JUBILEA 25 jaar J Max. afname der installatie 4.710.000 kg cal/ uur, zodat dus bijna 64io/o aan ketelcapaciteit als reserve aanwezig is. Brandercapaciteit per ketel i 5C0 1/uur 4.000.000 kg cal/uur, totaal dus 8.000.000 kg cal/uur. Capaciteit ketelventilatoren 11.250 m3/uur totaal. Waterinhoud per ketel 26 m3 (water op peil). Waterinhoud der leidingen 33 m3 Totale waterinhoud ketels en leidingnet 85 m3. De beide circulatiepompen verzetten elk 470 m3 water per uur. Dit betekent, dat bij her in gebruik zijn van 1 ketel de in het leidingnet en de ketel aanwezige 59 mi! water 8 x per uur wordt rondgepompt. Door de 69 luchtverhitters wordt 385.0C0 m3 lucht per uur verzet, d.w.z. dat de totale lucht- inhoud der Machinefabriek 6 x per uur door de luchtverhitters gevoerd wordt. Het leidingnet is verdeeld in 4 hoofdgroepen, welke een onderverdeling hebben, waardoor totaal 16 groepen ontstaan. De luchtverhitter-ventilatoren zijn elec. ge schakeld in 15 groepen. Totaal werd alleen in het leidingnet verwerkt: 376 afsluiters in verschillende diameters 5500 m pijp in verschillende diameters 4000 kg stafijzer in diverse maten 782 lasbochten 3300 moerbouten 330 flenzen 350 kg lasdraad 2500 m electr. kabel voor aansluiting der lucht- verhitter ventilatoren. In het geheel werden 17COO manuren aan de installatie verwerkt. BI. Wij hebben een patiënt, zeer zwaar gewond. Ik vraag me af, hoe wordt hij weer gezond? Ik heb 't gezien, een gans kapotte kop. En zeg: „niet mooi", maar let eens verder op. Er kwamen dokters bij van hogere tot lage. De een, die schudt zijn hoofd en geeft geen kans van slagen. Toen kwam er een, die keek hem eens goed aan, En zei: ,,'k geloof, ik krijg het wel gedaan". Die kop, die moet er af, dat 's vast en zeker, Want als je dat niet doet^ wordt hij nooit beter. En weet je wat ik doe, ik haal een and're kop, En zet er die voor de kapotte op. Ik hoop maar niet, dat U zult zijn geschrokken, Want 't was een boot! Zij maakte erge brokken. Zij ziet er uit! De kop ligt in elkaar, Maar hoe 't ook zij, W.F. die maakt haar klaar. C. VAN DALEN, Scheepsbouw. EEN VREDELIEVENDE VELDSLAG VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS, DE BLOEDPLASMA-SLAG. Het is velen Uwer bekend, dat sinds vele jaren de Bloedtransfusiedienst van Het Nederlandsche Roode Kruis bestaat, welke Dienst het keuren en administreren van donors (bloedgevers) organiseert. Deze Dienst werkt dus voor het directe overbrengen van bloed van een ge zonde donor naar een patiënt, die dit nodig heeft. Het zou me zeer verbazen, wanneer onder U niet één of meerderen zouden zijn, die bij deze Dienst zijn aangesloten. Nu moet U daarbij wel weten, dat dit overbrengen van bloed van de één op de ander een zeer nauwkeurig werk is, dat de donor, ook al voelt hij zich geheel gezond, toch ziektekiemen en schadelijke bestanddelen bij zich kan dragen, die het over brengen van zijn of haar bloed op een patiënt gevaarlijk kunnen maken. Bovendien moet zeer nauwkeurig de bloedgroep worden bepaald, om dat het geven van een verkeerde bloedgroep grote schade kan berokkenen. Dit alles brengt met zich mede, dat de donors van deze Bloed transfusiedienst met grote zorg gekozen moeten worden en streng gekeurd. Het is thans zo, dat deze donors zich om de drie maanden aan een uitgebreid onderzoek moeten onderwerpen. Deze vrijwilligers doen dit over het algemeen graag en in vele gevallen is hun werk levens reddend. De keuringen zijn, zoals gezegd, zeer tijdrovend en kostbaar. Het aantal regelmatig gekeurde en herkeurde donors is dus betrekke lijk beperkt en voldoet overigens aan de be hoefte aan bloedtransfusies in en om Rotter dam, gezien het feit, dat vele patiënten ge holpen kunnen worden met Uw plasma, dat bereid wordt in Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van Het Neder landsche Roode Kruis te Amsterdam. Met dit gedroogd plasma zijn in de oorlog en daarna duizenden mensen "gered. Deze Bloedplasmadienst zegt U waarschijnlijk minder dan de Bloedtransfusiedienst en daarom wil ik U hierover iets vertellen en wil ik hiervoor met klem propaganda maken. Het is nl. gebleken, dat in tal van gevallen het geven van bloedplasma aan een patiënt minstens even goed helpt als het directe overbrengen van bloed. Het voordeel van het plasma is, dat het onbeperkt bewaard kan worden en dus uit voorraad leverbaar is en dat men met bloed groep en bepaalde afwijkingen in het bloed van de donor niets te maken heeft, omdat bij de bereiding de rode en witte bloedlichaampjes uit het bloed worden verwijderd. Er zijn be paalde gevallen (bloedziekten, bloedverlies, enz.), waarbij alleen de directe bloedtransfusie met vers bloed helpt. In tal van andere ge vallen wordt het plasma gebruikt en het wordt dagelijks gebruikt in alle ziekenhuizen hier en overzee. Van dit plasma zijn zeer grote hoeveelheden nodig om aan alle behoeften te voldoen. De levensreddende werking en het menslievend doel is even groot als van de gewone bloedtransfusie. Het Centraal Laboratorium zit echter met een groot tekort. In ons land en overzee is zeer veel nodig. Het is daarom, dat ik een dringend P. Broekhof Vuurwerker C. Stam, Onderbaas-Scheepm. beroep op U wil doen U op te geven voor de Bloedplasmadienst. De gang van zaken is als volgt: 1Een donor van de Bloedplasmadienst wordt elk half jaar opgeroepen, om op een avond te verschijnen. Dan wordt bloed afgetapt, welk bloed dezelfde avond nog naar Amsterdam wordt gebracht en verwerkt. Per avond wordt bij 150 tot 200 donors bloed afgetapt; 2) Ge kunt U aanmelden als donor, door inzenden van een formulier, dat mede (kosteloos) wordt ondertekend door Uw huisarts en aan het opgegeven adres wordt ingezonden. U ontvangt dan regelmatig Uw oproep. Na elke transfusie ontvangt U van de Distributie direct bonnen voor 500 gr. vlees. Na elke aftapping krijgt U op Uw kaart een Landsteiner-zegel. Is deze kaart vol (5 zegels) dan ontvangt U van het Rode Kruis de Landsteiner-penning in brons. Gaat U door met het geven van bloed, dan ontvangt U deze in zilver, enz. Wanneer U zich opgeeft als donor, doet U een zeer belangrijk en goed werk. De ervaring in andere plaatsen is zo, dat zij, die zich op geven, wanneer ze de eerste aftapping hebben medegemaakt, nog meer enthousiast worden en een trouwe donor blijven. Ik geef toe, dat U niet te weten komt, aan wie Uw bloed ten goede komt, maar dit is eigenlijk niet belangrijk. Uw bloed is nodig voor zieken en gewonden in Nederland; voor onze jongens overzee en voor de in slechte omstandigheden verkerende burgerbevolking aldaar. U redt mensenlevens en dat is belangrijk. Uw gezondheid en Uw bereidheid redt NIET-gezonden en maakt ze gezond. Kunt U iets mooiers bedenken? En vergeet niet„Het Centraal Laboratorium werkt met een tekort!" Aarzelt dus niet, weest spontaan en geeft U onverwijld op voor dit mooie werk. Rotterdam, Februari 1949. Dr. C. DE GROOT. P. Oranje Sjouwer de Weyze, Elec.-monteur C. v. Kapel Koker

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 5