OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK jongeren gaven van hun belangstelling blijk. Zij, die dat niet zagen, hebben veel gemist. Wij raden hen dan ook aan bij een volgende ge legenheid aanwezig te zijn en zij zullen daarvan zeker geen spijt hebben. Op het ogenblik is men al weer druk doende aan de volge'nde be stelling, dus staat ons mettertijd weer zo'n te waterlating te wachten. We lopen door en komen na diverse vergezichten over de Maas bewonderd te hebben, op een plaats, welke ook herinneringen bij ons opwekt. Hier heeft het prachtige schip de „Westerdam" gelegen, waar heen honderden mensen, groot en klein, een excursie hebben gemaakt, om datgene te be wonderen, wat samenwerking heeft gepresteerd. Deze herinnering zal door menigeen pij gelegen heid no.g opgehaald worden. Een wandeling op en door het schip heeft ons een denkbeeld ge geven van wat wij gezamenlijk kunnen bereiken. Voortgaande komen we aan een grote diepe put. Tenminste, als we dat zo mogen noemen. Deze bouwput is een waar stukje techniek. Naar beneden ziende ontwaren wij stellingen, .welke van uit de hoogte precies speelgoed lijken. Ook hier is een schip in aanbouw. Kleine mensen krioelen hier door elkaar om. van een chaos van staal, allerlei bij elkaar en aan elkaar te voegen, totdat een geheel is verkregen in cle vorm van een schip. Wat een vernuft! Het bouwen van schepen in een put wordt bij mijn weten sporadisch toegepast. Hij, die hier naar schoonheid zoekt, zal die spoedig hebben ge vonden. Het is alleen een kwestie van zien. We gaan de hij de bouwput behorende sluis over. Ook alweer een stukje van technisch kunnen. We komen zo langs de drijvende dok ken. We zien daar ver boven uit machtige kranen, die de kleine mens behulpzaam moeten zijn om stukken materiaal, welke door geen honderd mensen kunnen worden opgetild, op de plaats van bestemming te brengen. Dit maakt óp ons een machtige indruk, welke nog versterkt wordt door het betreden van een dergelijk dok. De gedachte aan eigen nietigheid bij het zien van zo'n geweldig stuk techniek als een schip in het "dok. doet je bijna huiveren. Het is net een voorwereldlijk monster. Hier zijn mannen bezig de romp op te lappen door stukken plaat te verwijderen en er nieuwe in te zetten. Net als moeder de vrouw het doet met-onze kleren. Ook de schoonmaak wordt niet vergeten. In de volksmond genoemd „Knippen en scheren". Al wat roest en vuil is wordt afgeschrapt en andere mannen zijn reeds bezig een schoonge maakt plekje van gieuwe verf te voorzien. We verlaten het dok weer en kijken, verder gaande, nogeens om, omdat onze blik weer gevangen wordt door de grote schoonheid van al die dokken met hun inwendige last. Dat vele kunst schilders door "Zo'n aanblik werden geïnspireerd om het geziene op doek vast te leggen, behoeft geen verwondering. Zij hebben de schoonheid daarvan reeds lang ontdekt. Ook liggen diverse schepen aan de wal gemeerd. Daaraan worden reparaties verricht, welke boven de waterlijn noodzakelijk zijn. Hier ziet men mannen bezig met staal branden en snijden, verderop zijn klinkers in de weer met hun pneumatische hamers, weer verder zijn schilders doende om alles een vrolijk aanzien te geven. Wat een schoonheid en een lust voor de ogen en het rhythmisch geklop en gehamer heeft al menig dichter er toe verleid een hymne aan de arbeid te dichten.- Hieronder vindt U slechts één van de vele gedichten: 'k Floor nog het klinken en bikken en kloppen en slaan op de huid van het schip. 'k Zie spattende vonken met pracht paars licht, in 't donker, -elk vormend een hel lichte stip. Het staal wordt gesneden Geen kracht wordt vermeden, 'n Silhouet van draaiende kranen, die snerpen en gieren, Waarmee zij de arbeid doen zegevieren. De schoonheid, die hen beroerde, zullen oók wij moeten ontdekken. Laten we ons een ogen blik inleven in de gedachtensfeer van deze kun stenaars. LI zult ruimschoots beloond worden door het genot daaraan verbonden. CONSUMENTEN-CREDIET. Om misverstand te voorkomen, lijkt het ons gewenst erop te wijzen, dat de nieuwe bereke ning voor de inhouding op het loon yan hen, die consumenten-crediet hebben ontvangen, ge schiedt door de Districtsraden, dus niet door de werkgevers. Dit zal uiteraard enige tijd in beslag nemen, doch ook een verminderde in houding zal evenals dit indertijd met de verhoging is geschied met terugwerkende kracht worden toegepast. Binnen enkele weken kan dus voor velen een verlichting worden ver wacht. WILLY WILTON-FONDS. In de maand Januari 1948 werd aan 70 leden van ons personeel in totaal f 1.304,93 uitgekeerd. GEVONDEN: op de tekenkamer Schiedam EEN RING. Te bevragen gfd. Sociale Zaken. HERINNERT U ZICH DAT: 1. De loonbetaling uitsluitend op Vrijdag ge schiedt? 2. Voor hen, die afwezig zijn door ziekte, ongeval, enz., dit is van 35 uur n.m.? 3. Wanneer men niet zélf loon, ziekengeld, enz. in ontvangst neemt en dit door een ander laat doen, deze in het bezit moet zijn van een behoorlijk ingevulde volmacht? HEIDEBAD. Wie, zoals wij, het genoegen hebben ge smaakt, op een zonnige, maar frisse Zondag morgen in Februari „Heidebad" te gaan be zichtigen, zal, naast de onvermijdelijke verwar ring van een kamp, dat zich vóórbereidt op de komst der gasten, ook hebben geconstateerd, dat vacantie-gevoelens niet specifiek aan Juli- of Augustus inhaerent behoeven te zijn. Bij het wandelen in de nu nog winters aan doende laantjes, bij het zien der bosranden langs en om de open velden, bij het zwembad, de schaapskooi, de gezellige huisjes, die overal tussen de bomen verscholen liggen, ontwaakt ook nu al dat eigenaardige gevoel, dat wel bekend zal zijn. bij al degenen, die hun vacantie in dit soort gelegenheden hebben doorgebracht: het gevoel van vrij- en blij zijn. „Heidebad" is een kamo waar men alles aan treft Wat het zo gecompliceerde mensdom-met- vacantie kan bevredigen. V7ie stilte wenst, kan zich terugtrekken in zijn huis, zijn hut, zijn kamer, hij kan wandelen langs de rustige wegen van de Noord-Veluwe en zich neervlijen, waar" hij wil. Die houdt van vrolijkheid en drukte kan terecht in de cantine van het Hoofdgebouw of in de gezellige Schaapskooi. Voor oud en jong valt er te genieten op verschillende manieren, terwijl de kampleiding een en ander, met door ervaring gerijpre kennis van Zaken jfiog stimuleert, door het organiseren van vro lijke tochten, gezellige avonden en voorlichting aan hen, die te voet of per fiets de omgeving willen leren kennen. Na al de daagse vermoeienissen noodt het aardige zwembad uit tot een duik in het frisse water. Voor grote en kleine huisgezinnen is er ge legenheid tot volledig pension in kamer, of apart huis. die behalve de berghutten, een sto'olc- en kookgelegenheid hebber: electrisch licht en een ouderwets gezellig W.C.-tje completerende idvlle - Koken geschiedt op een Butagas toestel. Voor de zelfkokers is de inrichting dus compleet. De slaapgelegenheden zijn in orde en in de pen sionkamers valt met enige inschikkelijkheid t.o.v. de slaapgelegenheid nog wel meer te be reiken. 1 Dekens zijn te huur, maar mogen ook van huis worden meegebracht, evenals lakens en slopen, die nog niet beschikbaar waren. Voor de kamers in het Floofdgebouw bestaat nog' een mogelijkheid, dat lakens en slopen beschikbaar komen. Voor deze kamers is echter gebruik van dekens in de prijs begrepen. Voor de jeugd zijn de kafferkralen en de Schaapskooi met zijn 'grote slaapzalen, prachtig en efficient ingericht. En dan tenslotte, datgene waarom alles draait: de prijzen. Ten eerste: De prijzen die per cirWlaire zijn bekend gemaakt gelden voor één week. be halve schoonhoudkosten en waarborgsom die slechts éénmaal per huurtijd betaald worden. Dan dient gezegd te worden, dat vacantie altijd duur is en wil men in de vacantietijd ook moeder de nodige vrije tijd geven, waarop zij zeer zeker evenveel recht heeft als de man, dan zal de prijs niet wat men noemt laag zijn. De volledige pension-prijs in het hoofdge bouw, in leuke slaapkamers en gezellige eetzaal is f 6,25 -k 10% p.p.p.d., met vrij gebruik van zwembad. Er is stromend water in deze kamers enj^ien is vlakbij net „Hart" van het kamp, maar een dergelijke uitgave is groot, te groot voor de doorsnee arbeider en kantoorbediende met huisgezin. Een huisje "van 4 personen van f 28.- per week f 2-,50 schoonmaakgeld, f 3,30 pension per dag. geeft een totaal bedrag van f 4,40 p.p.p.d. (met misschien een reductie voor kinderen beneden 9 jaar, welke korting nog niet vast stond). Op zichzelf genomen niet hoog, doch voor deze tijden voor de arbeider een bedrag dat moeilijk is vrij te maken. Natuurlijk, men kan zich beperken tot gebruik van warme maaltijden of zelfs tot het alleen in huur nemen van een huisje en alles zelf verder doen, maar is het voor onze vrouwen dan vacantie? Wij menen, dat dit zó niet het geval is en het kleinste bedrag, dat er nodig is om ook de vrouw des huizes vacantie te bezorgen is dan nog f 4,40. Men zal, op deze wijze vacantie willende nemen, niet veel goedkoper terecht kunnen en het iS dus van groot belang, dat het huisgezin zich vrijwillig gaat instellen op dergelijke uit gaven. Al zullen de prifzen zich in de loop der jaren misschien iets wiizigen. toch zal >',r' post „vacantie" in het huishoud-budget altijd een „grote post" blijven. Eventueel gratis vervoer vanaf de werf heen en tejug naar „Heidebad" is een belangrijk voordeel, dat varieert van f 8.tot f 10. p.p. en daarnaast zal dan misschien met behulp van een spaarsysteem in een volgend vacantie seizoen de grote som die nodig is, benaderd kunnen worden. L. G. VOORZORG EiriOHFID OORSPOED De vriend, die mij mijn feilen toont Niet ieder is- een wijze, die welgemeende critick dankbaar aanvaardt. Niet-wijze mensen zijn zo gauw op hun teen» tjes getrapt: zij worden boos, zodra hun mening onhoudbaar blijkt of hun gedrag laakba"ar. Laf heid, die bang is voor kwalijk. nemeA, spruit voort uit gemakzucht: het is immers zoveel gemakkelijker goede vrienden te blijven? Maar 'wat is dit voor onwijze vriendschap, welke zich uit in een gezegde, als wij het wel eens op vingen: „Ik zou het Hém wel onder het oog willen brengen, maar dan krijgen wij ruzie, en daarom houd ik mijn mond maar". De onwijze waardeert zijn vriend, omdat deze

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 6