A OPVOEDEN OPVOEDEN." Onze jongens in Indië. ALTUD MAAR WEER 8 LEERSCHOOL en ophoudenho maar. te schaffen in plaats van andere. De voorzit ter trekt een bedenkelijk gezicht, want deze sleutels zijn peperduur en er zijn altijd nog lieden, die niet goed het verschil weten tus sen het mijn en dijn. Verschansingtrapjes zijn niet in orde. Dat zal veranderen, zegt de voorzitter. Kettingen hebben controle nodig en dus wordt besloten hieraan te voldoen. Waarom wordt de mot niet afgezogen in de timmerwinkel, vroeg iemand. De voorzitter meende, dat deze zaak toch weer moet ver anderen, dus nog wat geduld. Over goede en minder goede brillen werd nog een boom gedrukt. De minder goede zijn soms best als ze op de goede manier en op de juiste plaats gedragen worden. Hierna volgt sluiting. Denkt U er wel aan: Orde en netheid zijn de peilers van veilig werken. „Meer licht in de duisternis, dan kun je veel gemakkelijker werken", zei iemand. Daar waren we het allen mee eens. Laten we bij het treffen van maatregelen voor de veiligheid niet op de geldzak gaan zitten, zo meende men. Toch mogen we niet buiten onze begroting gaan, want dan tikt onze Lieftinck ons op de vingers. ..OP DE ZAK" Nog waren hier klachten over het hijsen met stellingdraadjes. Dat is een hardnek kige ziekte, maar ook dit gevaar zal geheel worden bezworen. De voorzitter sloot deze bijeenkomst en sprak de hoop uit, dat wij goede propagan disten zullen worden voor veilig werken. Lest best. Dit is de W V.C. van ons bedrijf Fijenoord. Ook daar vergaderden we al eerder op deze manier. Vooral de Gieterij is een bedrijf met vele gevaren. De voorzitter sprak een welkomstwoord en naar aanleiding van een opmerking van één der leden werd erop gewezen, dat wij, indien wij zitting nemen in commissies, ook medeverantwoordelijkheid moeten willen dragen. Bij het opvoeden tot veilig werken onder vindt men ook weieens, dat men je belache lijk wil maken, doch die het laatst lacht, lacht het best. Kraanmachinisten moeten vanaf de grond duidelijk worden geïnstrueerd. „We zullen ook eens wat veiligheidsinstructies voor hen op een papiertje zetten", zei de voorzitter. Niet zelf aan gereedschap knoeien, daar zijn de betr. afdelingen voor. Privé hijshaakjes moeten ook gecontroleerd worden, maar om deze uit handen van de vormers te krijgen, daarvoor zal heel wat moeten gebeuren. Toch zal een poging wor den gewaagd. Er zijn mensen in de gieterij, die vormkasten opstapelen in de vorm van een kasteel, alleen beginnen zij op de grond met de toren en dan komt daarop het kasteel erg wankel te staan. Doe het dus met Uw vormkasten nor maal en begin met de grootste onder. Het was intussen op deze Zaterdagmiddag 13 uur geworden. Dat kwam, er was er één bij, die moest almaar vertellen en luisteren ho maar. S. Bij de afd. Onderhoud en Bouwbedrijf vloei de het spraakwater ook rijkelijk. De voor zitter zei o.a.: „De belangrijkste taak, die op onze weg ligt, is niet het treffen van ver beteringen, doch het in practijk brengen van opvoedkunde". Opvoeden is voorleven. Ook hier werden ongevalsrapporten bespro ken. Men vroeg of het grote aantal onge vallen niet te wijten is aan onverschilligheid der arbeiders, welke onverschilligheid haar oorzaak zou vinden in de slechte economische toestand. Nog steeds komen ook in deze afdelingen nog draaiers voor, die geen beschermingsbril dragen tegen wegspringend metaal, Dit is natuurlijk onverantwoordelijk. Wiltonnezen, die in deze afd. niet thuis horen, kunnen daar ook niet komen slijpen, meent men. Evenals in andere afdelingen kwam ook hier de klacht naar voren, dat de werkplaats te klein is. Men moet zich echter niet meer levensruimte willen scheppen, zoals onze Oostelijke buren dat deden in Mei 1940, maar rustig binnen de grenzen blijven, dat zijn de witte lijnen, die de looppaden aan geven. Zuurstofflessen in de werkplaats maakten ook hier een punt van bespreking uit. De voorzitter zal ook hier een oplossing voor zien te vinden. Er brak onlangs zo maar een voet van een kelderwinch wat blijkbaar enkele men sen hun „hachie" kostte. Het blijkt, dat met dit gereedschap erg ruw wordt omgegaan. De toiletten in de Gieterij staan niet op een geschikte plaats, daarover waren we het eens. Het is daar niet hygiënisch. We hopen, dat ook dat in orde zal komen. In de hakkerij is het dragen van oogbe scherming verplicht gesteld. Bij de ovenlift is het „schoenmaker hou je bij je leest", blijf van elk mechanisme af, als je er geen verstand van hebt. Daar zijn vaklieden voor. Er werd nog een woordenvloed besteed aan verbandkamer en E.H B.O. voor de Mo delmakerij. De risico's hier blijken meer een muis dan een olifant te zijn. Op een vaste plaats hangt een lijst met de namen van hen, die de kranen mogen be dienen Men moet zich hieraan houden. In de avonduren is er een vormkast uit de kraan gevallen. Onveilig gewerkt. Betrok kene heeft op zijn kop gehad. Een mens is geen ballast en moet daar ook geen dienst voor willen doen door op een te verplaatsen last te gaan zitten. „Hang ook geen schuine lasten in de kraan" zei iemand. GEWIJZIGD ADRES: Dpi. Sold. T. v. Linden, Legernr. 281218572, Depot Genietroepen Buitenzorg, Veldpost kantoor, Batavia. NIEUWE ADRESSEN: Jac. v. Teylingen, Marechaussee II kl. Nr. 281218573, 3 MP. IV, Semarang. Dpi. Sold. T. v. Linden, Legernr. 281218572, Depot Genietroepen Buitenzorg, Veldpostkan toor Batavia. Sold. J. J. Harte, Legernr. 291229107, le Pel. Ie Comp. 434 Bat. Padang. Dpi. Sold J. L. Blazer, Legernr. 290312114, Tr. Det. H.K.K.MG, 2e Cie. Batavia. EEN WASKN'JPER IS GOED, MAAR FRISSE LUCHT BETER.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1949 | | pagina 8