K: TT BEZICHTIGING „DIEMERDIJK" Van de gelegenheid om het op de W.F.werf gebouwde schip „Diemerdijk" te bezichtigen hebben vele werknemers met huisgenoten, be kenden en vrienden ruimschoots gebruik gemaakt. Op 2e Pinksterdag en Zaterdag, JO Juni, 6000 bezoekers aan boord geweest, waardoor weer is bewezen dat er van de zijde der werknemers inderdaad veel be langstelling is om het „product" van de werf te bekijken, zodra het een werkelijk schip is geworden. Vele huisgenoten van de werknemers hebben meegedaan om te gaan zien wat vader, broer, oom, vriend, enz., enz., heeft gebouwd. Deze belangstelling valt toe te juichen, want nog altijd mag de scheppende mens trots zijn op dit soort werk van zijn geest en handen en al zal de hedendaagse ver door gevoerd gespecialiseerde taak door sommi gen niet direct als scheppende arbeid wor den gezien, omdat het maar o zon klein onderdeeltje omvat toch weten we wel, dat met de tijden ook de gebruiken verande ren. Waar vroeger alleen en afzonderlijk een product geheel kon worden vervaardigd, geldt nti de regel: Teamwork! En al voelt de hedendaagse werknemer zich t o.v. zijn werk misschien een „onderdeel" en afhan kelijk van de andere werkers, toch mag hij nog altijd trots zijn op de resultante van al deze onderdelen. Tezamen met dat van zijn medearbeiders ontstaat het geheel: een meubelstuk, een huis, een schip, een stad. een land, een wereld. En als wij onze samengebundelde krachten m deze geest mogen gebruiken, dan kan zelfs de grootste pessimist niet optornen tegen die „werkkracht" mits.... onze arbeid gericht blijve op Gerechtigheid, Vrede en Welvaart. q DOOPCEREMONIE MOTORTANKSCHIP „SCHERPENDRECHT". Snelle bouw door moderne bouwmethoden. Zaterdag 10 Juni 1950, vond op onze werf de doopplechtigheid plaats van het hier in aanbouw zijnde motortankschip „Scherpen drecht bestemd voor de N.V. Phs van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam Nadat op 26 September 1949 de kiel gelegd werd, vorderde de bouw van dit schip zeer snel, mede door de toepassing van moderne bouwmethoden, waarbij uitgebreid gebruik gemaakt is van het in de werkplaatsen elec- trisch lassen van grote secties. Fraai gestroomlijnde dekhuizen geven het schip een modern silhouet. De hoofdafmetingen zijn: lengte o.a. 167.03 m. breedte 20.57 m. holte 11,53 m. deadweight 16.850 ton. Een Wilton-Fijenoord Doxford motor van 5500 P.K. geeft het schip een snelheid van 14 knopen De „Scherpendrecht" heeft 2 pompkamers en 24 ladingtanks, een modern laadgerei en een zeer geriefelijke accommodatie voor de opvarenden. Thans wordt aan inrichting en afwerking gewerkt, opdat reeds in Augus tus dit schip aan de rederij kan worden overgedragen. Precies op de vastgestelde tijd trokken de bekende W.F.-sleepboten de „Scherpen drecht" „geruisloos" uit het bouwdok en toen het voorschip de tribune passeerde, waar de genodigden het grote moment stonden af te wachten, verrichtte Mevrouw M. F. Gischler-Hamilton Ormsby het doop- ceremonieel: de naam „Scherpendrecht" is „officieel' geworden. Onder vrolijke marsmuziek van de Harmo nie W Fbegaven de gasten zich naar het Hoofdkantoor waar de Directie recipiëerde ter gelegenheid van dit doopfeest. In zijn toespraak memoreerde de heer S. van West als directeur der N.V. Wilton- Fijenoord, o.m., dat ondanks de moeilijk heden in de materiaalvoorziening alles is gedaan om vertraging in het bouwprogram ma te voorkomen en eventueel zo gering mogelijk te doen zijn. De spreker verwacht te, dat - onvoorziene gebeurtenissen voor behouden - de oplevering eind Augustus zal kunnen geschieden. Het feit dat dit schip het eerste Nederlandse is, dat uitgerust wordt met een W.F. Doxford- motor, wijst erop, dat Nederlanders en in dit geval één der Nederlandse reders, het nog altijd aandurven iets nieuws in te voeren. Daarvan zouden meer voorbeelden te noe men zijn op ander gebied Mevrouw Gischler-Hamilton Ormsby beant woordde de rede van de heer van West en hierbij bleek, dat zelfs de moeilijke naam „Scherpendrecht" geen enkele moeilijkheid voor deze Engelse opleverde. De spreekster wist uit eigen ervaring, wat het bouwen van een schip betekende, want het werk in ae dokken kende zij: tijdens Je oorlog 1940- 45 heeft zij actief gediend in de Engelse dokken. Zij hoopte, dat het schip op zijn JiyMrJl mmMM tochten vaak behouden in Nederland zal mogen terugkeren. Tenslotte nam de heer Gischler, als voor zitter van de Raad van Beheer (Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf) het woord. Hij stelde het zeer op prijs, dat er met alle kracht gewerkt is en nog zal worden om op de vastgestelde tijd de oplevering van de „Scherpendrecht te doen gebeuren en bracht de dank over van de staf van Van Ommeren's bedrijf. Na een kort gezellig samenzijn, was het einde van deze doopplechtigheid aangebroken en., gaan we onze belofte gestand doen. G. ALWEER EEN SCHIP KLAAR EN HOE In de dagbladen stond, dat de „Diemer dijk" want over dit schip willen wij het hebben vergeleken kon worden met een eersterangs hotel. Zeer terecht. Het is in alle opzichten een juweel van een schip. Elkeen beschouwt zo'n aflevering op zijn manier. Het is normaal menselijk, dat wij alleen een scheppingsdrang in ons hebben en dus trots zijn op wat onze handen voort brachten Trouwens, dat bewijst het grote bezoek toen dit schip voor het personeel te bezichtigen was. Duizenden hebben hun werk getoond aan hun vrouwen, kinderen of meisjes. Ziet U, daar hebt U al een zekere trots, lezer. En och, er zijn er ook, die zeggen: „Die rotschuit heb ik me de be roerte aan moeten pezen". Of: „Die prauw! ben ik met dat werk met m'n bon op inge schoten Maar och, als je al die mensen in hun hart kon kijken zouden ze het zeker zo niet bedoelen. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Er is heus nog wel liefde voor het werk. Uw veiligheidsprediker gaat na zo n aflevering van een groot karwei na tuurlijk denken: deden we het veilig. Hoe veel ongevallen zijn er gebeurd. Waren deze van ernstige aard, waren er doden te be treuren, enz.? Weet U nog, dat vroeger een nieuw gebouwd schip altijd slachtoffers eiste Dat was geen prettige gedachte, vooral voor hen, die met de leiding belast waren. Bij de bouw van dit schip waren geen doden te betreuren, maar kwamen ook geen bijzonder ernstige ongevallen voor. Wat een heerlijk rustig gevoel voor ons Wilton- nezen. Bedenkt U eens even wat een leed hier is bespaard. Zeker daar was de machine kamer, waar het weieens warm toeging Een bedrijfsleider zei het zo: „Omdat iedereen wist, wat een gevaarlijk punt het hier was, ls..®r„speclale aandacht aan de veiligheid ge wijd. Klachten waren er legio over de machinekamer. Er waren er, die zeiden: „Het lijkt hier wel een mierennest, ik ver het langer zo". Of: „Als U daar nou' 'geen end aan maakt, dan scheiden wij er uit". Dat komt, omdat deze schachten steeds nauwer worden en de diepten van schoorsteendek tot dubbele bodem was 25 m. Er waren echter meestal goede„aanpikkers". al waren er ook weieens lui onder, die dit spreek woord meer op zichzelf moesten toepassen, n.l.: „schoenmaker, hou je bii ie leest" We winnen nog steeds terrein voor veilig werken. Vergelijkt U ons bedrijf eens nu bn enkele jaren geleden. Er is nu veel meer orde en netheid, dank zij maatregelen der directie en dit is zeer belangrijk voor de vei- ïgheid. Wij hebben grote waardering voor allen van hoog tot laag in onze W.F.-ge- meenschap, die dit „pronkjuweel" klaarmaak ten en kunnen zeggen: „Alweer een schip klaar en hoe....?" Wel. zo veilig mogelijk' S.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 6