12 JUBILEUM JOH. F. PALA. Hoewel onze dirigent, de heer Joh. F. Pala, geen employé van ons bedrijf is, brengen wij U ter kennis, dat hij thans zijn 40-jarige muziekloopbaan herdenkt. De heer Pala, die in de loop der jaren een bekende figuur in ons bedrijf is geworden, begon deze loopbaan reeds op 17-jarige leef tijd en wel als violist en klarinettist bij de Stafmuziek der Kon. Marine in Den Helder. Hij studeerde verschillende jaren bij diverse toonkunstenaars, o.a. Louis Zimmerman en Hubert Cuypers en heeft ook diverse diplo ma's behaald als violist. Het dirigenten diploma van de Bond van Ned. Orkest-Diri genten behaalde hij als een der eersten in Nederland. De heer Pala was verschillende jaren leraar aan de Muziekschool in Den Helder en tevens concertmeester bij de Staf muziek der Kon. Marine te Den Helder. Ook als solo-violist bij kerkconcerten heeft hij zich een bijzonder goede naam verworven. Het zal de heer Pala zeker niet aan belang stelling ontbreken op de receptie, die zal worden gehouden op 24 December a.s. van 57 uur n.m. in de zaal van Spronsen, Ma- thenesserdijk te Rotterdam, gezien het aan tal vooraanstaande personen, die zitting heb ben genomen in het Ere-Comité. Wij feliciteren de heer Pala van harte met dit Jubileum en wij hopen, dat de leden van onze Harmonie nog vele jaren van zijn kun dige leiding mogen profiteren. DdB. JAAROVERZICHT O. EN A. 1949. Hoewel van elke tocht, excursie, ontspan- nings- of culturele avond reeds een kort verslag in het W.F. Nieuws verscheen, me moreren wij hieronder in chronologische volgorde nog even deze gebeurtenissen. 19 en 26 Jan. Lezingen van de .leer v. d. Hidde over „Zeeslepers". 9 en 16 Febr. Lezing en film over „Vogel trek en Trekvogels" door de heer J. Strijbos. 9 en 16 Maart Filmavonden Ned. Filminsti tuut met de film „Zij, die wij vereren." 6 en 27 April Lezingen door de heer v. d. Hidde over S.O.S. 4 en 18 Mei Voordrachtavonden door de heer W. v. Cappellen. 23 April Bollentocht met 8 bussen (plm. 300 deelnemers) 14 Juli Bezoek K.R.O. studio en rondrit met 6 bussen (235 deelnemers). 15 en 22 Sept. Filmavonden „Het IJzeren Masker." 20 en 27 Oct. Visserijfilms met explicatie door de heer de Korte. Na de pauze de heer Lestikoff op 20 Oct. en de heer Jim Murray op 27 Oct. „Helderziendheid en telepathische ex perimenten". 22 en 29 Nov. Voordrachtavonden door de heer M. Kapteijn. 10 December Cabaretavond in de Rivièrahal, Rotterdam, (zie afz. verslag). Op 7 September werd de jaarvergadering gehouden, die zeer matig bezocht was, maar zich kenmerkte door een gezellige sfeer. O. en A. heeft toen kennis gemaakt met het nieuwe clubgebouw en.... alle lof daarvoor. De heren v. d. Broek en van Waas werden als bestuursleden herkozen, terwijl als leden der kascontrole-commissie werden benoemd de heren Duiverman, Hoogendijk en Poort. Tenslotte vermelden wij nog, dat op 1 Jan. 1949 de afdeling 440 leden telde en op 31 December 1949 505 leden. Er zijn echter per 1 Januari 1950 enkele afschrijvers genoteerd en het bestuur doet hierbij een beroep op de leden om dit verlies even aan te zuiveren. Dat is zo gebeurd. De leden worden echter gewaarschuwd om niet meer dan 100 nieuwe leden tegelijk per dag op te geven, in ver band met administratieve moeilijkheden. Memoreren wij als slot nog even, dat de zaalmoeilijkheden, waarin O. en A. dreigde te komen, door de snelle hulp van het hoofd bestuur afdoende werden opgelost, dan kan naar de mening van het bestuur ieder lid zich door het bovenstaande een beeld vor men van het jaar 1949. Met de beste wensen voor al onze leden met hun huisgezin, eindigen wij dit verslag. HET BESTUUR. Op 22 en 29 November 1949 trad voor O. en A. op de voordrachtkunstenaar, de heer Maarten Kapteyn, die in een zeer gevari eerd programma de afdeling enkele bijzon dere uren schonk èn door de keuze der stukken èn door de sublieme wijze van voor dragen. Velen spraken er zelfs van, dat zij sommige voorgestelde gebeurtenissen als werkelijk op het toneel zagen afspelen. Hy pergevoeligheid? Autosuggestie? Geen sprake van: de macht van de kunstenaar, die zijn stuk kent naar het woord en speelt naar het wezen. Het waren mooie avonden en wij raden die genen, die voor zulke ontspanning weinig voelen, aan om het toch maar eens te pro beren. De moderne mens moet nu eenmaal openstaan voor alle kunstuitingen, van alle soorten kunstenaars. CABARET-AVOND O. EN A. Even over 8 opende de heer C. Keyzer als voorzitter van het hoofdbestuur der Vereni ging Wilton-F ijenoord de cabaretavond op 10 December in de Rivièrahal te Rotterdam. Hij heette de plm. 1100 aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de beide directie leden, de heer W. Wilton en de heer C. van Daalen met zijn echtgenote. Gaarne had hij voldaan aan het verzoek van het bestuur van O. en A. om op deze avond een kort ope ningswoord te spreken en benutte thans deze gelegenheid om nog eens extra het nut en bestaansrecht van personeelsverenigingen te onderstrepen. Alhoewel er veel van te zeg gen zou zijn, wilde de heer Keyzer zich al leen bepalen tot het grote nut van de morele steun der directies, in wier bedrijven zulke verenigingen groeien of gegroeid zijn. Pas in de tweede plaats komt jinantiële steun van de zijde der onderneming een rol ver vullen. Daarna gaf hij het woord aan het Carré- Ensemble uit Amsterdam onder leiding van de heer Paul Ostra. Van kwart over 8 tot kwart voor 12 heeft dit gezelschap de aan wezigen vermaakt en geboeid, terwijl Paul Ostra niet de minste moeite had om als con ferencier de afzonderlijke nummers aaneen te rijgen tot een non-stop revue en wel op een manier, die aan de lachspieren druk werk gaf. Alle nummers te bespreken geeft ruzie met de Redactiecommissie en wij moe ten volstaan met een algemeen beeld. De Annabella's Co,, Lizzy Valesco, Noldy en Jack, als danseressen, zangeres en tap- dancers, zomede twee pianisten, hebben ge geven wat zij konden en mochten dankbaar applaus aanvaarden. Een pracht imitatie-draaiorgel van de ac- cordeonnist „Fantasto" en zijn schitterende „Ouverture Wilhelm Teil" bewezen, dat er een kunstenaar bezig was, terwijl Menno Grondsma niet zonder toegift mocht ver trekken: „Sunny Boy" in de creatie van Al Johnson, dat een daverend, langdurig en welverdiend applaus oogstte. Grondsma is een imitator van goede kwaliteit, die veel in zijn mars heeft. De vaart in het programma deed ons de klok vergeten en spoediger dan het de feestelingen lief was, sloeg het scheid ensuur (12) Een gezellig en geanimeerd bal was het slot van deze gezellige feestavond. Op de zeer beschaafde klanken van de „Tediro-band" (met een goede zangeres) toonden vele aanwezigen, dat leeftijd en dans- lust niets met elkaar te maken hebben. Tot 2 uur werden de benen van de vloer ge heven. Extra bussen en trams brachten om 12 en om 2 uur de bezoekers huis- en bedwaarts. G. JAARVERSLAG 1949 - AFD. SCHAKEN. Dank lezer, voor de moeite welke U zich wilt getroosten om van dit jaarverslag kennis te nemen. Uit waardering hiervoor zal ik niet te veel geduld van U vergen. Van U mag ik immers aannemen, dat u zich regelmatig via het W.F.-Nieuws van de belevenissen der afdeling Schaken op de hoogte heeft gehouden. Een herhaling der reeds eerder gepubliceerde medede lingen heeft daarom weinig zin. Enfin, we zullen starten. Een belangrijk ding voor elke vereniging is het aantal leden. Welnu, wij begonnen dit jaar met 1 dame en 23 heren. Niette genstaande diverse mutaties, gaan we met hetzelfde ledenaantal het jaar 1949 beslui ten. Moeten we nu optimistisch of pessi mistisch gestemd zijn? Een diplomaat zou misschien antwoorden: er is reden tot een gematigd optimisme. En hij zou nog gelijk hebben ook! Want al is de kwantiteit der leden gelijk gebleven, de kwaliteit is on getwijfeld in het afgelopen jaar verbeterd (let wel, lezer, dit slaat natuurlijk alléén op de schaak-kwaliteiten, over de huise lijke of arbeids-capaciteiten onzer leden wordt hier niet gerept). Ons eerste junior-lid, Johnny Schilperoord, heeft zich in de loop van dit jaar tot onze spijt teruggetrokken (ik meen dat we dit verlies op rekening van koning voetbal moe ten schuiven). Daartegenover staat echter, dat een tweetal andere jongeren met en thousiasme begonnen is zich de beginselen van het onvolprezen schaakspel eigen te maken. Volhouden, jongens en., laten meer deren dit voorbeeld volgen! Wat we verder dit jaar gepresteerd hebben? Naast onze geanimeerde huishoudelijke com petitie, behaalde in de Bondscompetitie ons le tiental de derde plaats in de 3e klas en bezette het 2e tiental de vierde plaats in de 4e klas. Uiteraard doen we thans ons best om de eerste plaats in onze resp. afdelingen te bereiken. Of we hierin zullen slagen? De start is in ieder geval gunstig: het le tiental won de eerste twee wedstrijden, het 2e tiental heeft 1 partij gewonnen en 1 ge lijk gespeeld. Verder hebben we dit jaar een zeer prettige wedstrijd gespeeld tegen de schakers niet- leden, welk door onze club verloren werd met 5/23Yi. Hieruit blijkt alleen, dat Wil tonFijenoord over heel goede schakers be schikt, die echter om redenen van tijd en afstand helaas nog geen lid van onze afdeling kunnen worden. Tegen dit euvel is weinig te doen. Slechts zouden we ieder die enigszins kan, willen opwekken: wordt spoe dig lid! De geest in onze afdeling is uitstekend, de verhouding tussen bestuur en leden prima prima. Hoe zou dat ook anders kunnen! U kent immers onze voorzitter, de heer Stein- der? Correct en gemoedelijk, altijd gentle man. En dan onze ijverige wedstrijdleider, de heer den Uyl Jr. Niemand behoeft voor zijn donkere blikken te vrezen. Aar het schaakbord onverslaanbaar, overigens de be-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 12