ONZE DOKSTEIGER Officiële mededelingen Sociale rubriek TWEE DAGEN EXTRA VERLOF VOOR WERKNEMERS BENEDEN 18 JAAR. Als wij rondlopen over de werf zien wij in het centrum een grijs gevaarte omhoog- rijzen, dat eindigt in twee bruggen, welke weer naar de dokken 4 en 5 voeren. Bij nader beschouwen blijkt dit gevaarte te staan op een gewapend betonsteiger van zeer respectabele afmetingen. Een met ijze ren platen beladen vrachtauto kan onder de haak van de dokkranen komen, waaruit blijkt dat het niet alleen om een fraai tech nisch bouwwerk te doen was. Ja, maar hoe was het dan vroeger? Wij herinneren ons nog de ponton „Piet Hein" die door twee bruggen met de wal verbonden was. De verbinding met de dok ken bestond ook weer uit twee boven en drie beneden bruggen met een kleine pon ton. In die tijd waren de betonnen dokpalen ook nog maar bedenksels die op papier stonden m.a.w. „luchtkastelen". Toen op een goede (kwade?) dag de ponton „Piet Hein" door bommen getroffen werd en met brug gen en al naar de „kelder" verhuisde, wer den de volgende dag direct plannen beraamd om een nieuwe ponton en nieuwe bruggen te maken. Dit vergde echter zoveel plaat ijzer waar practisch niet aan te komen was, dat men onmiddellijk aan gewapend beton dacht. De heer v. Daalen dacht aan een directe verbinding met de dokkranen door middel van een steiger op de steiger. De technische oplossing werd aan de afdeling Bouwbedrijf overgelaten. Wij waren er ech ter nog niet want de toestemming der wederopbouw werd niet verleend! Bij een herhaalde aanvraag kwam deze echter af, doch nog slechts voor een gedeelte. De hoeveelheid materiaal moest minder worden! Dit was natuurlijk niet zonder meer moge lijk. Nadat hiervoor ook een oplossing was gevonden, kon de bouw aanvangen. Ondanks luchtalarm, hongerwinter, enz., werd in 4 perioden met tussen perioden van materiaal- en arbeiders-gebrek de steiger in 1948 in dienst gesteld. Hoe is nu de constructie van de steiger? Een tegen de wal staande steiger welke reikt boven 18.50 m. diep water. Deze diepte is nodig voor dok IV het 46.000 tons dok, dat kortgeleden weer geheel gerepareerd in dienst is gesteld op een feestelijke dag. De verankering aan de walzijde is verzekerd door z.g. bokken van trek- en druk-schoor- palen. De twee volgende steunpunten door rechtstaande palen en de daaropvolgende steunpunten door resp. 3 en 4 beton-cassons (betoncilinders gevuld met stampbeton), hierop zijn zware gewapend betonbalken ge construeerd van een zodanig profiel, dat de bekisting der langsbalken en van de vloer hierop steun konden vinden. Tevens moest worden opgenomen in het plan der steiger een aansluiting op de bestaande kademuur der scheepsbouwloods en op de bestaande kademuur, waar vroeger de „Piet Hein" brug is geweest. In verband met het vervoer van zware ijzeren platen is een slijtvloer van klinker- keien z.g. vlamovec's gemaakt op de beton- vloer. Wij zullen U niet vermoeien met veel cijfers, doch enkele willen wij noemen. De oppervlakte is 1535 m2. Er zijn gebruikt: 20 gewapend betonpalen van 20 m. lang. 53 gewapend betonpalen van 22 m. lang. 3 gewapend betonpalen cassons uitwendig (Z) 1.70 m lang 22 m. 4 gewapend betonpalen cassons uitwendig 0 1.70 m lang 23.70 m. De hoeveelheden beton welke werden ver werkt zijn: 73 betonpalen 215 m3 beton 7 cilinderpalen 99 m3 beton steiger-balken, enz850 m3 beton opgang dokbruggen 61 m3 beton Totaal 1225 m3 beton 55.000 klinkerkeiën. Het werk kwam tot stand met behulp van de Nederlandse Betonmaatschappij ,,Bato" onder leiding van onze afdeling Bouwbe drijf. Het gehele werk is boven het water uitgevoerd wat uiteraard zijn moeilijkheden meebracht. De hierbij geplaatste afbeeldin gen spreken verder voor zichzelf. Met deze steiger is een mooi technisch werk tot stand gekomen, met een goede aanslui ting voor de dokken, de opgang voor de dokken en de aanlegplaats voor de sleep en oude boten. Moge deze steiger een bijdrage vormen voor de glorie van W.F. J. G. NOORDAM. Onderstaande werknemers, die op 1 Januari 1950 de leeftijd van 65 jaar hadden bereikt, hebben op 15 Juli j.l. de dienst der onder neming verlaten: 83 Heuvel, A. C. 1238 Berg, J. v. d. 1245 Zevenbergen, J. P. 1309 Tas, A. W. M. v. d. 1378 Wessling, H. J. 1983 Sauer, J. J. 2123 Geus, K. de 2268 Collé, C. 2577 Zaal, J. 2668 Schaik, P. J. v. 2711 Braun, G. 3281 Heijden, A. v. d. 3412 Brokke, C. G. 3500 Gaag, J. v. d. 4104 Vermaas, C. 5168 Struijs, P. 5297 Groen, B. 5847 Telders, J. M. 6016 Garderen, B. v. 6258 Hoogstad, A. 6405 Michels, O. A. J. 8133 Drooger, C. W. D. 8299 Smit, L. J. 8397 Schuurs, J. M. 8492 Kloe, J. J. de 8638 Falandt, J. H. C. 8712 Molkenboer, T. A. M. Wij hopen, dat zij nog lang van hun welver diende rust zullen mogen genieten. WILLY WILTON-FONDS. Ontvangen: 65.45 van Machinefabriek Schiedam (Op brengst verkoop klein materiaal). EXTRA VACANTIE VOOR JEUGDIGE WERKNEMERS. Ingevolge art. 17 sub C der Collectieve Ar beidsovereenkomst in de Metaalindustrie ontvangen werknemers, die op 1 Mei de 18-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt en die sedert de eerste werkdag van het ka lenderjaar in dienst zijn, in dat jaar twee dagen extra vacantie. Het is de bedoeling, dat deze twee dagen extra vacantie van de jeug dige werknemers zullen worden besteed voor doeleinden, welke htm algemene ontwikke ling bevorderen. Dit jaar heeft een aantal van deze jongeren een dag besteed aan een bezoek aan AHOY', terwijl zij de volgende dag een boottocht hebben gemaakt en daar na weer naar Ahoy' zijn gegaan. Een andere groep heeft 2 dagen doorgebracht te Oost- voorne en Rockanje, waar zij op de schoon heid en rijkdom van de natuur werden ge wezen en een bezoek werd gebracht aan de Volkshogeschool „Oleartsduin". Door de Di rectie werd in de kosten tegemoet gekomen. Van de heer Vlot, die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de organisatie van het bezoek aan de Volkshogeschool, ontvingen wij een verslag, dat wij hieronder opnemen. Na overleg met directie en kembestuur kon den deze dagen door een aantal jongeren worden doorgebracht te Oostvoorne en Rockanje, waar zij van zon en zeelucht heb ben geprofiteerd en een bezoek werd ge bracht aan de Volkshogeschool. Het doel van dit bezoek was de jongens richtlijnen te geven wat de vrijetijdsbesteding betreft, het aankweken van wellevendheid en kameraad schap en het bijbrengen van eerbied voor anderer overtuiging. Wat is de Volkshogeschool voor een instel ling? Dat was de vraag, die de jongeren daar beantwoord kregen door de heer Knaapen, directeur der School. Wat de vrijetijdsbesteding aangaat daarover heeft de heer Braai, directeur van de Bond v. Lichamelijke Opvoeding de jongens in practische en theoretische zin onderhouden. Zeer op prijs werd gesteld, dat men van de zijde van Directie, Sociale Zaken en Kern- bestuur belangstelling toonde door een be zoek aan de school. Dit bezoek is de jongens mogelijk gemaakt doordat de directie de helft der kosten voor haar rekening heeft genomen. De directie van de Volksbond tegen Drankmisbruik had geheel belangeloos gezorgd voor een ont vangst met koffie en koek, wat met gejuich door de jongeren in het kamp werd begroet. Dank aan al de jongeren die ertoe bijgedragen hebben, dat dezrdagen in kameraadschap kon den worden doorgebracht. JAN VLOT, Secr. Kern. PERSONALIA. Per 26 Juni 1950 is aangesteld als hoofd baas afd. Bankwerkers: J. W. LAMMERS. Van onze oud-werknemer A. v. LIER, Djl. Kanwa I, Soerabaia, ontvingen wij het vol gende schrijven: Hiermede deel ik U mede, dat mijn tegen woordig adres is Djl. Kanwa I Soerabaia, daar wij inmiddels verhuisd zijn wegens vertrek naar Holland van onze mede-bewo ners. Hiermede wil ik nogmaals mijn dank betui gen voor de vlotte toezending van Uw W.F.- Nieuws. Het doet me altijd nog goed om het krantje in te zien en te lezen van het herstel en de groei van het bedrijf. De terugtrekking van de Marine uit Indo nesië is in Holland natuurlijk ook bekend. Het werk op de Marinewerf zal dan ook wel heel wat minder worden en wij zijn be nieuwd hoe de gevolgen daarvan zullen zijn, wat het personeel aangaat. Hiermede ga ik eindigen en ik verzoek U beleefd om de groeten te doen aan bazen, voorlieden en personeel van afd. Scheep makers van A. v. LIER. IN MEMORIAM. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van T. G. G. HOFMANS, die 27 jaar bij ons etablissement Fijenoord is werkzaam geweest, waarvan 19 jaar als opzichter in de bankwerkerij (overleden 6.7.'50). D. VERDOES oud-werknemer, die gedurende 42 jaar als koker de onderneming heeft ge diend (overleden 24.7.'50). Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1950 | | pagina 2