SINT NICOLAAS OVERDENKING VAN EEN OUDERE. „Vol verwachting klopt ons hart hebber wij gezongen toen wij jong waren voor het Sint Nicolaasfeest en hoe vaak zijn wij als arbei derskinderen niet teleurgesteld, omdat het geld ontbrak om de cadeautjes te kopen, die onze ouders ons zo graag hadden willen geven. En toch waren wij reuze blij met het weinige dat wjj kregen, omdat wij beseften, dat het vaak gekocht was van het laatste geld waarover Vader en Moeder beschikten. Nu zijn wij ouder geworden en hoe heeft ons hart geklopt in de verwachting van een betere maatschappij dan die, waarin wij ge leefd hebben met al haar sociale onrecht en oorlogsrumoer en zoals thans met haar oorlogsdreiging. Hoe klopte ons hart vol ver wachting voor een betere maatschappij in de laatste oorlogsjaren en wat is er van te rechtgekomen! Het sociale onrecht mag dan iets verminderd zijn, het is tot op heden toch nog veel te groot om erin te berusten. Hoe is de verhouding van de mensen onder ling, ook in ons bedrijf. Vaak is dit hope loos. Roddelen en schelden van elkaar is schering en inslag. En toch doet het je goed, dat het aantal mensen, dat zich bewust is, dat wij allen een taak hebben in deze we reld, onverschillig welke levensbeschouwing wij zijn toegedaan, steeds groter wordt. En daarom zeg ik ondanks alles bij dit Sint Nicolaasfeest: Vol verwachting klopt ons hart! J. W. WEBER. SINTERKLAASFEESTEN. Toen de heer C. Keyzer als chef Sociale Zaken in Musis Sacrum de eerste der zes Sinterklaasfeesten (6 X 300 kinderen) op Dinsdag 6 en Woensdag 7 December, opende, memoreerde hij in korte trekken de mede werking der Directie en de bereidwilligheid van vele werknemers, die in hun vrije tijd Sinterklaas hebben geholpen om de mooie cadeaux te vervaardigen. Dit alles maakte het mogelijk om ook dit jaar weer feest te vieren. Daarna gaf hij het woord aan het Marionettentheater Bert Brugman, dat de kinderen vermaakte met avonturen van de beroemde Held uit het Wilde Westen, Buf falo Bill. De kinderschaar was verbeten op de „dief" uit het spel en toonde dit demon stratief telkens weer: Ze speelden even hard mee als de werkers op het toneel. Bert Brugman's theater verstaat de kunst om de kleinen in het spel te betrekken en hen te boeien. Het stellen van vragen en het laten meezingen van enkele cowboyliedjes zijn pracht hulpmiddelen. De pauze werd benut om ook de maag te laten meedoen. Heerlijke warme chocolade melk met een speculaasje erbij! (Wat han dig, die bekertjes van papier!) Na de pauze volgde avontuur nr. 2 van de Held en zelfs sprak de revolver daarin één maal mee, tot grote schrik van enkele kin deren envan de bandiet, die niks van zulke dingen hield. „Een verstandige ban diet!" zeggen wij. Wat renden de paarden op het toneel. Wat een geworstel om te ko men tot het „happy end". Wat een goeie ouwe Buffalo en Nick! Zelfs echte Indianen waren in het spel te bewonderen ente beklagen, 't Slot bracht de overwinning voor de Held. En danSinterklaas in vol ornaat, ver gezeld door Piet „zwart als roet", trad de zaal binnen. De spanning was voelbaar. Als een vorst schreed hij, minzaam groetend, door de-zaal. Zijn edel gelaat omgeven door de bekende weelderige, wollige baard, die dit jaar bijzonder mooi wit scheen. De oude heilige werd voorzichtig op het toneel gehol pen (veel te hoog voor zo'n bejaarde vorst!) waarbij, o schrik zijn gespierde, maar vor stelijke benen, enigszins onvorstelijk even te zien waren. In voor kinderen zeer begrijpelijke woorden wees hij hen op hun kinderplichten. Hij prees de goede en waarschuwde lankmoedig de ondeugende. Zijn zware, rustige stem maakte diepe indruk. Als goed voorbeeld noemde hij Vlaardingen. Geen naam op de lege „conduitestaten", 't Was af. Onder de goede pianobegeleiding van Juffrouw van Breda liet hij enige liedjes zingen. Plotseling: Sinterklaas ernstig boos. Hij rees op en met van boosheid bevende stem riep hij: „Piet pak ze!" Daar stonden achter in de zaal drie grote lummels (2 lummelinnen en 1 lummel) te dansen en te schreeuwen als dwazen! Wat was de Sint boos. Woedend gewoon! En Zwarte Piet had het werk, waarnaar hij blijkbaar verlangde. De deug nieten ontgingen hun straf niet. Zingen (dat ze slecht deden!) en voor de grote belhamel een heerlijk pak slaag. De vlegel had het verdiend. Diep onder de indruk zagen de kinderen de voltrekking van het vonnis aan. En nu volgde het slot: de uitreiking der cadeaux. Voor elke leeftijd iets anders, mooi en met zorg gemaakt. Onder het oppertoe zicht van de Sint verliep ook dit punt van het programma vlot. Het haast traditioneel geworden feest voor de W.F. kinderen is weer voorbij, maar levend blijft de herinnering bij groot en klein en wij hopen, dat een lange reeks van jaren steeds weer nieuwe blijde kinderen hun feest kunnen meemaken. Zulk een demonstratie van werkelijke saam horigheid doet de in de levensstrijd min of meer hard geworden ouderen toch altijd weer goed en al zullen er omstandigheden kunnen zijn, die buiten onze wil om on gunstig werken op de economische toestan den (en van deze hangen nu eenmaal zulke feesten af), toch zouden wij ons kunnen voornemen de wil tot slagen nog duidelijker te demonstreren tot heil der onderneming en.van onze gezinnen. De reeks voorstellingen werd ook bezocht door vertegenwoordigers van Directie, Ba zen, Ambtenaren en Arbeiders van W.F. Tot slot een woord van hulde aan de organi satoren. Het blijkt elk jaar weer beter te worden en het spreekwoord: „Al doende leert men," is hier op zijn plaats. G. ST. NICOLAASFEEST 1949. Ik ben Dinsdagmorgen, 6 December, in de bus gestapt om naar het St. Nicolaasfeest in Musis Sacrum te gaan. Het was er erg ge zellig toen ik in de zaal kwam. Ik was nog maar net binnen of de poppenkast begon. Het was erg leuk, vooral dat van Buffalo Bill. Toen dat voorbij was kwam St. Nicolaas met zijn knecht. Hij werd luid begroet door ons met St. Nicolaas-versjes, maar als Zwarte Piet knikte zag je zijn witte huid. Nu met de pauze hebben we heerlijk gesmuld van de chocolademelk met koek en bij het weggaan kregen wij allemaal nog een mooi cadeau en daar ben ik U heel dankbaar voor. GERARD IMMERZEEL (oud 9 jaar). Van een moeder uit Vlaardingen ontvingen wij een lange, dichterlijke ontboezeming, die echter teveel plaatsruimte zou innemen. Wij volstaan met enkele regels: „Aan de werkers van het Sint Nicolaasfeest. Mijn dank aan de Directie Voor dit zo mooie feest. Het is voor onze kinderen Weer af en goed geweest. De vliegmachien, de schommel, De jeep, de tekendoos, Het ledikant, de strijkplank Was wat een kind verkoos." ST. NICOLAASFEEST 1949. Met zeer veel genoegen hebben wij gevolg gegeven aan de uitnodiging tot het bijwonen van het St. Nicolaasfeest van W.F. Een woord van hartelijke dank aan U, Directie, dat U dit hebt mogelijk gemaakt. En Afd. Sociale Zaken, ook U danken wij voor de vrije tijd, die U hieraan hebt besteed, evenals alle medewerkers, die dit feest heb ben tot stand gebracht. Bestuur Bazen vereniging.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 4