Redt ze! Vele handen maken licht werk. Redactie-commissies van personeelsbladen doen natuurlijk weieens goed werkals er werk is. En dit laatste hangt af van factoren, waarop zij weinig of geen invloed kunnen uitoefenen. De hoofdfactor is de be reidheid van het personeel om met bijdragen hunnerzijds de redactiecommissies werk te bezorgen. En, laten we het nu maar eerlijk bekennen: de schrijfwoede van ons personeel is aan het tanen. Zou er nu werkelijk niets meer ge beuren in de werkplaatsen, dat de moeite waard is om aan de vergetelheid te worden ontrukt? Zouden daar werkelijk geen woor den gesproken,daden gedaan worden, die naar de pen doen grijpen? Dit wil er bij de redactie-commissie niet in! Of wil het personeel misschien beweren, dat het de taak der commissie is om het blad te vullen? Dat is pertinent onwaar! Zesduizend mensen weten, horen en kunnen meer dan vier redactie-mannetjes. Dit is een zo onweerlegbaar feit, dat het niet nader behoeft aangetoond te worden: 12000 duimen tegenover 8! Veronderstel, dat 1/100 gedeelte van het per soneel om de 14 dagen een bijdrage inzendt? Er zou een krant van 20 pagina's moeten verschijnen en het sloteen overwerkte redactie-commissie! Niet doen, heren! Vooral - niet - doen! Er zijn er veel onder U allen, die nog nooit een redactie-commissie-bijeenkomst hebben meegemaakt. Reuze aardig! Interessant. Vraag een snipperdag en kom het geval maar eens bekijken (door de ruiten, want binnen is te weinig ruimte!) U moet dan komen als er heel weinig copie is ingezonden, die de moeite loont van publi catie en U zult ontroerd zijn en medelijdend het hoofd schuddend weggaan en U heilig voornemen Uw bijdrage alsnog in te leveren. Zelfs de meest onaandoenlijke onder U zal vermurwd worden door de droevige gezich ten, die voorovergebogen alle vier staren naar één stukje papier.... de copie voor het vol gende nummer. Misschien zijn er onder U de meest hardvochtigen die zich hierover vrolijk zullen maken, maardie het laatst lacht, lacht het best, want de redactie-com missie gaat andere maatregelen nemen, zij laat het er niet bij zitten en gaat over tot het stellen van een ultimatum aan het niet- schrijvende gedeelte van ons personeel. Als de gevraagde bijdragen in de eerstvol gende weken nog niet binnenkomen, dan zal de Redactie uit weerwraakzelf gaan schrijven in Uw personeelsblad. Dan zullen er allerlei naargeestige opmer kingen worden gelanceerd over hen, die niet willen schrijven en U zult zich niet kunnen verdedigen. U zult als met handen en voeten gebonden aan de Redactie overgeleverd zijn. Zij zullen de pennen slijpen om U met woorden te verpletteren, met woorden, die hun weerga niet vinden. Aan U dus de keus! Of U grijpt naar pen en papier en overstelpt het Redactie-adres met Uw bijdragen of het woord is aan ons. In het laatste geval zult U door Uw vrouw (en grote kinderen) met een scheel oog worden aangezien. Zou Vader werkelijk niets kunnen schrijven, en zou hij nu heus op de werf niets te zeg gen hebben net als thzeggen de kin deren (de grote). „En hier heeft hij altijd zoveel praatjes!" denkt Moeke. Aspirant-schrijvers. Wij zijn eerlijk geweest. U kent onze plannen. Zijt gij onwillig, wel nu, de Redactie kent haar plicht. Zijt gjj bereid! Welnu, alles is vergeven en vergeten en wij gaan op de gewone wijze voort! Tussen 2 haakjes, W.F.-mensen, zoudt U ons (de Redniet even uit de nood willen hel pen? We komen n.l. copy te kort en het vol gend nummer zal vermoedelijk alleen het hoofd bevatten en (als bladvulling) de por tretten van de Redactiecommissie (sommige kiekjes zijn gemaakt omstreeks 1900). De Directie echter vindt dit papierverspil ling en wil ingrijpen. Redt ons en voorkomt gezamenlijk, dat deze foto's uit copygebrek geplaatst moeten wor den. 't Zou voor ons een fiasco worden. vanwege het uiterlijk der heren commissie leden. Stuurt U bijdragen, desnoodsin boter letters of chocoladeletters. G. Wie Uwer zou dit spreekwoord niet kennen en wie Uwer brengt het niet dagelijks in de practijk van toepassing. Op een werf als de onze, waar het gereedkomen van een schip of machine geheel afhankelijk is van een goede samenwerking, weten we maar al te goed wat het betekent. Stel je voor, dat een bikker in z"n eentje een schip zou moeten bikken of verven, een ijzerwerker geheel op zichzelf een plaat van enkele tonnen zou moeten aanbrengen, een klinker moederziel alleen zijn nagels zou moeten klinken, noemt U maar op welke bezigheid ook, er zou niets van terechtkomen. Zo is het overal, in de fabriek, op kantoor, ja overal waar vele mensen tezamen werken, doet het spreek woord „vele handen maken licht werk" op geld. Ook onze redactie denkt er zo over. Met zijn vieren kan je indien er maar tijd genoeg is heel wat blaadjes papier vol schrijven en die eventueel in ons Wilton-Fijenoord Nieuws publiceren, maar dan geloof ik toch, dat dit Nieuws zeer spoedig zijn waarde zou verliezen en de oplaag teruggebracht zou kunnen worden tot 4 exemplaren, voor iedere redacteur één. Neen, waarde lezers, dat mag niet de opzet zijn. Het is het Nieuws van en voor het personeel en dat legt ook U verplichtingen op. Mijn geachte collega heeft het zo schalks geschreven in zijn stukje „Redt ze". Hij was natuurlijk in een wel zeer overmoedige bui. Of heeft hij in zijn familie-album een zo geflatteerde foto ge vonden, dat hij ook ons eens wil laten zien hoe flink hij toen nog was. Het is misschien niet erg vleiend voor hem, maar dan lezen we toch nog maar liever de pennevruchten, welke hij thans bij machte is aan ons voor te zetten. Allicht worden daardoor anderen geïnspireerd ook eens iets te schrijven, dat de moeite waard is te lezen. Dat die anderen er zijn, daarvan ben ik over tuigd, maar het is zo jammer, dat zij zo be scheiden zijn. Bescheidenheid siert de mens, natuurlijk, maar dat betekent niet, dat je je mond moet houden in dit geval je pen in je zak moet houden wanneer je daarmede anderen iets deelachtig kunt maken, dat ook hen zal interesseren. Dit nummer van het W.F. Nieuws mag er in ieder geval wat de omvang aangaat wel wezen. Vele handen hebben hier inderdaad licht werk gemaakt en we begrijpen heel goed, dat het niet nodig is elke twee weken een dergelijk nummer uit te geven. Het be wijs is echter geleverd, dat het kan en daar om doe ik nogmaals een beroep op U allen, geeft ons copie. Indien het om de een of andere reden niet voor plaatsing in aanmer king kan komen, zullen we het U wel zeggen. Maakt het ons gemakkelijk en moeilijk te gelijk. Gemakkelijk door het grote aantal inzendingen, moeilijk door de keuze, welke we dan zullen moeten maken. Laat onze courant leven voor ieder op de werf, maar ook voor de huisgenoten. Ook zij behoren bij ons. C. K. VEILIGHEID IN VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST. Wij zijn nu genaderd tot aan Kerstmis en nog enkele dagen dan legt het jaar 1949 zijn moede hoofd ter ruste. Kerstmis! De kerngedachte van deze dag is de overwinning van het Licht op de duister nis. Het volk, dat in duisternis wandelt, heeft een groot Licht gezien en degenen, die zaten in het land van de schaduw des doods, voor die is een Licht opgegaan. Wat is die duisternis, wat zijn de schadu wen, waaronder de mensheid nog heden wandelt, evenals ten tijde van Christus' ver schijning op aarde? Die schaduw is bij haast alle mensen de angst voor de dood in zijn velerlei vormen, door geweldadigheid, ziekte, ellende, onge vallen, verstikking en psychische (zielkun dige) oorzaken, zoals verdriet, eenzaamheid en wanhoop. Nooit kunnen wij, mensen, van dit aardse leven een soort paradijs maken, maar we kunnen wel deze geschonden wereld verbe teren, door de normen van trouw, barmhar tigheid en naastenliefde weer te laten gel den. Ook bij veilig werken moeten wij gedreven worden door naastenliefde. Als wij dit be denken zullen in de toekomst sommige men sen misschien met wat minder angst 's mor gens hun dagtaak beginnen. Als wij de ongevallencijfers bekijken, dan kunnen wij bij langena nog niet tevreden zijn over ons werk. Per jaar hebben we nog 900 ongevallen met arbeidsonderbreking (ongeveer 14500 stakingsdagen). Wat een ver spilling en wat een schade voor betrokkenen en voor de gemeenschap. Tot nog toe hadden we dit jaar 1 dode te betreuren door een verkeersongeval buiten het bedrijf. Verleden jaar hadden wij 4 on gevallen met dodelijke afloop. Wat een leed is hier voorkomen, niet direct omdat we zo veilig hebben gewerkt, maar omdat we geluk hebben gehad, want zolang er gewerkt wordt zullen er ongelukken gebeuren, doch we kunnen het cijfer nog ver omlaagdrukken. Een bekend Nederlands scheepsbouwer heeft een dezer dagen gezegd, dat vroeger elk nieuw te bouwen schip minstens 2 a 3 ar beiders het leven kostte. Wij zijn dus toch al iets vooruitgegaan. 8000 Mensen bezochten de verbandkamer voor een herhaalde behandeling, maar in totaal werd deze heilzame inrichting bezocht door 23000 mensen om wonden of letsels te laten verzorgen. We gaan dus nu rustig door met het be strijden van ongevallen. En we moeten deze strijd winnen! Zoals we die strijd in ons bedrijf nu voeren gaat het voor de toekomst in de goede rich ting. Wij hebben grote waardering voor onze directie, die dit jaar een haast ideale vei ligheidsorganisatie stichtte. Ook kunnen we alle medewerkers erkentelijk zijn en wij spreken onze waardering uit voor de wijze, waarop zij de veiligheid hebben betracht. In de pas gestichte Werkveiligheidscommis- sies werd misschien weieens te veel gepraat. Laten zij, die zoveel praten, bedenken, dat luisteren toch nog beter is. In het verleden deden we het goed mogen we aannemen. Met struikelen en vallen gaan we verder op de weg naar veilig werken. In het nu doen we het beter, omdat we ge leerd hebben uit dat verleden. In de toekomst hopen we het best te doen, omdat we elkaar willen opvoeden tot hogere verantwoordelijkheid. Opvoeden is moeilijk, dresseren is gemakkelijker, maar brengt geen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 5