Röntgendoorlichting en tuberculose „Het moeilijkste ambt" lle Jaargang 9 April 1948 No 7 ORGAAN VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN WILTON-FIJENOORD, SCHIEDAM Joh. v. P. Redactie-commissie: L. Giphart, C. Keyzer, J. Koppe, J. M. Schuurs. Redactie-adres; Afd. Sociale Zaken Bij de bestrijding van besmettelijke ziekten volstaat men niet met Se behandeling van de lijder aan zulk een ziekte, maar tracht men in groter verbaxld de besmettingsbron, overal waar deze zich bevindt, op te sporen en on schadelijk te maken. Ook de tuberculose behoort tot de groep van besmettelijke ziekten, en liet is dus lo gisch, dat bij de bestrijding van deze ernstige volksziekte gepoogd moet worden, naast de behandeling van de lijder aan tuberculose, de verwekker in zijn schuilhoeken op te sporen en hem te beletten zijn schadelijke invloed op de mensheid uit te pefenen. Afgezien van de spaarzame gevallen, waarin een tuberculose patiënt is besmet door direct of indirect contact met zieke runderen, hon den, katten of andere levende wezens uit het dierenrijk, kan er niet vaak genoeg op worden gewezen, dat als regel een gezond persoon tuberculose-patiënt wordt door en na besmet ting eens of meermalen herhaald -door een medemens die zelf patiënt is. Anders gezegd, k'omt het dus hierop neer, dat niemand tuberculose behoefde te krijgen, indien iedereen contact met een lijder aan tuber culose kon vermijden. Gelukkig gaat dit gevaar niet van elke tuberculose-lijder uit. We onderscheiden twee vormen: 1de gesloten tuberculose, die geen gevaar voor zijn omgeving is, en 2. de open tuberculose, waarbij' de zieke door de fluimen die hij uithoest een gevaar voor de omgeving kan zijn. Dit gevaar kan sterk worden, verminderd, indien elke lijder aan deze open tuberculose zich van dit gevaar bewust is en hiertegen passende maatregelen neemt. De niet Behandelde lijder aan een gesloten vorm van tuberculose kan bij het voortschrijden van de ziektein het gevaarlijke stadium van de open tuberculose komen en zo is het dui delijk, dat het noodzakelijk is alle personen met tuberculose op te sporen, zie op te voe den in hygiënische richting en zo nodig te behandelen. Nu kan tuberculose langere tijd bij iemand aanwezig zijn, die zich gezond voelt en dit is tevens het meest geschikte ogenblik voor een succesvolle behandeling. Men moet diis ook onder de gezonden zoeken en zelfs juist onder de gezonden, omdat bij de- zieken de kans op ontdekking zonder meer groot is. Daarvoor bestaat een middel bij uitnemend heid, n.l. het röntgen-onderzoek. Dit wordt dan ook in toenemende mate toegepast en sinds 1939 werken in het bedrijfsleven speciaal de artsen van de Stichting „Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch-Hygiënisch Ge bied". Het is een werknemersbelang van de groot ste betekenis, dat dit middel zo ruim mogelijk wordt toegepast. In elk bedrijf van enige omvang komen de artsen van genoemd bureau onbekende lijders aan tuberculose tegen; een deel hier van verkeert hierbij in het open stadium en kan dus een gevaar voor de omgeving zijn. Bij dit onderzoek behoeft de werknemer geen enkel nadeel te vrezen,1' want er wordt tot dit onderzoek slechts overgegaan, wanneer even tuele nadelige gevolgen, zo volkomen mogelijk door de sociaal werkende organisaties worden opgevangen. Vele werkgevers laten niet alleen de werk nemers van dit machtige middel profiteren, maar stellen ook de gezinsleden van hun per soneel in de gelegenheid aan dit onderzoek deel te nemen. Met klem wijs ik er op, dat het voor het herstel van Nederland, voor een gezond be drijfsleven en voor het gezinsgeluk van elke werknemer van de grootst mogelijke betekenis is, dat dit onderzoek periodiek in elk bedrijf wordt herhaald en dat niemand zich aan deze doorlichting onttrekt. In de afgelopen oorlogsjaren is de tuberculose toegenomen; door onze doorlichtingen zijn enige duizenden onder de schijnbaar gezonde per sonen lijdende bevonden aan tuberculose en de meesten ervan zijn tot heil van zichzelf en de gemeenschap na behandeling weer gezond in de maatschappij teruggekeerd. Met dit woord van opwekking werk ik er gaarne toe mede om de doorlichting_ ook in het bedrijf, waarin gij werkzaam zijt, tot een maximaal succes op te voèren. Daarvan profiteren mens en maatschappij. De Directeur van het „Centraal Bureau voor Keuringen op MedisCh-Hygiënisch Gebied", Dr. C: ORBAAN. In verband met de doorlichting, welke mo menteel voor het personeel plaats heeft, leek het ons gewenst, bovenstaand artikel van Dr. Orbaan op te nemen. Dit is „de titel van een boek, hetwelk ik ge ruime tijd geleden eens heb gelezen. Het be handelde de moeilijkheden, die een dominee' in een kleine stad ondervond en die soms conflic ten veroorzaakten, die deze zeer zekér niet ge wild had. Deze titel schoot mij onwillekeurig te binnen, toen ik het rapport van de tariefstudiecommis sie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Federatie van Werkgeversverenigingen en de Bedrijfsunie voor de Metaalnijverheid, één dezer dagen doorlas. Het komt m.i. in de praktijk maar al te vaak voor, dat de antipathie, welke van arbeiders zijde tegen de tarieven in het algemeen bestaat, op de schouders van de calculator wordt afge wenteld en dat deze, ondanks zijn goede be doelingen, door de arbeiders wordt gewan trouwd. Men is te veel geneigd in de calculator iemand te zien, die wil trachten de lonen zo laag mogelijk te houden. Hoe is echter de situatie? De taak van de calculator is in de eerste plaats de bewerkingen doeltreffender en korter te maken. Bereikt hij daardoor, dat het product sneller wordt vol tooid. dan gaat dit nooit ten koste van de arbeider, integendeel zal deze profiteren van de betere werkwijze en daardoor gemakkelijker zijn loon verdienen. Het „jakker" systeem wordt over het alge meen door de arbeider zelf gemaakt. De tarie ven, door de calculator vastgesteld, passen zich aan bij de in overleg met de Vakbonden vast gestelde normen, dus zal de arbeider, wanneer hij hierboven wil gahn, dit alleen maar met dat „jakkeren" kunnen bereiken, tot schade van de producten, die minder goed van kwaliteit wor den en tot schade van zijn eigen gezondheid. Men moet van arbeiderszijde inzien, dat de .calculator is de uitvoerder van de opdrachten, welke hem door de bedrijfsleiding worden ver strekt en welke hij zo goed mogelijk tracht te yolbrengen. Wanneer echter een calculator- niet een sociale inslag heeft en koud blijft voor de noden van de arbeiders, dan is hij zeker niet de juiste man op de juiste plaats. Maar begrip .van weerskanten en meer waar dering voor elkanders werk is hiér zeker nood zakelijk. Uit: „Contact" van 30 Jan. DE W.F.-KLOK. Werkers met hoofd en hand Vormen een gesloten band Als raadren in een reuze klok Op tekenkamer of in 't dok, Scheepsbouwloods, machinehal Afdelingen zonder tal 't Is typerend. In de zaak Heeft elk radertje z'n taak. Alles samen maakt dat sterk t Machtig W.F.-uurwerk

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 1