OFFICIËLE MEDEDELINGEN SOCIALE RUBRIEK VERZOEK AAN ALLE ARBEIDERS. want dan is er geen sprake van een gladde waterspiegel en dan moet men vanuit een op en neer dansend roeibootje of ander klein vaartuig de diepgang ter plaatse zo goed mo gelijk opmeten, al of niet met behulp van een toestel, dat de golfsslag neutraliseert. Maar als het water erg woelig is, krijgt men niet veel kans om dit toestel tegen het diep- gangsmerk aan te houden. Misschien zijn er onder U, die ons weieens hebben zien (of horen) tobben, maar enfin, bij W.F. komt al les tenslotte voor elkaar en als dan, gezeten in dat bootje, werf en reder na wat loven en bieden het met elkaar eens geworden zijn, dan weten we hoeveel de diepgang op dat ogenblik bedroeg. De opgenomen middendiep gang maakt verder een zekere controle mo gelijk. Nu gaan we terug naar de tekenzaal en dan gaan we aan het rekenen. We weten wat er aan boord zit en wat de diepgang is, dus kunnen we op bovengenoemde kromme het volume verplaatste water gewicht schip aflezen. In de practijk zitten hier nog enige complicaties aan vast, zoals trim, doorbuiging kiel, slagzij en soortgelijk gewicht van het water, maar bespreking hiervan zou ons te ver voeren in dit artikeltje. Dit gevonden scheeps- gewicht vermeerderen we met de ontbrekende gewichten, terwijl het overtollige gewicht ook van de eventueel gepeilde tanks en bunkers afgetrokken wordt en dan krijgen we uitein delijk het gewicht van het lege schip. Het gewicht van het geladen schip hadden we reeds van te voren afgelezen en het verschil van deze twee grootheden geeft dan tenslotte het draagvermogen bij de maximale diepgang. Het is voor de tekenkamer nu een klein kunstje om nu een schaal van draagvermogen (ook dus wel deadweightschaal) te tekenen, waarop men voor elke willekeurige diepgang in zoet- of zoutwater onmiddellijk het draag- WILLY WILTON-FONDS. In de maand Januari 1950 werd aan 76 leden van ons personeel in totaal 2295.68 uitge keerd (inclusief Kerstpakketten). ZIEKENKAS. Het Bestuur van de Afdelingsziekenkas brengt hiermede ter kennis van de arbeiders van „Wilton-Fijenoord", dat op voordracht van het Bestuur der Bedrijfsvereniging voor Ziekengeldverzekering voor de Metaalindus trie en na verkregen toestemming van de Minister van Sociale Zaken de premie zie kengeldverzekering (Ziektewet) voor het jaar 1950 is gesteld op 3 Met ingang van 20 Februari a.s. zal derhalve op het loon worden ingehouden 1.5 °/o in plaats van 1.3 ONGEVALLENFONDS. De premie van het Ongevallenfonds, uit v/elk fonds een aanvulling wordt verstrekt op de wettelijke uitkering krachtens de Ongevallen wet tot 90 ®/o van het gederfde loon (maxi mum dagloon 10,kan, gezien de gun stige resultaten over 1949, met ingang van 20 Februari 1950 worden verlaagd van 2 op I cent per week. VERGADERING GROTE KERN II Febr. 1950. Nadat de vergadering van de Directie met Kern was beëindigd, ging de Kern over in huishoudelijke vergadering. De voorzitter sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het aantal in te halen uren met de week weer toeneemt. De gehele kern was het hiermede eens en zal er bij de arbeiders op aandringen, de overgewerkte uren binnen de wettelijke termijn, die hiervoor gesteld is, in te halen. vermogen (ook dus wel deadweightschaal) te tekenen, waarop men voor elke willekeu rige diepgang in zoet- of zoutwater onmiddel lijk het draagvermogen d.i.: lading ver- bruikstoffen kan aflezen. Nu is bovengenoemd betoog in hoofdzaak gericht op vracht- en tankschepen, want het zal wel duidelijk zijn dat we voor passagiers schepen eigenlijk een andere maatstaf moeten aanleggen, want terwijl vracht zo volledig en voordelig mogelijk in de ruimen gestuwd wordt (bij tanks gaat dit vanzelf) krijgen de passagiers (en die moeten we in zeker opzicht ook als lading, waar geld mee ver diend wordt, beschouwen) een veel grotere ruimte toegewezen en bij een groot schip, zoals bijv. de „Oranje", die rond 1000 passa giers vervoeren kan, zou deze met ca. 70 ton afgeladen zijn, afgezien van een hoeveelheid vracht, die ook een passagiersschip in be perktere mate meeneemt. Bij dergelijke sche pen is het gebruikelijker om van de bruto- tomienmaat te spreken. Dit is uitsluitend een meting van ruiminhouden, die volgens een bepaald systeem met alle mogelijke correcties door de scheepsmetingsdienst, een rijksinstel ling, verricht wordt, ten behoeve van een betrouwbare vaststelling van kanaal- en ha vengelden in binnen- en buitenland. Bij een derde categorie schepen n.l. oorlogs schepen, die noch passagiers noch vracht vervoeren, spreken we liever van waterver plaatsing, dat is dus de aflezing van de bij het deadweight besproken kromme bij een be paalde diepgang. De laatste alinea's hadden geen betrekking op deadweight in de eigenlijke zin van het woord, maar ik meende hieraan enige woor den te moeten wijden om de verhouding tussen deadweight en enige aanverwante begrippen duidelijk te maken. de W. Voorstel Directie over vaeantie en snipperdagen. Nadat de voorzitter het voorstel van de Directie nader had toegelicht, meende de kern een ander voorstel te moeten indienen. Het bestuur der kern werd verzocht dit voorstel bij de Directie te verdedigen. Aldus werd besloten. Nadat door een kernlid op de onjuiste voor lichting van sommige bladen betreffende de kern was gewezen en de overgrote meerder heid der kern het met bovengenoemd kern lid eens was, sloot de voorzitter met dank zegging aan de kernleden voor hun aanwe zigheid de vergadering. J. W. WEBER, Voorzitter. Het komt de laatste tijd veelvuldig voor, dat vele arbeiders menen, voor elk geval waar de kern hen in kan helpen, zich te moeten wenden tot de voorzitter. Dit is niet in over eenstemming met de werkverdeling zoals indertijd in de kern is afgesproken. Deze is als volgt: Voor elk geval, waar de kern in kan helpen, vervoege men zich tot het kernlid van zijn eigen afdeling. Voor gevallen betreffende de Ziekte- en Ongevallenwet, moet men zich melden bij de afdeling Sociale Zaken (Hr. v. d. Broek). Zo men meent verder te moeten gaan, tot de Ziekenkas-bestuurders: van Kralingen, van Arkel, Corpeleyn en v. Brug gen, dus niet tot de voorzitter der kern. Deze wordt alleen geraadpleegd door de kernleden, zo zij dit nodig oordelen. Den arbeiders wordt verzocht, zich niet voor alle onbenullige dingen tot de kernleden te wenden. Ten slotte wil ik er nogmaals aan herinneren dat de kern een adviserende taak heeft, dus geen beslissende, dit, om teleurstelling te voorkomen. J. W. WEBER, Voorzitter. Met ingang van 15 Februari 1950 is de Heer VERMAAT opgedragen het coördineren der ontwerpen, begrotingen, construeren en analyseren voor de Scheepsbouw en is be noemd tot chef Tekenkamer Scheepsbouw de Heer J. P. DE HAAN. De Heer J. PLOEG zal vanaf diezelfde datum de functie van sous-chef afdeling Constructie waarnemen. LOON-PERIKELEN. (II) Wat de volmachten betreft, waarover we in het voorgaande nummer spraken, U weet toch dat gemakshalve voor U gedruk te formulieren verkrijgbaar zijn bij de Tijd- contröle? Even invullen plus handtekening én van machtgever én van gemachtigde, meer niet. Zorg er voor thuis zo'n blanco-volmacht in reserve te hebben, dit is altijd gemakkeüjk. Toch is het gebruik van deze gedrukte for mulieren niet noodzakehjk, U kunt zélf ook een briefje schrijven waarin U volmacht geeft, maar denk in dit geval ook om de beide bovengenoemde handtekeningen Wanneer iemand de dienst van Wilton- Fijenoord verlaat en zijn laatste loon komt halen, gebeurt het vrij regelmatig dat hij geen bewijsje van ingeleverd ketelpak en gereedschap overlegt. Er zijn er die dit niet in bruikleen hebben ontvangen en die geven dit, wanneer Betaalmeester om de be wuste bonnen vraagr, dan ook te kennen. Maar U voelt wel, iemand die er op uit is om de zaak „te flessen" afgezien van het feit of hij z'n spullen is kwijtgeraakt of deze wil „drukken" dit ook vertelt. Onthoudt U dus: ketelpak en gereedschap in bruikleen gehad of niet: een ieder moet een bon van het Gereedschapmagazijn kunnen overleggen alvorens het laatste loon aan hem wordt uitbetaald. Het laatste loon van hen die ontslagen zijn is Vrijdagsmiddags ter beschikking in de Be taalkas aan de Vlaardingerdijk. Mats tijdig aangevraagd kan het ook naar Delfshaven of Fijenoord gezonden worden, maar dient dan werkelijk op Vrijdag te worden afgehaald. Is het bezwaarlijk dit laatste loon zelf af te halen of door een ander in ontvangst te laten nemen, dan kan dit per postwissel worden opgezonden. Men dient dan op de laatste dag dat men werkt de nodige paperassen bij Be taalmeester in te leveren. Ook kan een postwissel worden gezonden, wanneer men nog tarief te goed heeft. Even een verzoekje aan Betaalmeester en deze houdt Uw nummer maandenlang in de gaten. Wil men dit tarief door een collega mede laten brengen, dan dient deze in het bezit te zijn niet alleen van een volmacht, maar bovendien van het ontslagbewijs van betrokkene. Dit tarief is Vrijdag na 5 uur n.m. betaalbaar in Betaalkas Vlaardinger dijk. Ziekengeld en uitkering R.V.B. kan ook per post worden overgemaakt, maar alleen als men woonachtig is in b.v. Den Haag, Gouda, enz., dus niet in Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, in het algemeen „vlak in de buurt". Even een opgave aan Betaalmeester, een briefkaartje kost U slechts 6 cent. Elke week gebeurt het opnieuw dat verschil lenden rapporteren hun oude loonzakje ver loren te hebben. Regel is dat dezen wanboflers het nieuwe loon eerst wordt uitbetaald Za terdags daaraanvolgende 11 uur 45. Zij vin den dat helemaal niet prettig, maar dat later- uitbetalen is geen strafmaatregel, heeft een andere oorzaak en is in het algemeen belang. Toch is men wel erg gauw er bij om „loon zakje verloren" te rapporteren, want heel dikwijls zien we dezelfde vrienden Zaterdags bij Betaalmeester verschijnen met het oude loonzakje. Zij hebben het dan „weer gevon den". Maar hoevelen lopen ertussen die hun loonzakje alleen maar vergeten waren en in de mening verkeren: „als ik nu maar zeg

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 6