handigen, die als een waarachtig Kerstgeschenk in een doos was gepakt, met lintjes enz. De man van de gebroken pijp was zeer verguld, in de overtuiging, dat zijn wens in vervulling was gegaan, maar tot zijn verbazing bevatte het pakket een pijpje van ongeveer 2,5 kg, met rood-wit-blauw geschilderde kop, met tabak. Het zou een straf geweest zijn om die te moeten roken. Door deze goede grap leefde plotseling bij vele arbeiders, die daar met elkander samenwerkten, de gedachte om niet alleen het geld van de zwabberpot te innen, maar een vereniging op te richten. Het vloeken werd hoe langer hoe minder, want voorwaar lezer, als men voort durend aan zijn fouten herinnerd wordt, leert men deze toch wel wat af. Men stelde voor de vereniging „De Pijp" te dopen. Indien men een vereniging zou stichten, die de naam „Zwabberpot" droeg, dan zou men ervan terugschrikken. Het is toch al te dol van je centen aan de zwier te gaan, ook al teken je aan om te gaan huwen. Ik behoef zeker niet alles op te noemen, wat heden nog door deze vereniging wordt betaald. Er wordt .zeker niet met geld gesmeten, maar wanneer iemand 25 jaar getrouwd of op de fabriek is of bij andere heug lijke gebeurtenis sen, is men dankbaar voor een bewijs, dat door zijn collega's met hem wordt meegeleefd. En de „contributie" bedraagt 0,10 per week. Ook bij langdurige ziekte kan men van de Vereniging een bewijs krijgen, dat men niet wordt vergeten. Allen, die in de afd. Scheeps- bouw-IJzerwerkers-Nieuwbouw werkzaam zijn, kunnen lid worden van de Vereniging „De Pijp". Men moet zich echter aan de spel regels houden, dus is er een reglement samen gesteld. Zorg ervoor, indien U hiervan kennis genomen hebt, dat dit ook onder de aandacht van Uw collega's komt. Wat de vereniging nog meer kan bereiken is nog niet te zeggen, maar het staat vast, dat zij de saamhorigheid aankweekt. Word lid van „De Pijp". Doe het nu. De inhoudingen worden wekelijks door Sociale Zaken gedaan op het loon. Dit vergemakke lijkt de werkwijze van het Fonds. Geldelijke giften worden niet gedaan. Er is een bestuur gevormd, dat de lopende zaken regelt tussen de arbeiders en Sociale Zaken. Na 3 maanden betaald te hebben kunt U, naar een door het bestuur gevolgde gedragslijn, in aanmerking komen voor een blijk van mede leven. ONZE EERSTE DOXFORD-MOTOR. Ja, „onze" eerste Doxford-motor. Het klinkt natuurlijk verschrikkelijk pedant om als vrouw te spreken van „onze" motor. En toch neem ik hiervan geen letter terug. Het was een goede gedachte van Ir. B. Wilton om Woensdagavond, 12 Januari, ook de dames uit te nodigen voor een bezichtiging van deze eerste motor. We werden ontvangen in de keurig ingerichte nieuwe cantine, waar, na aankomst van Mevrouw en Mijnheer Wilton, de heer Bakx ons welkom heette en ons ver telde van het doel van deze samenkomst. Heel sterk had ik het gevoel, alsof we op kraamvisite waren. Immers, we gingen toch een eersteling bewonderen! We kregen koffie met gebak en Mijnheer Wilton vertelde ons over de baby, die al door velen, en niet in het minst de Engelse technici, geprezen is. We gingen daarna onder geleide van verschillende deskundigen naar de machinefabriek en daar zagen we dan het product van maandenlang zwoegen in werking. Het geheel maakte een keurige indruk. We zijn er allen om heen ge wandeld en hebben, zoveel mogelijk, ook het inwendige van de motor bekeken. En het was precies als bij een eerstgeborene in een jong gezin, die vol trots aan de bezoekers getoond wordt. Zo ook hier, we hebben deze eersteling bewonderd en ik ben stellig de tolk van alle dames, die aanwezig waren, wanneer ik van deze plaats Vader Wilton en Moeder Fijenoord van harte gelukwens met deze prestatie. En Mijnheer Wilton, U kunt het geloven of niet, maar als straks deze motor, die hopelijk nog door vele andere gevolgd mag worden, op zee zich goed van zijn taak zal kwijten, zal het de harten van alle Wilton-vrouwen goed doen en we zullen dan met zekere trots denken, die motoren zijn door onze mannen in onze fabriek helemaal klaar gemaakt. Als ik me bedenk, wat voor een staf van personeel hiervoor nodig is geweest. Daar is in de eerste plaats de proefstand en dan de motor zelf. Wat zijn er een ingenieurs in actie geweest om alles te berekenen, dan een stapel tekeningen en „last but not least" de vele nijvere handen, die alles gemaakt hebben en in elkaar gezet. We kregen tot slot nog een korte technische uiteenzetting van Ir. B. Wilton, hoe en wan neer de Doxford-motor is ontstaan en steeds verbeterd. Bovendien hoorden we, dat dit de eerste is, die op het vasteland van Europa is gemaakt! Na afloop hiervan zijn we de hele machine fabriek nog eens doorgewandeld. We hebben er zien draaien en fraisen, zien slijpen en schaven en het ging zo door mijn hoofd, hoe belangrijk toch een goede samenwerking is in zo'n bedrijf. Iedere man, die achter zijn bank staat en allen, die alles af en aan brengen en uitgeven, vormen een schakel in het grote ge heel. Proficiat Wilton-Fijenoord! Dat er steeds een goede geest en samenwerking rnag zijn en blijven is de wens van een PEETTANTE. ONZE JONGENS IN INDIË. Nieuw adres: Dpi. Sold. R. C. Schmidt, legernr. 280217583, Hulpherstelwerplaats, L.T.D. 675, Batavia. KERSTPAKKETTENACTIE. Een militair in Indië, die een kerstpakket ont ving van afd. Sociale Zaken W.F., zond de volgende brief: Op Kerstdag werd iedere militair, die in Indië vertoeft, verblijd met een Niwin-Kerstpakket, geschonken door de Nederlandse bevolking. Ik mocht het genoegen smaken, het Uwe te ont vangen, hetgeen des te aardiger was, omdat ongeveer mijn gehele familie bij Wilton- Fijenoord werkzaam is of geweest is. Ik ontving het pakket eerst op Oudejaarsavond, omdat de uitdeling „in de soep" gelopen was door de aan de gang zijnde politionele actie. Ik hoef er natuurlijk niet bij te vertellen, dat alles even lekker was. 's Avonds aten We weer eens' een keer lekker: Roggebrood in plaats van de eeuwige rijst, terwijl de plaats van de eeuwige „muisjes in allerlei kleuren en schakeringen nu eens ingenomen kon worden door echte kaas. Verder gooiden we heel ver kwistend onze „Heimwee "-sigaretten in een hoek, omdat we er ook een tinnetje sigaretten bij gevonden hadden. Ook zaten er nog stroop wafels, een agenda, een leesboekje en een pot lood in. Bij deze bedank ik U allen voor de gezellige avond, die U mij bezorgd hebt. door het sturen van dit pakket. Weer eens is gebleken, dat er toch nog mensen in Holland zijn, die medeleven met de soldaten in Indië. Ik durf bijna uit naam van alle in Indië ver toevende militairen beweren, dat het gevoel van medeleven minstens zo goed gewaardeerd werd als de inhoud van het pakket. Ik heb nooit geweten, hoeveel afdelingen er nu wel eens zouden zijn op een kantoor, zoals dat van Wilton-Fijenoord, maar ik geef U de verzekering, dat ik nooit meer zal vergeten, dat er ook nog een afd. Sociale Zaken bij is. Vanuit het land van blubberige sawah's, stin kende kampongs en naar huis verlangende Hol landse jongens, bedank ik alle dames en heren van Uw afdeling, die het mogelijk gemaakt hebben, dat ik een Niwin-pakket ontving, nog maals héél hartelijk. Met hartelijke groeten, PIET VOORWALD. IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van: M. SCHONENBERG, gepensionneerd baas afd. Buitensjouwers, die de onderneming 48 jaar heeft ge diend. (Overleden 13-1-1949). J. MOUT, kapitein, die 43 jaar zijn krachten aan de onderneming heeft gegeven. (Over leden 14-1-1949). M. KNIPPENBERG, draaier, die 32 jaar bij ons is werkzaam geweest. (Overleden 16-1-1949). Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden. DANKBETUIGINGEN Graag betuigen mijn vrouw en ik onze harte lijke dank aan bestuur en leden van „de Pijp" voor de felicitatie en bloemenhulde ter ge legenheid van onze 12J-4-jarige echtvereniging. A. VAN GULIK, C. VAN GULIK-Eering. Ondergetekende, G. H. Jansen, betuigt hier mede, ook namens zijn vrouw en kinderen, zijn hartelijke dank aan Directie en Personeel voor de blijken van waardering, ondervonden bij zijn 25-jarig jubileum op de werf. G. H. JANSEN. Hiermede betuigt ondergetekende, ook namens zijn echtgenote, zijn hartelijke dank voor het prachtige cadeau, dat hun is aangeboden door het Jubileumfonds „De Vlamboog", ter ge legenheid van ons 12H-jarig huwelijksfeest. TH. J. VAN GEENEN. Hiermede betuig ik, mede namens mijn vrouw en kinderen, mijn hartelijke dank aan Directie, Chefs, Bazen en Collega's, voor de bloemen, cadeaux en toespraken, die wij ontvingen ter gelegenheid van mijn 25-jarig dienstjubileum. Voor de cadeaux onder couvert zal een pas sende blijvende herinnering worden gekocht. J. HANSWIJK. Voor de vele blijken van belangstelling, be toond tijdens de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefde Man, J. MOUT, betuig ik, ook namens de familie, mijn hartelijke dank aan Directie, Bootpersoneel, Bazenvereniging en Collega's van de afd. Verhalers en Dok- personeel. Wed. L. MOUT-Smooker. Hiermede betuigt ondergetekende, ook namens zijn kinderen, zijn hartelijke dank aan Directie, Chefs, Bazen, Branders en verder personeel der werf Delfshaven voor het cadeau, hem geschonken bij het verlaten van de fabriek, in verband met het bereiken van de vastge stelde leeftijd. P. DONKERS. Mijn welgemeende dank voor de waarderende woorden, cadeaux, bloemen en belangstelling, die ik ontving van Directie, Chefs, Collega's en Personeel van W.F. bij mijn 25-jarig jubi leum. Ook mijn vrouw en kinderen zeggen U allen hartelijk dank. M. C. BURGERS. Hiermede betuig ik, ook namens mijn vrouw, mijn oprechte dank aan Directie, Chefs, Bazen en Collega's voor het geschenk en de geluk wensen, die ik bij mijn 25-jarig jubileum en afscheid in ontvangst mocht nemen. C. J. v. d. VELDE. Mede namens mijn echtgenote mijn hartelijke dank aan Directie, Chefs, Bazen en Collega's van de afd. Koperslagerij voor de waarderende woorden, belangstelling, bloemen en het cadeau onder couvert, ontvangen ter gelegenheid van mijn 25-jarig dienstjubileum. J. v. d. HOEK.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 11