A eb VÊllKÏ VERKEER VEILIG VERKEER IN EN BUITEN HET BEDRIJF. Gearceerd Rood Geruit Blauw In onze W.F.-gemeenschap zijn wij op elkaar aangewezen. Wij moeten alsmaar leren met elkaar om te gaan, samen te werken, met zo weinig mogelijk wrijving en botsingen. Wij moeten ons daarbij houden aan bepaalde regels, die uit jarenlange ervaring zijn gegroeid en aar; afspraken, die met een bepaald doel zijn ge maakt. Dit geldt zeer zeker voor een groot bedrijf als W.F. Na de laatste grote oorlog moest onze werk gemeenschap zich zo snel mogelijk aanpassen aan een nieuwere tijd. Het vervoer over de rails verdwijnt in grote trekken en daarvoor in de plaats komt autotractie. Het gevaar zal hierdoor belangrijk toenemen als niet de veilig heidsgedachten voorop staan en de verkeers regelen in acht worden genomen. Dit laatste geldt meer speciaal voor het bedrijf te Schie dam. Wij geven U nu enkele cijfers, waaruit blijkt, hoe met het toenemen van het aantal auto's 'n een land, ook de verkeersongevallen onrust barend stijgen. Dit is niet om U af te schrikken, maar wel om er op aan te dringen, dat een ieder, die een vcertuig bestuurt, zich volkomen realiseert, welke verantwoording hij heeft tegen over zijn medemens. Mensen zonder gemeen schapszin zijn niet te gebruiken in een groot bedrijf, zij zijn a-sociaal.Nu de cijfers. In Ame rika worden in één jaar tijds gemiddeld 36000 mensen gedood en anderhalf millioen gewond. Die Amerikanen vinden het ook heel erg van de dollars, die daarbij verloren gaan, want aan materiële schade, dokters- en verpleegkosten, is dit gemiddeld per jaar 1 milliard 650 millioen dollar. Stel U dit bedrag eens goed voor. Zo erg zal hef in ons landje nooit worden hopen we, maar toch hebben ook wij een hoog cijfer wat dit betreft. In 1947 werden 901 men sen gedood, 13553 gewond en er hadden 39137 ongevallen plaats door het verkeer. Wat een leed gaat er achter deze cijfers schuil. (Laatst genoemde cijfers zijn genomen uit „Het Ver- keersboekje 1948", uitgave van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer, ons welwillend afgestaan door de Schiedamse ver- keerspolitie). In ons bedrijf zullen we met het toenemen van het aantal motor voertuigen, de veiligheid zo hoog mogelijk moeten opvoeren en moet niet, zoals nu nogal eens gebeurt, tegen de ver keersregels gezondigd worden. Er zijn grote verbeteringen tot stand gekomen, ook wat betreft de bestrating en er zullen er meer volgen. Wij verwachten nu van alle medewerkers, dat zij zullen veilig denken, veilig doen. Velen van ons zien wel dagelijks de verkeers tekens, maar weten toch eigenlijk niet goed de betekenis. Wij drukken er hierbij enkele af, met de bedoeling daarvan en de plaatsen waar ze_ gebruikt worden. Tekens en verkeersbe- paiingen alleen zeggen U nog niet veel, doorleef het vooral innerlijk, want de grondwet van het verkeer op de weg, geciteerd uit mgn. Verkeersboekje, vraagt ook een dosis goede wil. De eerste regels luiden zo: „Elke wegge bruiker (dus ook de voetganger!) dient zich op een zodanige wijze te gedragen, dat het verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. De weggebruiker dient zich tevens zo te ge dragen, dat aan een ander geen schade wordt berokkend of die ander niet in sterkere mate wordt belemmerd of overlast ondervindt dan in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk is. keerspolitie). Voor het gehele fabrieksterrein geldt een maximum snelheid van 20 km. Rode cirkel, met wit cirkelvormig vlak, met daarin de aanduiding van het aantal te rijden km's, in ons O geval dus 20 km. Waar een rond blauw bord staat met witte pijl in het blauwe vlak, betekent dit: ver plichte inrij aan rechterzijde. In het bedrijf te Schiedam is ©ook voor verschillende straten éénrichting verkeer ingesteld. Een rood rond vlak, met daarin een witte balk, d.w.z. verboden voor alle verkeer. Dit zijn de straten tussen het gebouw van de afd. Geneeskundige Dienst en de Afd. On derhoud, de straat, parallel lopend aan het Centraal Magazijn en de straten parallel lopend aan het nieuwe Gereedschapsmagazijn. De Scheepsbouwkade te Schie dam is op de volgende tijden afgesloten voor alle verkeer. Dit om de stroom van mensen op die tijden rustig de werf te doen verlaten. Het bord is een rode cirkel met wit cirkelvor- I I mi9 v'ak- Onder dit bord be- I - vindt zich een wit bord met de tijden waarop het verboden is voor alle verkeer in beide richtingen, t.w. 's morgens van 7.15 tot 7.30 uur, 's middags van 17 tot 17.15 uur, Zaterdags van 7.15 tot 7.30 uur en van 11.45 tot 12 uur. Bij de wegkruising hoek Scheepsbouwloods Compres sorgebouw, of zoals in het al gemeen wordt gezegd, bij de toegang tot de „bikkersstraat", vindt U een driehoekig bord, rode rand, 4vit vlak, zwart kruis, wat wil zeggen: gevaarlijke wegkruising. Omdat dit inderdaad een gevaarlijke wegkrui sing is, hebben we daar ook nog grotere borden gezet, waarop staat te lezen: Langzaam rijden en signaal geven. Bij de ingang in het Sterrenbos naar de Machinefabriek moet U van Uw rijwiel afstappen: cirkelvormig vlak en in het Bord met rode cirkel met wit cirkelvormig vlak en in het witte vlak een rijwiel getekend. Ditzelfde geldt ook voor het bedrijf te Delfshaven. Voor de ingang afstappen en voor dit gehele bedrijf is het verboden op het terrein te fietsen. Op ons bedrijf Fijenoord is het minder moeilijk, omdat er nogal wat ruimte is en de stroom van mensen nooit zo plotseling is. Nu het verkeer buiten het bedrijf, op de openbare weg dus. Veel ongevallen gebeuren bij het zich van en naar het werk begeven. Het klinkt misschien vele mensen vreemd ;n de oren, maar er gebeuren meer ongevallen buiten de bedrijven dan daarin. U kent mis schien de plaat met onderschrift: Beter vijf minuten later thuis, dan vlug naar het Zieken huis. Er zijn nog maar al te veel mensen, tot wie deze zin niet is doorgedrongen. Bij het verlaten van het bedrijf Fijenoord is nog wat ruimte en de drukte valt daar nogal mee. Bij het bedrijf te Rotterdam-Delfshaven wordt het al meer gecompliceerd Houdt U toch aan de verkeersregels overal waar U gebruik maakt van de weg. Bij het verlaten van het bedrijf Schiedam is het een complete volksverhuizing en hoe ge beurt die volksverhuizing. Door sommige men sen in een wilde vlucht. De Schiedamse ver keerspolitie is ons de laatste tijd gelukkig te hulp gekomen. Toch zijn er nog mensen, die ondanks deze goede hulp tegen alle geboden in de zaak in de „soep" willen sturen. Op de Julianalaan, wanneer U Vde B.K. Laan nadert, staat een driehoekig bord, rode rand, wit vlak, d.w.z.: Let op het verkeer op de hoofdweg, dat voorrang heeft. Voetgangers en wiel rijders, let ook op de witte streep, welke op straat is getrokken. Blijf er voor bij een stopteken. Zodat we maar zeggen willen: Veilig denken en doen op het bedrijf, maar ook daarbuiten. Rijdt en loopt met verstand, de dood loert aan de kant. S. ONZE JONGENS IN INDIË. Dpi. sold. J. NOORDIJK, Stb.nr. 25.05.16.113, schreef ons als volgt: Allereerst wil ik U hartelijk bedanken voor de regelmatige toezending van ons W.F.-blad. Ik vind het prachtig, omdat ik nu ook zo'n beetje op de hoogte blijf van wat er op de werf voorvalt. Ik hoop, dat die nieuwe regeling van het postverkeer hierin geen verandering zal brengen. Het besluit heeft hier onder de jongens nogal wat stof doen opwaaien. En, naar ik meen, terecht. Verder wil ik II nog mijn adres verandering mededelen. Ik ben naar L.T.D. 81 overgeplaatst en mijn nieuw adres is: L.T.D. 12, 23 Comp. Veldpost Bandoeng. En nu nog iets over mijzelf. Ik maak het hier goed. Maar nu wij al meer dan twee jaar van huis zijn, vind ik het toch welletjes worden. Volgens de laatste berichten zouden wij in Voorjaar van 1949 terugkeren. Nu, ik hoop maar, dat het gauw zover is. Een paar weken geleden was ik nog in Priok. En daar lag zo waar het m.s. „Garoet". Ik vind het een prach tig schip, en het stak wel heel erg gunstig af bij het troepenschip „Zuiderkruis". Natuurlijk liet ik niet na, om aan mijn kameraden te ver tellen, dat dit juweeltje nu op „mijn werf" was gebouwd. Oude liefde roest niet, nietwaar? Na mijn terugkeer hoop ik dan ook gauw weer een bezoek te brengen aan de Vlaardingerdijk. En als het kon zou ik graag op een bij Wilton gebouwd schip terugkeren. Maar dat heeft een soldaat niet voor het kiezen. Nu, ik ga weer eindigen, bij gebrek aan meer nieuws. Mijn allerbeste wensen voor alle be kenden en voor de producten van Wilton- Fijenoord. Van sld. P. VAN HEEST, Stb.nr. 26.06.05.092, Tandh. dienst Staf B div. Veldpostkantoor Semarang, ontvingen wij het volgende schrijven: Hierbij deel ik U mede, dat mijn adres in Indië deze week een verandering ondergaat. Het is dan niet meer P. v. Heest, leg.nr. 260605092, 2e Cie Tandheelk. dienst 2e divisie, Veldpost kantoor Batavia, maar Tandh. dienst Staf B divisie, Veldpostkantoor Semarang. Of dit van lange duur zal zijn is mij natuurlijk onbekend. Dat hoort U dan later nog wel van mij. Verder is het mij een waar genoegen U te bedanken voor de door U aan mij toege zonden nummers van het W.F.-Nieuws, die door mij met genoegen gelezen worden. De spanning, waarmee ik het volgende nummer verbeid mag naar ik verwacht voor U de beste vertolking zijn van de graagte, waarmee ik en anderen wellicht U onze hartelijke dank doen toekomen. Van Dpi. sold. Ie klas D. N. VAN TIEL, Stb.nr. 27.10.21.127, 18 L.G.C. M.T., V.P.K. Batavia, ontvingen wij het volgende schrijven: Met deze laat ik LI weten, dat ik vandaag het genoegen mocht smaken om het Wilton- Fijenoord Nieuws te ontvangen van de maand Juli. Ik hoop dat het niet bij dit ene blijft en dat ik meerdere mag ontvangen. II bent zeker wel nieuwsgierig of het blad aangekomen is, nu dat is in orde hoor. Op het ogenblik ben ik werkzaam als plaatwerker aan auto's en dank zij m n opleiding op de bedrijfsschool kan ik hier m n werk wel aan. De heren van der Jagt en van Tol, die kennen mij wel, want ik heb 4]A jaar op de Bedrijfsschool eerst bij baas Jongeneelen en later bij baas Collenburgh en baas Duinhouwer een prima opleiding genoten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1948 | | pagina 9