- j\ OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK V-V-V V Werft kantoor en werkplaats Ingevolge een wijziging van art. '20 der Col lectieve Arbeidsovereenkomst in de Metaal nijverheid. kortweg C.A.O. genoemd, zal met ingang van 2 Januari 1948 aan de arbeiders, die buiten hun schuld of opzet in dienst der onderneming een ongeval krijgen, de 12e dag na de dag van het ongeval een aanvulling op hun wettelijke uitkering worden gedaan tot 90% van het gederfde loon, berekend over de laatst? 13 weken voorafgaande aan de (lag van het ongeval. De hieruit voortvloeiende kosten zullen, inge volge dit artikel, worden gedragen door werk gever en werknemers gelijkelijk. Naar schatting komen deze neer op een inhouding op het loon van 1 cent per man per week. Hiervoor is een fondsjè opgericht. De eerste uitkeringen hebben inmiddels plaats gevonden op 7 Februari j.l., terwijl de inhou dingen voor het eerst op 14 Februari zullen geschieden. Voor de eerjte maal zal deze in houding 5 cent bedragen (tijdvak 5 Jan. t/m. 8 Febr.) daarna 1 cent per week. OOK U KUNT MEDEHELPEN AAN DE RATTENBESTRIJDING 11 In samenwerking met de gemeenten Schiedam en Vlaardingen is door ons een actie voor massale rattenbestrijding ingezet. Het behoeft geen betoog, dat het voor de volksgezondheid van groot belang is de rattenplaag op te heffen. Hiervoor is aller medewerking nodig. Laat daar om geen etensresten op de werf slingeren. Dan wordt de uitwerking van het vergif, dat ge regeld op vele plaatsen op de werf wordt neer gelegd, belemmerd, zo niet ongedaan gemaakt. Op aller medewerking wordt gerekend WILLY WILTON-FONDS. In de maand Januari 1948 zijn de volgende bedragen in het Fonds gestort, zijnde de op-' brengst van de verkoop van oud materiaal enz. Werf Rotterdam 65,09 Centraal Magazijn f 523,75 Machinefabriek 127,85 Verder werd d$i een onzer werknemers een. vrijwillige bijdrage ontvangen ad f 5, WAT DE KERN BESPRAK. Brandvrije pakken. Deze zijn ontvangen en zullen aan de daar voor in aanmerking komende brandei» beschik baar worden gesteld. Boetestelsel. Hierover zal t.z.t. een artikeltje in het W.F.- Nieuws worden geplaatst. Verzoek inzake woningbouw. Het ligt niet in de lijn van W.F. om woning- exploitante te worden. Verbetering wegen Sterrebos. Hiertoe zal een tekening worden gemaakt en. naar het Gemeentebestuur worden gezöffden. Verzoek om meer Amerikaanse veiligheidsbrillen te bestellen. Dit is reeds lang geleden geschied, doch levering bleef tot nu toe uit. Het oof) wil ook wat! Accoord. maar zonder veilighèidsbril krijgt het gauw te veel. (Dit staat op een veiligheidskalender van de B.P.M.). En inderdaad zijn er in onze bedrijven nog zo veel ogen, die te veel krijgen. Zij, die dit aangaat zullen direct zeggen: ,-,Allemaal heel aardig dit geschrijf, maar we kunnen nog geen goede bril krijgen". Dat is waar, maar tot nog toe hebben we bijna alle aanvragers nog een bril kunnen verstrekken, goed of niet goed. We moeten roeien met de riemen, die wij hebben.. Het wordt beter, al is het in-droevig, dat na de bevrijding nu de goede veiligheidsbril nog niét is te krijgen in Nederland. 1 Realiseer het LI toch eens goed lezer, wat het is een' oog te moeten missen. Bij Gébr. Stork gebeurde het kort geleden dat twee vormers een spat gloeiend ijzer tegen'het glas van hun vei ligheidsbril kregen, gids stuk. maar hun oog gered. Zegt U dit iets, ijzergieters? Kokers, Uw afdeling staat zeker bovenaan met de oogongevallen. We weten wel. dit heeft een oorzaak, maar toch heb ik niet de indruk, dat er alles in het werk wordt gesteld om deze ongevallen te voorkomen. Weber, je hebt het druk als kernbestuurder, ,dat hebben we ge lezen, maar gooi er nog maar een schepje op. Scheld jij ze nou maar eens een slag in de rondte, deze boosdoeners, die hun veiligheids- bril niet dragen. Veiligheid betrachten, allen samen. Wij doen een dringend bêroep op alle mede werkers van onze bedrijven.. Bedrijfsleiders, bazen, kernleden, zet Uw schouders eronder en strijdt mee tegen de oogongevallen. Het wordt nog bijlangena niet genoeg ter harte genomen als er geroepen is ,,van onde ren!!!" Stelt U dan zo veilig mogelijk bp. En gij, die een hijs of last in ruimen "of machinekamers moet laten zakken, of waar dan ook, waarschj-iwt zo vroeg als het kan. Geeft een gil: „van ondereeeeeeü" F. S. DE KERN. In het Wilton-Fijenoord Nieuws No. 14 dd. 29 Augustus 1947 heeft de heer Römer de taak der fabriekskern, zoals hij deze ziet, beschreven. Daarin komt o.a. tot uiting, dat het leiding gevend personeel begrip moet tonen voor de nieuwe verhoudingen, waarvoor een hoogstaand karakter nodig is. Inderdaad geven velen blijk van hun goede wil, maar aan de andere kant zijn er nog steeds te veel, die menen, dat er niets veranderd is en die in de oude tredmolen blijven voortgaan. Het is zo jammer, steeds opnieuw te moeten constateren, dat er nog bazen en anderen zijn, die de functie van kern lid en arbeider niet uit elkaar kunnen houden. Valt het kernlid niet in hun smaak, dan dein zen zij er dikwijls niet voor terug om dit kern lid als arbeider te duperen. De heer Römer wijst ook de kernleden op hun taak en brengt in dit verband o.a. naar voren, ctet zij er voor moeten waken, in werk tijd te spreken met collega's over aangelegen heden, die niet het werk betreffen. Dit moet in de schafttijd gebeuren. Inderdaad zou dit de beste oplossing zijn, maar in vele gevallen is dat onmogelijk. Vaak zijn het urgente gevallen, die niet kunnen wachten en dan is het voor een kernlid zeer moeilijk om te zeggen, dat tot schafttijd moet worden gewacht. Natuurlijk-zijn er vele gevallen, welke beter, in eens met de voorzitter van de kern bespro ken kunnen worden. Hij toch is de schakel tussen kern en Sociale Zaken. Het is mij echter opgevallen, dat in het betr. artikel de topleiding niet wordt aangehaald. Zou daaruit moeten worden opgemaakt, dat daar door allen op de juiste wijze wordt ge handeld? Ik ben zo vrij als mijn mening uit te spreken, dat dit zeker niet het geval is. Zowel belangrijke als eenvoudige kwesties worden ook daar dikwijls slepende gehouden. O.a. noem ik het instellen van de „vuil werk commissie", welke eerst 6 a 7 maanden na het indfenen van het betr. voorstel werd geïnstalleerd. Gaarne neem ik aan, dat de heer Römer sociaal vooruitstrevend is, maar ik ben er hele maal niet- zeker van, dat alle tot de topleiding behorenden -waarmede ik niet alleen de Directie bedoel zo zijn. We leven echter nog steeds in een overgangs periode en de één past zich vlugger aan, dan de ander. Niemand zal echter uit het oog moe ten verliezen, dat^de kern een lichaam is, dat in de C.A.O. uitdrukkelijk is genoemd. Elk lid van het personeel van Wilton-Fijenoord, hetzij hoog of laag. zal daarmede rekening moeten houden. Als arbeiders zullen wij een goede samenwerking moeten bevorderen, daarbij er steeds op lettende, dat de kern een adviserende taak heeft en zij, volgens de spelregels, niet op de sioel der organisaties mag plaats'nemen. J. W. WEBER. Kernlid. Noot Redactie: De heer Römer maakte reeds een uitzondering voor urgente gevallen. „Voor de harde werker bestaat de week uit 6 feestdagen en één rustdag". Geachje Redactie, Deze leus of zinspreuk, in het Wilton-Fijen- 7 oord Nieuws van 30 Jan. '48, heeft ook mijn aandacht gehad en was voor mij inderdaad „nieuws". Hoe kan iemand zo iets neerschrijven. Zo goed als het menselijk lichaam uit diverse stof fen bestaat, zo zeker heeft -de mens ook a.fwis- seling nodig om niet te vervallen in een sleur- leven, dat leidt, tot afstomping en dat alle ge voelens in de tnens uiteindelijk doodt. Wanneer dit niet zo zou zijn, dan is het mij helemaal onverklaarbaar, waarom onze Direc tie sportvelden heeft laten aanleggen en andere ontspanningsmogelijkheden heeft geboden en nog biedt. Dit is nog maar de meest oppervlakkige be schouwing.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 2