I I I I Joh. v. P. meer geestrijk vocht was er al spoedig een prettige stemming en het gezelschap Martin Rijken zorgde wel, dat deze bewaard bleef. We denken, dat in de vele groepjes, die zich rond de tafeltjes hadden gevormd, heel wat herinneringen zijn opgehaald uit de oude tijd. Voor de echtgenoten was dit de gelegenheid om eens kennis te maken met de collega's van haar mannen of om de kennismaking te her nieuwen. Er heerste een sfeer van vertrouwen en vriendschap. Men ontmoet elkander weer eens op een andere manier dan in het dagelijks werk met al zijn beslommeringen en daardoor dikwijls ontstaande nervositeit. Op zo n avond is de veer ontspannen en treedt men elkander in ongedwongen stemming tegemoet. De leden kunnen het bestuur dan ook niet dankbaar ge noeg zijn, het 30-jarig bestaan op deze wijze te hebben gevierd. SAAMHORIGHEID. Een mooi woord! Vol inhoud en betekenis! Velen onzer hebben daaraan gedacht toen de eerste stappen genomen werden om te komen tot een spontane, vrijwillige uitkering bij over lijden van een werknemer bij W.F. in actieve dienst, een uitkering, die door hoog en laag zou worden bijeengebracht. Dit zou dus betekenen, dat niet alleen kennis zou worden genomen van het leed der nabe staanden van één der onzen, maar wij zouden gezamenlijk trachten hen iets te geven, dat op zichzelf genomen noch troost, noch totale leni ging van noden zou behoeven te zijn, maar dat voor de ontvangers toch zeker betekenis zou hebben en hen zou kunnen doen inzien, dat hun doden niet plotseling uit onze gedach ten zouden zijn. En de gevers ons allen zou het toch zeker voldoening kunnen geven, iets te mogen doen in een huisgezin, dat zulke zware tijden zou doormaken. Hier was practische saam horigheid alleen de opzet en bij het vernemen van het terugnemen van dit voorstel konden velen onzer een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken. Welke argumenten geleid hebben tot tegen stand, zij wegen m.i. niet op tegen de wezen lijke inhoud en betekenis van dit voorstel: hier was nu de gelegenheid om te tonen, dat be langstelling en medeleven niet alleen bleef be perkt tot het woord en de gedachte, maar zich ook daadwerkelijk wilde uiten. Wij hopen dan ook( dat mogelijk nog door voorlichting of anderszins -de tegenstand zal worden overwonnen, althans kan worden terug gebracht tot de normale kleine hoeveelheid Dat het werk van het bestuur door de leden wordt gewaardeerd, moge voldoende blijken uit het aardige present, dat elk bestuurslid in ont vangst mocht nemen. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer Bakx, terecht op, dat het een avond was om ontspanning te brengen. Hij maakte het daarom zo kort mogelijk om ook de heer van West in de gelegenheid te stellen, bestuur en leden te complimenteren. De heer van West, die zijn gelukwensen vergezeld deed gaan van een prachtig bloemstuk, wees op de belangrijk heid van de functie van baas of onderbaas in ons bedrijf, welke taak in drie begrippen kan worden samengevat, namelijk organisatie, vak kennis en omgang met mensen. We willen dit artikeltje niet beëindigen zonder te vermelden, dat een gezellig bal de aanwezigen tot 3 uur bezighield. C. K. principiële neen-zeggers en dat dit plan niet voorgoed van de baan is. Waarom zijn er bedrijven, waar zulk een voorstel wel werd aanvaard en toegepast? Daar werkt toch dezelfde soort mensen, met dezelfde gevoelens en gedachten, met hetzelfde leed en dezelfde narigheden, maar blijkbaar met meer saamhorigheidsgevoel begiftigd. Wij zouden geneigd zijn om in het algemeen nog de vraag te stellen of het niet mogelijk is, alsnog eens over deze kwestie na te denken, haar te ontdoen van eventueel verwarrende bijgedachten of verkeerde voorstellingen en haar zuiver te zien als een daad van saam horigheid, dwars tegen de stroom in van alles, wat aan het tegenovergestelde doet denken, om dan nuchter als goede Nederlanders -nog eens weer te proberen, wat nog maar éénmaal mislukte. Iedereen weet toch immers, dat de „aanhou ders meestal winnen! En daarvan kunnen wij in Nederland toch wel meepraten. Medewerkers in ons bedrijf, in kantoor, werk plaats of schip, wij zouden goed doen, ons in gedachten eens te verplaatsen in het geval, waarover het hier gaat: het verliezen van Vader of kostwinner van eigen huisgezin en danopnieuw het voorgestelde eens te overwegen. G. BEVRIJDINGSDAG 1949. Wat waren we blij, toen we in 1945 bevrijd werden van de door ons zo gehate, gehelmde en gelaarsde vijanden. We konden toen ook weer ons rijwiel voor de dag halen, want dat kon nu niet meer worden „georganiseerd". Nu, vier jaar later, blijkt het, dat ons rijwiel voor een landgenoot-medearbeider ook nog niet veilig is. Was het alleen maar om bevrijdingsdag te gaan vieren, dan verzoeken wij degene, die het rijwiel, dat voor het kantoor stond, heeft meegenomen, dit nu maar weer op zijn plaats te zetten. C. TH. DE JONG. Misschien zijn er onder het personeel, die het nog niet weten, maar het is mij deze week opgevallen, dat er altijd nog wezens rondlopen op twee of vier voeten, die gereedschap van een ander, en vooral als het blinkt, gewoonweg niet kunnen laten liggen. Zo hebben zij van mij een stalen verschuifbare winkel- en verstek- haak meegenomen, waardoor ik zelf erg ontriefd ben. Misschien weten zij nog niet eens hoe er mee gewerkt moet worden. 1734 afd. Timmerwinkel. MOEDERDAG 1949. Veel heb ik er aan gedacht, Soms zelfs midden in de nacht, Wat ik „vrouwlief" wel zou geven, Waar ze vreugd aan kan beleven. Bloemen? ach, zo gauw vergaan Als ze in een vaasje staan. Roken? wil ze niets van weten Ze houdt veel meer van lekker eten. Dus nam ik een kloek besluit Trok er stiekum tussenuit. Eén étalage trok me aan, Bleef toen even weif'lend staan. Bij de bakker om de hoek Zag ik daar 'n reuze koek. En wat verder met 'n kaart Prijkte een „Voor Moeder"-taart. Maargeeft dat Moeder wel gewin? Is zo iets wel naar haar zin? Die gedachte ging dus henen, k Stond te rillen op m'n benen. Met 'n neus, vochtig en blauw, k Dacht: „Wat doe je in de kou?" Winkelen is voor mannen fout, Koop je vrouw maar kachelhout En 'n zakje kolen „zwart". Kil in huis, dat is zo n smart. Zo gedacht en zo gedaan, Ben ik weer naar huis gegaan. 'k Gaf het pak toen aan mijn vrouw, Met de woorden: „Da's voor jou". „Dank je zei ze, en keek rond Naar gordijnen en plafond. Vroeg toen: „Heb je soms de kolder. De kachel staat allang op zolder. Leuk, dat je Moeder niet verzaakt, Maarik heb al schoongemaakt". Ik heb daarop niet veel gezegd, 't Moede hoofd maar neergelegd. 'k Dacht vol weemoed aan mijn vrouw. Maar het meest aanlentekou. v. 1. n. r. de heren Bakx, v. d. Boogert, de Lange, Sips. v. Gent. Taverne, Polet Aan de microfoon: Martin Rijken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 11