de voor hem geheel nieuwe schema's. En ook wanneer de tekeningen ontbraken draaide de bank op tijd en tekende hij er zelf een schema voor. Ras vatte zijn taak heel ernstïjJ op en hij had het daardoor moeilijk voor zichzelf. Allen, die hem gekend hebben, zullen de beste herinnering aan hem, bewaren. Hij ruste in Vrede.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 3